Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama
31.03.2023
A+
A-

Ülkemizin birçok yerinde yardıma ihtiyacı olan aileler vardır. Yardıma ihtiyacı olan ailelere tüm illerimizin belediyeleri bazı yardımlar yaparak ailelerin ihtiyaçlarını karşılarlar. Yardım yapan belediyelerden biri de Adıyaman belediyesidir. Adıyaman belediyesinden yardım alabilmek için öncelikle başvuru yapması gerekir.

Adıyaman büyükşehir belediyesi ihtiyaç sahibi olan aileler için birçok yardım yaparak ihtiyaç sahibi ailelere yardım etmektedir. Adıyaman büyükşehir belediyesi yardıma muhtaç geçim zorluğu çekenler için sürekli olarak yardım yapmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılayarak aileleri tekrar hayata tutunmalarını ve yaşanılan geçim zorluğunun önüne biraz geçilmesi amaçlanmıştır.

Yardım başvurusu yapan ailelerin başvuruları değerlendirmeye alınır. Değerlendirme sonrasında ihtiyaç sahibi olduğu anlaşılan ailelere yardım edilir. Yapılan değerlendirmede başvuru yapanların iş durumu, geçim durumu vb. göz önüne alınır.

Geçim zorluğu yaşayan vatandaşlar Adıyaman büyükşehir belediyesine yardım başvurusu yaparak gerekli incelemelerden sonra başvuruların sonuçlanmasını bekleyebilirler. Olumlu veya olumsuz bir şekilde geri dönüş yapılır. Olumlu dönüşlerin ardından belediyeden sürekli olarak yardım alınabilmektedir.

 Adıyaman Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Adıyaman belediyesi sosyal yardımları nelerdir? Adıyaman belediyesi ihtiyaç sahibi aileler için başlatmış olduğu bir proje olan yardım projesi asgari yaşam süren vatandaşların yaşam standardını korumak ve ihtiyaç sahibi vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayarak maddi veya gıda gibi yardımlar eşliğinde vatandaşların hayatlarını devam ettirmeleri amaçlanarak yardım yapmaktadır.

Yapılan yardımlar ile vatandaşların yaşamları için iyileştirme amaçlı gıda ve maddi yardımlar yapılmaktadır. Eğitim hayatı, geçim zorluğu, sağlık gibi birçok konu başlığı için Adıyaman belediyesi vatandaşlarına yardım ediyor.

Adıyaman belediyesinin yapmış olduğu yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlar mağduriyet durumunu ve geçim durumunu göstererek başvuru yapabilir ve gerekli incelemelerden sonra ihtiyaç sahibi olan tüm vatandaşlar için yardım sağlanır.

Adıyaman belediyesinin vatandaşları için sağlamış olduğu yardımlar şunlardır;

 • Gıda yardımı. (Temel gıda ihtiyaçları ve erzaklar verilir.)
 • Para yardımı. (Geçim durumuna bağlı olarak belirli süre aralıklarında düzenli olarak yardım sağlanır.)
 • Eğitim yardımı. (Tablet, kırtasiye ürünleri gibi eğitime dayalı ürünler verilir.)
 • Bakım ve kira gideri yardımı. (Hasta veya çocuğuna bakan vatandaşlar için yapılan yardım ve kira yardımı.)
 • Temizlik malzemesi yardımı.

Gibi birçok yardım konu başlığı altında ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaçları karşılanır.

Adıyaman Belediyesi Gıda Yardımı

Adıyaman Belediyesi Gıda Yardımı yaparak ihtiyaç sahibi vatandaşların temel ihtiyaç erzaklarını karşılamaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar gıda yardımı başvurusu yaparak Adıyaman belediyesinden her ay düzenli olarak gıda yardımı alabilirler.

Pandemi süreci boyunca işsiz kalan vatandaşlarda Adıyaman belediyesinden gıda yardımı, erzak yardımı ve maddi yardım başvurusu yapabilirler ve yardım alabilirler. Maddi yetersizliğini ispat eden vatandaşların tamamı gıda yardımı gibi maddi yardımda alabilirler.

Adıyaman Belediyesi Yardım

Pek çok vatandaş, Adıyaman belediyesi yardım hakkında bilgi merak etmektedir. Adıyaman belediyesi de tıpkı diğer şehirlerimizin belediyeleri gibi yardımlar yapmaktadır. Özellikle çalışmayan veya geliri asgari ücretin altında olan vatandaşlar için bu tür yardımların önemi daha büyüktür. Bu nedenle Adıyaman belediyesi yardım başvurusu için siz de yazımızı okuyabilir ve hemen yardım için form doldurabilirsiniz. Belediye bünyesinde başta gıda yardımları olmak üzere çeşitli maddi yardımlar  da yapılmaktadır. 

Adıyaman Belediyesi Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için Adıyaman belediyesinin yapmış olduğu yardımlarda belediyenin yardım için öncelik tanıdığı vatandaşlar vardır. Adıyaman Belediyesi Sosyal yardım Kimlere verilir?

Adıyaman sosyal yardımları verilecek vatandaşlar şu şekildedir.

 • Dar gelirli aileler
 •  Şehit aileleri
 • Gazi aileleri

Adıyaman belediyesi yardım yaptığı zaman dar geliri olan aileler için şöyle bir sistem kullanmaktadır. Her aile bireyine düşen asgari ücretin 1/3’ünden daha az olmasıdır. Örneğin 5 kişilik bir ailede tek asgari ücret ile çalışan olduğunu ve asgari ücret olarak 3000 TL aldığını düşünürsek her aile bireyine düşen ücret 600 TL olacaktır. Ancak asgari ücretin 1/3’ü 1000 TL olması ve her aile bireyi için 600 TL olması yani asgari ücretin 1/3’ünden düşük olması nedeniyle bu aileye yardım yapılmaktadır.

Adıyaman belediyesinin bir diğer öncelik tanıdığı vatandaşlar ise; engelli olan vatandaşlar, öğrenciler ve yaşlılardır. Bu grupların ihtiyaç durumuna bakılır ve gerekli yardımlar belediye tarafından sağlanır.

Adıyaman Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adıyaman Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Sosyal yardım başvurusu yapabilmek için vatandaşların karşısına 2 yol çıkmaktadır. Vatandaşlar ister gerekli belgeler ile belediyeden başvuru yapabilirler ve başvurusu sonucunu online olarak takip edebilirler. İsterlerse de online başvuru yaparak yine online bir şekilde başvuru sonucunu takip edebilirler.

Fiziki olarak başvuru yapacak vatandaşlar öncelikle gerekli belgeleri tamamlamaları gerekir. Gereken belgeler;

 • Yoksulluk belgesi alınması gerekir.
 • Başvuru yapan kişinin 1 adet vesikalık fotoğrafı.
 • Aile bireylerinin her birinin kimlik fotokopileri.
 • SGK hizmet dökümü.

İhtiyaç sahibi kişiler bu belgeleri çıkartarak belediye binasına gidebilir ve gerekli başvuruyu yapabilirler. Veya online bir şekilde başvuru için  http://sosyal.adiyaman.bel.tr/  adresini kullanabilir ve başvuru yapabilirler. Aynı zamanda aynı adresten başvuru takibine de bakarak sonucu öğrenebilirler.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adıyaman da yaşamakta olan ve muhtaç ailelerin en çok merak ettiği soruların başında Adıyaman belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu gelmektedir. Bilindiği üzere artık internet üzerinden pek çok işlemi online olarak yapabiliyor. Dolayısı ile Adıyaman belediyesinin resmi web sitesine giriş yaparak, siz de yardım başvurularınızı kolay ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Https://webportal.Adıyaman.bel.tr/ verdiğimiz adresi tıklamanız yeterli olacaktır.  Bununla beraber belediyenin beyaz masa hattını da arayabilirsiniz. Alo 153 çağrı merkezini arayarak yardımlar hakkında bilgi sahibi olurken, aynı zamanda da yardımlar için başvuruda bulunabilirsiniz.

Yardım başvurusunda bulunan kişiler için belediye personelleri tarafından geniş çaplı bir araştırma yapılır. Ve daha sonra yardım alıp, alamayacağınıza dair bir karar verilmiş olur. Eğer gerçek bir ihtiyaç sahibi iseniz bununla ilgili Adıyaman belediyesi sizlere rutin bir maddi yardımda bulunacaktır.

Adıyaman Belediyesi Yardım Sorgulama

Adıyaman belediyesi yardım sorgulama, yapmak için ilk etapta başvurularınızı ve iletişim bilgilerinizi eksiksiz aynı zamanda doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Yardım başvurusu  sorgulamak için sizden kimlik bilgileriniz istenir. Bu doğrultuda yardım alıp, alamayacağınızı görüntüleyebilirsiniz. Eğer yardım başvurularınızı internet ortamından yapmak isterseniz https://webportal.Adıyaman.bel.tr/web/guest/2 adresine giriş yapmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında alo 153 çağrı merkezini  de arayabilirsiniz. Eğer yardım başvurularınızı, Adıyaman sosyal hizmetler müdürlüğünden doğrudan  yapmış iseniz, başvuru sorgulama işlemlerinizi de mutlaka yine Adıyaman sosyal hizmetler müdürlüğünden yapmanız gerekmektedir. Yani kısaca belirtmek gerekirse sosyal yardım başvurularınızı hangi birimden yapmışsanız mutlaka sorgulama işlemleri için de yine aynı kanalı kullanmanız tavsiye edilir. 

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Adıyaman belediyesi sosyal yardım başvuru formu dolduracak vatandaşların öncelikle gerekli başvuru için online veya fiziki yollardan başvuru yapılması gerekir. Vatandaşlar Adıyaman büyükşehir belediyesinin resmi web sitesinden başvuru yapabilir ve başvuru sonucunu kontrol etmenin yanı sıra bu işlemleri aynı zamanda E-Devlet üzerinden de gerçekleştirebilirler.

İhtiyaç sahibi vatandaşların başvuru formu doldururken istenilen bilgiler şu şekildedir;

 • Başvuru sahibinin adı ve soy adı.
 • Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası.
 • Başvuru sahibinin unvanı.
 • Başvuru sahibinin adres bilgileri.
 • Başvuru sahibinin telefon numarası ve e-posta adresi gibi iletişim bilgileri.
 • Başvuru sahibinden istenilen bilgi veya belgeler.

Vatandaşlar bu bilgileri doldurarak Adıyaman belediyesine yardım başvurusu yapabilirler.

Verilen tüm bilgilerin tamamen doğru olması gerekir. Doğru bir şekilde bilgi girmeyen vatandaşların başvuruları iptal olunur veya olumsuz olarak dönüş sağlanır. Bu nedenle mutlaka yapılan yardım başvurusunda istenilen bilgilerin doğru girilmesi gereklidir.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Adıyaman belediyesi yardım başvurusu telefon numarası,  yani alo 153 çağrı merkezini aramanız yeterli olacaktır. Buradan yapılan her yardım başvurusu mutlaka ilgili ekipler tarafından incelemeye alınır. Yardım başvurularınız dilerseniz, Adıyaman belediyesi sosyal hizmetler müdürlüğünden de yapma şansınız vardır. Bunun için sadece 0416 216 76 93 numarayı aramanız ve buradan sesli yanıtın yönlendirmesine dikkat ederek ilgili birime bağlanabilirsiniz. Ayrıca yine başvuru sorgulama işlemini de bu telefon numarası üzerinden yapma fırsatınız da vardır.

Adıyaman Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Pek çok dar gelirli aile Adıyaman belediyesi erzak yardımı için başvuruda bulunabiliyor. Belediye ekipleri ise bu yapılan başvuruları inceleyerek kişilere geri dönüş sağlamaktadır. Özellikle ramazan aylarında Adıyaman yardım kolisi başvurusu daha fazla artmaktadır. Dar gelirli aileler için belediye rutin olarak erzak kolisi vermektedir. Eğer erzak kolisi yardımına ihtiyacınız varsa başvuru formunu bu yönde doldurmanız gerekmektedir. Erzak kolisi içinde başta uzun süre bozulmadan muhafaza edilebilecek olan yiyeceklere yer verilmektedir. Makarna, tuz, un, şeker ve bebek maması gibi yardımlar verilir. Erzak yardımı başvuruları ise alo 153 telefon numaraları üzerinden yapılmaktadır.

Alo 153 telefon numaraları tüm illerde 7/24 hizmet vermektedir. Yani sadece Adıyaman ilimiz için değil, diğer illerde de yaşayan kişiler bu telefon numaraları üzerinden yardım başvurularını tamamlayabilirler. Belediyeden bizzat başvuru yapacak olan kişiler ise mesai saatleri içinde başvurularını yapabilirler.

Eğer Adıyaman sosyal hizmetler bünyesinden başvuru yapacaksanız yine mesai saatleri içinde 0416 216 76 93 telefon numaralarını arayarak başvurusu yapıp, başvurularını bu telefon numarası üzerinden takip edebilirler. 

Tüm bunların dışında e posta yolu ile dilediğiniz gün ve saatlerde yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adıyaman belediyesi içinde oturan kişilerin en çok merak ettiği soruların başında Adıyaman belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu gelmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler ise;

 • Belediye binalarını bizzat ziyaret edebilirsiniz; eğer belediye binalarını bizzat ziyaret ederek buradan yardım başvurusu yapmak isterseniz, belediyenin ilgili binasını ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Burada ilgili görevliler sizi yönlendirip, hakkınızdaki bilgileri sizlerden alırlar.
 • E mali aracılığı ile yardım başvurusunda bulunabilirsiniz; yukarıda belirttiğimiz e posta adresinden durumunuzu anlatan bir mail göndermeniz yeterli olacaktır. Ama e postalara dönüş biraz daha uzun sürebilir.
 • Belediyenin web sayfasından başvuru yapabilirsiniz; Adıyaman belediyesinden yardım almak istediğinizde, belediyenin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Karşınıza çıkan formu doldurmanız gerekir.
 • Alo 153 üzerinden başvuru yapabilirsiniz; belediye yardımları için 7/24 saat aktif olan alo 153 yani beyaz masa telefon  numarasından dilediğiniz zaman başvuru yapma şansınız vardır. Burada sizlere yöneltilen sorulara eksiksiz bir şekilde yanıt vermeniz gerekir.
 • Adıyaman sosyal hizmetler üzerinden başvuru; yardım başvurunuzu Adıyaman belediyesi sosyal hizmetler müdürlüklerinden de yapma fırsatınız mevcuttur. Yukarıda verdiğimiz numarayı aramanız yeterli olacaktır.

Kaymakamlıklar üzerinden yardım başvurusu; valilikler veya kaymakamlıklar üzerinden de başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Özellikle Adıyaman kömür yardımı için kaymakamlıklar tarafından başvuru yapmanız daha hızlı yanıt almanızı sağlayacaktır.

Belediye yardımları>>>>