Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Nasıl Doldurulur?

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Nasıl Doldurulur?
01.05.2023
A+
A-

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Fakirlik belgesi devlet tarafından maddi desteğe ihtiyacı olan ailelere verilip, gerekli maddi desteğin yapılmasının sağlanması amacıyla verilen belgedir. Fakirlik belgesiyle maddi desteğe ihtiyaç duyan ailelerin burs, para, sağlık yardımı gibi destekleri alabilmeleri için verilir. Genellikle Fakirlik belgesi e-devlet, Fakirlik belgesi Örneği 2023, Muhtar fakirlik belgesi vermiyor, Fakirlik belgesi başvuru formu, Fakirlik belgesi..

Fakirlik belgesi 2023 benzeri sorular tarafınızca gelmektedir. Bu sorulara yanıt vermeye çalışalım.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik insanların maddi yetersizliği karşılığında devletten yardım beklemesidir. Devlet bu yardımı vakıflar genel müdürlüğü aracılığıyla yapar. Halkın ihtiyaçlarını gidermek sosyal devlet anlayışının vazgeçilmezi olmuştur. Fakirlik belgesi nereden alınır? Fakir olan kendini geçindiremeyen vatandaş mahalle muhtarına başvurur. Muhtar bu kişinin fakir olduğuna kanaat getirirse ücretsiz olarak fakirlik belgesi verir.

Fakirlik Belgesi Nedir?

Fakirlik belgesi nedir sorusu en çok araştırılan konulardan biridir.  Bu belge maddi durumunun yetersiz olduğu saptanılan bir kişinin fakir olduğunu belgelere döken kağıttır. Bu belge üzerinde uyruk, iş ve T.C. gibi yerler bulunur ve başvurularınızı bu belgeyle yaparsınız. Başvuru sürecinde muhtardan alacağınız bu belge hep yanınızda olmak zorundadır.

Fakirlik Belgesi Örneği

Fakirlik Belgesi Örneği

Fakirlik Belgesi Örneği

 

Fakirlik Belgesiyle Ne Yapılır?

Fakirlik belgesi ile ne yapılır? Bu kâğıt ne işime yarayacak demeyin bu belge sizin fakir olduğunuzu kanıtlayan belgedir. Bu belge bütün süreç boyunca yapacağınız başvurularda, gerekli kurumlara vereceğiniz belgedir.

Fakirlik Maaşını Kimler Alabilir?

Fakirlik Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Fakirlik belgesi nereler de kullanılır? Bu belgeyi aldıktan sonra nerede kullanacağım diyorsunuz, bu belgeyi:

 1. Yardım almak istediğiniz vakıf ve deneklere vermeniz gerekmektedir.
 2. Eğer çocuğunuzun eğitim masraflarını karşılayamıyor ve çeşitli yerlerden burs almak istiyorsanız yine bu belge başvuru anahtarınız olacaktır.
 3. Yardım talep ettiğiniz kamu kurum ve kuruluşlardan yardım talep ettiğiniz süreçte bu belge başvuru belgesi olacaktır.
 4. Nafaka almak veya boşanma süreçleri günümüzün en büyük sorunlarındandır. Nafaka almak isterseniz de bu belgeye mecbursunuz.
 5. Üniversite sürecini dondurmak isterseniz bu belge yine lazım olan belgeler arasında yer almaktadır.

Fakirlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlar fakirlik belgesi alarak çeşitli kurum ve kuruluşlardan sosyal yardım desteği alabiliyorlar. Muhtaçlık belgesi yani fakirlik belgesi sayesinde vatandaşlar fakirlik maaşına, aylığına başvuru yaparak her ay belirli miktarda nakit yardımı almaktadırlar.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi almak isteyen yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşların fakirlik belgesi almak için bulundukları bölgeye bakan muhtarlıklara gitmeleri gerekiyor. Muhtarlığa gittikten sonra muhtarlık tarafından vatandaşa verilen fakirlik belgesi başvuru formunu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Başvuru Formu

Fakirlik belgesi başvuru formu üzerinde yer alan bilgiler genel anlamda şu şekildedir;

 • Vatandaşın adı, soy adı, cinsiyeti, T.C. kimlik numara bilgisi, İli, ilçesi vb. bilgileri yer almaktadır.

Fakirlik Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır

Fakirlik belgesi başvurunuzu gerçekleştirmiş olduğunuz bölge müdürlüklerine gidebilir veya bölge müdürlüklerine ait telefon numarasını arayarak başvurunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aynı zamanda başvurunuzun hangi aşamada olduğunu E-Devlet üzerinden de takip edebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama bu link üzerinden E-Devlet sistemine giriş yapabilir ve başvuru sonucunuzu takip edebilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Fakirlik belgesi almak için aşağıda ki şartların sağlanması gerekir;

 • Fakirlik belgesi alacak olan vatandaşın T.C. vatandaşı olması gerekir.
 • Vatandaşın herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekir.
 • Vatandaşın adına kayıtlı herhangi bir arsa, ev, tarla vb. mal olmaması gerekir.
 • Vatandaşın gelirinin olmaması veya aylık kazancın muhtaçlık sınırının altında olması gerekir.
 • Vatandaşın 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Fakirlik Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar

Muhtarlığa gidilerek başvurusu yapılan fakirlik belgesi başvurusu için vatandaşların T.C. kimlik belgelerini götürmeleri yeterli olacaktır. T.C. kimlik belgesi üzerinde yer alan bilgiler ile fakirlik belgesi başvuru formunu doldurarak kolay bir şekilde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Fakirlik belgesi başvurusu yapacak olan vatandaş eğer öğrenci ise öğrenci belgesini götürmesi de gerekebilir.

E Devletten Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi başvuru formunu E-Devlet üzerinden de indirebilirsiniz. Vatandaşlar T.C. kimlik numarasını ve E-Devlet şifresini kullanarak E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra fakirlik belgesine erişebilirler. Fakirlik belgesini bilgisayarınıza indirerek çıktısını alabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Kaç Gün Geçerli?

Fakirlik belgesi alan vatandaşların fakirlik belgeleri 6 ay olarak geçerlidir. 6 ay sonra güncel fakirlik belgesi iptal edilir. İptal edilen fakirlik belgesine sahip vatandaşın eğer durumunda iyileşme yoksa fakirlik belgesini tekrar alabilir veya süresini uzatabilir

Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

Fakirlik belgesi başvurusu yapan ve başvuruları TC Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onaylanması halinde fakirlik aylıklarının her ayın ilk haftasında alabilirler.

Fakirlik maaşları her ay PTT şubelerinden veya Ziraat Bankasından çekilebilmektedir.

2023 yılı için belirlenen fakirlik maaşı 1,037,00 TL olarak belirlenmiştir.

Fakirlik Belgesini Kim Verir

Fakirlik belgesinin E-Devlet sistemi üzerinden indirebilir ve kendiniz doğru bilgiler ile doldurduktan sonra kendi Muhtar’ınıza giderek onaylatabilirsiniz. Fakirlik belgesinin onaylanma işlemleri yalnıza muhtarlıktan yapılmaktadır.

Fakirlik Belgesi ile Hangi Destekler Alınabilir

Fakirlik belgesi ile vatandaşa sağlanan destekler şu şekildedir;

 • Sağlık desteği
 • Çocuk yardımı
 • Burs ve eğitim yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Doğum ve gebelik yardımı
 • Fakirlik maaşı
 • Engelli yardımı
 • Tıbbi cihaz yardımı
 • Bakım hizmeti yardımı gibi birçok yardım sağlanmaktadır.

Fakirlik Belgesi Kimlere Verilir?

Fakirlik belgesi kimlere verilir? bende alabilir miyim diyorsanız bu yazıyı okuyun

 1. 18 yaşını kesinlikle doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş olmasının şartı ise T.C. Yasaları’nda 18 yaş altındaki her bireyin çocuk sayılmasıdır. Çocukların da anne ve babanın bakımı altında yani varisi bakımı altında olmasıdır.
 2. Herhangi bir sosyal güvenceniz olmaması gerekmektedir.
 3. Üstünüz de herhangi bir konut tapusu olmaması lazım. Bu konut benim değil başkası üzerime verdi. Bu sözler geçersizdir.
 4. Gelir düzeyinizin fakirlik sınırının altında bulunması gerekmektedir.
 5. Belge almak istediğiniz muhtarın, muhtarlık yaptığı bölgenin sınırları içinde olmanız gerekmektedir.
 6. Başka bir aile ferdinizin bu maaştan faydalanıyor olmaması gerekmektedir.
 7. Üzerinize herhangi bir mal varlığı veya araç bulunmaması da bu maddelerden biridir. Benim üzerimde ki araç eski bozuk gibi itirazlarda kabul görmemektedir.

Fakirlik Belgesi Geçerlilik Süresi

Fakirlik belgesi geçerlilik süresi kişinin ihtiyacı bittikten sonra otomatik olarak kesilmektedir. Ancak kişinin sürekli olarak ihtiyacı olması durumunda süre devam etmektedir. Ancak bu kanun kalkarsa geçerlilik süresi ortadan kalkar ki bu da çok küçük bir ihtimaldir.

Fakirlik Belgesi Nasıl Doldurulur

Fakirlik belgesi nasıl doldurulur sorusu aklınızı sakın karıştırmasın. Fakirlik belgesi muhtarlık tarafından doldurulmaktadır. Herhangi bir yanlışlık söz konusu olmasının imkanı yoktur. Mahallenizin muhtarlığına giderek doldurabilir ve muhtarınıza imzalatırsınız. Yapılan herhangi bir yanlışlıkta muhtar istediği zaman bu belgeyi alıp bilgisayarından çıktısını alabilir.

Fakirlik belgesi>>>>