Kredi Kartı Asgari Tutar Ne Demek? Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Asgari Tutar Ne Demek? Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?
16.04.2023
A+
A-

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur? Kredi kartı asgari ödeme tutarı; kredi kartı ile alışveriş yapanların hesap dökümlerinde karşılaştıkları bir miktardır. Aylık yapılan toplam harcama miktarıyla aynı değildir. Harcanan miktarın belirli bir oranını, %10’a denk gelir, ödeme imkanı sunar. Bir yıl içerisinde kişi toplamda 3 defa ödeyemezse; kartı nakit kullanımına kapatılır. Üst üste 3 defa asgari ödeme tutarını ödeyememesi durumunda, kartı tamamen iptal edilir.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ne Demek?

Kredi kartı asgari tutar, ödemeniz gereken toplam borcun bir kısmını ödemenizi ifade eder. Kredi kartı hesabınızdaki borç tutarı her ay farklılık gösterebilir ve her ayın sonunda ödenmesi gereken borç tutarınızı hesaplamak için bankanız tarafından belirlenmiş bir asgari ödeme tutarı vardır.

Asgari ödeme tutarı, hesabınızdaki borcun belirli bir yüzdesi veya belirli bir tutarı olabilir ve genellikle hesabınızdaki borcun %20-25’ine denk gelir. Asgari ödeme tutarı, kredi kartı borcunuzun tamamını ödeyemediğiniz durumlarda, en azından minimum ödeme yaparak ceza faizi veya gecikme faizi gibi ek masrafların önüne geçmenizi sağlar.

Ancak, asgari tutarın ödenmesi, kredi kartı borcunuzun tamamını ödemez ve kredi kartı borcunuzun büyümesine ve faiz oranlarının yüksekliğine neden olabilir. Bu nedenle, mümkünse kredi kartı borcunuzu tamamen ödemeye çalışmanız ve en az asgari ödeme tutarını ödemek yerine mümkün olduğunca fazla ödeme yapmanız önerilir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur? Kredi kartı borcu ödenmeye kalkıldığını kişinin karşısına çıkan ödeme seçenekleri şunlardır:

 • Güncel borcu ödeme
 • Dönem borcu ödeme
 • Aylık harcamanın (dönem içerisindeki harcamanın) asgari tutarını ödeme

Kredi kartı borcunu ödeyemeyenler, asgari tutarı ödeyerek borçlarını belirli bir süre erteleyebilirler. Bu süre zarfında, son ödeme tarihi ertelenen borçlar belirli bir faizle bir sonraki aya devrederler. Kişi kredi kartı borcunu ödeyemezse, asgarisini dahi 3 ay üst üste ödeyemezse; kredi kartı kapatılır. Son düzenlenen yasalara göre, 2018 yılı için de 2019 yılı için de geçerli olan bir uygulamadır bu.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı borcunu ödeyemeyenler, bankalar tarafından belirlenen faiz oranlarıyla kredi kartı borçlarını yapılandırırlar. Banka belirli bir vade seçeneği ve faiz aralığı sunar. Bu, kişinin o bankaya ait bireysel kredi kartının borç miktarını kapsar.

Kredi kartı borcu yapılandırması sunan bazı bankalar şunlardır:

 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • VakıfBank
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi
 • İş Bankası
 • Akbank

Halk Destek Kredisi Nedir?

Halk Destek Kredisi; Halkbank ya da diğer bankalara kredi kartı borcu olup da hala ödeyemeyenlerin faydalanabileceği bir kampanyadır.

Halk Destek Kredisi’nden yararlanabilecekler şunlardır:

 • Herhangi bir bankaya ait bireysel kredi kartı sahipleri
 • Hayat sigortası yaptırmayı kabul eden müşteriler
 • Kredi kartı borcu olan emekliler
 • Kredi kartı borcu olan çalışanlar

Halk Destek Kredisi kapsamına girmeyenler şunlardır:

 • Kişinin hukuki olarak takibe düşmüş borçları
 • Kişinin 31 Ocak 2018 tarihinden sonraki borçları

Halk Destek Kredisi, 60 aya kadar %1.1’den başlayan faiz seçenekleriyle kişiye kredi kartı borcunu kapatma imkanı sunar. 24 ay için %1.1, 60 ay için %1.2 faiz uygular. Halk Destek Kredisine başvurabilmek için maaşını Halkbank’tan alanların herhangi bir ek belge getirmesi getirmez. Maaşını Halkbank’tan almayanların gelir belgesi ile başvurması gerekir. Kişiden bu işlemler için, %0.5 oranında dosya masrafı ücreti alınır.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Kişi kredi kartı borcunu ödeyemezse, var olan borcuna gecikme faizi uygulanır. Fakat kredi kartı borcunun asgari tutarını öderse, gecikme faizi uygulanmaz. Borca sadece akdi faiz uygulanır. Dolayısıyla var olan borcunu kapatamamış olsa da kredi kartına yaptırım uygulanabilecek herhangi bir durum da oluşmamış olur.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı borcun miktarına göre şu şekilde hesaplanır:

 • Tek taksitli alışverişlerin, %10’una denk gelir.
 • Çok taksitli ve her taksit tutarı birbirinden farklı olan alışverişlerin, en düşük taksit tutarına denk gelir.
 • Çok taksitli ve her biri eşit miktarda olan alışverişlerin, herhangi bir taksitine denk gelir.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenirse Ne Olur?

Kredi kartı asgari tutarı ödendiğinde, hesabınızda kalan borç devam eder ve bu borcun faizleri bir sonraki dönemde daha yüksek bir tutara ulaşabilir. Ayrıca, kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemek, yalnızca geç ödeme ücreti veya faiz oranı yüksek bir ceza faizi gibi ek masraflardan kaçınmanıza yardımcı olur, ancak borcunuzu azaltmaz.

Borçlu olduğunuz tutar ne kadar fazlaysa, asgari ödeme tutarını ödediğinizde borcunuzun azalması o kadar yavaş olacaktır. Bu nedenle, mümkünse kredi kartı borcunuzu tamamen ödemek en iyi seçenektir. Eğer tam olarak ödeme yapamıyorsanız, mümkün olduğunca fazla ödeme yapmaya çalışmak ve borcu en kısa sürede kapatmak için bütçenizi gözden geçirmeniz gerekebilir.

Asgari tutarı ödeme durumunda olursanız, kredi kartı borcunuzun büyümesine neden olabilirsiniz ve bu da sizi daha fazla borçlu hale getirir. Bu nedenle, kredi kartı asgari ödeme tutarını ödeme konusunda temkinli davranmanız ve mümkün olan en kısa sürede borcu ödemeniz önerilir.

Kredi Kartı Asgari Tutar Geç Ödenirse Ne Olur?

Kişi kredi kartı borcunun minimum asgari tutarını ödemelidir. Asgari tutarın ödeme gecikme süresi; 90 gündür. 90 güne kadar dönem borcunun asgari tutarı ödenmemiş olursa, banka hukuki işlem başlatır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Faiz Hesaplama

Kişi kredi kartı borcunu asgari ödediğinde akdi faiz işlemeye devam eder. Kredi kartı ödemelerinde asgari ve altı ödemelerde faiz hesaplama adımları şu şekildedir:

 • Kalan toplam borcun miktarına göre asgari ödeme tutarı hesaplanır.
 • Asgari ödeme tutarının altında bir miktar ödenmiş ise, %2.65 oranında gecikme faizi uygulanır.
 • Asgari tutar ödenmiş ise, kalan borca %2.15 oranında akdi faiz uygulanır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Kaç Defa Yapılır?

Kredi kartında üst üste asgari ödeme yapabileceğiniz bir limit yoktur. Borcunuzun tamamını ödeyemeyeceğinizi düşündüğünüz her ay asgari tutarı ödeyebilirsiniz. Ancak asgari tutar ödendiğinde akdi faiz işlendiği için, borcunuz gittikçe artar. Asgari tutarı 3 kere ödeyememeye izin verilir. Sonrasında ise başınıza şunlar gelir:

 • Kartınız nakit kullanımına kapatılır.
 • Kredi kartı limitinizi arttırma talebinde bulunamazsınız.
 • Borcu o dönem içerisinde kapatmazsanız kredi kartınız kullanıma kapatılır.
 • Kredi notunuz düşürülür.

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

Kredi kartını borçlarının güncel miktarlarını ödeyemeyenlerin yapabilecekleri şunlardır:

 • Borçlarının asgari tutarını ödeyerek bir sonraki aya daha az faizle borcun devretmesini sağlayabilirler.
 • Bankaların kredi kartı yapılandırma seçeneklerine göre, belirli bir faiz oranı ve vade seçeneğiyle ödeme kolaylığına sahip olabilirler.
 • Halk Destek Kredisi kampanyasına katılabilirler.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi, kredi notu için büyük bir eksidir. Fakat kredi kartı borcunun asgari tutarının ödenmesi kredi notunu herhangi bir şekilde olumsuz etkilemez. Kişi kredi kartı borcunun asgari tutarından daha az bir miktar öderse ancak kredi notu olumsuz etkilenir. Çünkü kişinin ödemekle zorunlu olduğu minimum miktar, asgari ödeme tutarıdır.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur? yazımızda önemli bilgileri sizlerle paylaştık. Yoru bölümünü kulanabilirsiniz.

Kredi kartı>>>>