Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı?

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı?
17.04.2023
A+
A-

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katıdır? Günümüzde en yaygın kullanılan ödeme yöntemlerden biri olan kredi kartları sağlamış olduğu avantajlar ile ihtiyaçlarımızı gidermede oldukça kolaylık sağlamaktadır. Kredi kartları içeriğinde bulunan limit kadar kullanılabilmekte, limiti dolan kredi kartı kullanıma kapanmaktadır. Kredi kartı limiti maaşın kaç katıdır sorusu ise kredi kartı başvurusunda bulunmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Öncelikle bankalar kredi kartı başvurusu yapan müşterilerin mutlaka kredi notunu incelemekte ve gelir belgesi gösterilmesini talep etmektedir. Daha önce kredi kartı veya kredi ödemelerinde sorun yaşamayan müşterilerin kredi notu yüksek olacağından kredi kartı başvurusu da kabul edilecektir.

Fakat kredi notu düşük ve önceki ödemelerin sorun yaşayan müşterilerin kredi kartı başvurularının genellikle olumsuz yanıt alacağını da belirtmek isteriz.

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katıdır?

İlk kez kredi kartı başvurusu yapan veya kredi notu yüksek müşterilerin kredi kartı limitleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu  tarafından alınan karara göre gösterilen gelir belgesindeki tutarın 2 katı olmaktadır. Örnek verecek olursak; 2.000 TL tutarında geliri bulunan bir kişinin kredi kartı limiti ilk olarak 4.000 TL olarak belirlenmektedir. Kredi kartlarını ilk yıl düzenli bir şekilde kullanan ve ödemelerini zamanında yapan müşterilerin kredi kartı limitleri 2. Yıl 4 katına çıkarılmaktadır.

Fakat ilk yıl kredi kartı ödemelerini zamanında yapmayan veya yalnızca asgari ödemelerini yatıran müşterilerin limitleri arttırılmayacaktır.

Düzenli Geliri Olmayanların Kredi Kartı Limitleri

Birçok banka artık gelir belgesi beyan etmeden kredi kartı verebilmektedir. Gelir belgesi olmadan kredi kartı almak isteyen müşteriler arasında en çok ev hanımları, öğrenciler ve sigortasız çalışan işçiler karşımıza çıkmaktadır. Bankaya gelir beyanında bulunmayan fakat kredi kartı başvurusunda bulunan müşterilerin başvurularının onaylanması sonucunda kredi kartı üst limiti en fazla 1.000 TL olarak belirlenmektedir.

Limitsiz Kredi Kartları

Kredi kartı limitleri hakkında merak edilen bir diğer konu ise limitsiz kredi kartlarıdır. Limitsiz kredi kartları genellikle halk arasında tanınmış kişilere ve ünlü iş adamlarına verilmektedir. Malvarlığı yüksek olan bu kişilere birçok banka kendileri ile çalışması için limitsiz kredi kartı vermektedir. Fakat normal standartlarda çalışan bir kişinin limitsiz kredi kartı alabilmesi mümkün değildir. Kredi kartı limitleri kişilerin gelirlerine göre belirlenmektedir. Gelirin üstünde kredi kartı limitine sahip olmak, ödeyemeyeceğiniz miktarda borcun altına girmek olduğundan yüksek miktarda kredi kartı limitine sahip olmak mantıklı olmayacaktır.

Kredi Kartı Limit Artırımı

Kredi kartı limiti az gelen müşteriler bankaya limit artırımı için başvurabilmektedir. Kredi kartı limit artırımı talebinde bulunmak isteyen müşterilerin aşağıdaki adımlardan birini tercih etmeleri gerekmektedir.

  • Banka çağrı merkezi arayarak
  • İnternet bankacılığı üzerinden
  • Banka ATM’lerinden
  • Banka şubelerine giderek

Kredi kartı limiti artırmak isteyen müşterilerin yukarıda saydığımız adımlardan birini tercih ederek, limit artırım talebinde bulunmaları yeterli olacaktır. Fakat limit artırımı için kredi kartı ödemelerinin mutlaka zamanında yapılması ve kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Ödemelerini zamanında yapmayan müşterilerin limit artırım talepleri banka tarafından olumsuz olarak değerlendirilecektir.

Kredi kartı>>>>