Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu
12.02.2023
A+
A-

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu 2023. Ankara Büyükşehir Belediyesi, maddi durumu kötü olan ve herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan vatandaşlarına Ramazan ayında içerisinde erzak ve gıda ürünleri bulunan Ramazan kolisi yardımı yapmaktadır. Ayrıca Başkent Kart sahibi vatandaşlara, belediye tarafından Ramazan yardımı parası yüklenerek vatandaşların mutfak giderlerine destek olmayı hedeflemektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları gibi merak edilen konu başlıklarına dair detaylar yazımızda yer almaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Belediye tarafından gerçekleştirilen Ramazan yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikli olarak, ikametgah kayıtlarının Ankara iline bağlı olması gerekir. Ankara il sınırları içerisinde ikamet etmeyen vatandaşlar Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımından yararlanamazlar.

Ramazan yardımı başvuru talebinde ALO 153 Mavi Masa hattını arayarak, belediyeye bizzat giderek ya da e-Devlet hesabınız üzerinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru adresine gittikten sonra başvuru formunu doldurarak başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımından herhangi bir gelire ve herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan kişiler yararlanabilirler. Ayrıca yardımdan yararlanabilecek diğer kişiler aşağıda yer almaktadır.

Ramazan yardımından evi kira olan vatandaşlar, geliri düşük olanlar, %40 engeli bulunanlar, bakıma muhtaç hasta ve yaşlılar Ramazan yardımından yararlanabilecek diğer kişiler arasında yer almaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Başvuru şartlarına uygun olan vatandaşlar Ramazan yardımından yararlanamaya hak kazanabilirler. Ramazan kolisi alabilmek için bazı başvuru şartlarına sahip olmak gerekmektedir. Bu şartlar aşağıda yer almaktadır.

 • Maddi geliri düşük olan ya da herhangi bir gelire sahip olmayanlar
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nelerdir? Ankara Büyükşehir Belediyesi muhtaç duruma olan vatandaşları için Ramazan yardımı olarak çeşitli destekler vermektedir. Başkent Kartına sahip olan vatandaşlar için Ramazan ayında, kartlarına para yatırılarak mutfak ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır.

Ayrıca Ramazan yardımı başvurusu yapan ve başvuruş şartlarına sahip olan vatandaşlara maddi destek ve erzak yardımı olarak yapılan Ramazan kolisi yardımı da verilmektedir. Ramazan sosyal yardımından yararlanmak isteyenler başvuru işlemlerini e-Devlet hesapları üzerinden online olarak kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı ne zaman dağıtılacak? Ramazan yardımı başvuru talebinde bulunanlar başvuru taleplerinin hangi aşamada oluğuna dair bilgi alabilmek için başvuru sorgulama işlemi yapmaları gerekir. Başvuru sorgulama işlemi yaparak yardımın ne zaman yapılacağı, başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı gibi detaylara ulaşabilirsiniz.

Ramazan yardımına başvuruda bulunduktan sonra başvuru talebiniz yaklaşık olarak 20 gün içerisinde sonuçlanır. Başvurunuzun onaylanması halinde ise yardım en geç 20 gün içerisinde yapılmaktadır. Ramazan yardımı genel olarak Ramazan ayına girmeden 10 gün önce başlar ve yoğunluğa bağlı olarak Ramazan ayının ilk haftasına kadar devam etmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu talebinde bulunmak için e-Devlet hesabınızı kullanabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru formunu tamamlayabilir ve başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 • Bilgilerinizi girdikten sonra “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada yer alan başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamlayın.
 • “Devam Et” butonuna tıklayın.
 • Başvuru formuna sizden doldurulması istenen diğer bilgileri de girdikten sonra başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Erzak ve Gıda Kolisi Yardımı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımın başvurusu talebinde bulunarak belediye tarafından gerçekleştirilen Ramazan yardımından yararlanabilirsiniz. Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı başvuru şartlarına sahip olan vatandaşlar başvuru işlemlerini gerçekleştirerek sosyal yardımdan yararlanmaya hak kazanabilirler.

Belediye tarafından Ramazan ayında muhtaç durumdaki vatandaşların, mutfak ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla erzak ve gıda kolisi yardımı yapılmaktadır. Erzak ve gıda kolisi içerisinde yer alan temel gıda ürünleri aşağıdaki gibidir. Bu ürünleri alabilmek için başvuru şartlarına sahip olmanız ve yardımdan yararlanabilecek kişiler arasında yer almanız gerekmektedir.

 • Kuru fasulye
 • Bulgur
 • Köftelik bulgur
 • Sıvı yağ
 • Toz şeker ve küp şeker
 • Un
 • Pirinç
 • Nohut
 • Peynir
 • Kaşar
 • Erişte ve şehriye
 • Mercimek
 • Çocuklar için atıştırmalık gibi ürünler yer almaktadır.

ankara ramazan yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu nereye yapılır? Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Ramazan yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar başvuru işlemlerini e-Devlet hesapları üzerinden ya da belediyeyle iletişime geçerek gerçekleştirebilirler. Başvuru işlemleri birkaç farklı yol üzerinden yapılabilmektedir. Bu başvuru kanalları aşağıdaki listede yer almaktadır. · Başvuru işleminizi online olarak https://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru adresi üzerinden yapabilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra uygulamaya git butonuna tıklayarak e-Devlet sayfasına yönlendirileceksiniz. Sayfa yer alan başvuru formunu doldurarak başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Başvuru işleminde bulunabilmenin bir diğer yolu ise Ankara Belediyesinin internet sayfasını kullanmaktır. Bunun için https://www.ankara.bel.tr/ adresine gittikten sonra başvuru sayfası üzerinden sosyal yardım başvuru talebine bulunabilirsiniz.
 • Bir diğer başvuru işlemi ise belediye ile iletişime geçmektir. Ankara Büyükşehir Belediyesi iletişim adresleri üzerinden iletişime geçerek başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Ankara Belediyesi ile iletişime geçmek için 0312 507 10 00 numaralı çağrı merkezini ya da ALO 153 hattını arayabilirsiniz.
 • Ayrıca Ankara Belediye binasına bizzat giderek de başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı sorgulama işlemi yaparak başvuru talebinizin hangi aşamada olduğuna dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Başvuru işleminizi tamamladıktan sonra başvuru talebiniz değerlendirmeye alınır. Değerlendirme aşamasından olumlu olarak geçen başvurular, hak sahiplerine en kısa sürede dağıtılır.

Başvurunuzun sonuçlanmasından sonra başvurunuzun sonucu, başvuru formu üzerinde vermiş olduğunuz iletişim bilgileri üzerinden iletişime geçilerek haber verilir. Ancak herhangi bir geri dönüş yapılmaması durumunda ya da başvurunuzu merak ettiğiniz durumda sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Ramazan yardımı sorgulama işleminizi e-Devlet hesabınız ile başvuru yaptığınız aynı sayfa üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru adresine giderek başvuru talebinde bulunabilir ve mevcut başvuru talebinizi sorgulatabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.