Kızılay Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

Kızılay Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama
27.06.2022
A+
A-

Kızılay para yardımlarına hız kesmeden bayramda da devam ediyor. Kızılayın yapmış olduğu yardımlardan pek çok vatandaş yararlanmaktadır. Kızılay’ın yapmış olduğu yardımlardan nasıl yararlanılır? Tüm sorularınızın cevabı yazımızda..

Kızılay Yardım Parası Ne Kadar?

Kızılay, yardıma muhtaç aileler için birçok sosyal yardımda bulunmaktadır. Kızılay tarafından yapılan sosyal yardımlardan biri de maddi yardımdır. Özellikle pandemi sürecine işsiz kalan, geçim zorluğu yaşayan ailelere belirlenen miktarda yardım parası vermektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için verilen maddi yardıma başvuruda bulunarak yardımdan yararlanmaya hak kazanabilirsiniz.

Kızılay tarafından yoksul ailelere yapılan para yardım miktarı, Kızılay’ın bütçesine ve başvuru yapan hanenin muhtaçlık durumuna göre göstermektedir. Örneğin 1-2 kişilik haneye yapılan maddi yardım ile 4-5 kişilik haneye yapılan maddi yardım farklılık göstermektedir. 2023 Kızılay maddi yardım miktarı şu an için tam olarak belirlenmemiştir. Vatandaşların başvurularının onaylanmasından sonra maddi yardım miktarı gibi bilgiler vatandaşa verilmektedir.

Kızılay Para ve Erzak Yardımı E-Devlet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kızılay para ve erzak yardımı başvurusunda bulunan vatandaşlar başvurularının hangi aşamada olduğunu öğrenmek isteyebiliyorlar. Bu bağlamda vatandaşlar E-Devlet sistemi üzerinden başvuru sorgulama işlemlerini nasıl yapacaklarını merak etmektedir. Kızılay sosyal yardımları şu an için yalnızca irtibat telefonu ve Kızılay resmi internet sayfası üzerinden yapılmaktadır.

Başvurular ve sorgulama işlemleri E-Devlet sistemi üzerinden yapılmamaktadır.

Kızılay Para ve Erzak Yardım Başvurusu

Kızılay para ve erzak yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşları başvuru işlemlerini nasıl yapacaklarını merak edebiliyorlar. Kızılay sosyal yardım başvuruları 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların izleyebilecekleri ilk yöntem, Kızılay iletişim hattı üzerinden iletişim kurarak başvuruda bulunmaktır. Ancak bu başvuru yöntemi ön başvuru olarak kabul edileceği için vatandaşların ön başvurularını tamamladıktan sonra gerekli evraklar ile Kızılay il şubelerine giderek başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir.

Başvuruda bulunmanın bir diğer yolu ise başvuru sahibinin gerekli evrakları hazırlayarak Kızılay il şubelerine bizzat gitmeleri gerekir. Gerekli evrakların teslim edilmesinden sonra başvuru sahibine verilen başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunu dolduran vatandaşların başvuru işlemleri tamamlanır ve başvuruları sıralamaya alınır.

Kızılay Para Yardımı Nedir?

Özellikle pandemi sürecinde işsiz kalan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için çeşitli sosyal yardımlar ile ön planda bulunan Kızılay, ihtiyaç sahibi vatandaşlar içi birçok sosyal yardım desteği vermektedir. Bu sosyal yardımlar maddi yardım, gıda yardımı, yakacak yardımı, giyecek yardımı gibi çeşitlilik göstermektedir. Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen sosyal yardım ise maddi yardımdır.

Yoksul ve muhtaç vatandaşlar için para yardımı yapan Kızılay’dan maddi yardım almak isteyen vatandaşların başvuru şartlarına uygun olmaları ve başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir.

Kızılay Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Kızılay, muhtaç ve yoksul durumda olan ihtiyaç sahibi ailelerin temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla gıda yardımı yapmaktadır. İçerisinde temel gıda ürünlerinin bulunduğu yardım kolileri halinde yapılan gıda yardımına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, başvuru işlemlerini ikametgahlarının bulunduğu bölgedeki Kızılay il müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir.

Kızılay, il müdürlüğüne gitmeden önce vatandaşların gerekli evrakları hazır hale getirmesi ve müdürlüğe giderken yanlarında götürerek yetkililere teslim etmeleri gerekmektedir. Gerekli evrakları teslim ettikten sonra Kızılay tarafından vatandaşa verilen başvuru formunun tamamlanması gerekir. Başvuru formu üzerinde yer alan tüm bölümlerin eksiksiz ve güncel bilgiler ile doldurulması gerekir.

Gıda yarımı başvuru formunun yanlış veya eksik bir şekilde tamamlanması durumunda başvurular direkt olarak iptal edilir. Bu nedenle başvuru formunu doldururken dikkatli olmanız gerekmektedir.

Kızılay gıda yardımı için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların 2 farklı seçeneği de mevcuttur. Vatandaşlar ALO 168 Kızılay Çağrı merkezini arayarak veya https://www.kizilay.org.tr/iletisim linkine tıklayarak başvuru formunu doldurarak ön başvurularını gerçekleştirebilirler. Ön başvuru işlemini gerçekleştiren vatandaşlar Kızılay’ın il müdürlüğüne giderek başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

Kızılay Yardım Parası Ne Kadar?

Kızılay tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yapılan para yardım miktarı, Kızılay’ın bütçesine, hanede yaşayan kişi sayısına ve hanenin muhtaçlık durumuna bağlı olmak üzere farklılık göstermektedir. Bu nedenle yardım parası miktarı için net olarak bir bilgi bulunmamaktadır.

Kızılay Yardım Parası Ne Zaman Verilecek?

Kızılay’dan yardım parası almak isteyen vatandaşlar yardım parasının ne zaman yatacağını merak edebiliyor. Kızılay para yardımı 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Bu bağlamda yardım parasının ödenme tarihleri de değişkenlik göstermektedir. Kızılay maddi yardımlar yılın belli dönemlerinde tek seferlik veya belirli bir tarihte düzenli olarak yapılmaktadır.

Örneğin Kızılay’dan Kurban Bayramı için maddi yardım başvurusunda bulunan ve maddi yardım başvurusu onaylanan vatandaşların ödemeleri Bayrama girmeden yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde ödenmektedir.

Yılın belirli tarihlerinde düzenli olarak verilen maddi yardımın ödemesi ise Kızılay tarafından belirlenen tarihlerde vatandaşların hesaplarına otomatik olarak yatırılmaktadır.

Kızılay Para ve Erzak Yardımı Başvurusunda Hangi Belgeler İstenir?

Kızılay para ve erzak yadım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların gerekli belgeleri hazırlayarak Kızılay’ın il müdürlüklerine giderek başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir. Kızılay, yalnızca ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik sosyal yardımlar gerçekleştirdiği için bu bağlamda belgeler istenmektedir.

Kızılay para ve erzak yardım başvurusu için vatandaşlardan istenen belgeler aşağıdaki gibidir;

  •  Başvuru sahibinin T.C kimlik kartının aslı ve fotokopisi
  •  Başvuru sahibinin ikametgah adresi
  •  Hane gelir bilgisi
  •  Muhtarlık tarafından verilecek olan fakirlik belgesi
  •  Vatandaşın işsiz olması halinde işsiz olduğunu gösteren belge (SGK’dan alınır)
  •  Mal beyanına dair belgeler istenmektedir.

kızılay yardımları

Kızılay Yardımları Kimlere Verilir?

Kızılay sosyal yardımları, yalnızca gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmektedir. Buna bağlı olarak vatandaşların gerçekten ihtiyaç sahibi olmaları ve başvuru için fakirlik belgesi gibi maddi durumunu gösteren belgeler ile başvuruda bulunmaları gerekir.

Kızılay yardımlarından yararlanabilecek vatandaşlar aşağıdaki gibidir;

  •  Muhtaçlık sınırı altında yaşayan vatandaşlar (hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3 ünün altında olma durumu)
  •  Kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar
  •  Dar gelirli vatandaşlar
  •  Engelli ve kimsesiz yaşlı vatandaşlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.