Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı
23.03.2023
A+
A-

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı 2023 Malatya Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yönelik çeşitli sosyal destek programları düzenleyen sosyal belediyecilik vizyonuna sahip bir belediyedir. Malatya il sınırları içerisinde ikamet eden ve maddi durumu yetersiz olan vatandaşlar için birçok farklı sosyal destek programı ile vatandaşlarına destek veren ve bu desteklerini gün ve gün arttırarak daha fazla vatandaşına destek olmaya devam eden Malatya Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yönelik gerçekleştirmiş olduğu sosyal desteklerden biri de Ramazan yardımıdır.

Ramazan ayına özel olarak yapılan bu sosyal yardım programları ile ihtiyaç sahibi vatandaşların Ramazan ayı boyunca mutfak malzemeleri, nakit ihtiyaçları ve yiyecek ihtiyaçları karşılanmaktadır. Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Gibi merak edilen konu başlıklarına dair detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Ramazan yardımına başvuruda bulunmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvuru işlemlerini nasıl yapabileceklerini ve yardımdan nasıl yararlanabileceklerini merak etmektedirler. Ramazan yardımı alabilmek için öncelikle vatandaşların başvuru şartlarını karşılıyor olmaları gerekir. Başvuru şartlarını karşılayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, başvuru kanalları üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Malatya Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı alabilmek için yalnızca başvuru şartlarını karşılıyor olmak yeterli değildir. Ayrıca Ramazan yardımından yararlanabilecek kişiler arasında yer alıyor olmak ve başvuru evraklarına sahip olmakta gereklidir. Başvuru evrakları olarak istenen evrakların mutlaka ilgili birime eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekir. Başvuru için vatandaşların ilgili birime iletmesi gereken başvuru evrakları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Fakirlik Belgesi (muhtarlık tarafından verilmektedir.)
 • İkametgah belgesi (e-Devlet hesabınızdan alabilirsiniz.)
 • Engelli vatandaşlar için %40 ve üzeri fiziksel ya da ruhsal engelinin bulunduğunu kanıtlayan engelli raporu
 • Rahatsızlığı nedeniyle çalışamayacak durumda olan kişilerin sağlık durumunu kanıtlayan sağlık raporu
 • Kimlik belgenizi fotokopisi ve aslı
 • Hanede yaşayan diğer bireylere ait kimlik belgelerinin fotokopileri

Yukarıdaki belgeler yalnızca başvuru işlemlerini belediyenin, Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat müracaat yapanlar için geçerlidir. Başvuru işlemlerini online olarak yapan kişiler için farklı belgeler istenebilir. Başvuru sayfasında yer alan başvuru evrakları bölümünden istenen tüm evrakları sisteme yükleyerek başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Malatya belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımından yalnızca belirli kişilerin yararlanabilmesi mümkündür. Ramazan yardımı olarak verilen sosyal destek programlarından yararlanabilecek kişiler, program türüne bağlı olarak farklı şartlar ve durumlara sahip olmaları gerekir.

Sıcak yemek dağıtımı yapılan kişilerin fakirlik belgesine sahip olmaları gerekir. Muhtarlık tarafından fakirlik belgesi verilen ve sisteme eklenen kişiler için Ramazan ayı boyunca günlük sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Ayrıca Ramazan çadırlarında da hem iftar hem sahur için günlük taze yemek hizmeti verilmektedir. Bu sosyal programların yanı sıra nakit desteği ve erzak yardımından yararlanabilecek kişiler ise aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar (aylık gelirinizin muhtaçlık sınırı altında olabilmesi için, hanede kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekir.)
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan kişiler
 • Herhangi bir gelire sahip olmayan kişiler
 • Asker, Şehit ve Gazi yakını
 • %40 ve üzeri fiziksel ya da ruhsal engeli bulunan kişiler
 • Kronik rahatsızlığı olan ve rahatsızlığı çalışmasına engel olan kişiler
 • Eşi vefat etmiş ya da eşinden boşanmış, maddi durumu kötü olan kadınlar

Yukarıdaki kişiler arasında yer alanlar başvuru kanalları üzerinden başvuru talebinde bulunarak Ramazan yardımından yararlanmaya hak kazanabilirler. Ayrıca bu kişilerin başvuru şartlarını da karşılıyor olmaları gerekir. Başvuru şartlarını karşılayan ve başvuru evraklarına sahip olanlar başvuru kanalları üzerinden müracaat işlemlerini tamamlayabilirler.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen erzak ve gıda kolisi yardımından yararlanmak isteyen kişilerin bazı başvuru şartlarını karşılıyor olmaları gerekir. Başvuru şartları olarak istenen şartlar belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenmektedir. Müdürlük tarafından belirlenen ve başvuru sahiplerinin karşılıyor olması gereken başvuru şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Malatya il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak (başka bir ilde ikamet ediyorsanız, kendi il belediyenizin Ramazan yardımına başvuruda bulunmanız gerekir.)
 • Başvuru evraklarına sahip olmak
 • Engelli vatandaşların %40 ve üzeri engelinin bulunduğunu kanıtlayan engelli raporuna sahip olması
 • Kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin sağlık raporuna sahip olması
 • Başvuru sahibinin T.C. vatandaşı olması
 • Başvuru sahibinin 18 yaşını tamamlamış olması
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması

Yukarıdaki şartlara sahip olan Malatyalı vatandaşlar başvuru işlemlerini isterlerse online olarak isterlerse de belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğe bizzat müracaatta bulunarak gerçekleştirebilirler. Başvuru işlemi sırasında sizden istenen evrakları da eksiksiz bir şekilde yanınızda bulundurduğunuzdan emin olmalısınız. Ayrıca online olarak başvuru talebinde bulunuyorsanız sadece fakirlik belgesi, ikamet belgesi ve ek belgeleri sisteme yüklemeniz yeterlidir. Tüm bu belgelere dijital ortamda ulaşabilir ve başvuru sayfasında yer alan “Dosya Ekle” bölümünden ekleyebilirsiniz.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nelerdir?

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nelerdir? Ramazan ayının yaklaşması ile il belediyeleri, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için Ramazan kolisi gibi çeşitli sosyal destekler düzenlemektedir. Malatya Büyükşehir Belediyesi de bu belediyelerden biri olup, Ramazan ayında ihtiyacı olan vatandaşlarına Ramazan kolisi yardımı yapabilmek için belirli bir bütçe ayırmıştır. Malatya Büyükşehir Belediyesi, ihtiyacı olan vatandaşları için birkaç farklı sosyal destek programı düzenliyor. Bu sosyal destek programları şu şekildedir;

 • Maddi durumu kötü olan ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için, içerisinde temel gıda ürünleri bulunan erzak ve gıda kolisi yardımı yapılmaktadır. Koli içerisinde birçok mutfak erzakı yer almaktadır. Bu erzaklar bir ailenin 1 aylık temel gıda ürünlerini karşılayacak şekilde özenle hazırlanır.
 • Belediye tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlar için düzenlenen bir diğer sosyal yardım ise, günlük sıcak yemek dağıtımıdır. Yalnızca Ramazan ayına özel olarak düzenlenmeyen bu sosyal yardım yılın belirli zaman aralıklarında ihtiyaç sahibi vatandaşlar için sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Ramazan ayında ise her gün iftar yemeği ve sahur yemeği olacak şekilde ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine kadar sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır.
 • Bir diğer sosyal destek programı ise birlik beraberliğin desteklenmesi ve paylaşmanın artması amacıyla düzenlenen Ramazan çadırlardır. Ramazan çadırları, Ramazan ayının her günü kurulan ve başta dışarıda yaşayan vatandaşlar olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerinin ücretsiz bir şekilde yemek yeme imkanı bulunan sosyal çadırlardır.

malatya büyükşehir ramazan yardımı başvurusu

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı ne zaman dağıtılacak? Ramazan yardımı olarak verilen sıcak yemek dağıtımı, Ramazan ayının her günü iftar saatinden önce ihtiyaç sahiplerinin evlerine götürülmektedir. Sıcak yemek dağıtımı yalnızca fakirlik belgesine sahip olan ve muhtarlık tarafından onaylanan kişilerin yararlanabileceği bir sosyal yardımdır. Bu kişilerin muhtarlık tarafından onaylanması ve kaydının yapılması yeterlidir. Ek bir başvuruya gerek yoktur.

Ramazan yardımı olarak verilen erzak ve gıda kolisi yardımı ise belirli şartlara sahip olan kişilere verilmektedir. Başvuru şartlarını karşılayan ve başvuru işlemlerini tamamlayan vatandaşlar yardımın ne zaman dağıtılacağını merak etmektedir. Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımına başvuruda bulunduktan sonra başvurunuz ilgili birim tarafından değerlendirilmek üzere incelenmeye alınır. Başvurunuz incelendikten sonra tarafınıza olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş yapılır.

Başvuru değerlendirme işlemi yaklaşık olarak 15 ile 30 gün kadar sürebilmektedir. Süreç sonunda başvurunuzu olumlu olarak sonuçlanması halinde Ramazan erzak ve gıda kolisi ikamet adresine kadar iletilmektedir. Yardımın adresinize iletilmesi ise başvuru sayısı, yoğunluk ve çeşitli nedenlere bağlı olarak farklılık göstermesiyle beraber, Ramazan ayına 1 hafta kala dağıtılmaya başlanır ve Ramazana ayının ilk 5 gününe kadar tüm koliler hak sahiplerine iletilmiş olur. Başvurunuzun durumunu öğrenmek ya da yardımın ne zaman size ulaşabileceği hakkında detaylı bir bilgi almak için başvuru sorgulama işlemi yapmanız gerekir.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi Başvurusu

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu nasıl yapılır? Ramazan yardımı almak isteyen vatandaşlar, başvuru işlemlerinin nasıl yapıldığını merak etmektedirler. Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu işlemleri birkaç farklı kanal üzerinden yapılabilmektedir. Başvurunuzu hızlı ve kolay bir şekilde tamamlamak için online başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Online başvuru işlemleri ise hem e-Devlet sistemi üzerinden hem de Malatya belediyesinin İnternet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

Başvurunuzu e-Devlet sistemi üzerinden yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz. · https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine gidin.

 • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 • T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın.
 • “Uygulamaya Git” butonuna tıklayarak başvuru formuna ulaşın.
 • “Yardım Başvurusu Yapılacak Belediye” bölümünden Malatya Büyükşehir Belediyesi seçeneğini seçin.
 • “Kişi Kimlik Bilgileri”, “Kişi Adres Bilgileri” ve “Eşinin Kimlik Bilgileri” bölümleri otomatik olarak doldurulmaktadır. Bu alanları dikkatli bir şekilde kontrol etmeli ve herhangi bir sorun olması durumunda öncelikle bilginizi güncellemeli sonrasında başvuru işlemine devam etmelisiniz.
 • “Kişi İletişim Bilgileri” bu bölümde ise güncel telefon numaranızı ve e-posta adresinizi girin.
 • “Sosyal Yardım Türleri” bu bölümde talep edilen yardım türünü seçmelisiniz. Erzak ve Gıda kolisi yardımı seçeneğini seçin.
 • Son olarak “Kaydet” butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Başvurunuzu Malatya Büyükşehir Belediyesinin İnternet sitesi üzerinden yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz. · https://www.malatya.bel.tr/ adresine gidin.

 • E-Belediye bölümünden İstek ve Şikayet seçeneğine tıklayın.
 • Daha önceden kayıt yaptırmadıysanız, sayfanın solunda yer alan “Yeni Üyelik” butonuna tıklayarak öncelikle kayıt işleminizi yaptırmanız gerekir.
 • Kayıt olduktan sonra sayfanın solunda yer alan “Başvuru Yap” butonuna tıklayın.
 • T.C. kimlik numaranızı ve parolanızı yazdıktan sonra “Giriş” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamlayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Erzak ve Gıda Kolisi Yardımı Başvurusu

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı başvurusu nasıl yapılır? Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımından yararlanmak isteyen kişilerin başvuru kanalları üzerinden başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir. Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı başvurusu yaptıktan  sonra yapılan değerlendirmeler neticesinde başvurunuzun olumlu olması durumunda Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımından yararlanabilirsiniz.

Belediye tarafından dağıtılan Ramazan erzak ve gıda kolisi bir ailenin 1 aylık mutfak ihtiyacını karşılayabilecek miktarda olacak şekilde özenle hazırlanmaktadır. Belediyenin Ramazan kolisi içerisinde yer alan temel gıda ürünleri şu şekildedir;

 • 1 paket pirinç
 • 1 paket bulgur
 • 1 paket nohut
 • 1 paket fasulye
 • 1 paket mercimek
 • 1 litre sıvı yağ
 • Yarım kilogram siyah çay
 • Çocuklar için atıştırmalık
 • Hijyen ürünleri
 • 1 paket tuz
 • 1 paket şeker

Gibi ürünler yer almaktadır. Bu ürünlerin miktarları hanedeki kişi sayısına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu nereye yapılır? İhtiyaç sahibi vatandaşlarına birçok farklı sosyal destek programı ile yardım eli uzatan Malatya belediyesi, başvuru kanallarını da oldukça çeşitli kılarak vatandaşlarının başvuru işlemlerini istedikleri şekilde yapabilmelerine imkan sağlamaktadır. Malatyalı vatandaşlar Ramazan yardımına başvuruda bulunmak için birçok farklı başvuru kanalları üzerinden birini seçerek başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru kanalları şu şekildedir;

 • Başvuru işleminizi online olarak hızlı ve kolay bir şekilde tamamlamak için belediyenin İnternet sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://www.malatya.bel.tr/ adresine gittikten sonra, E-Belediye – İstek ve Şikayette Bulunma – Başvuru Yap adımlarını takip ederek başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz.
 • Bir diğer online başvuru yöntem ise e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet hesabına sahip olan kişiler e-Belediye sayfası üzerinden başvuru işlemlerini tamamlayabilirler. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine gittikten sonra hesabınıza giriş yapın ve “Uygulama Git” butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan başvuru formunu tamamlayarak başvuru talebinde bulunabilirsiniz.
 • İhtiyaç sahibi vatandaşların başvuru işlemleri için izleyebilecekleri bir diğer yol ise belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat müracaatta bulunarak yapılabilmektedir. İlgili müdürlüğe başvuruda bulunurken, yanınızda mutlaka başvuru için istenen evrakları da bulundurmanız gerekir. Başvuru evraklarını ilgili birime teslim ettikten sonra birim tarafından size verilen başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir.
 • Bir diğer başvuru kanalı ise belediye ile iletişime geçilerek yapılmaktadır. Malatya Büyükşehir Belediyesinin İnternet sitesi üzerinde yer alan “İletişim” bölümünden belediyenin iletişim adreslerine ulaşabilir ve başvuru işleminizi tamamlamak üzere ilgili birim ile görüşebilirsiniz.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı sorgulama işlemi yaparak başvurunuzun detaylarına ulaşabilirsiniz. Ramazan yardımı başvuru sorgulama işlemi, başvuru kanalları ile aynı olup aynı yöntem üzerinden yapılabilmektedir.

Ramazan yardımı başvuru işleminizi belediyenin İnternet sitesi üzerinden yaptıysanız, aynı sayfada yer alan “Başvuru Sorgula” bölümünden mevcut başvurularınız ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunan kişilerde başvuru sayfasında yer alan “Sosyal Yardım Başvuru Durumu Sorgula” bölümünden başvuru sorgulama işlemlerini yapabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.