Öğrencilere 1611 TL Yardım Başvurusu, Başvuru ve Sorgulama

Öğrencilere 1611 TL Yardım Başvurusu, Başvuru ve Sorgulama
06.10.2022
A+
A-

Öğrencilere 1611 TL Yardım Başvurusu, Başvuru ve Sorgulama. 2023-2024 eğitim öğretim döneminin yaklaşması ile kırtasiye alışverişleri, eğitim harcamaları yapılmaya başladı. Ancak kırtasiye ve eğitim alışverişlerinin pahalanması ve ailelerin alışveriş yapmakta zorluk yaşamasının üzerine devlet tarafından öğrencilere yönelik eğitim yardımı yapılmaya başlandı.

Öğrencilere yönelik yapılan eğitim yardımı yalnızca devletimiz tarafından olmayıp birçok kurum ve kuruluş tarafından da yapılmaktadır. Öğrencilere yönelik yapılan eğitim yardımı hakkında detaylar yazının devamında yer almaktadır.

Öğrencilere 1611 TL Yardım Başvurusu Başladı

Her yıl olduğu gibi 2023-2024 eğitim döneminde de devletimiz tarafından, öğrencilerin eğitim harcamalarının karşılanabilmesi amacıyla eğitim yardımı yapılmaktadır. 2023-2024 eğitim öğretim döneminde öğrencilere yönelik yapılan eğitim yardımı 1611 TL olarak belirlenmiştir.

1611 TL yardım başvuruları alınmaya başlandı. Başvuru şartlarına uygun olmanız halinde 1611 TL yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru işlemleri https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresi üzerinden yapılmaktadır. Adrese gittikten sonra başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmek için ilgili formu eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız.

1611 TL Yardım Nasıl Alınır?

1611 TL eğitim yardımı, ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversite öğrencileri için geçerlidir. Öğrenciler bu eğitim yardımından yararlanabilmek için bazı şartlara sahip olmaları gerekir. Başvuru şartlarına sahip olan öğrenciler e-devlet sistemi üzerinden başvuru işlemlerini yapmaya başlayabilirler.

E-Devlet üzerinden başvuru işlemi yaparken sizden doldurmanızı istenen başvuru formunu mutlaka eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız. Başvuru formunun yanlış doldurulması başvurunuzun direkt olarak reddedilmesine neden olacaktır.

E-Devlet 1611 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrencilere yönelik yapılan 1611 TL eğitim yardımı başvuruları e-devlet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. E-Devlet üzerinden başvuru işleminizi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan tek şey e-devlet şifresidir. E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra ilgili formu doldurarak başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet şifresine sahip değilseniz, en yakın PTT şubesine giderek ücretsiz bir şekilde şifre alabilirsiniz.

E-Devlet 1611 TL yardım başvurusunda bulunmak için aşağıdaki adımları takip ediniz. · https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmtler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayın.

 •  “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 •  T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanarak giriş işlemi yapın.
 •  “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 •  İlgili metinleri okuduktan sonra okudum onaylıyorum kutucuklarını işaretleyin.
 •  “Başvur” butonuna tıklayın.
 •  Bilgilerinizi kontrol edin. Doğru olması halinde “Devam Et” butonuna basın.
 •  Başvuru formunu doldurun.
 •  “Devam Et” butonuna tıklayarak başvuru formunu ilgili merkeze ileterek başvurunuzu tamamlayın.

1611 TL Yardım Paketi Nedir?

1611 TL yardım paketi, aile maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin, eğitim ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla yapılan bir tür sosyal yardımdır. Öğrencilerin okula hazırlıklı bir şekilde gitmesi ve kırtasiye alışverişlerinin tamamlanması amacıyla yapılan bu sosyal yardım yalnızca bazı şartlara sahip olan kişilere verilmektedir.

Öğrencilerin bu şartlara sahip olmasının ardından başvuru işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirler.

1611 TL Yardım Kimler Alabilir?

1611 TL eğitim yardımı almak isteyenlerin bazı başvuru şartlarına sahip olmaları gerekir. Bu şartlara sahip olan kişiler başvuru işlemlerini tamamlayabilirler. 1611 TL eğitim yardımından yararlanabilecek kişiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri
 •  Maddi geliri yetersiz olan veliler
 •  Şehit ve gazi çocuğu olan öğrenciler
 •  Anne ve babası hayatta olmayan öğrenciler
 •  Aile geliri muhtaçlık sınırı altında olan öğrenciler
 •  Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan ailelerin eğitim gören öğrencileri
 •  Aynı hane içerisinde birden fazla eğitim gören ve maddi durumu yetersiz olan öğrenciler

Öğrenciye Yardım Paketleri Nelerdir?

Öğrencilere yönelik birçok kurum ve kuruluş çeşitli yardım paketleri ile öğrencilere destek vermektedir. Öğrencilere yönelik yapılan bu yardım paketleri yalnızca bazı şartlara sahip olan öğrenciler için verilmektedir. Bu nedenle öğrencilerin veya velilerin başvuru işlemlerinde bulunmadan önce ilgili şartlara sahip olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerekir.

Başvuru şartları, yardım paketini yapan kurum ve kuruluşa bağlı olarak farklılık göstermektedir. Yardım almak istediğiniz kurumun internet sitesi üzerinden ya da iletişim adresleri üzerinden iletişime geçerek başvuru şartları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Öğrencilere yönelik yapılan yardım paketleri aşağıdaki listedeki gibidir:

 •  Tek seferlik yapılan maddi yardımlar
 •  Belirli aralıklar ile verilen maddi yardımlar
 •  Kırtasiye alışverişlerinde geçerli olan yardım kartları
 •  Kırtasiye ürünleri
 •  Karşılıksız burs

Öğrenci Yardım Paketleri Nasıl Alınır?

Öğrencilere yönelik gerçekleştirilen bu yardım paketlerinden yararlanmak isteyenler öncelikle başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir. Başvuru işlemlerinin birçoğu e-devlet sistemi üzerinden yapılırken bazı başvurular ise ilgili kurumun internet adresinden ya da iletişim adresi üzerinden gerçekleşmektedir.

Öğrenci yardım paketini nasıl alabileceğinizi öğrenmek için yardımı yapan kurum ile iletişime geçmeniz ve yardım paketi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öğrenci Yardım Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Başvuru şartlarına sahip olan öğrencilerin başvuru işlemlerinin tamamlaması için bazı belgelere ihtiyaçları vardır. Öğrenci yardım başvurusu sırasında istenen belgeler kurumlara bağlı olarak farklılık göstermekle beraber genel olarak aşağıdaki listede yer alan belgeler istenmektedir.

 •  Fakirlik belgesi (muhtarlıktan alınır.)
 •  İkametgâh adresi
 •  Mal beyanı
 •  Kimlik fotokopisi
 •  Aile nüfus kağıdı örnekleri

1611 tlyardım başvurusu

Öğrencilere Destek Veren Bazı Vakıf ve Dernekler

Öğrencilere Destek Veren Bazı Vakıf ve Dernekler şu şekilde sıralanabilir:

İstanbul Sanayi Odası

Öğrencilere yönelik çeşitli sosyal yardımlar veren kurumlardan biri de İstanbul Sanayi Odasıdır. İSO tarafından yapılan sosyal yardımlar ve bu sosyal yardımların başvuru şartları https://iso.org.tr/ adresinde yer almaktadır.

Vehbi Koç Vakfı

Sosyal yardım yapan vakıflar arasında adı en çok duyulan vakıflardan biri Vehbi Koç Vakfıdır. VKV her yıl yüzlerce öğrenciye yönelik karşılıksız yardım yapmaktadır. Bu yardımlar hakkında detaylı bilgi almak için https://wwww.vkv.org.tr/ linkine tıklayabilirsiniz.

TÜBİTAK

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Vakfı yani TÜBİTAK öğrencilere yönelik karşılıksız burs imkânı vermektedir. Güncel TÜBİTAK sosyal yardımlarına başvuruda bulunmak için https://www.tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisans/burs-programlari adresini ziyaret edebilirsiniz.

Türk Eğitim Vakfı

Öğrencilere yönelik destek programı desteği veren bir diğer vakıf ise TEV vakfıdır. Türkiye Eğitim Vakfı tarafından yapılan sosyal yardımlar hakkında bilgi almak için https://www.mzv.org.tr/burslar adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mehmet Zorlu Vakfı

Mehmet Zorlu Vakfı yalnızca üniversite öğrencilerine yönelik burs imkânı vermektedir. Üniversite okuyan ve maddi yetersizlik yaşayan öğrenciler Mehmet Zorlu Vakfından yararlanmak için https://www.mzv.org.tr adresini ziyaret edebilirler.

Yüzyıl Eğitim Vakfı

Yüzyıl Eğitim Vakfı özellikle “Bir Çocuk Daha Okusun Diye” sloganı ile bilinmektedir. YEV bu slogan başlığı altında her yıl birçok öğrenciye çeşitli karşılıksız burs imkânı vermektedir. Öğrencilerin eğitim hayatlarının iyileştirilmesi amacıyla birçok sosyal yardım veren Yüzyıl Eğitim Vakfının güncel destek paketlerine https://www.yekuv.org/ adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Toplum Gönülleri Vakfı

Toplum Gönülleri Vakfı tarafından düzenlenen eğitim destek paketlerine, sosyal yardımlara ve çeşitli burs imkanlarına https://www.tog.org.tr/burs-programları/ adresini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

DEM Derneği

DEM derneğinin öğrencilere yönelik sağlamış olduğu bursları ve çeşitli eğitim yardımlarını öğrenmek ve bu yardımlara başvuruda bulunmak için https://www.demdernek.org/dembursu adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Vakıf ve Derneklerden Kimler Yardım Alabilir?

Öğrencilere yönelik çeşitli sosyal yardımlarda bulunan vakıf ve derneklerin bu yardımlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin bazı şartlara sahip olmaları gerekir. Bu şartlar vakıf ve derneklere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle başvuruda bulunacağınız vakfın veya derneğin internet sitesini ziyaret ederek yardımlardan kimlerin yararlanabileceği hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vakıf ve derneklerden yardım alabilecek kişiler genel olarak aşağıdaki listedeki gibidir:

 •  Hane geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar
 •  Anne ve babası olmayan öğrenciler
 •  Şehit veya gazi çocukları
 •  Herhangi bir gelire sahip olmayan ailelerin eğitim gören çocukları
 •  Dernek ve Vakıflar tarafından gerçekleştirilen bursluluk sınavını kazanan öğrenciler
 •  Derneğe ya da Vakfa bağlı olan eğitim gören öğrenciler bu yardımlardan yararlanabilecek kişiler arasında yer almaktadır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.