Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama
24.03.2023
A+
A-

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama 2023. Ramazan ayının yaklaşması ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar, Ramazan sosyal destek programlarını araştırmaya başladı. Maddi durumu yetersiz olan ve mutfak ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk yaşayan vatandaşlara yönelik, birçok il belediyesi çeşitli destek programları ile sosyal yardım yapmaktadır. Bu il belediyelerden biri de Manisa Büyükşehir Belediyesidir. Manisa Belediyesi her yıl Ramazan ayının yaklaşması ile başvuru taleplerini alıp kısa süre içerisinde sonuçlandırarak, tüm ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine kadar yardım kolisi iletmektedir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi uzun yıllardır Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatan ve paylaşmanın artmasına destek olan il belediyelerinden biridir. Belediyenin internet sitesinde Ramazan yardımı ile ilgili yer alan bilgi ve açıklama şu şekildedir; “Manisa Belediyesi olarak her zaman ihtiyaç sahibi vatandaşların yanında olduklarını ve bundan sonra da olmaya devam edeceklerini belirten Belediye Başkanı Cengiz Ergün de, “Ramazan ayı, yardım ve paylaşma ayıdır. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’ hadisini kendimize düstur olarak kabul ediyoruz. Ramazan ayına girmeden önce, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile iftar yapabilsin, sahur yapabilsin düşüncesiyle yardım paketlerinin dağıtımını tamamlamayı planlıyoruz. Şimdiden tüm Manisalı hemşerilerimin ve Türk-İslam aleminin Ramazan ayını kutluyor, bolluk ve bereket içerisinde geçmesini diliyorum”

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Manisa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Gibi merak edilen konu başlıklarına dair detaylar yazımızda yer almaktadır.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Ramazan yardımından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar yardımdan nasıl yararlanabileceklerini merak etmektedirler. Ramazan yardımı olarak verilen erzak ve gıda yardımından yararlanabilmek için başvuru talebinde bulunacak kişilerin bazı başvuru şartlarını karşılıyor olmaları gerekir. Başvuru şartlarını karşılamayan kişilerin erzak ve gıda yardımı alabilmesi mümkün olmazken, başvuru şartlarını karşılayan kişiler yardımdan yararlanabilirler.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımına başvuruda bulunurken sizden başvuru formunun doldurulması istenir. Başvuru formunda yer alan bilgilerin mutlaka eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Yanlış ya da eksik bir şekilde tamamlanan başvuru forumları geçersiz sayılır ve başvuru sahibine erzak kolisi yardımı yapılmaz.

Başvuru işlemlerinizi belediyenin internet sitesi üzerinden, e-Devlet sistemi üzerinden ya da diğer başvuru kanalları üzerinden tamamlayabilmeniz mümkündür.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı yalnızca belirli kişilerin yararlanabileceği yardım programlarından biridir. Belediyenin Ramazan yardımından yararlanabilecek kişiler arasında öncelikli olanlar, aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar ya da hiçbir gelire sahip olmayanlar gelmektedir. Geliri düşük olan kişiler başvuru şartlarını sağlamaları halinde Ramazan yardımından yararlanmaya hak kazanabilirler.

Manisa Büyükşehir Belediyesi, her yıl Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlar yönelik çeşitli sosyal yardım programları ile destek vermektedir. Belediyenin sosyal yardım programlarından yararlanmak isteyen kişilerin bazı durumlara sahip olması ve başvuru şartlarını karşılıyor olması gerekir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımından yararlanabilecek diğer kişiler ise aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan kişiler
 • Aylık hane gelirleri muhtaçlık sınırı altında olanlar (aylık gelirin muhtaçlık sınırı altında olabilmesi için hanede kişi başına düşen ücretin, net asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekir.)
 • Asker yakınları, şehit yakınları ve gazi yakınları da Ramazan yardımından yararlanabilirler.
 • Eşi vefat etmiş ya da eşinden boşanmış, geliri olmayan kadınlar
 • Bakıma muhtaç duyan yaşlı ve gelirsiz kimseler
 • %40 ve üzerinde ruhsal ya da zihinsel engeli bulunan kişiler
 • Kronik rahatsızlığı nedeniyle çalışmayacak durumda olan kişiler

Yukarıdaki listede yer alan kişiler başvuru şartlarını sağlamaları halinde, başvuru kanalları üzerinden başvuru talebinde bulunarak Ramazan yardımından yararlanmaya hak kazanabilirler.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Manisa Büyükşehir Belediyesi, gıda yardımı, para yardımı gibi birçok farklı sosyal yardım imkanı sunan belediyelerin başında gelmektedir. Manisa belediyesi, Ramazan ayında ve pandemi sürecinde yoksul ve dar gelirli vatandaşlarına yönelik gıda ve erzakları sunmaktadır. Dar gelirli ve muhtaç vatandaşlar için birçok farklı sosyal destek veren Manisa belediyesi, Ramazana ayında da ihtiyaç sahibi vatandaşlarına destek olmak amacıyla Ramazan yardımında bulunuyor.

Ramazan yardımı olarak birkaç farklı sosyal destek veren Manisa Büyükşehir Belediyesinin bu sosyal yardımlarından yararlanmak isteyen kişilerin bazı başvuru şartlarına sahip olması gerekir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir?

Manisa il sınırları içerisinde ikamet eden ve maddi açıdan zorluk yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvuru işlemlerini tamamlamak için belediyenin başvuru kanallarını kullanabilirler.

Başvuru şartları olarak vatandaşların sahip olması gereken durumlar aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması
 • Hane içerisinde sosyal güvenceli işte çalışanın olmaması
 • Başvuru sahibinin başvuru evraklarına sahip olması
 • İkametgah kaydının Manisa il sınırları içerisinde olması
 • Engelli vatandaşların %40 ve üzeri fiziksel ya da ruhsal engelinin bulunması ve engelli raporuna sahip olunması
 • Kronik rahatsızlığı olan kişilerin sağlık raporuna sahip olması gibi şartlar aranmaktadır. Bu şartları karşılayan vatandaşlar başvuru işlemlerini başvuru kanalları üzerinden gerçekleştirebilirler.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nelerdir?

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nelerdir? Ramazan yardımı olarak çeşitli yardım programları ile destek veren Manisa Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yönelik gerek Ramazan ayında gerek de yılın belir dönemlerinde birçok farklı sosyal yardım programı sunmaktadır.

Manisa Belediyesi tarafından Ramazan ayına özel olarak düzenlenen sosyal yardımlar aşağıdaki gibidir.

 • Maddi geliri düşük olan ya daha herhangi bir gelire sahip olmayan kişiler için erzak ve gıda kolisi yardımı yapılmaktadır. Ramazan kolisi içerisinde birçok mutfak erzağı yer almaktadır. Bu erzaklar ile ihtiyaç sahibi vatandaşların mutfak ihtiyaçlarının karışlanması hedeflenmektedir.
 • Belediye tarafından yapılan bir diğer sosyal yardım ise Ramazan çadırı ve ekmek yardımıdır. Ramazan çadırı, Ramazan ayı boyunca her gün açık olan ve ihtiyaç sahiplerine ücretsiz yemek dağıtımı yapılan yardım çadırladır. Ekmek yardımı ise ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine kadar günlük ücretsiz bir şekilde ekmek dağıtımı yapılmaktadır.

Ramazan ayı haricinde yılın belirli dönemlerinde yapılan sosyal yardımlar ise aşağıdaki gibidir.

 • Nakdi yardım
 • Yakacak Yardımı (kömür)
 • Eğitim Yardımları
 • Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımı
 • Afet Destekleri (yangın, sel vb.)
 • Gelir Getirici Proje Destekleri
 • İstihdam Yardımları

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlar ile ilgili bilgi almak için belediyenin internet sitesini takip edebilir ya da belediye ile iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı ne zaman dağıtılacak? Ramazan yardımı başvuru talebinde bulunduktan sonra başvuru talebiniz ilgili birim tarafından incelenmek üzere aktarılır. Başvuru formu üzerinde vermiş olduğunu bilgiler ile gerçek bilgileriniz, ilgili birim tarafından titizlikle incelendikten sonra bir değerlendirme sonucuna varılır. Değerlendirme sonucunda başvurunuzun olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilir.

Başvuru sonucunuz, başvuru formu üzerinde paylaşmış olduğunuz e-posta adresi ve telefon numarası üzerinden sizinle iletişime geçilerek haber verilmektedir. Başvuru sonucunuz olumlu olması durumunda Ramazan yardımı olarak verilen erzak ve gıda yardımından yararlanmaya hak kazanırsınız. Ancak başvurunuzun olumsuz olarak sonuçlanması durumunda belediyenin Ramazan yardımından yararlanamazsınız.

Ramazan yardımı başvurunuzun olumsuz olarak sonuçlanmasının birkaç farklı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • Başvuru formunu eksik tamamlamak
 • Başvuru formunda yanlış bilgi vermek
 • Başvuru formunda yer alan bilgiler ile kişinin gerçek bilgilerinin çelişmesi
 • Başvuru şartlarını karşılamamak
 • Farklı bir ilde ikamet ediyor olmak gibi nedenlerden dolayı başvuru talebiniz reddedilebilir.

Başvurusu onaylanan kişilerin ise ev adreslerine kadar, belediye personelleri tarafından erzak ve gıda kolisi gönderilmektedir. Başvuru talebiniz en fazla Ramazan ayına 1 hafta kadar kala sonuçlanır ve kısa süre içerisinde tarafınıza iletilir. Bu süre ise en fazla Ramazan ayının ilk haftasına kadar sürmektedir. Yoğunluk gibi nedenlerden dolayı erzak ve gıda kolisinin tarafınıza ulaşması Ramazan ayının ilk haftasını bulabilir. Yardımın ne zaman ulaşacağını öğrenmek ve başvurunuzun sonucunu öğrenmek için başvuru sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Sorgulama işleminin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız yazının devamını okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi Başvurusu

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu nasıl yapılır? Manisa Büyükşehir Belediyesi, e-Belediye hizmeti veren il belediyelerden biridir. E-Belediye, vatandaşların belediye işlemlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlayan online bir yöntemdir. E-Belediye ile tüm belediye işlemlerinizi online olarak akıllı cihazlarınızın aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemlerden biri de yardım başvurusudur. Sosyal yardım başvuru işlemlerinizi de online olarak gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Ancak Manisa belediyesinin internet sitesi üzerinden online olarak başvuruda bulunmak şu an için yapılamamaktadır. Online başvurular yalnızca e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilir. E-Devlet hesabına sahip olan kişiler, hesaplarına giriş yaparak Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımına başvuruda bulunabilirler. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak e-Devlet sayfasına giriş yapın.

 • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayarak açılan sayfadan bilgilerinizi girin ve sisteme giriş işlemi yapın.
 • Ardından “Uygulamaya Git” butonuna tıklayarak başvuru formuna ulaşın.
 • Yardım talebinde bulunulacak il belediyeleri arasından “Manisa Büyükşehir Belediyesi” seçeneğini seçin.
 • Başvuru formunda yer alan, kişi kimlik bilgileri, kişi adres bilgileri, kişinin eş bilgileri, kişi iletişim bilgileri alanlarını eksiksiz bir şekilde doldurun.
 • Evli değilseniz eş alanı bölümünü boş bırakın.
 • Sosyal Yardım Türleri bölümünden erzak ve gıda yardımı seçeneğini seçin.
 • Son olarak başvuru formunu gözden geçirin ve eksik bir şey yapmadığınızı kontrol edin.
 • Kaydet butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Erzak ve Gıda Kolisi Yardımı Başvurusu

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı başvurusu nedir, nasıl yapılır? . Manisa Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlarına destek olmak ve mutfak giderlerini karşılamakta zorlanan vatandaşlarına yardım eli uzatmak için erzak ve gıda kolisi yardımı yapmaktadır. Manisa belediyesinin erzak ve gıda kolisinden yararlanmak isteyen kişilerin başvuru talebinde bulunması gerekir. Başvuru kanalları üzerinden başvuru talebinde bulunarak erzak kolisi almaya hak kazanabilirsiniz.

Belediyenin Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı ile bir ailenin, Ramazan ayı boyunca mutfak erzakları karşılanmaktadır. Belediyenin erzak ve gıda kolisi paketi içerisinde birçok temel gıda ürünü bulunmaktadır. Bu ürünler belediyenin o yıl ayırmış olduğu bütçeye, hayırseverler tarafından yapılan bağışlara, talep yoğunluğuna ve vatandaşların ihtiyaç durumuna bağlı olarak farklılık göstermekle beraber genel olarak paket içerisinde aşağıdaki ürünler yer almaktadır.

 • 1 paket bulgur
 • 1 paket pirinç
 • 1 paket nohut
 • 1 paket fasulye
 • 1 paket mercimek
 • 1 paket siyah çay
 • 1 paket erişte
 • 1 paket şehriye
 • 1 paket un
 • 1 paket toz ya da küp şeker
 • Tuz
 • 1 litre Ayçiçek yağı
 • Temizlik ve hijyen ürünleri
 • Çocuklar için atıştırmalık gibi ürünler yer almaktadır.

Manisa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yaparken hangi yardıma başvuru yapacağınızı belirtmeyi unutmayın. Ramazan kolisi içerisinde yer alan bu ürünlerin adet ve miktarları farklılık gösterebilir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu nereye yapılır? Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvuru işlemlerini nasıl yapabileceklerini merak etmektedirler. Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımına başvuruda bulunmanın birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Bu başvuru kanalları üzerinden istediğinizi seçerek başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru kanalları şu şekildedir;

 • Başvuru işleminizi en hızlı ve en kolay şekilde tamamlayabileceğiniz yöntem, e-Devlet sistemi üzerinden online olarak başvuru talebinde bulunmaktır. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine gittikten sonra e-Devlet hesabınıza giriş yapmalı ve başvuru formuna ulaşarak, başvuru formunu doldurmanız gerekir. Başvuru formunu tamamladıktan sonra sayfanın altında yer alan “Kaydet” butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Bir diğer başvuru yöntem ise belediyenin iletişim adresleri üzerinden iletişime geçerek başvuruda bulunmaktır.
 • Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımına başvuruda bulunmak için izleyebileceğiniz bir diğer yol ise belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat giderek başvuruda bulunmaktır. Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne giderek yapılan başvurularda bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeleri de ilgili birime teslim etmelisiniz.
 • Belediyenin iletişim adresleri şu şekildedir; · KEP Adresi: manisabsb@hs01.kep.tr
 • Telefon: 236 231 45 80
 • Belediye Binasının Adresi: laleli Mah. Mimar Sinan Bulv. No:242 Yunusemre / Manisa, Türkiye

Başvuru için gerekli olan evraklar aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Fakirlik belgesi (muhtarlık tarafından verilmektedir.)
 • İkametgah belgesi (e-Devlet hesabınıza giriş yaparak sistem üzerinden alabilirsiniz.)
 • Engelli vatandaşlar için %40 ve üzeri engelinin bulunduğunu kanıtlayan engelli raporu
 • Kronik rahatsızlığı olan kişiler için sağlık raporu
 • Başvuru sahibine ait T.C. kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Hanede yaşayan kişilerin T.C. kimlik kartlarının fotokopisi istenmektedir. Bu belgeler ile Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne giderek başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı sorgulama nasıl yapılır? Ramazan yardımı başvuru talebinde bulunan kişiler başvuru işlemlerinin hangi aşamada olduğuna dair bilgi almak için başvuru sorgulama işlemi yapmaları gerekir. Ramazan yardımı başvuru sorgulama işlemi e-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Ancak bu yöntem sadece e-Devlet üzerinden başvuru talebinde bulunan kişiler için geçerlidir.

E-Devlet sistemi üzerinden Ramazan yardımı başvuru talebinde bulunan kişiler aşağıdaki adımları takip ederek başvuru sorgulama işlemlerini yapabilirler. · https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adres gidin.

 • E-devlet hesabınıza giriş yapın.
 • Uygulamaya Git butonuna basarak başvuru sayfasına ulaşın.
 • Sayfanın solunda yer alan “Sosyal Yardım Başvuru Durumu Sorgula” butonuna tıklayarak başvurunuzun durumunu sorgulatabilirsiniz.

Başvuru sonuçlanma süresi yaklaşık olarak 15 ile 30 kadar sürmektedir. Bu nedenle bu süre içerisinde başvuru sorgulama işlemi yapmanıza gerek yoktur. Bu sürenin uzaması durumunda başvuru sorgulaması yapabilir ve başvuru durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Ayrıca başvurunu durumunu ile ilgili herhangi bir sorun olması halinde belediye ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.