Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet

Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet
12.04.2022
A+
A-

Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet 2023. Öğrencilerin öğrenci olduğunu gösteren belgeler vardır. Bu belge öğrencilerden, öğrenci olduğu sürece bir çok yerde kendilerinden istenmektedir. Kimi zaman otobüslerde, kimi zaman trenlerde kimi zaman ise devlet dairelerinden istenmektedir. Bu durumda öğrenciler, öğrenci belgelerine E devlet E Okul gibi web sitelerinden ulaşabilirler.

Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet

Öğrenci belgesi öğrencilerin öğrenci olduğunu kanıtlayan belgedir. Öğrenciler üniversite, devlet yardımı gibi çeşitli nedenlerden dolayı öğrenci belgesine ihtiyaç duyabiliyorlar. Lise öğrencileri sistem üzerinden öğrenci belgesine direkt ulaşabiliyor. Öğrenciler E-Okul sistemi veya E-Devlet sistemi üzerinden kolayca öğrenci belgelerine ulaşabilir, çıkartabilir ve kaydedebilirler.

Öğrenciler bilgileri ile E-Okul sistemi giriş yaptıktan sonra sistem üzerinden öğrenci belgelerini indirebilir veya bilgisayarlarına kayıt ederek yazıcı cihazları ile çıkartabilirler. Ayrıca öğrenci belgeleri belirli zaman aralıkları ile güncellendikleri için güncel halinin kullanılması gerekir.

Öğrenci Belgesi İnternetten Nasıl Alınır?

Öğrenci belgesini internet üzerinden birçok sistem aracılığı ile rahatça alınabilir. E-Devlet, E-Okul ve EBA üzerinden öğrenci belgenize ulaşabilir ve çıkartabilirsiniz. Ancak öğrenci eğer liseden mezun olmuş ise mutlaka okuluna bizzat giderek okuldan alması gerekir.

Öğrenci belgesini okuldan alan öğrencinin bizzat kendisinin gitmesi veya noter onaylı vekaletinin gitmesi ile alınabilir. Öğrenci belgesi öğrenciye özel olduğu için bir başkasına tarafından alınamaz.

Öğrenci Belgesi Nasıl Çıkartılır?

Öğrenciler E-Devlet sistemi üzerinde kolayca öğrenci belgelerini çıkartabilir. E-Devlet sistemi üzerinden öğrenci belgenizi çıkartmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz; · https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linki üzerinden E-Devlet sayfasını açın.

 • · T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın.
 • · Karşınıza çıkan sayfada arama bölümüne “Öğrenci Belgesi Sorgulama” yazarak arama yapın.
 • · Karşınıza Milli Eğitim ve Yükseköğretim şeklinde iki farklı seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden size uygun olanı seçin ve ilerleyin.
 • · Açılan sayfada “Belge Oluştur” butonun basarak öğrenci belgenizi PDF formatında indirebilirsiniz.

E okul Öğrenci Belgesi Nasıl Çıkartılır?

E-Okul sisteminden öğrenci belgesi çıkartmak isteyen öğrencilerin ilkokul, ortaokul veya lisede öğrenim görmeleri gerekir. E-Okul üzerinden öğrenci belgesini çıkartmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • · E-Okul veli bilgilendirme sistemine öğrenci bilgilerinizi kullanarak giriş yapın.
 • · Açılan sayfada sol menüde yer alan “ilkokul-ortaokul öğrenci işlemleri” seçeneğine tıklayın.
 • · Ardından öğrenci arama ekranında öğrencinin T.C kimlik numarası veya okul numarası yazılarak öğrencinin bulunması gerekir.
 • · Öğrenci bulunduktan sonra öğrenciye ait diğer bilgileri girin.
 • · Öğrenci işleri bölümünden raporlama menüsüne giriş yapın ve yazıcı işaretine tıklayın.
 • · Karşınıza çıkan sayfadan “Öğrenim Belgesi” menüsünde ilgili dosyayı girin ve öğrencinin T.C kimlik numarasını girerek işleme devam edin.
 • · Açılan öğrenci belgesini yazıcıdan direkt olarak çıkartabilir veya bilgisayarınıza kaydederek daha sonra çıkartabilirsiniz.

E Devlet Öğrenci Belgesi Geçerlilik Süresi

E-Devlet sistemi üzerinden alınan resmî belgelerin geçerlilik süresi 6 ay olduğu için öğrencilerin belgeyi aldıkları tarihten itibaren en fazla 6 ay süre içerisinde işlemlerini bitirmeleri gerekir. 6 ay sonra geçerliliğini yitiren öğrenci belgenizi tekrar almanız gerekmektedir.

Ebadan Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

EBA sistemi üzerinden öğrenci belgesi almak isteyen öğrenciler aşağıdaki adımları izleyerek işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirler;

 • · EBA bilgilerinizi kullanarak sisteme giriş yapın.
 • · Ardından sayfa üzerinde bulunan “Öğrenci İşleri” menüsünü açın.
 • · Menüyü açtıktan sonra “Raporlar” sekmesine tıklayın.
 • · Karşınıza çıkan sayfada yazıcı işaretine tıklayın.
 • · Yazı işaretine tıkladıktan sonra karşınıza “Öğrenim Belgesi (EK1) Geçmiş Dönemler” seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneğe tıklayarak öğrenci belgenize ulaşabilirsiniz.

Ehliyet İçin Öğrenci Belgesi Nereden Alınır?

Ehliyet almak isteyen vatandaşların ihtiyaç duyduğu belgelerden biri de öğrenci belgesidir. Vatandaşın öğrenim gördüğü ve tamamladığı okul, öğrenim yılı gibi bilgilerin yer aldığı öğrenci belgesi ehliyet almak için istenmektedir.

Ehliyet sahibi olabilmek için en az ilkokuldan mezun olunması gerekir. Bunun için ehliyet almadan önce sağlık raporu, sicil kaydı ve öğrenci belgesi gibi belgelerinizi tamamlamanız gerekir.

Ehliyet sahibi olabilmek için öğrenci belgesini şu şekilde alabilirsiniz;

 • · Öğrenci belgesini internet üzerinden, eğitiminizi tamamladığınız okuldan veya Halk Eğitim Merkezlerinden alabilirsiniz.
 • · Eğitim görmeye devam ediyorsanız E-Devlet sistemi, EBA veya E-Okul sistemi üzerinden “Öğrenci Belgesi Sorgulama” işlemi yaparak belgenizi çıkartabilirsiniz.
 • · Mezun olmuş öğrenciler ise aynı sistemler üzerinden “Mezun Belgesi Sorgulama” işlemini gerçekleştirerek öğrenci belgesini alabilirler.

Açık Öğretim Öğrenci Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Açık öğretim okuyan veya tamamlayan öğrencilerin eğitim belgeleri diğer öğrenci belgelerinden daha farklı şekilde alınmaktadır. Açık öğretim öğrencileri öğrenci belgesini almak istediğine dair bir dilekçe yazmaları ve dilekçeyi Açık öğretim bürolarına götürerek başvuru yapmaları gerekir.

Dilekçe üzerinde öğrencinin adı, soyadı, T.C kimlik numarası ve imzasının olması gerekir. Ayrıca öğrenci eğer 18 yaşını doldurmamış ise velisi de başvuru işlemini gerçekleştirebilir. Başvuru işleminizi gerçekleştirdikten sonra Açık Öğretim öğrenci belgenizi alabilirsiniz.

Açık Öğretim Öğrenim Durum Belgesi Alma Şartları

Açık öğretin öğrencileri öğrenci durum belgelerini almak için aktif öğrenci olarak gözükmeleri gerekir. Öğrencinin kaydının yenilenmiş ve güncel olması zorunludur. Öğrenci kaydınızı güncelleştirmek için açık öğretim bürolarının kayıt tarihlerini takip ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Öğrenicinin kaydının aktif olmaması durumunda öğrenci belgesini alamaz.

Öğrenci Belgesi Diploma Yerine Geçer Mi?

Öğrenci belgesi öğrenciye ortaokul veya liseyi tamamlaması ardından verilmektedir. Birçok kurumda öğrenci belgesi geçerli olsa da diploma yerine geçmez. Diploma alan öğrencinin eğitim hayatı bitmiştir ve belirli bir alanda eğitimini tamamlamıştır. Ancak öğrenci belgesi alan öğrenci eğitim hayatına devam ettiği için diploma yerine geçmez.

Öğrenci Belgesi Başka Okuldan Alınır Mı?

Öğrenci belgesi başka okuldan alınır mı? Özellikle ehliyet sahibi olmak isteyen birçok kişi öğrenci belgesini başka bir okuldan alıp alamayacağını merak ediyor. Öğrenci belgesi öğrencinin eğitim gördüğü okul tarafından verilen resmi bir belgedir. Bu nedenle eğitim görülen okuldan başka herhangi bir okuldan öğrenci belgesinin alınması mümkün değildir.

Öğrenci Belgesi Barkot Numarası Nerede Yazar

Öğrenci belgesi barkot numarası nerede yazar. Öğrenci belgesi istenen birçok kurum ve kuruluş belge üzerinde yer alan barkod numarası istemektedir. E-Devlet sistemi üzerinden öğrenci belgesini alan öğrenciler belgeyi yazdırdıkları sırada “Barkotlu Belge Oluştur” seçeneğine tıklayarak öğrenci belgelerini barkotlu bir şekilde indirebilirler. Barkotlu öğrenci belgesinin barkot numarası belgenin sağ üst köşesinde yer almaktadır.

e devlet öğrenci belgesi

E Devlet Lise Diploma Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E Devlet lise diploma sorgulaması nasıl yapılır? .E-Devlet sistemi üzerinden lise diploması sorgulama işleminizi aşağıdaki adımları izleyerek gerçekleştirebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayın ve T.C kimlik numaranızla E-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın.

 • · Kurumlar sekmesinden “Milli Eğitim Bakanlığı” kurumunu seçin.
 • · Ardından karşınıza çıkan sayfada “Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama” butonuna basarak diplomanızı sorgulayabilirsiniz.

E Devlet Açık Öğretim Lise Mezuniyet Diplomasi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E Devlet açık öğretim lise mezuniyet diplomasi sorgulaması nasıl yapılır?. Açık öğretim lisesinden mezun olan öğrenciler örgün lise mezunları gibi diplomalarını E-Devlet sistemi üzerinden kolayca sorgulatabilirler. Mezuniyet diplomanızı sorgulamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz; · https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayarak E-Devlet sistemini açın.

 • · Açılan sayfada T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın.
 • · Arama bölümüne “Açık öğretim Lise Mezuniyet Diploması Sorgulama” yazın.
 • · Karşınıza çıkan sayfada “Uygulamaya Git” butonuna basarak ilgili sayfayı açın.
 • · Açılan sayfada “Mezuniyet Belgesi Sorgulama” butonuna basarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

E Devlet öğrenci belgesi sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet öğrenci belgesi sorgulama işlemi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin öğrenci belgelerini alabilmeleri için hazırlanmıştır. E-Devletten öğrenci belgesi sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • · T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın.
 • · Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfa üzerinde yer alana “Kurumlar” semesine tıklayın ve sıralanan kurumlar arasından “Milli Eğitim Bakanlığı” kurumunu seçerek devam edin.
 • · Ardından karşınıza çıkan hizmetler arasından “Öğrenci Belgesi Sorgulama” butonuna basarak öğrenci belgenizi sorgulatabilirsiniz.

E Devletten ek-c2 Belgesi Nasıl Alınır?

E Devletten ek-c2 belgesi nasıl alınır? E Devlet sisteminden EK-C2 belgesi almak isteyen öğrenciler aşağıdaki adımları izleyerek işlemlerini gerçekleştirebilirler. · https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-liseleri-hizmete-ozel-ogrenci-durum-belgesi-ek-c2-sorgulama linkine tıklayın.

 • · Açılan sayfada “kimliğimi Şimdi Doğrula” Butonuna basın.
 • · Ardından T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapın.
 • · Karşınıza çıkan sayfada mezuniyet bilgilerinizi görüntüleyebilir ve mezuniyet belgenizi çıkartabilirsiniz.

E Devlet Öğrenci Belgesi Gözükmüyor

E Devlet öğrenci belgesi gözükmüyor. E-Devlet sistemi üzerinden öğrenci belgesini almak isteyen öğrenciler zaman zaman belgelerini göremeyebiliyorlar. Bu durum sistemle alakalı olabilir veya yeni mezun olunmuş ise sisteme düşmemiş olabilir. Böyle bir durumda ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri E-Okul veya EBA sisteminden öğrenci belgelerini alabilirler.

Yükseköğretim kurumunda eğitim gören öğrenciler ise fakültelerinin öğrenci işlerinden öğrenci belgelerini alabilirler.

Geçmiş Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Geçmiş öğrenci belgesi nasıl alınır? Öğrenci belgelerinin geçerlilik süresi 6 aylıktır. Bu nedenle 6 aydan daha önce çıkarılan öğrenci belgeleri artık geçerli değildir. Süresi dolan öğrenci belgenizi E-Devlet, E-Okul, EBA veya mezun olunan okul aracılığı ile tekrardan öğrenci belgesinin çıkartılması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.