Öğrenci Akbili Nedir? Öğrenci Akbili Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci Akbili Nedir? Öğrenci Akbili Başvurusu Nasıl Yapılır?
21.09.2022
A+
A-

Öğrenci Akbili Nedir? Öğrenci Akbili Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023. Öğrencilere yönelik birçok sosyal yardım projesi yapılmaktadır. Bu sosyal yardımlardan biri de öğrencilerin daha uygun bir şekilde yolculuk yapmalarını sağlayan akbil yardımıdır. Öğrenci akbili diğer adıyla İstanbulkart, İstanbul il sınırları içerisinde ikamet eden öğrencilerin ulaşımdan indirimli fiyatlar ile yararlanabilmesine imkân sağlar.

İstanbulkart yani öğrenci akbili ile ilgili merak edilen konu başlıklarını bu yazımızda anlatıyoruz. Yazının devamını okuyarak öğrenci akbili ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Öğrenci Akbili Nedir?

Öğrenci akbili adı bir diğer adıyla İstanbulkart, öğrencilerin ulaşımda indirimli bir şekilde yararlanabilmesine imkan sağlayan bir ulaşım kartıdır. Öğrenci akbili, yalnızca maddi zorluk yaşayan öğrencilere verilen bir akbil türü değildir. Hemen hemen her öğrenciye verilebilen öğrenci akbili çeşitli şartlara sahip olan tüm öğrencilere verilmektedir.

Öğrenciler için verilen İstanbulkart genel olarak akbil şeklinde kullanıldığı bilinse de çeşitli kullanım alanlarında da kullanılabiliyor. Öğrencilere yönelik verilen İstanbulkart, çeşitli marketlerde, taksi uygulamalarında ve petrol ofisi gibi alanlarda da kullanılabiliyor.

Öğrenci Akbili Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci akbili, İstanbul il sınırları içerisinde birçok markette, büfede ve gazete bayilerinde satılmaktadır. Öğrenciler bu alanlardan kartlarını alabilirler. Ancak öğrencilerin öncelikle İstanbulkart başvurusunda bulunmaları gerekir. Online bir şekilde yapılabilen İstanbulkart başvurusunda bulunan öğrencilerin başvurularının onaylanması halinde öğrenci akbilleri ev adreslerine kadar gönderilir.

Öğrenciler, adreslerine en yakın PTT şubelerine giderek de kartlarını teslim alabilirler.

İnternet üzerinden öğrenci akbiline başvuruda bulunmak için https://www.istanbulkart.istanbul/online-islemler-bireysel linkine tıklayın. Ardından açılan sayfada yer alan “Başvuru Merkezleri” aracılığı ile başvuru işleminizi yapabilirsiniz.

Ayrıca İstanblkartını İETT satış gişelerinde, Migros marketlerde, Büfe ve gazete bayilerinde, BİM, A101 ve biletmatiklerde satışa sunulmaktadır.

Öğrenci Akbili Başvurusu için Gerekli Belgeler

Öğrenci akbilini satın almak oldukça kolay bir işlemdir. Ancak İstanbulkart olarak bilinen öğrenci akbilinin geçerli olması ve kullanılabilir olması için öğrencinin kartını eklemesi gerekir. İstanbulkart almak için başvuruda bulunduktan sonra başvurunuzun onaylanması gerekir. Başvurunuz onaylanır ise İstanbulkartını satın alarak https://www.istanbulkart.istanbul/online-islemler-bireysel adresi üzerinden kartınızı sisteme eklemeniz gerekir.

İstanbulkart başvuruları için öğrencilerin ihtiyaç duyduğu belgeler aşağıdaki gibidir:

 •  T.C. kimlik kartı
 •  Öğrenci belgesi fotokopisi

Öğrenciler sadece bu iki belge ile başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

İstanbulkart Abonman Ücreti Ne Kadar?

İstanbulkartına üye olan öğrencilerin aylık taksit ödemesi yapması gerekir. İstanbulkart abonman ücreti aylık taksiti 109 TL’dir. Öğrenciler üye olduktan sonra her ay bu ödemeyi yapması gerekir. Ödeme yapmayan öğrencilerin İstanbulkart abonman üyeliği iptal edilmektedir.

Öğrenci Akbili Nereden alınır?

Öğrenci akbilini başvuru yaptıktan ve başvurunuz onaylandıktan sonra birçok farklı satış noktasından kartınızı alabilirsiniz. Öğrenci akbili satış noktaları aşağıdaki listede yer almaktadır:

 •  İETT Satış Merkezleri
 •  A101 Market
 •  Migros Market
 •  Şok Market
 •  Gazete Bayileri
 •  Büfeler
 •  Biletmatikler Ayrıca https://www.istanbulkart.istanbul/basvuru-merkezleri linkine tıklayarak da öğrenci akbili satılan satış merkezlerinin konumlarını ve adreslerini görebilirsiniz.

Aylık Öğrenci Kartı Kaç Basım

Öğrencilere yönelik verilen Öğrenci kartı yani İstanbulkartının aylık belirli bir kart basım hakkı bulunmaktadır. Öğrenciler kart basım hakkı kadar ulaşımdan indirimli bir şekilde yararlanabilirler. Öğrenciler tarafından en çok merak edilen konu başlıklarından biri de öğrenci kartının aylık kaç basım hakkı olduğudur. Öğrenci kartının aylık basım hakkı 200 adettir. Öğrenciler 200 sefer indirimli fiyattan yararlanabilirler.

İndirimli Öğrenci Kartı Yaş Sınırı

Öğrenci kartı için başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin, öğrenci kartından yararlanabilmesi için belirli bir yaşı geçmemesi gerekir. 27 yaşından küçük olan tüm öğrenciler, öğrenci kartına sahip olabilirler. Öğrenci kartından yararlanmak isteyen öğrencilerin, öğrenciliğinin mutlaka aktif olması gerekir. Öğrencili aktif olmayan hiç kimse İstanbulkartından yararlanamaz.

öğrenci akbili nedir

İstanbulkart Online Başvuru

İstanbulkartına başvuruda bulunmak isteyen öğrenciler başvuru işlemlerini online bir şekilde gerçekleştirme imkanlarına sahiptirler. Online bir şekilde İstanbulkart başvurusunda bulunmak için öncelikle https://bireysel.istanbulkart.istanbul/ linkine tıklayın. Ardından aşağıdaki adımları takip ederek başvuru işleminizi yapabilirsiniz.

 •  Açılan sayfanın en altına inin.
 •  “Şimdi Başvur” butonun basın.
 •  Telefon numaranızı yazın.
 •  “Devam Et” butonuna basın.
 •  Cep telefonuna gelen SMS şifresini ilgili bölüme yazın. Ardından “Onayla” butonuna basın.
 •  T.C. Kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi yazarak devam edin.
 •  Adınızı, soyadınızı ve e-posta adresinizi yazarak devam edin.
 •  Son olarak bir şifre oluşturarak başvurunuzu yapabilir ve hesap üyeliğinizi açtırabilirsiniz.

Öğrenci Akbil 2023 Ne Kadar?

Özellikle 2023 yılında yapılan zamlardan sonra öğrenci akbiline olan ilgi arttı. Öğrencilere yönelik yapılan sosyal yardım projelerinden biri de öğrenci akbili yani İstanbulkarttır. Öğrenci akbili sayesinde öğrenciler toplu taşıma araçlarına indirimli bir şekilde binebilirsiniz.

Son zamla birlikte öğrenci indirimli elektronik bilet ücreti 3 TL 74 kuruş olmuştur.

İstanbulkart Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

İstanbulkartınız kullanmak için öncelikle kartınıza bakiye yüklemesi yapmanız gerekir. Öğrenciler kartlarına bakiye yükleyerek indirimli bir şekilde toplu taşıma araçlarından yararlanabilirler. İstanbulkart bakiye yüklemesini online bir şekilde yapabilirsiniz.

Ayrıca tüm banka ATM’lerinde de bakiye yüklemesi yapabilirsiniz.

Öğrenciler İstanbul genelinde yer alan toplu ulaşım aksanlarından, İstanbulkart talimat yükleme cihazlarından ve akıllı duraklardan da bakiye yüklemesi yapabilirler.

İstanbulkart Online Para Yükleme

İstanbulkartınıza bakiye yüklemesini yapabileceğiniz yollardan biri de online platform üzerinden bakiye yüklemesi yapmaktır. https://www.istanbulkart.istanbul/online-islemleri-bireysel linkin tıklayarak sayfa üzerinden banka kartı bilgileriniz ile bakiye yükleme işlemlerinizi birkaç adımda gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbulkart online para yükleme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 •  Linke tıkladıktan sona açılan sayfa üzerinden hesabınıza giriş yapın.
 •  Kartınız hesabınızda ekli değilse öncelikle “Kartlarım” bölümünden kartınızı ekleyin.
 •  İstanbulkartınızı seçin
 •  “Bakiye Yükle” bölümünden banka kartınız ile bakiye yüklemesi yapabilirsiniz.

İstanbulkart Bakiye Sorgulama

Öğrenciler İstanbulkartlarını kullanmak için kartlarına bakiyenin bulunması gerekir. Kartınız içerisinde ne kadar bakiye kaldığını öğrenmek veya bakiye yüklemesi yapmak için İstanbulkart internet sitesini ya da İstanbulkart mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. İstanbulkart internet sitesi üzerinden bakiye sorgulama işlemini aşağıdaki adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz. · https://www.istanbulkart.istanbul/online-islemleri-bireysel linkine tıklayın.

 •  Hesabınıza giriş yapın.
 •  Kartlarım bölümünden kart detayına ulaşabilirsiniz.
 •  Kart detayından kartınızda ne kadar bakiye olduğunu görebilirsiniz.

İstanbulkart mobil uygulama üzerinden sorgulama yapmak için; · https://www.istanbulkart.istanbul/online-islemleri-bireysel linkine tıklayın.

 •  Sayfanın en sağ üst köşesinde bulunan üç çizgiye tıklayın.
 •  “İstanbulkart Mobil” butonuna tıklayın.
 •  Telefonunuz Android ise Google Play, İOS ise Apple Store seçeneğine tıklayarak uygulamayı indirin.
 •  Ardından hesabınıza giriş yapın.
 •  Uygulamada yer alan “Kartlarım” bölümünden kart detayınıza ulaşabilirsiniz.

İstanbulkart’tan Para Çekilebilir Mi?

İstanbulkart kullanan öğrenciler tarafından en çok merak edilen konu başlıklarından biri de İstanbulkarttan para çekilebilir mi? sorusudur. İstanbulkartınıza para yüklemesi yaparken yanlışlıkla fazla bir tutarda bakiye yüklemeniz ya da kartınız içerisindeki bakiyeyi banka hesabınıza çekmek isteyebilirsiniz.

İstanbulKart TROY özelliği bulunan bir karttır. Bu özelliği sayesinde kartınıza çeşitli yollar üzerinden para yüklemesi yapabileceğiniz gibi para çekme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.