Anaokulu Devlet Yardımı Başvurusu. Kimler Başvurabilir?

Anaokulu Devlet Yardımı Başvurusu. Kimler Başvurabilir?
10.10.2022
A+
A-

Anaokulu Devlet Yardımı Başvurusu. Kimler Başvurabilir? 2023. Çocuklarını Anaokuluna yazdıran ihtiyaç sahibi aileler, çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta zorluk yaşayabiliyorlar. Devlet, muhtaç durumdaki ailelerin eğitim görecek olan çocuklarının eğitimlerini daha iyi şartlar altında almasını ve oluşacak masraflara yardımcı olabilmek amacıyla bu ailelere “Anaokulu Yardımı” başlığı altında sosyal yardım yapmaktadır.

Anaokulu devlet yardımına nasıl başvuru yapılır? Anaokulu devlet yardımı ne kadar? Yardım kimlere verilir? Gibi merak edilen konu başlıklarına yazının devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

Anaokulu Devlet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anaokulu devlet yardımına başvuruda bulunmak isteyen ailelerin öncelikle başvuru şartlarına sahip olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerekir. Başvuru şartlarına sahip olan aileler başvuru kanalları üzerinden başvuru formunu doldurarak işlemlerini tamamlayabilirler. Anaokulu devlet yardımı başvuru işleminizi şu an için yalnızca SYDV ile gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuruda bulunmak isteyen aileler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek bizzat başvuruda bulunabilirler.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuruda bulunmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 •  İkametgaha adresinizin kayıtlı olduğu ilde hizmet vermekte olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidin.
 •  Vakıflara gitmeden önce gerekli olan evraklara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.
 •  Gerekli belgeleri teslim ettikten sonra size verilen başvuru formunu tamamlayın.
 •  Başvuru formunu ve belgeleri teslim ettikten sonra başvurunuzun inceleme altına alınacaktır.

Anaokulu Devlet Yardımı Ne Kadar?

Devlet tarafından muhtaç durumda olan ailelerin eğitim görecek olan çocukları için gerçekleştirilen sosyal yardımlardan biride “Anaokulu Devlet” yardımıdır. Anaokulu devlet yardımı başvurusunda bulunmak isteyen aileler tarafından en çok merak edilen konu başlıklarından biri de Anaokulu devlet yardımının ne kadar olduğudur.

Anaokulu devlet yardımı almak isteyen ailelerin öncelikle başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir. Başvuruda formunu doldurduktan sonra başvurunuzun incelemeye alınır. İnceleme aşamasından olumlu bir şekilde çıkan başvuru sahipleri, anaokulu devlet yardımından yararlanmaya hak kazanırlar. Anaokulu devlet yardımı dahilinde 1 milyon çocuğun anaokuluna ücretsiz bir şekilde kayıt edilmesi amaçlanmaktadır.

Anaokulu Yardım Parası Kimlere Verilir?

Anaokulu yardım parası, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kaydını yaptıran ailelerin 3 ile 5 yaş arasındaki çocuklarına yönelik yapılan bir yardımdır. Birkaç farklı başvuru şartına sahip olan ve aşağıdaki gruplarda yer alana ileler anaokulu yardım parasına başvuruda bulunabilirler.

Anaokulu yardım parasından yararlanabilecek kişiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan aileler
 •  Muhtaç ve işsiz aileler
 •  Kronik rahatsızlığı olanlar, engelliler, şehit ve gazı yakınları, asker yakınları ve dul kadınlarda bu yardımdan yararlanabilirler.

SYDV Anaokulu Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kayıtlarını yaptıran aileler anaokulu yardımından yararlanabilirler. Başvuru işlemlerini gerçekleştirmek isteyen ailelerin bazı belgelere sahip olmaları gerekir. Bu belgeleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına teslim etmelisiniz. SYDV Anaokulu yardım başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Başvuru sahibine ait T.C. kimlik kartının aslı ve 2 adet fotokopisi
 •  Hane bireylerine ait mal beyanı
 •  Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 •  İkametgâh belgesi
 •  Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 •  Ev kira sözleşmesi
 •  Hane bireyleri için SGK’dan alınacak olan gelir belgesi veya gelirsiz belgesi

Anaokulu Devlet Desteği Sorgulama

Anaokulu devlet desteği başvurusunda bulunmak isteyen ailelerin başvuru işlemlerini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat giderek gerçekleştirebilirler. Başvuru işlemini gerçekleştirecek olan vatandaşların bazı belgelere ihtiyaçları olacaktır. Bu belgeleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına teslim etmeniz gerekir. Ardından başvurunuz sıraya alınacaktır.

Başvurunuz incelendikten sonra olumlu ya da olumsuz bir şekilde tarafınıza geri dönüş yapılır. Başvurunuz olumlu ise sosyal yardımdan yararlanabilirsiniz. Başvurunuza onay verilmezse sosyal yardımdan yararlanamazsınız.

Başvurunuzun sonucu eğer tarafınıza iletilmezse sorgulama işlemi yaparak başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi alabilirsiniz. Bunun için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz ve sorgulama işlemi yaptırmanız gerekir.

anaokulu devlet desteği

Anaokuluna Devlet Desteği Var Mı?

Anaokulu ya da anasınıfı öğrencilerinin ihtiyaç sahibi aileleri çocukları için devlet desteği alıp alamayacaklarını merak etmektedirler. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, anaokulu desteği hakkında bilgi verdi. Bakan Derya Yanık, “Evlerin neşesi küçük çocuklarımız için de eğitim desteklerinde bulunuyoruz. 500 milyon TL bütçeyle anaokuluna ya da ana sınıfına gidecek 1 milyon çocuğumuza destek olacağız. Sosyal yardımlardan yararlanan ailelerimizin 3-5 yaş aralığındaki çocuklarını anaokuluna veya ana sınıfına kaydettirmeleri halinde, velilerimizin adına giderleri Milli Eğitim Bakanlığına doğrudan biz ediyoruz.” Açıklamasında bulundu.

Açıklama sonrasında aileler anaokulu devlet yardımı alıp almayacakları konusunda araştırma yapmaya başladı. Bakan Yanık tarafından yapılan açıklamaya göre çocuğunu anaokuluna gönderecek olan muhtaç durumdaki ailelere sosyal yardım yapılacaktır. Anaokulu devlet yardımı sayesinde 1 milyon çocuk ücretsiz bir şekilde anaokuluna gidecek ve sosyal yardımdan yararlanacaktır.

Özel Anaokuluna Devlet Desteği Var Mı?

Anaokulu devlet desteği almak isteyen aileler, Özel anaokuluna devlet desteği var mı? sorusunu merak etmektedirler. Anaokulu devlet desteği hem devlet okulları için hem de özel anaokulları için geçerli olacaktır. Bu sayede aileler çocuklarını daha avantajlı okullarda eğitim görmeleri için ücretsiz bir şekilde gönderebilirler. Bu yardımdan yararlanmak isteyen ailelerin bazı başvuru şartlarına sahip olmaları ve bazı belgelere ihtiyaçları olmaktadır. Bu belgeleri ilgili kuruma ileterek başvuru işleminizi tamamlayabilir ve başvurunuzun onay alırsa söz konusunu yardımdan yararlanabilirsiniz.

E Devlet Anaokulu Yardımı

Anaokulu devlet yardımından yararlanmak isteyen aileler başvuru işlemlerini nasıl yapacaklarını merak etmektedirler. Başvuru işlemleri şu an için yalnızca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen ailelerin gerekli evrakları hazırlayarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat gitmeleri ve vakıf tarafından verilen başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.