Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama
31.03.2023
A+
A-

Artvin Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Artvin belediyesi yardım başvurusu bilindiği üzere belediyeler pek çok vatandaşımızın ihtiyaçlarını gidermek adına ciddi yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen ve ekonomik durumu yerinde olmayan herkes gerekli yerlere başvurularını yapabilir. Özellikle son birkaç senedir pek çok kişi iş bulamaz hale gelmiş ve hatta mevcut işlerinden çıkarılmıştır. Elbette bunun pek çok nedeni vardır. Başta pandemi döneminde ekonomik anlamda tüm dünya geriye gitmiştir.

Dolayısı ile sizin de maddi anlamda bir yardıma ihtiyacınız varsa belediyelerden yardım ve çeşitli destekler alabilirsiniz.

Toplumsal alanda yaşanan gelir düşüklükleri nedeni ile eskiden sadece büyük şehir belediyeleri yardımlarını sürdürürken, son birkaç yılda küçük yerleşim yerleri ve belediyeler de vatandaşlarına yardımlarını sunmaya başlamıştır. Özelikle Artvin belediyesi bu konuda ciddi yardım girişimleri sağlamaktadır. Eğer Artvin ili içinde oturuyor ve maddi anlamda bir gelire ihtiyaç duyuyorsanız, mutlaka yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Artvin ili içinde oturan kişilerin ve dar gelirli ailelerin yardımına koşan belediye her zaman maddi ve ayni desteklerini sürdürmektedir. Bu alanda bir yardım almak isterseniz, başvuru yapacağını ilk yer Artvin belediyesi beyaz masa olmalıdır. Artvin belediyesi beyaz masanın yanında Artvin sosyal hizmetler müdürlüğüne de başvurularınız online veya bireysel olarak yapabilirsiniz. Eğer başvurularınızı Artvin beyaz masa üzerinden yapmak isterseniz bunun için ALO 153 telefon numarasından ilgili birimleri tuşlamanız yeterli olacaktır. Artvin belediyesi kendi vatandaşları için bir de wahatsapp numarası vermektedir. Buradan da başvurularınızı çok rahat ve zahmetsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Numara ise 05412123711 olarak bildirilmiştir. Bu numaradan durumunuzu bildiren ve yardım almak istediğinize dair bir mesaj gönderimi yapabilirsiniz. Size yetkili kişiler geri dönüş sağlayacaktır.

Tüm bunlara ek olarak bir de belediyenin resmi web sitesini de ziyaret edebilirsiniz. Https://artvin.bel.tr/ adresinden gerekli yardım başvuru formunu doldurabilirsiniz. Tüm bu başvuru kanallarına ek olarak bir de 04662124282 numaralı hattı da arayabilirsiniz. Başvuru sırasından sizden bir takım bilgiler istenecektir. Bu bilgileri doğru ve tam bir şekilde verdikten sonra başvurularınız inceleme altına alınacaktır. Elbette bu tür başvurulara her ilden olduğu gibi Artvin den de oldukça fazla olmaktadır. Dolayısı ile belediye görevlileri, başvuru yapan kişiler hakkında derin bir araştırma yapmaktadır. Yani yardımlar sadece gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmış olur.

Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Artvin belediyesinin vatandaşları için sağladığı yardım imkanlarından faydalanmak isteyen kişiler mutlaka ilk etapta başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır. Yukarıda sizler için hangi kanallar aracılığı ile başvuru yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgiler sunduk. Bu kanalları kullanarak online ve telefon numaraları üzerinden başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Başvuru yaptıktan belli bir süre sonra sizin hakkınızda detaylı bir araştırma yapılması gerekir. Bu süre 15 ila bir ay gibi bir süre sürebilir. Dolayısı ile başvuru sorgulama işlemi için acele etmemeniz ve sizin için belirlenen süreyi beklemeniz gerekmektedir. 

Başvurularınızı sorgulamak için diğer illerde olduğu gibi hangi iletişim yolu ile başvuru  yaptıysanız, yine o şekilde sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eğer ALO 153 telefon numarası üzerinden başvuru yapmış iseniz, yine sorgulama için de ALO 153 çağrı merkezinin ilgili alanlarına bağlanmanız yeterli olacaktır. Form doldurmuş iseniz, yine online olarak size verilen adreslerden başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru yapmak ve başvuru sorgulamak oldukça kolaydır. Burada önemli olan kişilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığıdır. Eğer gerçekten ihtiyaç sahibi iseniz, Artvin belediyesi, giyecek yardımlarından, gıda, fatura ve maddi yardımlara kadar pek çok alanda sizlere destek sağlayacaktır.

Artvin Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Artvin Belediyesi, yardıma muhtaç olan vatandaşlar için ayni ve nakdi yardımlarda bulunmaktadır. Temel ihtiyaçları karşılayamayacak kadar zor durumda olanlara temel ihtiyaçlarının karşılanması için de yardımlar sağlanmaktadır.  Artvin Belediyesi, ihtiyaç sahibi kimseleri sosyal hayata dahil edebilmek ve çalışabilmelerini sağlamak adına iş bulmaya da çabalamaktadır. Aynı zamanda üretim yapmak isteyen ihtiyaç sahibi kimselere de, ihtiyaçları doğrultusunda araç ve gereç temini yapmaktadır.

Artvin Belediyesi’nin sağlamakta olduğu yardımlar aşağıda daha detaylı bir biçimde yer almaktadır:

 • Sıfır olarak alınana ya da ikinci el olarak bulunan kıyafet yardımı
 • Belediye Encümeni tarafından belirlenen miktarda olacak şekilde, muhtaç durumda olan kimselere sürekli ücret ödemesi (aylık olarak)
 • Yardıma muhtaç durumda ol<n protezli hastaların, protezlerinin ulaştırılması, evde tedavi ve aynı şekilde evde bakım sürecinin oluşturulması, ilaçlarının tedarik edilmesi, evde bulunan sıkıntının ise tamirat ve tadilat yapılarak giderilmesi
 • Yakacağa ihtiyaç duyan, maddi durumu yetersiz kişiler için odun ve kömür şeklinde yakacak yardımı
 • Evinde yemek pişiremeyecek durumda olanlar için sıcak yemek dağıtımı
 • Maddi durumdan ötürü, okul ihtiyaçlarını karşılayamayan öğrenciler için kırtasiye ve okul yardımı
 • Artvin ilindeki öğrenciler arasında birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri almış öğrencilere nakit para yardımı (Artvin’de genel biçimde uygulanmaktadır. İhtiyaç sahibi kişilere yönelik)
 • Evlenecek olup da maddi durumu yetersiz olan çiftler için, temel ihtiyaçları olacak şeylerin temin edilmesi ya da düğün organizasyonunun üstlenilmesi
 • Tek sefere dayalı ya da süreklilik gerektiren gıda kolisi yardımı
 • Yardıma ihtiyaç duyan evsiz kimseler için veya evinin yıkılması ile karşı karşıya kalan muhtaç kişiler için nakdi yardım verilmesi
 • Muhtaç durumdaki engelliler bireyler için ayni ve nakdi yardım sağlanması
 • Doğal afetler ile karşılaşılması halinde gerekli tüm yardımların sağlanması
 • Okul hayatımda başarılı olmuş ama maddi durumu el vermeyen öğrenciler için, yaşlı kimseler ve engelli bireyler için ücretsiz bir biçimde gezi ve tatil yapma imkanı
 • Daha öncesinde düşünülerek karar verilmiş olan yardımların dışında, muhtaçlık durumunda olunması dahilinde Belediye Meclisi bünyesinde kararlaştırılan yardımların yapılması
 • Yakınını kaybetmiş olan ihtiyaç sahiplerinin cenaze işlerinin gerçekleştirilmesi, gibi birçok konuda yardımlar sağlanmaktadır.

Bu konular üzerine yapılmış olan başvurular incelemeye alınmakta; onay verildiği taktirde de yardımlar gerçekleştirilmektedir.

Bu sayede, Artvin Belediyesi, vatandaşların hayat kalitelerinin yükseltme çabasını gerçekleştirmektedir.

Artvin Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Artvin Belediyesi, kimsesiz muhtaçlara, yaşlı kimselere, eğitim hayatını maddi zorluklardan ötürü idame ettirmekte güçlük çeken öğrencilere, engelli bireylere, evsiz kimselere, düşkün vatandaşlara ve çocuklara öncelik hakkı vermiştir.

Bu doğrultuda, ihtiyaç sahibi kimseler başvuruda bulunabilmekte ve yardım alabilmektedir.  Yardıma ihtiyaç duyan kişi tarafından teslim edilen belge ve dilekçeler kontrol edilmektedir. Dolayısı ile yardım başvurusunda bulunmuş olan kişinin, gerçekten de yardıma muhtaç olması ve yukarıda sıralanmış olan yardım gruplarının birinde yer alması gerekmektedir. Yani belge ve başvuru dilekçelerinin, doğru bilgiler ile eksiksiz bir biçimde doldurulması sın derece önemli bir husustur.

Belge ve dilekçelerin kontrol edilmesinin ardından, kişi gerekli birime ulaştırılmaktadır. İşlemler o şekilde devam etmektedir.

Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardıma muhtaç olan kişinin, başvuruda bulunabilmesi için mahalle muhtarlıklarından yoksulluk belgesi temin etmesi gerekmektedir. Ardından da ıslak imzalı dilekçe ile Belediye Bakanlığı’na direk kendisi  giderek başvuru işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir.  Yardım işlemlerini kabul eden yetkililerce incelemeye alınmaktadır. Daha sonrasında ise Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne devredilen belgeler, yardım yönetmeliği doğrultusunda incelenmektedir.

İncelemeler gizli bir biçimde yapılmaktadır. İstenilen yardım grubu ile doğruluğu teyit edilmektedir. Yardıma muhtaç olan kişi kendi adına başvuru yapma hakkına sahiptir. Aynı zamanda öğretmen bireyler, akraba kişiler, muhtarlar da ihtiyaç sahibi olan kişileri belirleyip, belediyeye bildirme hakkına sahiptir.

Yardım başvurusunda bulunmuş olan kişinin, kimlik bilgileri, ailevi durumu, başka yardım alıp almadığı, nerede ikamet ettiği gibi bilgilerine, incelemelerde bulunan yetkililer rahatça ulaşabilmektedir. Doğruluğu ispatlanan kişinin, almak istediği yardım kategorisi ile ilgili işlemler yapılarak, en kısa sürede faydalanması sağlanmaktadır.

Artvin Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Yardıma ihtiyaç duyan kişinin, kendi başvuru kategorisine ilişkin temin etmiş olduğu belgelerin yanı sıra, yardım başvurusu ile ilgili genel bir form doldurması gerekmektedir. Form, yetkililer tarafınca kişiye verilmektedir. Bu formda, gelir durumu, mal varlığı, barınma durumu, evli olup olmadığı, aile içerisindeki kişi sayısı, evinin olup olmadığı ve sağlık durumuna dair bir sürü soru mevcuttur ve doldurulmaları gerekmektedir. Zira yardımı alıp alamayacağı, bu yerleri doldurmasının ardından belirlenecek olan puana göre karara bağlanacaktır. Üstelik puanına göre maddi yardım alacaktır. Bu sebepledir ki, form doğru bilgiler ile eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Aksinin olması durumunda başvurucu süreci sancılı geçebilmektedir.

Komisyonun belirlemiş olduğu puan aralığı ve maddi yardımlar aşağıda verildiği gibidir:

 • 0- 25 arasında puan almış olan kişiler herhangi bir yardımdan faydalanmamaktadır.
 • 25- 50 arasında puan almış olan kişiler, 400 TL maddi yardım almaktadır.
 • 50- 80 arasında puan almış olan ihtiyaç sahipleri, 600 TL maddi yardım alma hakkına sahiptir.
 • 80- 100 arasında bir puan almış olan kişiler de, 800 TL almaktadır.
 • 100 ve üstü puan alan muhtaç kimseler ise 1000 TL maddi yardım almaktadır.

Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yardıma muhtaç olan kimselerin, başvuru, bilgi ya da sorgulama yapabilmeleri için Artvin Belediyesi telefon numaraları mevcuttur. 444 70 08 numaralı telefon hattı aranarak, sosyal yardımlar ile ilgili her türlü bilgi edinilebilmektedir. Başka bir yol da 0541 212 37 11 numarasına sahip WhatsApp hattı üzerinden mesaj atmak da mümkün olmaktadır

Artvin Belediyesi Gıda Yardımı Nasıl Yapılır?

Başta salgın hastalığının getirdiği olumsuzluklar nedeni ile pek çok kişi işsizi kalmıştır. Bu nedenle mutfak masraflarını karşılayamaz hale gelmiştir. İşte böyle zor durumlarda olan aileler için Artvin belediyesi çeşitli gıda yardımları sunmaktadır. Bu yardımlar sayesinde ihtiyaç sahiplerinin mutfak masrafları gözle görülür oranda azalmaktadır. Eğer siz de gıda yardımlarına başvur yapmak istiyorsanız, ilk olarak nasıl başvuru yapacağınız hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Başvurularınızı verdiğimiz web site üzerinden veya yine verdiğimiz telefon numaraları üzerinden yapabileceğiniz gibi belediye binasını bizzat ziyaret ederek te yapabilirsiniz. Sizlere verilen başvuru formunu doldurduktan sonra hakkınızda gerekli incelemeler yapılır. Bu incelemeler sonrasında gıda yardımı alıp, alamayacağınızı sorgulayabilirsiniz.

Gıda yardımları için 054662124282 artvin sosyal hizmetler müdürlüğünü arayabilirsiniz. Burada verilen bilgiler dahilinde sizlerden bir takım iletişim bilgileri ve yine çalışıp, çalışmadığınıza dair bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri verdikten sonra artık gıda yardımı başvurusu yapmış olursunuz.

Gıda yardımları için arayabileceğiniz bir diğer yer ise kesinlikle ALO 153 telefon numarasıdır. Bu numara üzerinden gıda birimini tuşlayarak hemen başvuruda bulunabilirsiniz. Telefon numaralarına ek olarak web sitesi üzerinde de başvuru yapabilirsiniz. Web site üzerinden başvuru yapacak olan kişiler, kesinlikle bilgileri ve formu net bir şekilde okuyup, yine eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekmektedir.

Artvin Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardım kolisi başvurusu yaptıktan sonra belediyenin belirlediği zamanlarda kolinizi alabilirsiniz. Bunun için ilk olarak verdiğimiz numaraları aramanız yeterli olacaktır. Gıda kolilerinde yapılan yardımlar ramazan aylarında ve bayramlarda daha fazla artmaktadır. Bu nedenle başvuru  yapacağınızda tüm bu detayları göz önünde bulundurmanız sizin için daha yararlı olacaktır.

Gıda kolisi içinde bir evin  temel ihtiyacı olan besin maddeleri yer almaktadır. Bilhassa makarna, un, yemek yağı, bebek maması ve tuz gibi mutfak malzemeleri sunulmaktadır. Pandemi döneminde ise evlerde ihtiyaç olan maske, dezenfektan, kolonya ve diğer temizlik ürünleri de kolilerin içinde yer alır.

Başvuru yaptıktan sonra belediye görevlileri yeterince araştırma yaparak, sizlere yardım kolilerini ulaştırmaktadır.

Artvin Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Artvin belediyesi başta çalışmayan kişiler için, asgari ücretin altında çalışan kişiler için ve hane halkı kalabalık olan kişiler için çeşitli erzak yardımları yapmaktadır. Bu yardımlar yılda bir kez veya birkaç kez değil, düzenli olarak yapılır. Kişilerin maddi durumları elbette bu süre içinde yine kontrol edilir. Maddi durumu iyi olan veya sigortalı iş bulan kişiler için erzak yardımları durdurularak, gerçek ihtiyaç sahiplerine yardımlar verilmeye başlanır. Yardımlardan sürekli olarak faydalanmak isteyen kişiler ise verdiğimiz telefon numaraları üzerinden veya kişisel olarak başvurularını tamamlayabilirler. Bu gibi yardımlar için hemen belediye ekipleri ile irtibata geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Artvin Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Artvin belediyesinin sağladığı en güzel yardım projelerinden biri de kesinlikle yardım kartlarıdır. Bu kartlar sayesinde gerecek ihtiyaç sahipleri, kendi ihtiyaçlarını marketler üzerinden diledikleri gibi alabilirler. Bunun için yapmanız gereken ise başvurularınız eksiksiz ve tam olarak bildirmenizdir. Ayrıca sadece merkez için değil, köylerde ve kasabalarda yaşayan kişiler için de kart yardımları yapılmaktadır.

Belediyelerin verdiği kart yardımları, en çok ilgi öğren yardım kampanyalarından biridir. Başvuru yapan  pek çok kişi bu kart yardımlarından kolaylıkla faydalanabilirler. Kart başvurusu için belediyenin web sitesini ziyaret edebilir veya telefon numaraları üzerinden başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Sizlere hangi alanda yardım almak istediğiniz sorulacaktır. Kart yardımı almak istediğinize dair bilgiler verip, başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Artvin Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvurusu yapmış olup da başvurusu kabul olan kişilerin, Komisyon tarafınca belirlenmiş olan puan doğrultusunda maddi yardım almaları mümkündür. İhtiyaçlarını karşılarken kolaylık olması açısından, alışveriş kartı ya da alışveriş çeki ile daha rahat bir biçimde marketlere ulaşmaları sağlanmaktadır.

81 ilde belediyeler bünyesinde gerçekleştirilen bu sosyal yardımlar, ihtiyaç sahiplerine ilaç niteliğindedir. Bu sebeple de ihtiyaç sahibi kimselerin başvuru yapması, başvuru yapamayan kişilerin de tespit edilerek belediyeye bildirilmesi son derece önemlidir.

Artvin Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Artvin belediyesinin vatandaşlarına yardımları tüm bunlarla da sınırlı değildir. Artvin belediyesinden süt yardımı da alabilirsiniz. Elbette süt yardımı almak için bir takım koşulları taşıyor olmanız da gerekmektedir. Belediyenin sizden istemiş olduğu şartları taşıdığınız takdirde siz de çocuklarınız ve bebekleriniz için süt yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Süt yardımı başvurusu için Artvin belediyesi beyaz masa telefon numaralarını aramanız yeteli olacaktır.  Artvin belediyesi beyaz masa telefon numarası ise ALO 153 olmaktadır. Bu numarayı arayarak hemen süt yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Belediye yardımları>>>>