Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Erzak ve Gıda Yardımı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Erzak ve Gıda Yardımı
24.03.2023
A+
A-

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Erzak ve Gıda Yardımı 2023 Akdeniz bölgemizin en güzel şehirlerimizden biri olan Kahramanmaraş’ta özellikle pandemi sürecinden dolayı birçok vatandaş mağdur durumu düştü. Pandemi süreci ve artan enflasyon nedeniyle on binlerce vatandaşın maddi durumu kötü bir şekilde etkilendi. Maddi açıdan kötü durumda olan ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlar için birçok kurum ve kuruluş çeşitli sosyal destekler düzenlemektedir. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi de bu kurumlardan biri olup, ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yönelik birçok sosyal yardım düzenlemektedir.

Belediye tarafından düzenlenen sosyal desteklerden biri de Ramazan ayına özel olan Ramazan kolisi yardımıdır. Ramazan kolisi içerisinde birçok temel gıda ürünü yer almaktadır. Bu ürünler bir ailenin Ramazan ayı boyunca mutfak erzağını karşılayabilecek şekilde özenle hazırlanmaktadır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Gibi merak edilen ve araştırma konusu olan konu başlıklarına dair detayları yazımızın devamında paylaştık.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımından yararlanmak isteyen kişilerin bazı durumları karşılıyor olması gerekir. Belediye tarafından düzenlenen Ramazan yardımı yalnızca gerçekten ihtiyacı olan kişilere verilmektedir. Bu bağlamda başvuru talebinde bulunacak ve yardımdan yararlanabilecek kişilerin mutlaka başvuru şartlarını karşılıyor olmaları ve yardımdan yararlanabilecek kişiler arasında yer alıyor olmaları gerekir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Ramazan yardımı başvuru işlemlerinizi birkaç farklı başvuru kanalı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Belediye tarafından düzenlenen Ramazan yardımı başvuru işlemleri hem online olarak, hem belediye ile iletişime geçerek hem de belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat giderek başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İnternet sitesinde Ramazan paketi dağıtımı ile ilgili görsellere ulaşabilir ayrıca İnternet sitesi üzerinden başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. https://kahramanmaras.bel.tr/foto-galeri/erzak-paketi-yardimi adresine giderek erzak paketi yardımı ile ilgili görsellere erişebilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı alabilmek için başvuru kanalları aracılığı sizden istenen başvuru forumlarını tamamlamanız gerekir. Başvuru formu üzerinde yer alan bölümleri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız başvurunuzun onaylanmasını sağlayacak durumlardan birisidir. Eksik ya da hatalı olarak doldurulan başvuru forumları kabul edilmeyeceği için başvuru sahibi yardımdan yararlanamaz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların gerçekten ihtiyaç sahibi olmaları gerekir. Belediye tarafından belirlenen şartlar ile Ramazan yardımı gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletilmektedir. Bu bağlamda belediyenin Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen başvuru şartlarını karşılayan ve yardımdan yararlanabilecek kişiler arasında yer alan vatandaşlar başvuru işlemlerini tamamlayarak Ramazan erzak ve gıda yardımından yararlanabilirler.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, her yıl düzenli olarak Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşların ev adreslerine kadar iletilmek üzere Ramazan kolisi yardımı yapmaktadır. Ramazan kolisi içerisinde yer alan temel gıda ürünleri ile muhtaç durumdaki ailelerin 1 aylık yani Ramazan ayı boyunca mutfak erzaklarının büyük bir kısmı karşılanmaktadır. Temel gıda ürünü olan un, bulgur, pirinç, mercimek ve yağ gibi çeşitli ürünlerden oluşan yardım kolileri, belediye personelleri tarafından vatandaşların ev adresine kadar iletilmektedir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımından yararlanabilecek kişiler genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan kişiler ya da herhangi bir gelire sahip olmayan kişiler
 • Asker, şehit ve gazi yakınları
 • Fiziksel ya da ruhsal engeli bulunan vatandaşlar
 • Eşinden boşanmış ya da eşi vefat etmiş dul kadınlar
 • Kronik rahatsızlığı çalışmasına engel olan kişiler
 • Bakıma muhtaç yaşlı ve kimsesiz kişiler

Yukarıdaki kişiler, başvuru şartlarını karşılamaları durumunda belediyenin Ramazan kolisi yardımından yararlanabilirler.

kahramanmaraş büyükşehir ramazan yardımı başvurusu

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Ramazan kolisi yardımı yalnızca belirli şartları taşıyan kişilere yönelik yapılan sosyal yardım programıdır. Bu bağlamda vatandaşların gerçekten ihtiyaç sahibi olması ve yardımın gerçek ihtiyaç sahibi olan kişilere iletilmesi nedeniyle, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından belirlenen başvuru şartlarının karşılanması gerekir. Kahramanmaraşlı vatandaşlar başvuru işlemlerini tamamlamaya başlamadan önce başvuru şartlarını karşılıyor olduklarından emin olmaları ve sonrasında başvuru işlemlerine başlamaları gerekir.

Başvuru şartları olarak ilk sırada Kahramanmaraş il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak gelmektedir. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin, Kahramanmaraş il sınırları içerisinde ikamet etmeleri gerekmektedir. Farklı bir ilde ikamet eden ve Ramazan yardımından yararlanmak isteyen kişiler, kendi il belediyelerinin Ramazan destek paketinden yararlanabilirler.

Bir diğer başvuru şartı ise aylık gelirin düşük olması ya da gelirin olmamasıdır. Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan ya da aylık herhangi bir gelire sahip olmayan vatandaşlar başvuru işlemlerini tamamlayarak belediyenin Ramazan yardımından yararlanabilirler.

Başvuru işlemi için istenen diğer başvuru şartları ise aşağıdaki listede belirtilmiştir.

 • Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması
 • Kahramanmaraş il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak
 • Başvuru evraklarına sahip olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Başvuru sahibinin 18 yaşını tamamlamış olması gibi şartlar aranmaktadır.

Başvuru talebinde bulunacak kişiler, başvuru işlemlerinin belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat müracaat halinde yapacakların bazı başvuru evraklarına sahip olmaları gerekir. Bu evraklar başlıca şu şekildedir;

 • Fakirlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Hanede yaşayan bireylere ait kimlik fotokopileri

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nelerdir?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nelerdir? Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayına özel olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yönelik birçok farklı sosyal yardım düzenlemektedir. Bu sosyal yardımlar ile vatandaşların Ramazan ayını daha rahat geçirmeleri ve ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmektedir.

Belediye tarafından Ramazan ayına özel olarak düzenlenen sosyal yardımlar aşağıdaki gibidir;

 • Maddi durumu, mutfak ihtiyaçlarını karşılamayacak durumda olan vatandaşlar için erzak ve gıda kolisi yardımı yapılmaktadır. Erzak ve gıda kolisi içerisinde birçok temel gıda ürünü bulunmaktadır. Bu ürünler bir ailenin bir aylık mutfak erzaklarını karşılayacak şekilde özenle hazırlanmaktadır.
 • Dışarıda yaşayan ve maddi durumu kötü olan vatandaşlar için Ramazan ayı boyunca, Ramazan çadırı kurulmaktadır. Ramazan çadırında hem iftar yemekleri hem da sahur yemekleri ücretsiz bir şekilde verilmektedir.
 • Fakirlik belgesine sahip olan ve muhtarlık tarafından kaydı yapılan kişilere ise günlük sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Fakirlik belgesi muhtarlık tarafından yalnızca maddi durumu kötü olan ve muhtarlıktan onay alan kişilere verilen özel bir belgedir.
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bir diğer sosyal yardım ise Sosyal Destek Kartıdır. Belediye tarafından yapılan incelemeler sonucunda yardım almaya hak kazanan kişilere Sosyal Destek Kartı verilmektedir. Kart limiti ailenin belirli durumları göz önüne alınarak farklılık gösterebilmektedir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayı haricinde de ihtiyaç sahiplerine yönelik birçok sosyal yardım düzenlenmektedir. Belediyenin internet sitesinde yer alan sosyal yardımlar sayfasındaki destek programları aşağıdaki gibidir.

 • ERZAK PAKETİ HİZMETİ
 • KIŞLIK ODUN HİZMETİ
 • KIRTASİYE HİZMETİ
 • ÖĞRENCİ GİYİM HİZMETİ
 • EVDE BAKIM VE TEMİZLİK HİZMETİ
 • RAMAZAN ERZAK PAKETİ HİZMETİ
 • BERBER VE HAMAM HİZMETİ
 • EV TAMİRAT VE TADİLAT HİZMETİ
 • EV EŞYASI HİZMETİ
 • ŞEHİR DIŞI BİLET ÜCRETİNİN KARŞILANMASI HİZMETİ
 • ÖĞRENCİ ÇAMAŞIRHANESİ HİZMETİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı ne zaman dağıtılacak? Başvuru talebinde bulunan ve başvurusu onaylanan vatandaşlar yardımın taraflarına ne zaman ulaştırılacağını merak etmektedirler. Ramazan yardımı olarak verilen Ramazan kolisi ve Sosyal Destek Kartları, vatandaşların ev adresine kadar belediye personelleri tarafından iletilmektedir. Başvuru talebinde bulunduktan sonra başvuru talebiniz 15 ile 30 günlük bir süre boyunca incelenme başlar ve bu süre sonunda tarafınıza olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapılır.

Başvurunuz olumlu olması halinde yardım ikamet adresinize en fazla Ramazan ayının ilk haftasına kadar ulaştırılmaktadır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi Başvurusu

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu talebinde bulunarak belediyenin Ramazan kolisinden yararlanmaya hak kazanabilirsiniz. Kahramanmaraş belediyesi Ramazan kolisine ek olarak Sosyal Destek Kartı dağıtımı da yapmaktadır. Bu kartlar ile ihtiyaç sahibi aileler kendi mutfak erzaklarını kendi istedikleri şekilde alabiliyorlar. Sosyal Destek Kartı ilk olarak 2021 yılında belediye tarafından, pandemi nedeniyle ortaya çıkartılan bir proje oldu.

Belediyenin internet sitesinde yer alan ve Başkan Güngör tarafından yapılan açıklama şu şekildeydi; “Ramazan birlik, beraberlik yardımlaşma ve kardeşlik ayıdır. Pandemi nedeniyle etkinlikleri, iftar çadırlarını ve kaynaşma programlarını eskisi kadar yapamıyoruz. Bizde halkımızla fiziken bir araya gelemediğimiz için bugün de yaptığımız gibi etkinlikleri vatandaşlarımızın evlerine taşımaya çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak 10 bin ihtiyaç sahibi vatandaşımıza düzenli olarak yardım ediyoruz. Bu yıl Ramazan ayına özel olarak 20 bin ihtiyaç sahibi aileye daha yardım etme kararı alarak toplamda 30 bin ihtiyaç sahibi aileye yardımlarımızı ulaştırmaya devam ediyoruz. Geçen yıl ihtiyaç sahibi ailelerimize ‘Derman Kart’ adında kartlar vererek belli marketlerden alışveriş yapmasını sağladık. Bu sene Ramazan münasebetiyle yapacağımız yardımları Ramazan kolisi yerine ‘Sosyal Destek Kartları’ şeklinde yapmayı planladık. Böylece ailelere yardımlarımızın tamamını bu banka kartı üzerinden gerçekleştiriyoruz. Kartlara yüklediğimiz bakiye çerçevesinde ihtiyaç sahibi ailelerimiz istediği esnafımızdan bu kart sayesinde ihtiyaçlarını karşılayabilecek”

2021 yılında yapılan Sosyal Destek kartı bu yılda aynı şekilde yapılmaya devam edecektir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan Erzak ve Gıda Kolisi Yardımı Başvurusu

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan erzak ve gıda Kolisi Yardımı Başvurusu nasıl yapılır? Başvuru talebinde bulunmak isteyen vatandaşlar başvuru işlemlerini birkaç farklı şekilde tamamlayabilirler. Başvuru talepleri hem online olarak hem de ilgili müdürlüğe bizzat müracaat halinde alınmaktadır. Başvuru talebini online olarak tamamlamak isteyen kişiler aşağıdaki adımları takip edebilirler.

Başvuru işleminizi online olarak yapmak için izleyebileceğiniz ilk yol belediyenin İnternet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. · https://kahramanmaras.bel.tr/ adresine giderek belediyenin resmi İnternet sitesine ulaşın.

 • Sayfanın altında yer alan E-Belediye bölümünden “Çözüm Masası (ALO 153) İstek ve Şikayet” seçeneğine tıklayın.
 • Başvuran adı, telefon, başvuru türü, ilçe, mahalle, adresiniz, T.C. numarası, e-posta adresi, cevap şekli ve başvuru nedeni bölümlerini eksiksiz bir şekilde tamamlayın.
 • Başvuru evraklarını “Dosya Ekle” bölümünden ekleyin.
 • Doğrulama kodunu ilgili arana girin.
 • “Başvurumu Gönder” butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayın.

Bir diğer online başvuru işlemi e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Başvurunuzu e-Devlet hesabınız üzerinden yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine gidin.

 • Kimlik doğrulama işlemi yaparak e-Devlet hesabınıza giriş işlemi yapın.
 • Uygulamaya Git butonuna tıklayın.
 • Başvuru sayfasına ulaştıktan sonra başvuru formunu doğru ve güncel bilgileriniz ile doldurun.
 • Son olarak “Kaydet” butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz?.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu nereye yapılır? Ramazan yardımı başvuru talebinde bulunmak isteyen kişiler başvuru işlemlerini birçok farklı başvuru kanalı üzerinden gerçekleştirebilirler. Başvuru kanalları aşağıdaki listede yer almaktadır. · https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresi üzerinden E-Devlet hesabınız ile başvuru talebinde bulunabilirsiniz. · https://ebelediye.kahramanmaras.bel.tr/internetbasvuru.php adresine giderek Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin resmi internet sayfası üzerinden başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Başvuru evrakları ile beraber belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğe bizzat müracaatta bulunarak başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı sorgulama nasıl yapılır? Başvuru talebinde bulunan kişiler başvurularının durumlarını takip etmek için başvuru sorgulama işlemi yapmaları gerekir. Başvuru sorgulama işleminizi, başvuru talebinde bulunduğunuz yöntem üzerinden aynı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden başvuru talebinde bulunanlar, aynı sayfa üzerinden sorgulama işlemi de yapabilirler.

Belediyenin internet sitesi üzerinden başvuru talebinde bulunanlar ise yine aynı şekilde başvuru sorgulama işlemlerini yapabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.