Erzincan Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Sorgulama

Erzincan Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Sorgulama
13.05.2023
A+
A-

Yeryüzünde birçok canlı yaşam sürmektedir. Bu canlılar arasında düşünebilen tek varlık insandır. İnsanlar da hayatlarını idame ettirirken birçok şeyi bir arada sürdürmek durumundadır.

Hayatlarını sürdürmenin yolu barına bilmekten, yeme, içme ihtiyacını gidere bilmekten ve daha birçok şeyin bir araya gelerek bütün oluşturmasından meydana gelmektedir. Tüm bunların gerçekleşebilmesi için insanların çalışması gerekmektedir. Yani tüketimin gerçekleşmesi için, üretim şarttır. Üretimi gerçekleştirecek olan da tüketecek olan da insandır. Her şey bir kısır döngü şeklinde gerçekleşmektedir.

Üretim ne kadar olursa olsun tüketim hep daha fazla olmuştur. Tüketimin çok fazlalaştığı bu dönemde, tüketmek için maddi durumu yeterli gelmeyen bireyler mevcuttur.

Çalışmak gibi bir durumu olmayan, fiziksel sebeplerden ötürü çalışamayan, hastalık ya da yaş sebebiyeti ile çalışamayacak durumda olan ve daha birçok sebepten ötürü ihtiyaçlarını gideremeyen bireylere yardım edilmesi gerekmektedir.

Türkiye’de 81 ilde muhtaç durumdaki bireyler için yardım çalışmaları yürütülmektedir. Zira, bu durumdaki bireylerin hayat kaliteleri yükseltilerek, toplum içerisinde daha rahat etmeleri sağlanmalıdır. Üstelik bu durum, ülkenin refah seviyesi için de büyük önem taşımaktadır.

Erzincan Belediyesi’nin sunduğu yardım hizmetleri aşağıda belirtilmiştir.

Erzincan Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Erzincan Belediyesi, yardıma muhtaç bireylerin tespitini yaparak, ihtiyaçları karşılanmaktadır. Yardımların sağlanabilmesi için belirlenmiş olan şartların sağlanıyor olması gerekmektedir.

Yoksul durumdaki kimselere, kimsesiz durumdaki bireylere, maddi yetersizlik içerisinde olan bireylere yardım desteği verilmektedir. Yardımlar ayni ve nakdi olmak üzere iki çeşittir.

Yardım başvurusunda bulunan bireylerin ihtiyaç seviyelerine ve ihtiyaç duydukları kategoriye göre hizmet sunulmaktadır.

Şöyle ki, maddi yetersizlik içerisinde olup da ailesinin geçiminden sorumlu bir birey için kira ödemesi, fatura ödemede kolaylık sağlanması gibi uygulamalar mevcut durumdadır.

Yine maddi durum yetersizliği sebebiyeti ile, belediye alışveriş kuponu ya da kartı gibi uygulamalar sayesinde birçok vatandaşın ihtiyacını gidermesini sağlamaktadır.

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biridir gıda. Bu sebeple de, yardıma muhtaç durumdaki bireyler için gıda yardımı sağlanarak, sağlıklı beslenmelerine olanak tanınmaktadır.

Sıcak yemek hizmeti de belli dönemlerde mevcut durumdadır. Ramazan ayları gibi dönemlerde, sıcak yemek dağıtımı yapılarak, bireylerin besin ihtiyacı karşılanmaktadır.

Maddi yardım ve gıda yardımının yanında elbette ki ayni yardımlarla da ihtiyaç sahibi bireylere ulaşılmaktadır. Yakacak yardımı öğrenciler için kırtasiye malzemesi ve kitap yardımı, hata ve eng3elli bireyler için ilaç ve medikal yardımı gibi birçok yardım kategorisi mevcuttur.

Erzincan Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Birçok kişi farklı sebeplerden ötürü yardıma ihtiyaç duymaktadır. Bu durumda, bireylerin ihtiyaçlarına dayalı şekilde yardımlar düzenlenmektedir:

  • Geçirilmiş bir doğal afet sebebiyeti ile fiziksel açıdan ya da maddi olarak zarar görerek çalışamayacak durumda olan bireylere,
  • Eşinden boşanmış olması ya da eşinin vefat etmiş olması sebebiyeti ile hiçbir gelire sahip olmayan çocuklu kadınlara (kadınlar için de çocukları için de yardımlar sağlanmaktadır. Bebek maması ve bezi gibi..),
  • Yetim ya da öksüz olup da çalışamayan bireylere,
  • Eğitim hayatı devam ettiği halde, yaşanmakta olan maddi zorluklar sebebiyeti ile öğrenim görmekte sıkıntı çeken öğrencilere,
  • Şehit ailesi olanlara, gazi bireylere ve onların yakınlarına,
  • Engelli olması ya da yaşlılığı sebebiyeti ile çalışamayacak durumda olan ve aynı zamanda kendisine bakacak biri bulunmayan bireylere,
  • İşsiz olması ya da kazancı geçimini sürdürecek düzeyde olmayan bireylere, yardımlar verilmektedir.

Bu şartları sağlayan bireylerin, şartları sağladıklarına dair resmi belgeleri belediye yetkililerine teslim etmeleri gerekmektedir. Yoksul olan bireylerin, almak istedikleri yardım için muhtarlıktan onaylı bir biçimde yoksulluk belgesi temin etmesi gerekmektedir. Engelliler için oluşturulmuş olan yardım çalışmalarından faydalanmak isteyen bireylerin, %60 ve üzerinde bir engele sahip olması gerekmektedir. Buna dair belgeyi de -sağlık kurulu raporu- belediyeye vermek gerekmektedir.

Kısacası, bireyler almak istedikleri yardıma uygun belgeleri temin ederek belediye ile iletişime geçmelidir.

Erzincan Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardım başvuru formunu doldurarak, yardımlardan faydalanmak isteyen bireyler, Erzincan belediye binasını ziyaret ederek gerekli işlemleri gerçekleştirme fırsatına sahiptir. Fakat herkesin belediye binasına gidemeyecek olduğu göz önünde bulundurulduğunda, farklı seçenekler üzerinden başvuru kabulü yapılmaktadır. Başvuru formu doldurmuş olan bireyin evi ziyaret edilerek, durumun doğruluğu kontrol edilmektedir.

Belediye binasına gidemeyenler e- Devlet üzerinden başvuru formu doldurabilmektedir. Yardım başvuru formları doldurulurken, doğru ve eksiksiz bilgilerin girildiğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Sonuçta, görevli kişiler adres ziyareti yaptığında, durumun belirtilmiş olduğu şekilde gözükmesi önemlidir.

Erzincan belediyesinin resmi web sayfası üzerinden de yetkili mecralar ile iletişime geçilebilmektedir.

https://www.erzincan.bel.tr/iletisimlinki kullanılarak iletişim sayfasına erişim mümkün olmaktadır. Ayrıca resmi web sayfasında yer alan bilgilere de erişim sağlanabilmektedir.

Yine resmi web sayfasında yer alan Beyaz Masa seçeneği üzerinden şikayet ve önerilerde bulunmak mümkün olabilmektedir.

Erzincan Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Erzincan Belediyesi’nin sumakta olduğu yardım hizmetlerinden faydalanabilmek için başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Başvuru formları, ihtiyaç sahibi bireyleri tanımak için bir araç olarak kullanılmaktadır.

Başvuru formu doğru bilgiler ile eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır. Zira, belediye yetkilileri yerinde inceleme yapmak için ev adresini ziyaret etmektedir. Kişinin formda belirtiş olduğu durum ile yetkililerin karşılaştığı durum farklı olmamalıdır. Aksi bir durum olması halinde başvuru olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Başvuru formu belediye binası ziyaret edilerek ya da e- Devlet üzerinden erişim sağlanarak da doldurulabilmektedir.

Erzincan Belediyesi Yardım Başvuru Formu Sorgulama

Yapılmış olan yardım başvurusunun son durumu, başvuru sahipleri tarafından merak edilebilmektedir. Bu durumda belediye binası ziyaret edilerek yetkili birim ile görüşme sağlamak mümkün olabilmektedir. Telefon üzerinden de sorgulama işlemi gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Aynı zamanda bilgi@erzincan.bel.tr linki üzerinden yetkili birimlere mail göndererek bilgi akışının sağlanması için talepte bulunulabilmektedir.

Erzincan Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Erzincan Belediyesi’ne ait telefon numaraları üzerinden bilgi edinmek, sorgu işlemi gerçekleştirmek ya da başvuru talebimde bulunmak mümkün olmaktadır.

Aynı zamanda, gıda kolisi, maddi yardım ve diğer yardımlar hakkında bilgi alabilmek mümkün olmaktadır.

Başvuru talebi oluşturmak ya da yapılmış olan başvurunun son durumunu öğrenmek için 444 90 24 numaralı telefon arana bilmektedir.

Beyaz Masaya ulaşabilmek için 153 arana bilmektedir. Ayrıca WhatsApp hattı numarası da 553 999 90 24’tür.

erzincan belediyesi koli yardımı

Erzincan Belediyesi Gıda Yardımı

İhtiyaç sahibi bireylerin sağlıklı beslenebilmesi adına gıda kolisi dağıtımı Erzincan Belediyesi tarafınca yapılmaktadır.  Bireylerin ihtiyaç durumları belirlenerek, gerekli olan yardım en kısa sürede tarafına ulaştırılmaktadır.

Yapılan gıda kolisi yardımları ile, ihtiyaç sahiplerinin evlerinde sağlıklı ve sıcak yemek pişmesine vesile olunmaktadır.

Erzincan Belediyesi Maddi Yardım

İhtiyaç sahibi bireylerin, maddi ihtiyaçları karşılanarak yaşam kaliteleri yükseltilmektedir.

Herhangi bir kazanca sahip olmayan ya da elde ettiği kazanç ile geçimini sağlayamayan bireyler için durum değerlendirmesi yapılarak nakit desteği sağlanmaktadır. Yine kişinin durumuna bağlı olarak devamının olup olmayacağına karar verilmektedir.

 

Erzincan Belediyesi, yardıma ihtiyaç duyan bireyler için yardım çalışmaları düzenleyerek, onların hayat kalitelerini yükseltmeyi hedeflemektedir. Erzincanlı bireyler, başvuruda bulunarak alma hakları olan yardımları temin edebilmektedirler.