Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula

Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula
22.03.2023
A+
A-

Siirt Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama; Siirt ili ekonomisi olarak birincil geçim kaynakları tarım ve ziraat dayalı işlevi bulunmaktadır. Ekonomik sebeplerden son zamanlarda tarım üzerinde vatandaşlar zor durumlar yaşanmaktadır. Koronavirüs dönemi girince bu durum daha da katlandı.

Günlük çalışan kesim ve mevsimsel işçilik olduğundan dolayı burada yer alan kesimler gelir elde etmekte zorlanmaya başladı. Siirt Belediyesi de bu tür zor durumlar karşı sosyal yardımları sağlayarak vatandaşları durumunu düzeltmeye çalışmaktadır. Konumuzda Siirt Belediyesi sosyal yardımları hakkında bilgi ve başvurusu nasıl yapılacağını dair detaylar yer verilmiştir.

Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Siirt Belediyesi uzun yıllardır temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşları için Sosyal Yardım proje kapması içerisinde çeşitli yardımlar yapmaktadır. Yapılan yardımlardan yararlanmak için öncelikle Sosyal Yardım Başvurusu yapmanız gerekir. Siirt Belediyesi tarafından yapılan bu yardımlar düzenli veya tek seferlik şeklinde yapılır.

Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlarına Alışveriş kartı, maddi yardım, kira yardımı, eğitim yardımı gibi hemen hemen her konuda çeşitli yardımlarını 2021 yılında da sürdürmektedir.

 Siirt Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından başlatılan Sosyal Proje, Sosyal Belediyecilik projelerine katılan Siirt Belediyesi muhtaç durumda olan vatandaşlarına temel ihtiyaçlarını gidermeleri için birçok konu başlığı altında çeşitli yardımlar yapmaktadır.

Siirt Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerinin temel ihtiyaçlarını karşılamaları için yapılan yardımlar şu şekildedir;

 • Erzak ve Gıda yardımı,
 • Engelli vatandaşlar için çeşitli yardımlar,
 • Şehir ve Gazi yardımları için çeşitli yardımlar,
 • Öğrenciler için eğitim yardımı ve kırtasiye yardımı,
 • Kömür ve odun gibi yakacak yardımı,
 • Evlenecek çiftler için ev eşyası yardımı,
 • Yaşlılar için ve yaşlı bakımı için çeşitli yardımlar,
 • Kronik hastalar için çeşitli yardımlar,
 • Maddi yardım,
 • Alışveriş kartı yardımı,
 • Süt yardımı,

Siirt Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Siirt Belediyesinin katılmış olduğu “Sosyal Yardım” Proje kapsamı içerisinde, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlar için yapılan yardımlardan yararlanmak için öncelikle yardım almak istediğiniz konu hakkında başvurunuzu tamamlamanız gerekir. Başvuruların onaylanmasında bazı vatandaşlara öncelik tanınır. Öncelik tanınan vatandaşlar şu şekildedir;

 • Şehit ve gazı yakını olan vatandaşlar,
 • Dar gelirli vatandaşlar,
 • Kimsesiz, yetim veya öksüz vatandaşlar,
 • Engelli veya yaşlı vatandaşlar

Başta olmak üzere Siirt Belediyesi tüm ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye devam ediyor.

 Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Siirt Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Yapılan başvurular Siirt Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Bu nedenle başvuru yapmak veya başvuru sürecini takip etmek için sadece bu müdürlük aracılığı ile yapabilirsiniz. Sosyal Hizmet Müdürlüğüne ulaşmak için 0 484 223 22 77 numaralı hat üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

Başvuru yapmak için izlenebilecek bir diğer yol ise E-Devlet aracılığı ile gerçekleşmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak E-Devlet sistemi üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Açılan sayfada E-Devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranızı girerek gerekli sayfaya ulaşabilirsiniz.

Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Siirt Belediyesi yardım başvurusu sorgulama işlemleri belirli zaman geçtikten sonra Sosyal Hizmet Müdürlüğü başvuru merkezlerine giderek sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Ortalama olarak yardım başvurusu yapıldığında yanıtlanma süresi olarak 15-30 gün arası sürebilmektedir. Buradaki uzun sürme nedeni alınan başvuru yoğunluğunun değerlendirilme süresidir.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yaptığınız başvuru yerine giderek yardım başvurusu yaptığınızı sonucunun ne olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Kimlik bilgileriniz alınarak sistem üzerinden kontrol sağlanacaktır. Yardım başvurunuz onaylandığında verdiğiniz iletişim bilgilerinden ulaşım sağlanacaktır. Bu süre zarfına kadar sabırla beklemeniz gerekmektedir.

Siirt Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Başvuru yaparken yetkili kişiler tarafından veya E-Devlet sistemi üzerinden size verilen başvuru formunu eksiksiz ve tamamen doğru bilgiler doldurmanız gerekir. Başvuru formunu sadece başvuruyu yapacak ihtiyaç sahibi vatandaşın bilgileri ile yapmanız gerekir.

Başvuru formu üzerinde doldurulması gereken bilgiler şu şekildedir;

 •  Yardım alacak vatandaşın adı ve soy adı,
 • T.C kimlik numarası,
 • Ailesindeki kişi sayısı,
 • Başvuruyu yapan vatandaşın ikametgâh adresi ve iletişim bilgileri,
 • Gelir miktarı ve gelir türü,
 •  Yardımdan yararlanacak aile fertlerinin adı soy adı gibi bilgileri istenmektedir.

Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Siirt Belediyesinin Sosyal yardımları Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Bu nedenle başvurunu yapmak veya yaptığınız başvurunun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için 0 484 223 22 77 numaralı hat üzerinden Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile iletişime geçebilir ve yetkilerden bilgi talep edebilirsiniz.

Yer alan yardım başvurularla ilgili detaylı yönergeleri not alarak yardım başvuru merkezine geldiğinizde yardım başvuru işlemleriniz yapılacaktır. Yardım başvurusu yaptığınızda bilgilerin sosyal hizmetler tarafından incelenerek olum olması halinde başvurunuz dağıtılacaktır.

Siirt Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Siirt Belediyesinin yapmış olduğu sosyal yardımlardan biri de gıda yardımıdır. Gıda yardımı temel gıda ihtiyaçlarını gidermekte zorlanan vatandaşların tercih ettiği ve başvurduğu yardım türüdür. Birçok vatandaşın işsiz kalması ve ekonomik krizinde artması nedeniyle birçok vatandaş temel gıda ihtiyaçlarını gidermekte zorlanmaya başladılar. Siirt Belediyesi de ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yardım etmek ve refah seviyelerini arttırmak için maddi yardım, gıda yardımı gibi yardımlar yapmaktadır.

Gıda yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar Sosyal Yardım başvurusu yaparken başvuru nedenine veya başvuru türüne gıda yardımı almak istediklerini belirtmeleri gerekir. Onaylanan başvurulardan sonra vatandaşların başvuru sırasında yazmış olduğu adreslere gıda paketi gönderilir. Ayrıca gıda yardımını düzenli olarak almak için vatandaşlar başvuru sırasında bunu belirtmeleri gerekir.

Siirt Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Siirt Belediyesi yardım kolisi dönemsel olarak dağıtılan ve ihtiyaç sahibi ailelerin temel gıda gereksinimleri karşılanması için yapılan yardım türüdür. Dönemsel başvuru açık olduğu için sistem üzerinde kayıt bırakmanız gerekebilir.

Siirt yardım kolisi yardımı başvuru bilgisi için 0484 223 22 77 Siirt Sosyal Hizmet Müdürlüğüne arama yapabilirsiniz. Çağrı merkezine ulaşım sağladığınızda yardım kolisi hakkında başvuru yapılıp yapılmadığını öğrenim sağlayarak başvuru yeri hakkında detaylı bilgi sağlayabilirsiniz.

Başvuru sırasında ek belgeler istenebileceğinden dolayı istenen belgeleri sorarak not edinebilirsiniz. Yardım kolisi başvuruları genellikle Siirt Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından sağlanacağından dolayı belgelerle birlikte gitmeniz ekstra uğraşınıza gerek kalmayacaktır.

Siirt Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özellikle son yıllarda Erzak yardımı ve maddi yardım en çok başvurusu yapılan yardım türleridir. Birçok vatandaş temel erzak ihtiyaçlarını gidermekte zorlandığı için kendi illerinde ki belediyelere yardım başvurusu yaparak erzak yardımı talep ediyorlar. Siirt Belediyesi de vatandaşları için erzak yardımı gibi birçok yardım yapıyor. Erzak yardımı almak isteyen vatandaşlar Sosyal Hizmet Müdürlüğü veya E-Devlet üzerinden Sosyal yardım başvurusu yaparken Erzak yardımı almak istediklerini belirterek başvurularını tamamlamaları gerekir.

Başvurunuzu tamamladıktan sonra Siirt Belediyesi tarafından incelenmeye alınır. Başvuru sonuçları yaklaşık olarak 15-20 gün içerisinde tamamlanır. Başvuru sürecinizi E-Devlet üzerinden kolayca takip edebilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra erzak kolisi şeklinde verilen erzak yardımı başvuru sahibinin ev adresine kadar gönderilmektedir.

Siirt Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Siirt Belediyesi yardım kartı dağıtımı belirli dönemler içerisinde dağıtılarak vatandaşların gıda ihtiyaçlarını karşılayabileceği alan olmaktadır. Yardım kartı içerisinde para yüklenerek vatandaşlar anlaşmalı marketler üzerinden alışverişlerini yapmaktadırlar.

Siirt Belediyesi yardım kartı başvuruları Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından başvuru sağlanmaktadır. Yardım kartı başvuru bilgisi için 0484 223 22 77 numaralı hat üzerinden bilgilere ulaşabilirsiniz. Yardım kartı için belge isteniyorsa bunları not edip hazırlıklı bir şekilde başvuru sağlayabilirsiniz.

Siirt Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar ihtiyaçlarını gidermek için maddi yardım başvurusu yapabilirler. Maddi yardım başvurusu yapmak için sosyal yardım başvurusu yaparken maddi yardım almak istediğinizi belirterek başvurunuzu tamamlamanız gerekir. Siirt belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşları için maddi yardımı birkaç farklı şekilde gerçekleştirir. Bunlardan biri her ay veya tek seferlik olmak üzere PTT bankasına veya anlaşmalı bankalara başvuru sahibinin adına nakit olarak yatırılır.

Bir diğer maddi yardım türü ise alışveriş kartı olarak yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşların başvuruları onaylandıktan sonra kendi adlarına her ay belirli bir limit yüklenerek alışveriş kartları verilir. Alışveriş kartı sayesinde vatandaşlar anlaşmalı marketlerden alışverişlerini yapabilirler.

Siirt Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Siirt Belediyesi süt yardımı başvurusu; Siirt Belediyesi tarafından yapılan yardımlar arasında bulunmamaktadır. Bazı illerde başlatılan proje sayesinde ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına aylık 8 litre süt yardımı sağlanarak çocukların gelişimi sağlanmaktadır. Süt yardımı başlaması için Sosyal Hizmetler Müdürlüğü istek dilekçesi yazarak yardım başvurusunu başlatabilirsiniz.

Siirt Belediyesi yardımları Siirt Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından sağlanarak yapılmaktadır. Sosyal Hizmet Müdürlüğüne giderek istek dilekçesi yazıp süt yardımı yapılmasını isteyebilirsiniz. Dilekçeniz ilgili birimlere giderek değerlendirme altına alınacaktır. Çevrenizde bulunan kişilerle bu tür istek dilekçesi de yollamanız daha da olanak sağlayacağından toplu başvuru yapılması daha iyi olacaktır.

Siirt Belediyesi Bebek Yardımı Nasıl Alınır?

Siirt Belediyesi Hoşgeldin Bebek yardımı; Siirt tüm Türkiye illeri içerisinde başlatılan Hoş geldin Bebek projesi kapsamında bebek yardımlarını yapmaktadır. Bebek yardımı sayesinde aileler mutlu günlerinde erzak sağlanmasıyla birlikte daha umutlu bir şekilde hareket ederek hayatını sürdürmektedir.

Bebek yardımı bebeğin ilk aylarda sağlayabileceği bütün erzaklar verilerek aileler desteklenmektedir. İhtiyaç sahibi ailelere verilmesiyle birlikte ailenin bir masrafı karşılanmış olmaktadır. Bebek yardımı başvurusu için Siirt Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü başvuru merkezine giderek başvuru sağlayabilirsiniz. Siirt bebek yardımından istenen belgeler arasında Doğum Belgesi veya doğum yapan bebeğin kimliği ve Siirt Merkez ikamet zorunluluğu olmasıyla başvuru sağlanmaktadır.

Siirt Belediyesi bebek yardımı hakkında detaylı bilgilendirme almak istiyorsanız 0484 223 22 77 numaralı hattı arayarak çağrı merkezi üzerinden bilgi alabilirsiniz. Verilen çağrı merkezi numarası Sosyal Hizmet Müdürlüğü numarasıdır. Buradan alınan bilgilerle yardım başvurusu detaylarını teyit etmiş olursunuz.

Siirt Belediyesi Hoşgeldin Bebek yardımı başvurusu yapabilmeniz için sizde belge istenmektedir. Bu belgeler;

 • Doğum belgesi ya da doğan çocuğun kimliği
 • İkametgah belgesi (Siirt ili içerisinde ikamet edilmesi zorunludur)
 • Teslim alınırken 1. derece akraba olması zorunludur.

Siirt Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Siirt Belediyesi sosyal yardım başvurusu Siirt Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından sağlanmaktadır. Yapılan yardımlar geçim zorluğu çeken, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken, ihtiyaç sahibi kişilere yapılmaktadır. Her kesimin yardımın not alarak buna göre de yardım olanakları sunarak toplumsal refah artırılmaya çalışılmaktadır.

Siirt Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından detaylı bilgilendirme alarak da başvuru detaylarını öğrenim sağlayabilirsiniz. Sosyal yardım başvuru bilgileri için 0484 223 22 77 numaralı hattı arama sağlayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Çağrı merkezi iş saatleri içerisinde arama yaparsanız ulaşım sağlayabilirsiniz.

Siirt Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Siirt Belediyesi tablet başvurusu; uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte belli dönemler içerisinde tablet dağıtımı sağlamaktadır. Tablet sahibi olan çocuklar eğitimlerle kesintisiz bir şekilde katılmaktadır. İhtiyaç sahibi aileler uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte çocuklarının eğitime katılmasında zorluk çekiyordu.

Siirt Belediyesi tablet dağıtımı dönemsel olarak yapılarak çocukların eğitim hayatında geri kalmamasını sağlamaktadır. Siirt Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından başvurular alınarak incelemeler sonucunda ailelere dağıtım sağlanmaktadır.

Dönemsel olarak dağıtılan yardım olduğu için ilk olarak tablet başvurusunun açık olup olmadığını öğrenim sağlayabilirsiniz. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü numarası olan 0484 223 22 77 numarasından ulaşım sağlayarak tablet başvurusu yapılıp yapılmadığını öğrenim sağlayabilirsiniz. Sosyal Hizmetler çağrı merkezinin yönergeleriyle hareket başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

Belediye yardımları>>>>

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.