Hakim Maaşları Ne Kadar? Hakim Maaşları Nasıl Hesaplanır?

Hakim Maaşları Ne Kadar? Hakim Maaşları Nasıl Hesaplanır?
25.04.2023
A+
A-
Hakim Maaşları Ne Kadar? Savcı maaşları, Stajyer hakim maaşı, İdari hakim maaşı ne kadar, Emekli hakim maaşı, Hakim maaşları 2023, 2023 Savcı maaşı, Cumhuriyet savcı maaşları 2023, Başsavcı maaşı sorgulamalarına yanıt olarak…

Hakim Nedir?

Hukuk her zaman popüler olmayı başarmış ve günümüzde de popüler meslekler statüsünde yer almayı başarmış bir meslek grubudur. Avukat statüsünde yer alabilmek için üniversitelerde verilen 4 yıllık hukuk eğitiminin tamamlanması birinci şarttır. Mezun olunca alınan avukat vasfı, girilen sınavlar eşliğinde hakim ve savcı gibi unvanlara yükselebilmektedir.

Hakim Maaşı

Günümüzde zor dönemler geçiren ve fazlası ile mezun vermeyi başarmış hukuk fakültelerinden başarılı bir şekilde de mezun olmak yeterli değildir. Bunun için devlet kadrolarında vasıflı statülere gelmek birinci şart olarak gözlemlenebilir. Bu sebep ile birçok birey bu yolu tercih etmekte ve çeşitli sınavlara girmektedir.

Hukuk bölümünden mezun olan ve çeşitli sınavlar eşliğinde hakim statüsünü elde eden hukukçuların ortalama olarak asgari ücretin 4-5 katı düzeyinde bir rakama ulaşabilmesi birçok birey tarafından tercih edilebilecek bir meslek statüsüne ulaşmasına imkan tanımıştır.

Hakim Maaşları Ne Kadar?

Hakim maaşları kıdem ve dereceğe göre değişkenlik göstermektedir. 2023 yılında gelen yüzde 30 zamla en düşük hakim maaşı 15 Bin TL olurken en yüksek hakim maaşı ise 35 bin TL olmuştur.

Yeni Başlayan Hakim Maaşları

Yeni başlayan hakim maaşları yeni yılda gelen son zamlardan sonra 15 bin TL olarak belirlenmiştir.

En Düşük Hakim Maaşı Ne Kadar?

Hakimlerin aldıkları maaşlar bölgesel olarak değişkenlik göstermektedir. Görev yaptıkları bölgelere göre değişkenlik gösteren hakim maaşlarının arasında en düşük hakim maaşı 15 bin TL’dir.

En Yüksek Hakim Maaşı Ne Kadar?

En yüksek maaş alan hakimlerin 1. dereceye ulaşmış olmaları gerekmektedir. 1. derecede yer alan hakimin 24 yıl görev yapması gerekmektedir. 24 Yıl görev yapmış ve 1. dereceye ulaşmış olan hakim maaşı 35 bin TL’dir.

Hakim Maaşları Nasıl Hesaplanır?

Üniversitelerin ilgili kurumlarından mezun olup da hakim ve savcı olmak isteyenler ne kadar maaş alıyor diye sorsun diye hakim ve savcı maaşlarının hesaplanması ile fiilen hakim olanların maaş hesaplaması detaylı olarak burada. . ve savcılar ve maaşlarının doğru hesaplanıp hesaplanmadığını anlamaya çalışın. Hâkim ve savcıların maaşları 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu hükümlerine göre hesaplanır. Hâkim ve savcıların maaşları 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu hükümlerine göre hesaplanır. Maaşların hesaplanmasındaki ana kriter “aylık kriterler” arasında yer alır. 2802 sayılı Kanun’un 102. maddesine göre ölçüt, mali haklara göre en yüksek kamu görevlisine fiilen yapılan aylık ödemelerin brüt miktarını ifade etmektedir.

Kamu personel sisteminde en yüksek yetkili Hükümet Müsteşar Yardımcısıdır. Devlet Bakanlığı Rektör Yardımcılığına yapılan brüt ödeme tutarları aşağıdaki gibidir: Aylık ortalama sözleşme ücreti: 9183,33 Özel hizmet ödeneği ( 5): 3557.73 Fazla mesai ücreti (5): 360.93 Resmi tazminatın yarısı (7500): 81 .13 TOPLAM: 13.916 12