Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı (Gıda ve Para)

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı (Gıda ve Para)
27.08.2023
A+
A-

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı (Gıda ve Para) 2023; Ankara Büyükşehir Belediyesi her yıl Ramazan ayında olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlar için Ramazan kolisi yardımı yapmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesinin ihtiyaç sahiplerine yönelik sağlamış olduğu Ramazan kolisi yardımına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar başvurularını 3 farklı şekilde gerçekleştirebilirler.

Ramazan kolisi yardımı başvurusu için vatandaşla ALO 153 numaralı Mavi Masa hattını arayarak yetkililerin yardımı ile başvuru yapılabilir.

Başvuru için izlenebilecek bir diğer yol ise belediye binasına bizzat giderek yapılabilir. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar Ankara Büyükşehir Belediye binasına giderek ilgili müdürlükten başvuru yapabilirler. Bunun için ilgili müdürlüğünün istediği evrakların tamamlanarak teslim edilmesi ve müdürlüğün verdiği başvuru formunu doldurarak başvuru işlemi başlatılmaktadır.

Aynı zamanda ikametgahınızın bulunduğu mahalleye bağlı muhtarlığa giderek muhtarlık aracılığı ile Ramazan kolisi yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik sağlanan Ramazan kolisi yardımları her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Yapılan Ramazan kolisi yardımından yalnızca gerçekten ihtiyacı olan vatandaşlar yararlanabiliyor bu nedenle herkesin yararlanabilmesi mümkün değildir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar gerçekten ihtiyaç sahibi olduklarını kanıtlamaları ve ardından başvuru yapmaları gerekir.

Ramazan yardımından yalnızca aylık hane gelirlerinin muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlar yararlanabilirler. (Aylık hane geliri hanede yaşayan kişi başına düşen miktar eğer asgari ücretin 1/3’ünden az ise gelir muhtaçlık sınırı altındadır.)

Aynı zamanda eşi vefat etmiş ve çalışamıyor veya geliri düşük olan kadınlar, engelli vatandaşlar, emekli aylığı almayan yaşlı vatandaşlar ve asker aileleri Ramazan kolisi yardımından yararlanabilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen Ramazan yardımı bazı şartlar altında vatandaşlara verilmektedir. Vatandaşların bu şartlara uygun görülmesi halinde Ramazan kolisi yardımından yararlanabilirler. Ramazan yardımı başvuru şartları aşağıdaki gibidir;

 • Öncelikle başvuru yapacak vatandaşın aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması gerekir.
 • Başvuru yapacak vatandaşların işsizliklerini gösteren belgeyi, kendi ve beraber yaşadığı bireylerin üzerine mal bulunup bulunmadığına yönelik belge, kimlik ve ikametgah adresi gibi istenen evrakların teslim edilmesi gerekir.

Başvuru yapacak vatandaşlar yukarıdaki şartlara uygun iseler Ramazan yardımından yararlanabilirler. Ancak yukarıdaki şartlara uygun olmayan vatandaşlar Ramazan yardımından yararlanabilmeleri imkansızdır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Nasıl Alabilirim?

Ankara’da ikamet eden ve muhtaç durumda olan vatandaşlar Ramazan kolisi alabilmeleri için öncelikle yukarıdaki başvuru şartlarına uygun olmaları gerekir. Şartlara uygun olmayan vatandaşlar Ramazan kolisi yardımından yararlanamazlar.

Ayrıca başvuru yapacak vatandaşlar gerekli evrakları ve belgeleri başvuru yapmadan önce teslim etmeleri gerekir. Ardından başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Şartlara uygun olan vatandaşlar başvuru yapmak için ilgili birime gittikten sonra gerekli evrakları teslim etmeleri haline başvuru işlemi başlatılır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Erzak Paketi İçin Nereye Başvurulur?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan erzak paketi yardımı her yıl olduğu gibi bu yılda devam ediyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar Ramazan erzak paketi yardımına başvuruda bulunmak için ikametgahınızın bulunduğu mahalleye bağlı muhtarlığa giderek başvuruda bulunabileceğiniz gibi bizzat belediye binasına giderek de başvuruda bulunabilirsiniz. İlgili birime gittikten sonra gerekli evrakları teslim etmeniz ve başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu

Ramazan ayının gelmesi ile birçok vatandaş Ramazan yardımına nasıl başvuruda bulunacaklarını merak ediyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu sene de Ramazan yardımı yapmaya devam ediyor. Ramazan ayında erzak paketi ve Ramazan kolisi yardımı yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi başvurusu için vatandaşların izleyebilecekleri birçok yöntem bulunmaktadır. Başvuru yapmak için izlenebilecek ilk yol ALO 153 destek hattını arayarak yetkili kişilerin yönlendirmeleri ile başvuru yapılabilir.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar Sosyal yardım merkezlerine bizzat giderek gerekli evrakları teslim ederek ve başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilirler. Ankara Büyükşehir Belediyesi il ve ilçe sınırları içerisinde hizmet vermekte olan Hizmet binalarına bizzat giderek başvuru yapılabilir.

Başvuru için izlenebilecek en hızlı ve kolay yollardan biri ise E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilir. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak aşağıdaki adımları izledikten sonra başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 • Linke tıkladıktan sonra açılan ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın ve T.C kimlik şifreniz ile E-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın.
 • Giriş yapıktan sonra açılan sayfada “Uygulamaya Git” butonuna basın.
 • Ardından karşınıza çıkan sayfada öncelikle yardım başvurusu yapılacak belediyeyi seçin ardından başvuru formunu doldurun.
 • Son olarak aydınlatma metnini okuduğunuzu onaylayın ve kaydet butonuna basın. Bu adımları gerçekleştirdikten sonra başvurunuzun sıralamaya alınacaktır.

ankara büyükşehir belediyesi ramazan kolisi yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımına başvuruda bulunmak isteye vatandaşların bazı şartlara uygun olmaları gerekir. Başvuru şartları şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak vatandaşın ve beraber yaşadığı ailenin aylık gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması gerekir.
 • Başvuru yapacak vatandaşın maddi zorluk içerisinde bulunması gerekir.
 • Vatandaşın kirada yaşaması veya üzerine herhangi bir malın bulunmaması gerekir.

Ayrıca daha önceden sosyal yardım alanlar, kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar, engelli bireyler, yaşlı vatandaşlar ve asker yakını vatandaşlar da Ramazan yardımından yararlanabilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı İçin Gerekli Evraklar

Ramazan kolisi yardımına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların şartlara uygun olmalarının yanı sıra gerekli evrakları da teslim etmeleri gerekir. Ramazan kolisi yardımı için vatandaşların teslim etmeleri gereken evraklar şu şekildedir;

 • Başvuru sahibine ait T.C kimlik kartının aslı ve 2 adet fotokopisi
 • Başvuru sahibinin beraber yaşadığı aile bireylerine ait mal beyanı
 • Başvuru sahibinin beraber yaşadığı aile bireylerine ait aylık gelir belgesi
 • Başvuru sahibine ait fakirlik belgesi (fakirlik belgesi mahalle muhtarlıklardan alınmaktadır.)
 • Başvuru sahibine ait ikametgâh belgesi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Başvuru sahibinin işsiz olduğunu kanıtlayan işsizlik belgesi (işsizlik belgesi SGK’dan alınmaktadır.)

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisinde Neler Olur?

Ramazan kolisi içerisinde bulunan temel gıda ürünleri ortalama olarak 4 kişilik bir ailenin yaklaşık 1 aylık beslenme ihtiyacını karşılamaya yönelik hazırlanır. Ramazan kolisi içerisinde bulunan ürünler yardım başvurusu yapılan kurum ve kuruluşa bağlı olarak değişiklik gösterebilse de genel olarak şu şekildedir;

 • Bulgur
 • Nohut
 • Kuru fasulye
 • Mercimek
 • Tel ve arpa şehriye
 • Salça
 • Reçel
 • Zeytin
 • Yağ
 • Çay
 • Un
 • Tuz
 • Şeker ve hazır çorba bulunmaktadır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.