Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Başvuru ve Şartları

Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Başvuru ve Şartları
08.10.2022
A+
A-

Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Başvuru ve Şartları 2023. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı normal doğum yapan ailelere yönelik gerçekleştirdiği sosyal yardımlardan biri de çoklu doğum yardımıdır. Çoklu doğum yardımı ile geliri düşük olan muhtaç ailelerin yeni dünyaya gelen çocuklarının masrafları ve büyümekte olan çocuklarının masrafları için belirli bir miktarda yardım parası verilir.

Çoklu doğum yardımı nedir? Çoklu doğum yardımı kimlere verilir? Çoklu doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? Gibi merak edilen konu başlıkları hakkında bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Çoklu Doğum Yardımı Nedir?

Çoklu doğum yardımı ile ihtiyaç sahibi ailelerin belirli yaş aralığındaki çocuklarının masraflarının karşılanması ve ailelere destek olmak amacıyla yapılan bir sosyal yardımdır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen doğum yardımı 2018 yılından beri her yıl belirlenen tarihlerde yapılmaktadır. 2023 yılında da aynı şekilde yapılmaya devam eden çoklu doğum yardımına başvuruda bulunmak isteyen aileler çeşitli başvuru kanallarından birini kullanarak işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Çoklu doğum yardımı için çocukların 0 ile 24 ay arasında olması gerekir. Başvurusu onaylanan ailelerin başvuruda bulundukları çocukların 24 aylık olmasına kadar sosyal yardım devam etmektedir. Örneğin 12 aylık çocukları olan bir ailenin başvurusu onaylanması halinde 12 ay kadar yani çocuk 24 aylık olana kadar yardım almaya devam ederler. Çoklu doğum yardımı ödemeleri 2 ayda 1 defa olacak şekilde PTT şubeleri aracılığı ile başvuru sahibinin adına yatırılır.

Çoklu Doğum Yardımı Kimlere Verilir?

Çeşitli sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşların bazı özel durumlara sahip olması gerekmektedir. Ancak çoklu doğum sosyal yardımı için bu kadar özel durum istenmemektedir. Çoklu doğum yardımından yararlanabilecek kişilerin aylık hane gelirlerinin muhtaçlık sınırı altında olması gerekir. Hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olabilmesi için, hane içerisinde yaşayan kişi sayısına düşen aylık gelirin net asgari ücretin 1/3 ünden az olması durumudur.

Ayrıca yardımdan yararlanabilmek için çocukların 0 ile 24 yaş aralığında olması gerekir. Çocukların mutlaka ikiz, üçüz, dördüz ya da üstü olması gerekir. Çoklu doğum yardımından yararlanabilecek ailelerin T.C. kimlik vatandaşı olması, çoklu doğum yaptığına dair bilgiye sahip olması ve hane gelirini kanıtlayan belgeye sahip olması gerekmektedir.

Çoklu Doğum Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Çoklu doğum yardımından yararlanmak isteyen ailelerin yardım başvurusunda bulunabilecekleri 2 farklı yol bulunmaktadır. Başvuru işlemleri e devlet üzerinden online bir şekilde yapılabildiği gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat giderek ilgili müdürlükten de başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuruda bulunmak için;

 •  İkametgâh adresinizin kayıtlı olduğu ilde hizmet vermekte olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidin.
 •  İlgili müdürlüğe giderek kimlik belgeniz ile başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
 •  Müdürlük tarafından size verilen başvuru formunu doldurun.
 •  Başvuru formu üzerinde yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaya özen gösterin.

E Devlet üzerinden başvuruda bulunmak için; · https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayın.

 •  “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 •  Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek sisteme girişinizi gerçekleştirin. (E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek ücretsiz bir şekilde edinebilirsiniz.)
 •  “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 •  İlgili metinleri okuduktan sonra okuduğunuza dair ilgili kutucuğu işaretleyin.
 •  “Başvur” butonuna tıklayın.
 •  Başvuru formunu doldurun.
 •  Başvuru üzerinde İBAN adresinizi ve diğer bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
 •  “Devam Et” butonuna basarak başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Çoklu doğum yardımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar başvuru işlemlerini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Vakfa giderek başvuruda bulunmak için bazı belgelere ihtiyacınız vardır. Kimlik fotokopisi, fakirlik belgesi vb. belgeleri teslim etmeniz ve başvuru formunu doldurmanız gerekir.

Bir diğer başvuru işlemi ise e-devlet üzerinden online bir şekilde yapılmaktadır. E-Devlet üzerinden yapacağınız başvurular online olduğu için herhangi bir belgeye ihtiyacınız yoktur. Sizden istenilen sorulara cevap vermeniz yeterli olacaktır.

Başvuru formu üzerinde yer alan bilgileri doğru bir şekilde cevaplamanız son derece önemlidir. Bilgilerde yanlışlıkla ya da bilerek farklı bir cevap vermeniz durumunda cevaplarınız tek tek inceleneceği için farklılık görülmesi halinde başvurunuz direkt olarak iptal edilecektir. Bu nedenle cevapların doğruluğundan emin olarak başvurunuzu tamamlamalısınız.

çoklu doğum yardımı

Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu E-Devlet

Çoklu doğum yardımı başvurusunda bulunmak ve başvuru işlemlerinizi online bir şekilde kolayca gerçekleştirmek için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet üzerinden başvuru işleminizi

gerçekleştirmek için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayın. Açılan sayfada “Yeni Başvuru” butonuna tıklayarak karşınıza çıkan başvuru formunu doldurmalısınız.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan çoklu doğum yardımı başvurusunda bulunan vatandaşların başvuruları detaylı bir şekilde incelenir. İnceleme aşaması yaklaşık olarak 21 gün kadar sürmektedir. 21 gün içerisinde başvuru sahibinin başvuru formu üzerinde vermiş olduğu iletişim adreslerine geri dönüş yapılır. Başvurunuzun onaylanması halinde çoklu doğum yardımından yararlanabilirsiniz. Yardım parası başvuru formunda paylaştığınız IBAN numarasına ya da PTT şubeleri aracılığı ile başvuru sahibinin adına yatırılır.

Çoklu Doğum Yardımı Başvuru Formu

Çoklu doğum yardımına başvuruda bulunmak isteyen ailelerin başvuru sırasında başvuru formunu tamamlamaları gerekir. Başvuru formu ile ailelerin gelir bilgisi, kişisel bilgileri, maddi durumları, ihtiyaç durumları gibi durumlar incelenir. Başvuru formunun incelenmesinin ardından ailelerin sosyal yardıma ihtiyaçlarının olup olmadığı saptanarak yardım desteği verilmektedir.

Çoklu Doğum Yardımı Şartları

Çoklu doğum yardımından yararlanmak için bazı şartlara sahip olmanız gerekir. Başvuru şartlarına sahip olan aileler başvuru işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden online olarak ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat giderek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Çoklu doğum yardımı şartları aşağıdaki listede ye almaktadır.

 •  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 •  Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması
 •  Doğumun canlı olarak sonuçlanması gerekir.
 •  0-24 ay yaş aralığında olan ikiz, üçüz, dördüz ve üstü çocuklar yardımdan yararlanabilir
 •  SB’nin yaşa bağlı olarak belirlemiş olduğu takip ve izlem dönemlerinde yaptırılan sağlık kontrolü verilerinin USS aracılığı ile BSYBS’ye aktarılmış olması gerekir.

Çoklu Doğum Yardımı Sorgulama

Çoklu doğum yardımı başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından değerlendirilmesinin ardından başvuru sahibinin iletişim adresleri aracılığı ile iletişime geçerek değerlendirme sonucu söylenir. Değerlendirmenin olumlu olması halinde çoklu doğum yardımından yararlanabilirsiniz. Başvuru sonucu tarafınıza iletilmez ise sorgulama işlemi yaparak başvurunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Başvuru sorguluma işlemini e-devlet üzerinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Çoklu doğum yardımı sorgulama işlemi için; · https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayın.

 •  Kimliğinizi doğruladıktan sonra sisteme girişinizi yapın.
 •  Açılan sayfada başvurularınızı göreceksiniz. Mevcut başvurularınızdan sorgulamak istediğiniz başvurunun “Detay” butonuna tıklayın.

Çoklu Doğum Yardımı Ne Kadar?

Çoklu doğum yardımı canlı doğum yapan her çocuk için hesaplanır. Geçen yıl her bir çocuk için 215 TL olan çoklu doğum yardımı 2023 yılına 215 TL’den 400 TL’ye çıkarıldı. Çoklu doğum yardımı için her bir çocuk başına 400 TL ödeme yapılacaktır. Bu bağlama fiyat listesi aşağıdaki gibidir;

 •  İkiz olan çocuklar için her 2 ayda bir verilecek olan maddi yardım desteği 800 TL’dir.
 •  Üçüz olan çocuklar için her 2 ayda bir verilecek olan maddi yardım desteği 1200 TL’dir.
 •   Dördüz olan çocuklar için her 2 ayda bir verilecek olan maddi yardım desteği 1600 TL’dir.

Çoklu Doğum Yardımı Ne Zaman Yatar?

Çoklu doğum yardımı almaya hak kazanan ailelere her 2 ayda 1 olacak şekilde yardım parası verilmektedir. Proje kapsamında verilecek olan çoklu doğum yardımı belirli aylarda ayın belirlenen günlerinde verilecektir. Yardım ödemesi her ayın 24 ‘ü ile 28’i arasında T.C. kimlik numarasının son rakamına göre PTT şubeleri aracılığı ile başvuru sahibinin adına yatırılmaktadır.

Çoklu Doğum Yardımının Yapılacağı Aylar:

 •  Ocak
 •  Mart
 •  Mayıs
 •  Temmuz
 •  Eylül
 •  Kasım

Çoklu Doğum Yardımının Yapılacağı Günler:

 •  T.C. kimlik numarasının son rakamı “0” olanların ödemeleri ayın 24’ünde yapılacaktır
 •  T.C. kimlik numarasının son rakamı “2” olanların ödemeleri ayın 25’inde yapılacaktır.
 •  T.C. kimlik numarasının son rakamı “4” olanların ödemeleri ayın 26’sında yapılacaktır.
 •  T.C. kimlik numarasının son rakamı “6” olanların ödemeleri ayın 27’sinde yapılacaktır.
 •  T.C. kimlik numarasının son rakamı “8” olanların ödemeleri ayın 28’inde yapılacaktır.

Çoklu Doğum Yardımı Programı

Çoklu doğum yardımı 3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında yer alarak resmileşen bir sosyal yardım programıdır. İlk kez 2015 yılından itibaren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çoklu doğum yardımı ödemeleri yapılmaya başlandı. Çoklu doğum yardımı projesi ile ikiz, üçüz, dördüz gibi çoklu doğum ile karşılaşa ve çocuklarının ihtiyaçlarını gidermekte zorlanan ihtiyaç sahibi aileler için 0 il 24 ay arasındaki çoklar için düzenli olarak yapılan bir yardım ödemesidir. Çoklu doğum yardımı her 2 ayda 1 olacak şekilde, her bir çocuk için 2023 yılında 400 TL ödeme olarak yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.