Türk Telekom Cihaz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Telekom Cihaz Sorgulama Nasıl Yapılır?
10.09.2022
A+
A-

Türk Telekom Cihaz Sorgulama Nasıl Yapılır? 2023 Türk Telekom cihaz almak isteyen kişiler, cihaz nasıl alınır? Türk Telekom Cihaz sorgulama nasıl yapılır? Türk Telekom Cihaz almak için kaç puan gerekir? Türk Telekom puan sorgulama gibi merak edilen konu başlıklarını merak etmektedirler. Bu yazımızda merak edilen konu başlıklarını sizlere anlatıyoruz.

Türk Telekom Cihaz Sorgulama Sonucu Ne Anlama Gelir?

Türk Telekom cihaz sorgulama sonucu, başvuru sahibinin iletişim adresine kısa mesaj, mail olarak veya aranarak iletilir. Başvuru sahibine iletilen kısa mesaj içerisinde belirli bir puan aralığı ifade edilmektedir. Türk Telekom Cihaz sorgulama sonucu olarak iletilen mesajda yer alan puan karşılığında Türk Telekom cihazı alınabilir. Ancak puanın düşük olması durumunda Türk Telekom cihazları satın alınamaz. Böyle bir durumda puan arttırmak için birkaç farklı adımı izleyebilirsiniz. Bu adımlar hakkında bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

E-Devletten Türk Telekom Cihaz Sorgulama Yapılır Mı?

Türk Telekom cihaz sorgulama yöntemlerinden biri de E Devlet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. E Devlet’ten Türk Telekom cihaz sorgulama işlemi şu an için yapılamıyor. Ancak puan hesaplaması için kullanılan borçlar takip edilebiliyor. Bu sayede cihaz alıp alamayacağınız konusunda fikir edinebilir ve puanının yükseltmek için hangi borçları ödemeniz gerektiğini de öğrenebilirsiniz.

E Devletten Türk Telekom cihaz sorgulama için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 •  Öncelikle T.C. kimlik numaranız ve E Devlet şifreniz ile E Devlet sistemine giriş yapın.
 •  Ardından sayfanın arama motoruna “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazarak arama yapın.
 •  Karşınıza çıkan sonuçlardan “Risk Merkezi Raporu Başvurusu (Türkiye Bankalar Birliği) seçeneğine tıklayın.
 •  Açılan sayfanın sağ üst kısmında yer alan “Yeni Başvuru” butonuna basın.
 •  Ardından başvur bilgilerinizi doldurarak “Başvur” butonuna basın.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra başvuru sonuçlarınız SMS yolu ile iletilecektir.

Türk Telekom Cihaz Almak İçin Kaç Puan Gerekir?

Türk Telekom cihazı almak isteyen kişiler belirli bir puanı geçmeleri gerekir. Türk Telekom cihaz almak için gerekli olan puan en az 700’dür. Puan aralığınıza göre kefil ile veya kefilsiz bir şekilde Türk Telekom cihazı satın alabilirsiniz. Cihaz almak için gerekli olan puanınız düşük bir aralıkta ise sadece kefil göstererek cihaz satın alabilirsiniz. Ancak cihaz almak için gerekli olan puanınız yüksek aralıkta ise kefilsiz bir şekilde alabilirsiniz.

Türk Telekom cihaz sorgulama puan aralıkları aşağıdaki gibidir;

 •  Findeks kredi notunuz 1 ile 700 arası ise riskli olarak değerlendirilir ve ne kefil ile nede kefilsiz bir şekilde cihaz satın alamazsınız.
 •  Findeks kredi notunuz 700 ve 1500 aralığında ise az riskli olarak değerlendirilir ve sadece kefil ile cihaz satın alabilirsiniz.
 •  Findeks kredi notunuz 1500 puan üzerinde ise kefilsiz bir şekilde cihaz alabilirsiniz.

Türk Telekom Cihaz Sorgulama Puanları Neye Göre Belirlenir?

Türk Telekom cihazı satın almak isteyen kişilerin belirli bir puan üzerinde olmaları gerekir. Bu puanlar belirlenirken bazı şartlar göz önüne alınır. Türk Telekom cihaz sorgulama puanları kriterleri arasında birçok farklı unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar aşağıdaki gibidir;

 •  İcralık borcunuzun bulunmaması
 •  Faturaları zamanında ödemek
 •  Herhangi bir kredi borcunun bulunmaması gerekir.

Yukarıdaki standartlara uygun görülen kişiler Türk Telekom cihazı satın alabilirler.

Türk Telekom Cihaz Sorgulama Puanları Nasıl Yükseltilir?

Türk Telekom cihaz sorgulama puanınızı yükseltmek için borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz gerekir. Özellikle sık sık borçlarınızı ödemeyi unutuyor veya erteliyorsanız mutlaka otomatik bir ödeme talimatı oluşturabilirsiniz. Bu sayede kredi notunuz yükselecektir. Ayrıca gereksiz bir yere faiz ödemek zorunda da kalmazsınız.

Türk Telekom cihaz sorgulama puanlarını yükseltmek için aşağıdaki şartlara uyabilirsiniz.

 •  Faturaları zamanında ödemek
 •  İcralık bir borcunuz var ise mutlaka borcunuzu kapatmak
 •  Herhangi bir kredi borcunuz var ise borcunuzu kapatmak veya düzenli bir şekilde ödemek

Türk Telekom Puanımla Hangi Cihazları Alabilirim?

Türk Telekom puanınız ile birçok farklı cihaz satın alabilirsiniz. Satın alabileceğiniz bu cihazlar arasında bütçenize uygun biçimde olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Türk Telekom puanınız ile satın alabileceğiniz cihazlar aşağıdaki gibidir;

 •  Bilgisayar
 •  Ev telefonu
 •  Akıllı telefon
 •  Modem
 •  Tablet
 •  Akıllı saat
 •  Robot süpürge
 •  Oyun konsolu
 •  Kulaklık

türk telekom cihaz sorgulama

Türk Telekom Cihaz Borcumu Nasıl Öğrenebilirim?

Yeterli bir puanınız var ise Türk Telekom cihazı satın alabilirsiniz. Cihaz satın alan kişiler Türk Telekom cihaz borçlarının ne kadar kaldığını ne kadar daha ödeme yapabileceklerini merak edebiliyorlar. Türk Telekom cihaz borcunuzu sorgulamak için Türk Telekom mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirebilir ve uygulama üzerinde yer alan “Ürün ve Paketler” kısmında, güncel ve geçmiş zamanlarda yararlanmış olduğunuz cihaz kampanyaları yer almaktadır. Borcunuzu faturaya ek olarak ödemiyorsanız bu ekrandan öğrenebilirsiniz.

Borucunuzu faturaya ek olarak ödüyorsanız mobil uygulama üzerinden fatura bilgilerinize ulaşarak borcunuz hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

SMS ile Türk Telekom Cihaz Borcu Nasıl Öğrenilir?

SMS ile Türk Telekom cihaz borcunuz hakkında bilgi almak 5555’e mesaj atabilirsiniz. Göndermiş olduğunuz mesaja cevap olarak güncel borcunuz hakkında bilgiler yer almaktadır. Güncel borcunuz size vergiler dahil olmak üzere iletilmektedir.

Türk Telekom Cihaz Borcumu Nasıl Taksitlendiririm?

Türk Telekom cihaz satın alan kişiler cihaz borçlarını daha kolay bir şekilde ödeyebilmek için borçlarını taksitlendirmek isteyebiliyorlar. Cihaz borcunuzu ödemek için bütçenize göre taksitlendirme yapabilirsiniz.3, 6 ve 12 ay gibi Türk Telekom tarafından sunulan taksit imkanlarından yararlanabilirsiniz. Cihaz fiyatının artması durumunda taksit sayısı azalacaktır. Ayrıca taksit sayısı arttıkça cihazın ödeneceği taksit fiyatı azalsa da cihaz fiyatı artar. Bu nedenle olabildiğince az taksit ile ödeme yapmak daha kolay olacaktır.

Türk Telekom Evde İnternet Üzerinden Cihaz Alınabilir Mi?

Türk Telekom evde internet üzerinden cihaz satın alma imkanına sahipsiniz. Evde internet sayfası üzerinden veya mobil uygulaması üzerinden müşterilere özel cihazlardan satın alabilirsiniz. Satışa sunulan cihazlar ve taksitleri, internetten ve mobilden olmak üzere farklılık göstermektedir. Sunulan cihazlar içerisinden, bütçenize uygun cihazı seçerek satın alabilirsiniz.

Türk Telekom’un Kurumsal Cihaz Kampanyası

Türk Telekom müşterilerine özel birçok farklı cihaz kampanyası sunmaktadır. Bu cihaz kampanyalarından biri de kurumsal cihaz kampanyasıdır. Kurumsal cihaz kampanyası sayesinde işletmenizde iş amacı ile kullanılabilecek cihazlardan satın alabilirsiniz.

Türk Telekom kurumsal cihaz kampanyaları bazen ön ödeme zorunluluğu, taahhüt gibi şartlar eşliğinde satılabiliyor. Bu şartlar hakkında detaylı bilgi almak için Türk Telekom müşteri temsilcisi ile iletişime geçebilir ve Türk Telekom bayilerine giderek öğrenebilirsiniz.

Türk Telekom Cihaz Sorgulama İçin Hangi Bilgiler Gerekir?

Türk Telekom aracılığı ile kısa mesaj göndererek kredi notunuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sistem ücretli olarak tanımlanır ve yaklaşık olarak 9 TL karşılığında gerçekleştirilir. Türk Telekom cihaz sorgulama için telefonunuzun mesaj kısmına girerek alıcı kısmına 1122, mesaj kısmına ise T.C kimlik numaranızı ve doğum yılınızı yazarak mesaj göndermeniz gerekir.

Sistem tarafından otomatik olarak kredi notu hesaplanarak 1 ile 1900 bir puan aralığında bir yanıt verilmektedir. Kredi notunuz ne kadar yüksek ise cihaz alma imkanınız da aynı şekilde yüksektir. Türk Telekom cihaz sorgulama işlemi gerçekleştirmek isteyenler hangi bilgilerin verilmesi gerektiğini merak etmektedir. Türk Telekom Cihaz sorgulama işleminde yalnızca T.C kimlik numara bilgisi istenmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.