Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama
13.04.2023
A+
A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve sorgulama Nasıl Yapılır? Diyarbakırlı ihtiyaç sahibi vatandaşlara Diyarbakır Belediyesi kendi çaplarında yapabilecekleri sosyal yardım desteklerinin fazlasını vermeye çaba göstermektedir.  Fakat belediyelerin yaptığı yardım kampanyalarından ve projelerinden bir çok vatandaşın haberi bulunmamaktadır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Haberi olan vatandaşların ise başvuruların nasıl yapılacağı ve şartları nelerdir bilmemektedirler.  Bizde içeriğimiz de aklınıza takılan soruları ve bilmediğiniz bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İletişim

Santral :(0 412 ) 229 48 80 – (81,82,83,84…,97)

Fax :(0 412) 224 41 73

Kep Adresimiz: buyuksehirbelediyesi@hs01.kep.tr

 

Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi : (0 412) 345 02 23

Hayvan Borsası : (0 412) 318 24 25

Hal Müdürlüğü : (0 412) 251 64 55

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Santral : (0 412) 226 22 98

Aram Tigran Kent Konservatuvarı : (0 412) 226 10 14

Ulaşım Daire Başkanlığı Santral : (0 412) 229 05 41

Yol Yapım ve Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı Santral : (0 412) 252 14 15

Park Bahçe Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Santral : (0 412) 226 75 07

Kültür ve Kongre Merkezi Santral : (0 412) 502 90 03 /18/77

 

Diyar Masa bilgi formu: https://diyarmasa.diyarbakir.bel.tr/Account?returnUrl=%2F

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin sağlamakta olduğu yardımlara başvuru yapmış olan kişiler, bu başvuruların son durumunu öğrenmek isteyebilmektedir. Bu durum çerçevesinde, kişilerin erişimine açık bir web sayfası mevcut durumdadır: https://www.diyarbakir.bel.tr/iletisim.html adresi üzerinden yapılmış olan başvuruların kontrolü sağlanabilmektedir.

Bunun dışında, kişiler mail adresleri üzerinden de yetkili mecralar ile iletişim sağlayabilmektedir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait telefon numarası üzerinden de görüşme sağlanabilmektedir.

Bireylerin yapmış oldukları başvurular sonuçlandığı taktirde de yetkili kişiler, başvuru sahipleri ile iletişime geçmektedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Çağımızın getirileri arasında yer alan dijital dünya, birçok işi evden halletmeyi sağlamaktadır. Bu sebepledir ki, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait resmi web sayfası üzerinden başvuru ön talebi gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. https://www.diyarbakir.bel.tr/iletisim.htmlolarak belirtilen link üzerinden gerekli işlemleri yapmak mümkün olmaktadır. Kişisel bilgilerinizi şeffaflığa önem vererek doldurmanız, başvurunun kabulü için önemli bir yere sahiptir.

Web sitesini kullanmak kolaylık sağlamaktadır fakat bilgiler girilirken dikkatli olunmalıdır. Yanlış ya da eksik bilgi, başvurunun olumsuz sonuçlanmasına sebebiyet vermektedir.

Bunun dışında, klasik bir yöntem olan ama kişilerin en çok tercih ettiği belediye binasının ziyaret edilmesi de düşünülebilecekler arasındadır. Zira, belediyeye giderek yetkililer ile görüşme sağlamak, sorunsuz bir başvurunun olabileceğini göstermektedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardımı

Yardıma ihtiyacı olan bireylerin nakit ihtiyacı da giderilmektedir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, tek sefere mahsus olarak 1000 TL nakit yardımı sağlanmaktadır. Farklı bir biçimde de alışveriş kartı ya da kuponu gibi uygulamaları bulunmaktadır. Bu nakit yardımları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilmektedir.

Her şey, vatandaşların daha rahat bir hayat sürdürebilmeleri hedeflenerek yapılmaktadır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti içerisindeki her belediye, yardıma muhtaç durumdaki bireylerin tespit edilmesini sağlayarak, gerekli tim yardımları kişilere ulaştırmaktadır. Belediyeler, kendi sınırları içerisinde ikamet etmekte olan kişiler için farklı kategorilerde yardım hizmetleri sunarak, yaşam kalitelerini arttırabilmek adına çalışmalar yürütmektedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yardıma muhtaç durumdaki bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda maddi yardımlar düzenlemektedir. Bunları da, kişilerin alışveriş yapmasını kolaylaştırabilmesi için alışveriş kart ya da çeki şeklinde yapabilmektedir. Onun dışında, kişilerin eline nakit para ulaşabilmesini sağlamak için ATM’lerden para çekim işleminin gerçekleştirilmesini sağlayan uygulamalar yürütmektedir.

Öğrenci olup da maddi zorluklar sebebiyeti ile eğitim hayatında sıkıntı yaşayanlar için kırtasiye yardımları mevcut durumdadır. Aynı zamanda, gerek görüldüğü taktirde öğrencilere burs imkanı da tanınmaktadır.

Yaşlı olan bireyler için de yardım çalışmaları yürütülmektedir. Bu kişilerin kendi ihtiyaçlarını görememesi dahilinde, evde bakım ve temizlik hizmeti sunularak ihtiyaçları giderilmektedir.

Yukarıda bahsedilmiş olan yardım gruplarından, maddi yetersizlik içerisinde olup da Diyarbakır’da yaşayan bireyler faydalanma hakkına sahiptir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kişilerin bu yardımlardan faydalanabilmesi için bazı şartları yerine getirebiliyor olması gerekmektedir. Kişilerin Diyarbakır’da ikamet etmekte olan, maddi zorluk çeken bireyler olması gerekmektedir. Yani, kişinin aldığı ödenek temel ihtiyaçlarını karşılayamayan düzeyde olmalıdır. Başka bir şart, kişi işsiz olmalıdır ya da iş göremeyecek olmasına sebep bir hastalığı olmalıdır.

Yaşlı olup da işlerini göremiyor durumda olmalıdır. Engelli ya da hasta bir birey olarak maddi sıkıntı çekiyor durumda olmalıdır. Öğrencilik hayatında maddi sıkıntılar ile karşı karşıya olmalıdır.

Bu gibi durumlara sahip bireyler detaylı incelemeye alındıktan sonra, doğruluğu ispatlanarak yardımdan faydalanabilmektedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Formu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru formu belediyenin resmi internet sitesinden bulabilirsiniz. Sizden istenen bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır. Yanlış bilgi tespit edilen başvuru formları değerlendirmeye alınmaz ve ret olarak cevaplandırır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu açıklamada sosyal yardım paketlerinden 10 bin ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılacağı söylenmiştir. Yapılan nakit yardımlarından ihtiyaç sahibi ailelere hane başı olarak 1000 TL maddi nakit yardımı yapılacağı da eklendi. Diyarbakır Belediyesi tarafından önceki zamanlarda 5 bin muhtaç sahibi olan ailelere yardım ulaştırılmıştı. 5 bin olan yardım kapasitesi 10 bin olarak yükseltilmiş olarak il genelindeki bütün ihtiyaç sahiplerine ulaşım sağlanmaktadır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi başvurusu ihtiyaç sahibi olan bütün ailelerin yapması gereken başvurulardan biridir. Ülkemizin mücadele ettiği covid-19 salgı yüzünden ihtiyaç sahibi ailelerin oranı yükselmiştir. Bu durumun farkında olan Diyarbakır Belediyesi gıda yardımı olarak ilk etapta 5 bin ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmıştır. Fakat sosyal yardım desteğini arttırarak Diyarbakır Belediyesi ili içerisindeki bütün ihtiyaç sahibi kişilere gıda yardımı ulaştırılmak hedeflenmiştir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ilk etapta 5 bin ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımında bulunmuştu. Daha sonrasında 5 bin olan gıda yardımlarını 10 bin olarak yükseltmiştir. Sizlerde gıda yardımı kolisinden faydalanmak isterseniz Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin internet üzerinde bulunan resmi web adresine girerek başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tablet Başvurusu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tablet başvurusu covid-19 salgını nedeni ile pandemi ilan edilmiştir. Pandemi döneminde ise sağlık tedbirleri için eğitim alanında ara verildi. Daha sonrasında televizyon ve internet üzerinden uzaktan eğitim kararı alınarak eğitime devam edildi. Fakat ihtiyaç sahibi ailelerin birden fazla eğitim alan çocukları olduğu halinde televizyon ve bilgisayarların yetmediği farkına varıldı. Bunun üzerine belediyeler ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tablet dağıtılma kampanyasının başlatıldığı açıklandı.

Ücretsiz tablet kampanyalarından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler Milli Eğitim Bakanlığının başlatmış olduğu kampanyalar için başvuruda bulunabilir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? Diyarbakır belediyesi sosyal yardımları ile il sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahibi olan bütün vatandaşlara ulaşmaya çalışmaktadır.

Diyarbakır belediyesi içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı, erzak yardımı, nakit yardımı, kırtasiye yardımı, şartlı sağlık yardımı, ücretsiz tablet yardımı gibi daha bir çok sosyal yardım destekleri sunmaktadır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu internet üzerinden kolaylıkla bulabilir ve istenen bilgileri doğru girdiğiniz takdir de başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru formuna internet üzerinden belediyenin resmi web adresine girerek kolaylıkla bulabilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, gıda yardımı sağlayarak kişilerin sağlıklı beslenmesine olanak tanımaktadır. Yardıma ihtiyacı olan kimselerin belirlenmesinin ardından, yetkililer tarafından eve teslim yapılmaktadır.

Gıda, en temel ihtiyaçlardan biridir ve karşılanmaması durumunda kişilerin hayatları kaybetme durumu söz konusudur.

Vefa Destek Grupları tarafından adreslere dağıtım işlemi gerçekleştirilmektedir.

Gıda kolilerinin içerisinde, yemek yapabilmek adına pek çok malzeme yer almaktadır.

Gıda yardımı  talebinde bulunabilmek için, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ait 0 412 226 22 98 numaralı telefon üzerinden iletişime geçmek mümkün olmaktadır.

Yardıma ihtiyaç duyan bireyler, başvuru formuna belediye binasına giderek ya da resmi web sayfası üzerinden erişim sağlayabilmektedir.

Başvuru formunda, kişisel bilgiler, gelir durumu gibi gerekli kısımlar doldurulmalıdır. Yetkililer gerekli incelemeleri yaptıktan sonra, gıda kolileri dağıtıma çıkarılmaktadır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Numarası

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Numarası başvurular ve bilgi alabilmeniz için gerekli olabilecek numaralardır. Diyarbakır Belediyesi yardım numarası ALO 153 hattı olan çağrı merkezinden ulaşabilirsiniz. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı numarası ise 0412 226 22 98 telefon numarasıdır. Bu iletişim bilgilerinden detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Belediye yardımları>>>>