TOKİ Sosyal Konut Projesi. TOKİ Sosyal Konut Projesi Başvurusu

TOKİ Sosyal Konut Projesi. TOKİ Sosyal Konut Projesi Başvurusu
14.09.2022
A+
A-

TOKİ Sosyal Konut Projesi. TOKİ Sosyal Konut Projesi Başvurusu 2023. Cumhuriyet tarihinin en büyük toplu konut açılış töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ sosyal konut başvurularının 14 Eylül itibariyle E-Devlet sistemi üzerinden başlatılacağını duyurdu. Konuşmanın ardından vatandaşlar TOKİ sosyal konut başvurusunun nasıl yapılacağını, başvuru şartlarının ne olduğu gibi konuları merak etmeye başladı. TOKİ  başvuru ve TOKİ başvuru şartları. Yazının devamını okuyarak TOKİ sosyal konut başvuruları hakkında bilgi alabilirsiniz.

TOKİ Sosyal Konut Başvurusu

TOKİ sosyal konut başvuruları 14 Eylül itibariyle başladı. Vatandaşların başvurularını tamamlamaları için öncelikle başvuru şartlarına uygun olup olmadıklarını öğrenmeleri gerekir. Başvuru şartlarına sahip olmanız durumunda başvuru yapacağınız ildeki projedeki konut tipini belirlemeniz ardından e-devlet sistemini kullanarak başvuru işlemini tamamlamalısınız. Ön başvurunuzu tamamladıktan sonra başvuru ücretini ödeyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

TOKİ sosyal konut başvuruları e-devlet sistemi üzerinden yapılacaktır. E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak sisteme girmeniz ardından başvuru sayfasına yönelmeniz gerekir. Başvuru için ilgili formu doldurduktan sonra başvuruyu tamamla seçeneğine tıklayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

TOKİ Sosyal Konut Projesi 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayat pahalılığın artması ve buna bağlı olarak ev ve kiralardaki artışların önüne geçmek ve vatandaşların daha kolay bir şekilde ev sahibi olmalarına imkân sağlamak amacıyla TOKİ sosyal konut projesini yıllardı uygulamakta. 2023 yılında ise ekonomik gidişatın kötüye gitmesi ve ev fiyatlarının çok fazla artması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini başlattı.

Aylık hane geliri 16.000 TL ve altında olan herkes TOKİ sosyal konut proje imkanından yararlanabilecek ve aylık ödemeler ile ev sahibi olabilecekler. Yeni TOKİ sosyal konut projesinde ise tek seferde 250 bin konutun inşa edilmesi hedeflenmektedir. Her ilde binlerce konut yapılması ve en fazla konutun ise İstanbul ilinde yapılması planlanıyor.

362 milyar TL’lik yatırım ile hayata geçirilen TOKİ sosyal konut projesinin başvuruları 14 Eylül tarihi ile yapılmaya başladı.

TOKİ Sosyal Konut Başvuru Ne Zaman?

Ankara konut projesinin detaylarını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ sosyal konut başvurularının 14 Eylül tarihi ile başlayacağını ve Ekim ayının son gününe kadar başvuruların devam edeceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 250 bin sosyal konut, 250 sosyal konut arsası ve 10 bin kadar iş yerinin en fazla 2 yıl içerisinde bitirilerek hak sahiplerine teslim edilmesinin planlandığını söyledi.

Başvuru yapan ve başvuruları onaylanan hak sahiplerinin evleri 2 yıl içerisinde teslim edilecek ve vatandaşlar aylık taksitleri ödemeye başlayacak.

TOKİ Sosyal Konut Projesi Şartları

TOKİ sosyal konut projesi şartlarına uygun görülen her vatandaş sosyal konuta yazılmaya hakkı vardır. Vatandaşlar ilgili şartlar sahip olmaları halinde e-devlet sistemi üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. TOKİ sosyal konut proje şartları aşağıdaki listede yer almaktadır:

  •  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  •  Başvuru yapacak kişinin 18 yaşını tamamlamış olması gerekir
  •  Başvuru yapmak isteyen vatandaşın konuta yazılmak istediği ilde en az 1 yıl ikametgâh etmesi gerekir
  •  Başvuruda bulunan ve aynı haneye mensup kişilerin, T.C. sınırları içerisinde tapuda kayıtlı herhangi bir konutunun bulunmaması gerekir
  •  İstanbul ili için aylık hane gelirinin en fazla 18 bin TL, yurt genelinde ise en fazla 16 bin TL olması gerekir
  •  Engelli vatandaşlar için yüzde 40 ve üzeri engeli raporu bulunanlar kuraya dahil olabilirler

TOKİ Sosyal Konut Projesine Kimler Başvuru Yapabilir?

TOKİ sosyal konut projesine kimlerin başvuru yapabileceği de en çok aranan konulardan biridir. TOKİ sosyal konut projesine başvuru yapacak vatandaşların mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. T.C. vatandaşı olmayan kişiler bu sosyal konut projesinden yararlanamazlar.

Ayrıca başvuru şartlarına uygun olmayan kişilerde ilgili sosyal konut projesine başvuruda bulunamazlar. Başvuru şartlarına uygun olmanız halinde başvuru işlemlerinizi e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

TOKİ sosyal konutları için her bir haneden yalnızca tek bir kişinin başvurusu alınacak. Aynı hane içerisinde birden fazla başvuru yapılması halinde yapılan başvurular tek sayılacak ve diğer başvurular iptal edilecektir.

TOKİ sosyal konut başvurusu

TOKİ Sosyal Konut Fiyat Listesi 2023

TOKİ sosyal konutları için başvuru işlemlerinizi e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirdikten sonra izlemeniz gereken diğer adım bankaya başvuru yaparak başvuru ücretini ödemeniz gerekir. TOKİ sosyal konut Başvuru ücreti 500 TL olarak belirlenmiştir. Başvuru ücretini ödedikten sonra kura çekimini beklemeniz gerekir. Eğer kura çekiminde isminiz çıkmaz ise başvuru ücretiniz iade edilecektir.

TOKİ sosyal konutları başvuruları için ikametgahınız bulunduğu il ve ilçedeki ziraat bankası ve Halkbank şubelerine giderek başvuru ücretini ödemelisiniz. Ayrıca TOKİ’nin yeni sosyal konut projesinin ödeme listesi aşağıdaki gibidir:

  •  2+1 konut 608 bin TL (Aylık taksit 2 bin 280 TL) 240 ay vade ile ödenecektir.
  •  3+1 konut 850 bin TL (Aylık taksit 3 bin 187 TL) 240 ay vade ile ödenecektir.

TOKİ Sosyal Konut Kiraya Verilir Mi?

TOKİ sosyal konutları yalnızca gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilerin daha kolay bir şekilde ev sahibi olabilmelerine imkan verilmesi amacıyla gerçekleştirilen bir projedir. Yatırım amacıyla TOKİ sosyal konutları almak isteyenlerin böyle bir hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle TOKİ sosyal konutları kesinlikle satın alındıktan sonra kiraya verilemez.

TOKİ Sosyal Konut Kura Sonuçları

TOKİ sosyal konut başvuru tarihlerinin açıklanması ile vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konulardan biri de kur sonuçlarının ne zaman açıklanacağı oldu. Kura sonuçlarının açıklanma tarihi kesin olarak bilinmemektedir. 14 Eylül itibariyle başlayan ve 31 ekime kadar sürecek olan başvuruların tamamlanmasından sonra konut tipleri ihalesi yapılacaktır. İhale sonrasında başvurusu toplanacak konutları ihalesi ile şerefiyeli satış fiyatları belirlenecektir.

Satışa sunulan konutlar için kura çekilişinin yapılması halinde kura yeri ve kura saati idarenin resmi internet sayfası üzerinde duyurulacak.

TOKİ Sosyal Konut Kredisi Hesaplama

TOKİ sosyal konut projeleri için birçok farklı kredi imkânı sunulmaktadır. Bu sayede vatandaşlar ödemelerinin bir kısmını peşinat olarak ödeyebilirler. 2023 TOKİ sosyal konut kredisi için herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu nedenle faizin ne kadar olacağı da henüz belli değil. TOKİ sosyal konut kredisi faizi açıklandıktan sonra kredi hesaplaması yapabilirsiniz.

TOKİ Sosyal Konut Ne Demek?

TOKİ sosyal konut, devlet tarafında kısmen kapitalist pazarın dışında bir üretimi ifade etmektedir. Özellikle toplumun dar ve orta gelirli gruplarına yönelik satılmak ya da kiralanmak üzere projelendirilmektedir. TOKİ sosyal konutları sayesinde vatandaşlar kira öder gibi ev sahibi olabiliyorlar.

Her yıl hemen hemen her ilimizde düzenli olarak TOKİ sosyal konutları yapılmaktadır. 2023 yılında da TOKİ sosyal konutları yapılmaya devam ediyor. Bu yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi başlatıldı. Bu sayede 2023 yılında çok daha fazla hane TOKİ sosyal konutlarına yazılabilecektir.

TOKİ Sosyal Konut Devir İşlemleri

TOKİ’den konut alıp satma işlemi yapmak isteyen kişiler devir işleminin herhangi bir cezasının olup olmadığını merak etmektedir. TOKİ sosyal konutlarından ev alırken bir sözleşme imzalarsınız. Sözleşme üzerinde yazılan maddeleri vatandaşlar genellikle okumazlar. Sözleşme üzerinde TOKİ sosyal konut devir işlemleri ile ilgili detaylı bilgi yer almaktadır.

TOKİ sosyal konut sözleşmesinde yer alan ilgili madde aşağıda yer almaktadır:

“Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçlarını bitirip malik olunana kadar devredemezler. Borcu devam ederken konutu devreden hak sahiplerinin sözleşmeleri

feshedilir. Açık satışlarda ise, genel olarak bu şart aranmamakta olup, projelerin durumlarına göre bazen uygulanabilmektedir. İlgili projelerin satış duyurularında bu bilgiler yer detaylı olarak yer almaktadır.”

TOKİ Sosyal Konut Satılabilir Mi?

TOKİ sosyal konutlarının satılmasına ilişkin yönetmelik ilgili sözleşmede yer almaktadır. Sözleşmeye göre vatandaşlar konutlarının borçları bitene kadar kesinlikle konutlarının bir başkasına devredemezler. Ancak vatandaşın konuta olan borcunun bitmesi durumunda tapusunu alarak ev sahibi olabileceği için konutunu satışa çıkarabilir.

TOKİ Sosyal Konut Taksitleri Sabit Mi

TOKİ sosyal konutları ile vatandaşlar toplamda 608 bin TL ile 2+1 konutlara aylık 2 bin 280 TL’lik başlayan taksitler eşliğinde 240 ay vadeyle ev sahibi olabilecekler. Aynı şekilde toplamda 850 bin TL ile 3+1 konutlara ise aylık 3 bin 187 TL’den başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle ev sahibi olabileceklerdir.

Vatandaşlar konut taksitlerini her ay belirlenen miktarda tıpkı kira öder gibi taksitlerini yatırmaları gerekir. TOKİ sosyal konut taksitleri ilden ile değişkenlik göstermektedir. Ayrıca konut taksitleri için belirtilen tutar 240 ay boyunca aynı miktara ödenecektir.

TOKİ Sosyal Konut Projesi Peşinat

TOKİ sosyal konut projeleri için ilk başta belirli bir yüzdelik peşinat ödenir ardından kalan borç ise taksitler halinde ödenir. TOKİ sosyal konutları için geçen yıl %10 peşinat istenirken bu yılki TOKİ sosyal konutları için peşinat fiyatları henüz belirlenmedi.

TOKİ Sosyal Konut Ev Planları

TOKİ sosyal konut projesinin başlatılması ardından vatandaşlar tarafından merak edilen konulardan biri de ev planlarının nasıl olduğudur. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin ev planları henüz belli değil. Ancak 2023 TOKİ sosyal konutu 2+1 ve 3+1 olarak satışa sunulacaktır. Ayrıca evlerin bulunduğu ile bağlı olarak da evlerin metrekaresi değişkenlik gösterecektir.

TOKİ Sosyal Konut Projesi Fiyatları

14 Eylül ile başvuruların başlayacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 bin arsanın ve 250 bin konutun satışa sunulacağını söyledi. Ayrıca emeklilere, engellilere, öğrencilere, şehit ve gazi yakınlar için de özel kontenjan ayrılacağını da açıkladı. TOKİ sosyal konutları 3+1 ve 2+1 olarak satışa sunulacak ve bir kısmı peşinat kalan kısmı ise aylık taksitler şeklinde ödenecektir.

TOKİ sosyal konut projesi fiyatları aşağıdaki gibidir:

  • 2+1 evler için aylık taksitler 2 bin 280 TL ve 240 ay vade ile
  • 3+1 evler için aylık taksitler 3 bin 187 TL v 240 ay vade ile satılacaktır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.