Belediye Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru

Belediye Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru
05.10.2022
A+
A-

Belediye Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru 2023. Belediye süt yardımı, muhtaç ve dar gelirli ailelerin çocuklarının süt ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla süt dağıtımı yapılarak gerçekleştirilen bir sosyal yardımdır. Çocukların sağlıklı bir şekilde gelişimini desteklemek için ailelere her bir çocuk için aylık 8 litre olacak şekilde süt dağıtımı yapılmaktadır.

Süt yardımı ile ilgili merak edilen diğer konu başlıklarına yazının devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

Belediye Süt Yardımı

İl belediyeleri tarafından her yıl olduğu gibi bu yılda muhtaç durumdaki ailelerin çocukları için süt yardımı yapılmaktadır. Çocukların gelişimini desteklemek amacıyla verilen süt yardımından yararlanmak isteyenler başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir. Başvuru işlemleri şu an için yalnızca il belediyesindeki sosyal yardımlaşma müdürlükleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Belediye süt yardımı belirli şartlara sahip olan muhtaç ailelere verilmektedir. Başvuru şartlarına sahip olan aileler il belediyesi binasındaki ilgili müdürlüğe giderek gerekli evrakları teslim ettikten sonra başvuru işlemlerini başlatabilirler.

Belediye Süt Dağıtımı Başvurusu

Belediye süt yardımı başvurusu için ikametgâh adresinizin kayıtlı olduğu il belediyesine giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma birimlerine giderek başvuru işleminde bulunmanız gerekir. Başvuru işleminizi gerçekleştirdikten sonra sizden istenen evrakları tamamlayarak başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Süt yardımı yapan belediyelerin birçoğu belediye binasındaki ilgili müdürlüklerden başvuru alıyor olsa da bazı il belediyeleri online başvuruları da kabul ediyor. Kendi il belediyenize ait iletişim numarasını ile belediyeyle iletişime geçebilir ve başvuru işlemlerinin nasıl gerçekleştiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Belediye Süt Yardımı Yapıyor Mu?

Her il belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşların çocuklarının, gelişimini desteklemek amacıyla her bir çocuk için haftalık 2 litre olmak üzere aylık 8 litrelik süt yardımı yapılmaktadır. Belediye süt yardımından yararlanmak için ikametgah adresinizin bulunduğu il belediyesine giderek süt yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kendi il belediyenizin süt yardımı yapıp yapmadığını, başvurunun nasıl yapıldığını ve diğer konular hakkında bilgi almak için ikametgahınızın kayıtlı olduğu il belediyesi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Belediye Süt Yardımı Şartları Nelerdir

Belediye süt yardımından yararlanmak için bazı başvuru şartlarına sahip olmanız gerekmektedir. Başvuru şartına sahip olan vatandaşlar çocukları için süt yardımı başvurusu işlemlerini tamamlamak için il belediyesindeki ilgili müdürlüklere gidebilir ya da online bir şekilde belediyenin internet sayfası üzerinden başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Belediye süt yardımı başvuru şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

· T.C. vatandaşı olmak

· Annenin veya eşinin doğumdan önce en az 120 günlük sigorta priminin yatırılmış olması gerekir.

· Annenin veya eşinin SSK’lı veya BAĞ-Kurlu olarak çalışıyor olması gerekir.

· Çocuğunun 6 yaşını tamamlamamış olması gerekir.

· Başvuru işleminden önce çocuğa ait kimlik belgesinin çıkarılmış olması gerekir.

· Çocuğun KPS’ye kayıt edilmiş olması gerekmektedir.

Belediye Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye süt yardımı başvurusunda bulunmak isteyenler 3 farklı şekilde başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Süt yardımı başvuruları aşağıdaki şekillerde gerçekleşmektedir.

Belediye süt yardımı başvurusunda bulunmak için belediye binasına bizzat giderek ilgili müdürlükten başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Belediye binasın giderek başvuru işlemini gerçekleştirmek için bazı belgelere sahip olmanız gerekir. Bu belgeleri müdürlüğe teslim ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bir diğer başvuru yöntemi ise il belediyesinin internet sitesi üzerinden online olarak başvuruda bulunmaktır. Birçok il belediyesi internet sitesi aracılığı ile sosyal yardım başvurularını kabul etmekte. Kendi il belediyenizin internet sitesini ziyaret ederek başvuruda bulunup bulunamayacağını kontrol edebilirsiniz.

Süt yardımı başvurusunda bulunmak için izleyebileceğiniz bir diğer yol ise il belediyesinin telefon numarası ile iletişime geçerek sözlü olarak başvuruda bulunmaktır.

Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halk süt yardımı başvurusunda bulunmak için il belediyelerine bizzat gidebilir ya da ALO 153 numaralı hat üzerinden iletişime geçerek başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Süt yardımı başvurusunda bulunmadan önce başvuru şartlarını karşılayıp karşılamadığınızı kontrol etmelisiniz. Başvuru şartlarına sahipseniz başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

Ankara, İstanbul ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri, muhtaç durumda olan vatandaşların çocuklarının gelişimini desteklemek amacıyla süt yardımı yapmaktadır. Yapılan süt yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar başvuru işlemlerinin il belediyesinin internet sitesi aracılığı ile online bir şekilde başvuruda bulunabilirler. Başvuru işlemlerini online olarak yaparken sizden ek bir belge istenmemektedir. Ancak il belediyesine giderek başvuruda bulunurken bazı belgelere ihtiyacınız vardır. Bu belgeleri ilgili müdürlüğe teslim ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

halk süt başvurusu

İBB Halk Süt Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Süt Her Çocuğun Hakkı” sloganı ile ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının süt ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla süt yardımı yapmaktadır. Çocukların sağlıklı bir şekilde gelişmesini desteklemek adına her bir çocuk için haftalık 2 litre olacak şekilde süt yardımı yapılmaktadır.

2019 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılan Halk Süt Projesi ile her yıl binlerce çocuğun süt ihtiyaçları karşılanmaktadır. Çocuğunuz için süt yardımı başvurusunda bulunmak için https://portal.ibb/istanbul/login/citizen linkine tıklayın. Ardından başvuru formunu doldurmalısınız.

Başvuru formunu tamamladıktan sonra süt yardımı başvurunuz incelemeye alınacaktır. İnceleme aşamasında onaylı bir şekilde geçmesi durumunda en fazla 2 hafta içerisinde ilk süt yardımınız adresine kadar gönderilecek. Ardından her bir çocuk için haftalık 2 litre olacak şekilde 7 günde 1 adresinize süt yardımı paketleri gönderilecektir.

Belediye Süt Yardımı Kimlere Verilir?

Belediye süt yardımları genel olarak muhtaç durumda olan ve çocuğu 6 yaşından büyük olmayan her aileye süt yardımı yapılmaktadır. Ancak bazı durumda olan aileler için süt yardımı önceliklidir. Süt yardımından yararlanabilecek ve öncelik tanınan aileler aşağıdaki listede yer almaktadır.

  •  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kaydı olan aileler
  •  İşsiz olan ve herhangi bir gelire sahip olmayan aileler
  •  Aylık hane gelirleri muhtaçlık sınırı altında olan aileler bu yardımdan yararlanabileceklerdir.

Belediye Süt Yardımı Şartları

Belediye süt yardımından yararlanmak isteyen ailelerin, başvuru şartlarına sahip olmaları gerekir. Başvuru şartlarını karşılayan vatandaşlar başvuru işlemlerini il belediyeleri aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Süt yardımı başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

  •  Çocukların 3 ile 6 yaş arasında olması gerekir.
  •  Muhtaç veya dar gelirli olmak
  •  Başvuruda bulunulan belediyenin il sınırları içerisinde ikametgah ediyor olması gerekir.

Belediye Süt Yardımı Sorgulama

Belediye süt yardımı başvurusunda bulunduktan sonra başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi sahibi olmak için başvuru sorgulama işlemi yapmanız gerekir. Başvuru sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için başvuruda bulunduğunuz belediye ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Başvuru işleminizi online bir şekilde gerçekleştirdiyseniz aynı şekilde başvuru sorgulama işlemini de online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Belediye Süt Yardımı Nereden Alınır?

Belediye süt yardımı başvurusunda bulunmak isteyen aileler başvuru işlemlerini nasıl yapabileceklerini merak etmektedirler. Belediye süt yardımı Başvuru işlemleri yalnızca il belediyesi aracılığı ile gerçekleşmektedir. Başvurularınızı belediyenin internet siteleri aracılığı ile, belediyenin iletişim numarası ile ya da bizzat belediye binasına giderek yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.