Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı ve E-Devlet Başvurusu

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı ve E-Devlet Başvurusu
15.12.2022
A+
A-

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı ve E-Devlet Başvurusu 2023. Öğrenciler için birçok sosyal yardım verilmektedir. Bu sosyal desteklerden biri de Başarı Teşvik Programıdır. Başarı Teşvik Programı ile ihtiyaç sahibi ailelerin, öğrencileri için asgari ücretin %60’ına kadar maddi destek verileceği açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ve başarı teşvik programı ile ilgili merak edilen konu başlıklarına dair detaylar yazımızda yer almaktadır.

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı

Öğrencilere asgari ücret para yardımı nedir? Öğrenciler için asgari ücretin %60’ına kadar maddi destek verilecektir. Bu destek ile öğrencilerin eğitim hayatına destek olmak ve eğitim masraflarının bir kısmının karşılanabilmesi amaçlanmaktadır. Başvuru talebinde bulunan ve başvurusu onaylanan öğrenciler için maddi destek verilecek.

Recep Tayyip Erdoğan, Başarı Teşvik Programı ile ilgili şu ifadeleri kullandı; “Sosyal yardım alma hakkına sahip olan ailelerimize mensup devlet okullarında okuyan, dereceye giren öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60’ına kadar, yüksek öğretim öğrencilerimize net asgari ücret kadar destek vereceğiz.” Kabine toplantısının ardından alınan kararlar hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 KYK burs ve kredilerin yanı sıra öğrenciler için yapılacak olan sosyal destekler hakkında da bilgi verdi.

Başarı Teşvik Programı Nedir?

Başarı Teşvik programı nedir? Öğrencilere yönelik yeni düzenlenen sosyal desteklerden biri de Başarı Teşvik programıdır. Öğrenciler için düzenlenecek olan başarı teşvik programı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamalarda bulundu.

Sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerimize mensup, devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60’ına kadar, yükseköğretim öğrencilerimize net asgari ücret kadar dönem arasında yapılacak şekilde başarı desteği vereceğiz. Ayrıca dört yıllık örgün eğitim yapan yükseköğretim kurumlarını kazanan aynı kapsamdaki öğrencilerimize aylık 100 lira destek ödemesi yapacağız.

YÖK’ün belirlediği dünyadaki ilk 500 üniversiteye girme hakkı kazanan aynı kapsamdaki öğrencilerimize devletlerinin yanında olduğunu hissettirecek başarı destekleri sağlayacağız. Sosyal yardım alan hanelerdeki meslek lisesi mezunu öğrencilerimiz ile lise sonrası meslek edindirme kurslarına giderek iş hayatına atılacak gençlerimize de net asgari ücrete orantılı desteğimiz olacak. Yine aynı durumdaki ailelerimizin evlatlarından işe girmek için gereken merkezi sınavlar ile bilim, spor ve sanat yarışmalarına katılanların ihtiyaçlarını biz karşılayacağız.”

Açıklamaya bağlı olarak derece yapan ortaöğretim öğrenciler için asgari ücretin %60’ına kadar sosyal yardım yapılacak, 4 yıllık üniversitede okuyan öğrenciler için de aylık ödeme yapılacaktır. Ayrıca dünyadaki ilk 500 üniversiteye girmeye hak kazanan ve farklı alanlarda hak kazanan öğrenciler için de sosyal yardım düzenlenecektir.

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Kimlere Verilir?

Öğrencilere asgari ücret para yardımı kimlere verilir? Başarı Teşvik programı dahilinde farklı konularda başarı kazanmış öğrenciler için farklı tutarlarda sosyal destek verilecektir. Başarı destek programı adından da anlaşılacağı üzere başarı kazanmış öğrencilere verilecektir. Yani öğrencilerin maddi durumu göz önüne alınmaksızın tüm başarılı olma şartlarını karşılayan öğrenciler sosyal destek almaya hak kazanacaktır. Öğrencilerin yararlanabileceği başarı destek programları şu şekildedir;

  • Devlet okullarında okuyan ve sınıflarında derece yapan ilk ve ortaöğretim öğrencileri için net asgari ücretin %60’ına kadar ödeme yapılacaktır.
  • 4 yıllık örgün eğitim yapan yükseköğretim kurumlarını kazanan tüm öğrenciler için her ay olarak 100 TL destek ödemesi yapılacaktır.
  • YÖK tarafından belirlenen dünyadaki ilk 500 üniversiteye girme hakkı kazanan öğrenciler için de başarı teşvik desteği verilecektir.
  • Ayrıca sosyal yardım alan hanelerdeki meslek lisesi mezunun öğrenciler ile liseden sonra meslek edinme kurslarına giderek iş hayatına atılacak olan gençler için de net asgari ücret ile orantılı destek verilecektir.

Başarı Teşvik Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başarı teşvik programı başvurusu nasıl yapılır? Başarı teşvik programından başarılı olan her öğrenci yararlanabilecektir. Öğrencilere yönelik yapılacak olan başarı teşvik programına başvuruda bulunan ve gerekli şartları karşılaması halinde başvuru onaylanan her öğrenci destek alabilecektir. Başarı Teşvik programının başvuru tarihi ve başvuru kanalı henüz belirlenmedi. Konu ile ilgili açıklama geldiği zaman yazımızda güncelleme yapacağız.

başarı teşvik programı başvurusu

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Öğrencilere asgari ücret para yardımı başvurusu telefon numarası, başvuru işlemlerinin e-Devlet sistemi üzerinden ve çağrı merkezi aracılığı ile yapılacağı beklenmektedir. Başvuru işlemleri ile ilgili henüz kesin bir açıklama yapılmamasından dolayı başvuru kanalları şu an için belirlenmedi.

Başarı Teşvik Programı Başvuru Şartları

Başarı teşvik programı başvuru şartları nelerdir? Başarı teşvik programından yalnızca belirli başvuru şartlarını karşılayan kişiler yararlanabilirler. Başvuru şartı olarak öğrencilerin yalnızca başarılı olması beklenmektedir. Başarı Teşvik programı başvuru şartları olarak belirlenen şartlar kesin olarak belirlenmemiş olsa da aşağıdaki gibi olması beklenmektedir.

  • İlkokul ve ortaöğretim öğrencileri için devlet okulunda okuması ve kendi sınıfında dereceye girmiş olması
  • 4 yıllık yükseköğrenim okuyan üniversiteliler için herhangi bir şart aranmamaktadır.
  • Dünyada ilk 500 de yer alan üniversiteleri kazanan öğrenciler için herhangi bir şart aranmamaktadır.
  • Meslek lisesi mezunu öğrenciler için hanenin sosyal yardım alıyor olması ya da Vakıflara kayıtlı oluyor olması gerekmektedir.

Başvuru şartları ile ilgili kesin bir bilgi olmadığı için bu başvuru şartlarının kesin bir bilgi niteliğinde değildir. Başvuru ile ilgili detayların güncellenmesinden sonra başvuru şartlarında değişiklikler olabilir.

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Öğrencilere asgari ücret para yardımı başvuruş için gerekli belgeler nelerdir? Başvuru ile ilgili tam olarak detaylar belirlenmediği için başvuru talebinde bulunacak öğrencilerin sahip olması gereken belgeleri ne olduğunu şu an için belirli değildir. Ancak öğrencilerin başarılı oldukları konuda yazılı bir belgeye sahip olması gerekecektir. Örneğin ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin sınıflarında dereceye girdiğini kanıtlayan yazılı bir belgeye sahip olması gerekecektir. Bu belgenin nereden alınacağı ve diğer belgelerin neler olduğuna dair detaylar gün geçtikçe belirli olacaktır.

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Öğrencilere asgari ücret para yardımı başvuru sorgulama işlemi yaparak başvurunuzun hangi aşamada olduğunu ve sonucunu öğrenebilirsiniz. Başvuru işlemi henüz belirli olmadığı için başvuru sorgulama işlemi de belirli değildir. Ancak başvuru kanalı üzerinden aynı şekilde başvuru sorgulama işleminizi de yapabilecek ve başvurunuz il ilgili detaylara ulaşabileceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.