Sosyal Yardım Başvuru ve Sosyal Yardım Sorgulama E-Devlet

Sosyal Yardım Başvuru ve Sosyal Yardım Sorgulama E-Devlet
24.11.2022
A+
A-

Sosyal Yardım Başvuru ve Sosyal Yardım Sorgulama E-Devlet 2023. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Türkiye’de Valilik ve Kaymakamlıklara bağlı olarak yoksulluk içerisinde yaşayan kişi ve aileler için sosyal yardım desteği veren kurumlardan biridir. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olmak üzere il belediyeleri ve birçok farklı kurumda sosyal yardım desteği vermektedir. Kurumların bu sosyal yardımlarından yararlanmak için başvuru talebinde bulunmanız gerekmektedir. Başvuru işlemleri ilgili kurumun internet sayfası ya da müdürlüğünden yapılabilmesinin yanı sıra e-Devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir.

E Devlet sosyal yardım nedir? E Devlet sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? Gibi merak edilen onu başlıklarına dair detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

E Devlet Sosyal Yardım Nedir?

E Devlet sosyal yardım nedir? E-Devlet sistemi üzerinden birçok kurum ve kuruluş çeşitli sosyal yardım başvurularını kabul etmektedir. E-Devlet hesabına sahip olan vatandaşlar söz konusu sosyal yardımın başvuru şartlarına sahip olmaları halinde e-Devlet hesapları üzerinden başvuru talebinde bulunabilirler. Birkaç yıl öncesine kadar sosyal yardım başvuru talepleri için ilgili müdürlüğe bizzat gitmek gerekirken günümüzde bu işlemler artık online olarak yapılabilmektedir. E-Devlet hesabına sahip olanlar kolay bir şekilde sosyal yardım başvuru talebinde bulunabilirler.

E-Devlet hesabınızın olmaması durumunda ise adresinize en yakın PTT şubesine giderek herhangi bir ücret ödemeden e-Devlet şifresi alabilirsiniz. Ayrıca şifrenizi unutmanız durumunda ise online olarak “Şifremi Unuttum” seçeneği üzerinden şifrenizi yenileyerek sisteme giriş yapınız.

E-Devlet sistemi aracılığı ile birçok sosyal yardım başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Bu sosyal yardımlar aşağıdaki listedeki gibidir.

 • Maddi destek sosyal yardımı
 • Kıyafet sosyal yardımı
 • Gıda ve erzak sosyal yardımı
 • Yeni evlenen çiftler için beyaz eşya ve mobilya sosyal yardımı
 • Öğrenciler için yurt, maddi destek, burs ve kırtasiye sosyal yardımları
 • Yaşlı ve bakıma muhtaç işiler için huzurevi sosyal yardımı
 • Çocuklar için mama, bez ve maddi destek sosyal yardımı

E Devlet Sosyal Yardım Başvurusu

E Devlet sosyal yardım başvurusu talebinde bulunabileceğiniz kurumlardan biridir. E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan arama bölümüne “Sosyal Yardım Başvuru Talebinde Bulunma ve Talebi Sorgulama” yazdıktan sona çıkan seçenekler arsından ilk seçeneğe tıklayarak başvuru formuna ulaşabilir ve formu tamamladıktan sonra başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E Devlet sosyal yardım başvurusu talebinde bulunmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak başvuru sayfasına gidiniz.

 • Kimlik doğrulama işlemi yaparak sisteme giriş işleminizi gerçekleştirin.
 • Sayfanın sağ üst kısmında yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 • Aydınlatma metnini okuduktan sonra “Kabul ve Beyan Ediyorum” seçeneğini seçerek “Başvur” butonuna tıklayın.
 • “Kimlik Bilgileri” sekmesinde yer alan kişisel bilgilerinizi kontrol edin. Kişisel bilgilerinizde herhangi bir yanlışlık varsa sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ve kendi adınız yazan seçeneğe tıklayın. Ardından benim sayfam butonuna tıklayın. “Bilgilerim” bölümünden bilgilerinizi yenileyin. Yenileme işlemi olmaz ve bilgileriniz yanlış ise T.C. Nüfus Müdürlüğüne bizzat giderek sorun ile ilgili yardım almanız gerekir.
 • Bilgileriniz doğru ise “Devam Et” butonuna tıklayarak başvuru formunun diğer sayfasına geçiş yapın.
 • Yöneltilen sorulara doğru cevap verin.
 • IBAN bölümüne kendi adınıza kayıtlı banka hesabınızın IBAN bilgisini girin. Sosyal yardım olarak maddi destek almanız durumunda, maddi destek bu IBAN numarasına yatırılacaktır.
 • Tüm başvuru formunu tamamladıktan sonra son olarak “İhtiyaç ve taleplerinizi açıklayınız” bölümünde, neye ihtiyacınız olduğunu anlatmanız ve hangi sosyal yardımdan yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.
 • “Devam Et” butonuna tıklayın. Başvuru ön izlemesini kontrol ettikten sonra “Başvur” butonuna tıklayarak başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Sosyal yardım başvuru talebinde bulunduktan sonra başvuru talebiniz değerlendirmeye alınır. Değerlendirme aşaması yaklaşık olarak 30 gün kadar sürmektedir. 30 gün içerisinde, başvuru formu üzerinde vermiş olduğunuz iletişim adresleri üzerinden sizinle iletişime geçilerek başvuru sonucunuz belirtilir. Başvuru sonucunuz olumlu olarak sonuçlanması halinde, başvuru yaptığınız sosyal yardımdan yararlanmaya hak kazanırsınız.

Ancak başvurunuza onay verilmez ise sosyal yardımdan yararlanmanıza imkan yoktur. Ayrıca başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanırsa, neden olumsuz olduğu belirtilir. Nedenini öğrenerek tekrar başvuru yapabilir ve sosyal yardımdan yararlanmayı tekrar deneyebilirsiniz.

E Devlet sosyal yardım başvuru sorgulama işlemi yaparak başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi alabilirsiniz. Sosyal yardım başvuru sorgulama işlemi de başvuru sayfası ile aynı yerde yer almaktadır. Başvuru sayfası üzerinden hem başvuru sorgulama işlemi yapabilir hem de başvuru talebinde bulunabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine gittikten sonra giriş işlemi yaptıktan sonra açılan sayfa üzerinden mevcut başvurularınız ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

E Devlet Sosyal Yardım Ne Kadar?

E Devlet sistemi aracılığı ile birçok sosyal yardıma başvuruda bulunabilmek mümkündür. İhtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaçlarına yönelik çeşitli sosyal yardımlar düzenlenmektedir. Bu sosyal yardımların maddi destek miktarı ailelerin ihtiyaçları, gelir durumu, hane kişi sayısı vb. durumlar göz önüne alınarak farklılık göstermektedir. Sosyal yardım başvurusunda bulunmak isteyenler, başvuru yapmak istedikleri sosyal yardım ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için sosyal yardımı düzenleyen vakıf ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

E Devlet üzerinden düzenlenen sosyal yardımlar ve sosyal yardımların miktarı aşağıdaki gibidir.

 • Türkiye Aile Destek programı kapsamınca 12 ay boyunca düzenli olarak 850 TL ile 1150 TL arasında sosyal yardım yapılmaktadır. Bu program 2023 Haziran ayında başlamış olup 2023 Temmuz ayında sonlanacaktır.
 • İhtiyaç sahibi aileler için erzak ve gıda yardımı olarak ailelerin isteğine ve durumuna bağlı olarak maddi destek ya da erzak yardımı verilmektedir. Erzak ve gıda yardımını maddi destek olarak alan ailelere 700 TL’lik destek verilmektedir.
 • Öğrenciler için birçok sosyal yardım ve burs imkânı sağlanmaktadır. Bu yardımlar 550 TL ile 6.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.
 • Diğer sosyal yardımlar ise 450 TL’den başlamaktadır. Başvuruda bulunmak istediğiniz sosyal yardımı düzenleyen kurum ile iletişime geçerek ne kadar destek verileceği konusunda bilgi alabilirsiniz.

sosyal yardım

E Devlet Sosyal Yardım İptal Etme

E Devlet sistemi üzerinden sosyal yardım başvurusunda bulunabilir, başvuru sorgulama yapabilir ve başvurunuzu iptal edebilirsiniz. Birçok kişi başvuru talebinde bulunduktan sonra başvuru formunda yanlış bilgi verdiği görmektedir. Başvuru forumları tek tek titizlikle incelenir ve yanlış bilgi verilmesi durumunda iptal edilir. Bu nedenle başvuru formunda yanlış bilgi verdiğinizi gördüğünüzde ya da başvuru talebinizden vazgeçmeniz durumunda başvuru iptal etme işlemi yapabilirsiniz.

Bunun için başvuruda bulunduğunuz sayfa üzerinden başvuru iptal etme işlemi de yapabilirsiniz. E Devlet sosyal yardım iptal etme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine gidin.

 • Kimlik doğrulama yaparak hesabınıza giriş yapın.
 • Açılan sayfada mevcut başvurularınızı görebilirsiniz.
 • Başvurusunu iptal etmek istediğiniz sosyal yardımın “Detay” butonuna tıklayın.
 • Açılan pencereden başvurunuzun sonucunu görebilir ayrıca iptal etme işlemi yapabilirsiniz.

E Devlet Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Ne Zaman Sonuçlanır?

E Devlet sosyal yardım başvuru hizmeti ne zaman sonuçlanır? Sosyal yardım başvuru sonuçlanma süreleri, sosyal yardımının türüne, yapılan başvuru sayısına ve yoğunluğa bağlı olmakla beraber yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir. Başvuru talebinde bulunduktan sonra başvuru talebiniz incelenmek üzere yetkili kişiler aktarılır. Yetkiler tarafından başvurunuzun kontrol edilmesinden sonra tarafınıza başvuru sonucunuz olumlu ya da olumsuz olarak iletilir.

Başvurunuz olumsuz olarak iletilirse söz konusu sosyal yardımdan yararlanamazsınız. Ancak başvurunuzun onaylanması durumunda sosyal yardımdan yararlanmaya hak kazanırsınız. Bu süreç 30 gün kadar sürebilmektedir. Başvurunuzun sonuçlanmasından ve onaylanmasından sonra sıra söz konusu sosyal yardımın, başvuru sahibine iletilmesi gelmektedir.

Başvuru yaptığınız sosyal yardım maddi destek olarak verilecek ise bu maddi destek, başvuru formunu doldururken paylaştığınız IBAN numarasına ya da PTT şubeleri aracılığı ile başvuru sahibinin adına yatırılmaktadır.

Başvuru yaptığınız sosyal yardım erzak ve gıda yardımı gibi adrese teslim edilecek bir yardım ise ürünler en fazla 30 gün içerisine tarafınıza iletilmektedir. Bu bağlamda başvuru talebinde bulunduktan sonraki 60 gün içerisinde sosyal yardım tarafınıza yapılmaktadır.

E Devlet Sosyal Yardım Gözükmüyor

E Devlet sosyal yardım gözükmüyor hatası nedir? Sosyal yardım başvurusu talebinde bulunan ve başvuru sorgulama işlemi yapan başvuru sahipleri, sorgulama işlemi sırasında başvuruları gözükmüyor olabilir. Bu durum genellikle başvurunun ilk 1 haftasında rastlanan bir sorundur. Bunun nedeni başvurunun henüz olarak sisteme alınmamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca başvurunun değerlendirme aşamasının bitmesinden dolayı da böyle bir sorunla karşılaşabilmek mümkün oluyor.

Böyle bir durumda birkaç gün bekleyebilir ya da başvuru talebinde bulunduğunuz kurum ile iletişime geçerek başvurunuz durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

E Devlet Sosyal Yardım Paketi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Aile Destek Paketi yani Sosyal Yardım Paketi ile ihtiyaç sahibi ailelere 12 ay boyunca düzenli olarak maddi destek verilmektedir. Sosyal Yardım Paketi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklaması yapılan ve 27 Haziran 2023 tarihinde başlayıp 2023 Temmuz ayında son ödemesi ile tamamlanacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama şu şekildeydi; “Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ile dar gelirlerinin alım gücünü daha da artıracağız. Aile destek programları Haziran’da başlıyor. 2.5 milyon haneye 2.5 milyar tahsis ettik. Desteklerin kapsamını genişletecek çalışmaları sürdürüyoruz” Bu açıklamaya bağlı olarak 2.5 milyon aile için 12 aylık bir süreç boyunca her ay düzenli olarak maddi destek verileceği açıklanmıştır.

İhtiyaç sahibi aileler söz konusu sosyal yardımdan yararlanmak için başvuru işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirler. E Devlet sosyal yardım paketi başvuru adresine https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayarak ulaşabilir ve giriş işlemi yaptıktan sonra başvuru formunu tamamlayarak başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

E Devlet Sosyal Yardım Öğrenci

Sosyal yardım yapılan kesimlerden biri de öğrencidir. Öğrencilere yönelik birçok sosyal yardım yapılmaktadır. Bu sosyal yardımlara başvuruda bulunmak için e-Devlet hesabınızı kullanabilirsiniz. Öğrenciler için yapılan kırtasiye yardımı, maddi yardım, burs yardımı ve yurt yardımı gibi çeşitli sosyal yardımlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve çeşitli kurumlar tarafından yürütülmektedir.

Kurumlar tarafından yürütülen bu sosyal yardımlara e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilmek mümkündür. Başvuru ekranı için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine gittikten sonra giriş işlemi yapın. Ardından sayfanın sağ üst kısmında yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayarak başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgileriniz ile tamamladıktan sonra başvurunuz değerlendirmeye alınır. Değerlendirme aşamasından olumlu olarak sonuçlanması halinde öğrenci sosyal yardımından yararlanabilirsiniz. Ayrıca başvuru yapmak istediğiniz sosyal yardım ile ilgili başvuru şartlarını okumanız ve şartlara sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Başvuru şartlarını karşılamayan kişiler söz konusu sosyal yardımdan yararlanabilmesi mümkün değildir.

E Devlet Sosyal Yardım Ne Zaman Açıklanacak?

E Devlet sosyal yardım ne zaman açıklanacak? E Devlet hesabı üzerinden sosyal yardım talebinde bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, başvurularının hangi durumda olduğunu ve başvurularının ne zaman açıklanacağını merak etmektedirler. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonraki 30 gün içerisinde sonuçlanır. Başvurunuza onay verildikten sonraki 30 gün içerisinde ise söz konusu yardım tarafınıza iletilir.

Başvurunuz hakkında herhangi bir geri dönüş yapılmaz ise başvuru sorgulama işlemi yaparak başvurunuzun hangi aşamada olduğuna ve sonuçlanıp sonuçlanmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Başvuru sorgulama işlemi de başvuru talebinde bulunduğunuz aynı sayfa üzerinden yapılabilmektedir.

E Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Kimler Alabilir?

E Devlet sosyal yardım başvurusu kimler alabilir? Sosyal yardımlar, yalnızca ihtiyaç sahibi ailelere yönelik düzenlenmektedir. Bu nedenle başvuruda bulunmak isteyen ailelerin ihtiyaç sahibi olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Vatandaşlar sosyal yardım başvuru şartlarına sahip olmaları ve yardımdan yararlanabilecek kişiler arasında olmaları durumunda söz konusu sosyal yardımdan yararlanmaya hak kazanabilirler.

Sosyal yardımdan yararlanabilecek kişiler aşağıdaki gibidir.

 • Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan aileler
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayanlar
 • Asker, Şehit ve Gazi yakınları
 • Bakıma muhtaç yaşlı kimseler
 • Kronik rahatsızlığı nedeniyle çalışamayacak durumda olanlar
 • %40 ve üzeri fiziksel ya da ruhsal engeli bulunanlar
 • Öğrenciler
 • Yeni evlenen çiftler
 • Yakacak yardımına ihtiyaç duyanlar
 • Faturasını ödemekte zorlanan kişiler vb. birçok ihtiyaç sahibi ihtiyaç duyduğu konu hakkında sosyal yardım alabilir.

E Devlet Sosyal Yardım Parası Kimler Alabilir?

E Devlet sosyal yardım parası kimler alabilir? E Devlet üzerinden düzenlenen sosyal yardım parasını yalnızca gerçek ihtiyaç sahipleri alabilirler. Bu bağlamda başvuruda bulunmak isteyen kişilerin başvuru şartlarına sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru şartlarına sahip olan kişiler sosyal yardım parası almaya hak kazanabilirler.

E Devlet sosyal yardım parası için sahip olunması gereken başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması
 • Herhangi bir sosyal güvenceli işte çalışmıyor olmak

E Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Ne Kadar?

E Devlet sosyal yardım başvurusu ne kadar? Sosyal yardım başvuru talebinde bulunmak isteyenler başvuru ücreti ödeyip ödemeyeceğini merak etmektedir. Başvuru işlemleri E Devlet sistemi üzerinden ilerlemekte olup tamamen ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Başvuru talebinde bulunurken sizden herhangi bir ücret istenmez ancak çeşitli projelerde ücret istenebilmektedir. Bu ücretler sosyal yardımlar için olmayıp TOKİ evleri gibi çeşitli projelere dahil olmak üzere 10 ile 20 TL arasında bir başvuru ücreti istenmektedir. Bu ücretler ise başvurunun sonuçlanmasının ardından geri yatırılır.

E Devlet Cimer Sosyal Yardım

E Devlet CİMER sosyal yardım nedir? CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) vatandaşların herhangi bir konuda ihbarda bulunması, şikâyet ya da taleplerini doğrudan Cumhurbaşkanlığına iletilmesini sağlayan bir sistemdir. Vatandaşlara her konuda yardımcı olan CİMER, ayrıca ihtiyaç sahibi vatandaşlar için zaman zaman sosyal yardımlar ile destek vermektedir.

CİMER tarafından düzenlenen sosyal yardımlara başvuru işlemi yalnızca E Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. CİMER internet sitesini ziyaret ederek ara sıra düzenlenen sosyal yardımlar hakkında haberdar olabilir ve başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.