Cimer Nedir? Cimere Başvuru Nasıl Yapılır?

Cimer Nedir? Cimere Başvuru Nasıl Yapılır?
02.06.2022
A+
A-

Vatandaşların her türlü sorun ve şikayetlerini. öneri ve istekleri için hizmet veren Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne CİMER denir. Cumhurbaşkanlığının yapmış olduğu bu bildirim sistemi halk tarafından oldukça yararlı bulunmaktadır.

CİMER Nedir?

Devlet ile halk arasındaki iletişimi bir araya getirmek ve vatandaşların kurum ve kuruluşlardan daha iyi bir şekilde hizmet alabilmeleri amacıyla kurulan CİMER, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının herhangi bir şikayet durumunda başvuru yapabilecekleri CİMER, halkın doğrudan devlet ile arasında iletişimi kurmaktadır. Bu sayede vatandaş devlet ile doğrudan iletişime geçebilir ve şikayetini dile getirebilir.

Vatandaşların talep ve şikayetlerini direkt olarak Cumhurbaşkanlığına iletilmesini sağlayan CİMER sistemi web servisi olarak hizmet vermektedir. Bu sistem sayesine vatandaşlar isteklerini veya şikayetlerini birebir olarak cumhurbaşkanlığına ulaştırabiliyor.

CİMER’e Kimler Başvuru Yapabilir?

Herhangi bir şikayet veya öneri durumunda CİMER’e başvuru yapmak isteyen vatandaşların herhangi bir sınıfa girmesine gerek yoktur. CİMER tüm vatandaşlarına hizmet veren bir sistemdir. Yine de CİMER’e başvuru yapabilecek vatandaşlar aşağıdaki gibidir;

 •  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
 •  Mavi kartlı vatandaşlar
 •  Türkiye’de ikamet eden yabancılar CİMER’e başvuruda bulunabilirler.

CİMER Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar başvurularını kolaylıkla E-Devlet sistemi üzerinden yapabilir veya CİMER’in resmi internet sitesinden yapabilirler. cimer.gov.tr internet adresinden T.C kimlik numaranızı, adınızı ve soy adınızı, annenizin evlenmeden önceki soy adını, kendi cep telefon numaranızı ve kendi kimlik seri numaranızı kullanarak başvuru bulunabilirsiniz.

CİMER Yardım Başvuru Formu

CİMER yardım başvurusunda bulunmak için başvuru yöntemlerinden birini seçtikten sonra karşınıza çıkan başvuru formunu doldurmanız gerekir. Başvuru formu üzerinde kişisel bilgilerinizi yazmanız ve şikayet veya istek durumunuzu belirtmeniz gerekir. Başvuru formuna ulaşmak için https://www.cimer.gov.tr/Basvuru linkine tıklamanız ve bilgileriniz ile sisteme giriş yapmanız gerekir. Ardından aşağıdaki adımları izleyerek başvuru formunu doldurabilirsiniz.

 •  Açılan sayfada öncelikle yukarıda bulunan İstek, Teşekkür, Şikayet, Yönetime Katıl, Bilgi Edinme Hakkı veya Görüş Öneri seçeneklerinden birini seçin.
 •  Ardından aşağıda bulunan T.C kimlik, adres, ad soyad, il, ilçe, telefon numarası, eğitim durumu, e-posta adresi bilgilerinizi doldurun ve “İleri” butonuna basın.
 •  Karşınıza çıkan sayfada başvuru detayı ile ilgili bilgileri doldurun.
 •  Son olarak başvuru tamamla kısmında başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Cimer Yardım Başvurusu

CİMER’e başvuru yaparken kullanabileceğiniz bir diğer yol ise E-Devlet sitesini kullanmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden CİMER yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz; · https://www.turkiye.gov.tr/cimer-basvuru-sorgulama linkine tıklayın.

 •  Açılan sayfada “kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın.
 •  Ardından giriş yöntemlerinden birini seçin ve bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapın.
 •  Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfa üzerinde mevcut başvurularınızı görebilir veya sağ üst köşede bulunan “Yeni Başvuru” butonuna basarak başvuruda bulunabilirsiniz.
 •  Yeni başvuru butonuna bastıktan sonra “Uygulamaya Git” butonuna basın.
 •  Son olarak karşınıza çıkan başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

CİMER Yardım Başvurusu Valiliğe Sevk Edildi Ne Demek?

CİMER, vatandaşların şikayetlerini ve önerilerini ilgili kurumlara aktaran aracı bir kurumdur. Örneğin okulu ile ilgili bir şikayette bulunan öğrencinin başvurusunda “MEB’e Sevk Edildi” gibi bir ifade yer alacakken valilik tarafından ilgilenen bir konuda ise “Valiliğe Sevk Edildi” ifadesi yer almaktadır.

Böyle bir ifadenin karşınıza çıkması, başvurunuzun ilgili kuruma aktarıldığını ifade eder.

CİMER Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

CİMER yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar başvurularının hangi aşamada olduğuna dair bilgi almak için başvuru sorgulama işlemi yapmaları gerekmektedir. CİMER yadım başvuru sorgulama için aşağıdaki adımları izleyebilir ve sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. · https://www.cimer.gov.tr/ linkine tıklayın.

 •  Açılan sayfada “Başvuru Sorgula” butonuna basın.
 •  Ardından sizden istenilen bilgileri girin.
 •  Bilgilerinizi girdikten sonra telefonuna gelen onay kodunu başvuru sorgulama ekranına girerek giriş yapın.
 •  Giriş yaptıktan sonra karşınız başvurunuza ait detaylara ulaşabilirsiniz.

CİMER YARDIM BAŞVURUSU

CİMER Yardım Parası Nereden Alınır?

Pandemi sürecinde işsiz kalan ve maddi yetersizlik yüzünden ihtiyaçlarını gidermekte zorlanan vatandaşlar için devlet CİMER aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıyor. E-Devlet sistemi üzerinden başvuruları kabul edilen 1.100 TL yardım parasına başvuru yapmak isteyen vatandaşların bazı şartlara uygun olmaları gerekir. Bu şartlar arasında işsizlik ödeneği alan, işsiz olan veya geliri muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlar yer almaktadır.

Bu gruplara giren vatandaşlar 1.100 TL yardım başvurusu yaparak yardımdan yararlanabilirler. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu?basvuru=formu bu linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan E-Devlet sistemine bilgilerinizi kullanarak giriş yapın ve başvuru formunu doldurarak başvurunuzu tamamlayın. Başvurunuz sonuçlandıktan sonra başvuru formu üzerinde belirttiğiniz iletişim adresleri üzerinden sizlerle iletişime geçilecektir.

CİMER Gıda Yadımı ve Erzak Yardımı Başvurusu

Gıda yardımı ve erzak yardımı başvurusu yapan vatandaşlara gıda ve erzak yardımları kaymakamlık veya il belediyesi tarafından yapılmaktadır. Gıda ve erzak yarımına başvuru yapmanın yollarında birisi de CİMER sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. CİMER sisteminden gıda ve erzak yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle CİMER resmi internet sitesine giriş yapmaları gerekir.

Ardında sayfa üzerinde yer alan “Başvuru Yap” bölümünden başvuru yapmanız ve başvuruyu göndermeniz gerekir. Bu işlemleri yaptıktan sonra başvurunuz sıraya alınır ve sonuçlandığı zaman sizlerle iletişime geçilerek başvuru sonucu paylaşılır.

CİMER Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

CİMER gıda ve erzak yardımı gibi maddi yardımda yapmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacıyla maddi yardıma bulunan CİMER, muhtaç vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlar ile yardım eli uzatmaktadır.

CİMER maddi yardımından yaralanmak isteyen vatandaşların “Maddi Yardım Başvurusu” yapmaları gerekir. Bunun için CİMER resmi internet sayfası veya E-Devlet sistemi aracılığı ile başvuruda bulunabilirsiniz.

CİMER maddi yardım başvurusunda bulunduktan sonra Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma birimi başvuruları inceler ve başvuru sonucuna göre başvuru sahibine geri dönüş yapar.

CİMER Telefon ile Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

CİMER yardım başvurularına bulunmanın bir diğer yolu ise telefon numarası üzerinden yetkililer ile iletişime geçmek ve başvuruda bulunmaktır. CİMER telefon ile yardım başvurusunda bulunmak için ALO 150 numaralı hattı arayarak yetkililer ile iletişime geçebilir ve yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

CİMER Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

CİMER’e yapılan başvurulara geri dönüş yoğunluğa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. CİMER’e yaptığınız başvuru en fazla 30 gün içerisinde sonuçlanarak tarafınıza dönüş yapılır. Ancak bu süre en fazla sonuçlanma süresidir. CİMER başvuruları genellikle 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

CİMER’e Günde Kaç Başvuru Yapabilirim?

CİMER’e başvuruda bulunan vatandaşlar aynı gün içerisinde başka bir başvurunun yapılıp yapılamayacağını merak edebiliyorlar. CİMER’e aynı gün içerisinde kendi adınıza yalnızca 1 defa başvuruda bulunabilir ve online başvurularda en fazla 3000 kelime yazabilirsiniz.

CİMER’de Kimlik Bilgileri Nasıl Gizlenir?

CİMER’de başvuruda bulunan bazı vatandaşlar kimlik bilgilerinin görünmesini istemeyebiliyorlar. Başvuruda kimlik bilgilerinizi gizlemek için başvuru sayfası üzerinde yer alan “Kimlik Bilgilerim Gizlensin” seçeneğini işaretleyerek bilginizi gizli tutabilirsiniz.

CİMER’den Başkası Adına Yadım Başvurusu Yapılabilir Mi?

CİMER’de başvuru yaparken bizzat başvuru yapmanız gerekir. CİMER başvuruları yalnızca vatandaşın kendi adına yapılması ve bir başkasının adına kesinlikle yapmaması gerekir. Başkasının adına başvuru yapılması suç teşkil etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.