Barınma Yardımı Nedir? Barınma Yardımı Nasıl Alınır?

Barınma Yardımı Nedir? Barınma Yardımı Nasıl Alınır?
03.09.2022
A+
A-

Barınma Yardımı Nedir? Barınma Yardımı Nasıl Alınır? 2023. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlara yönelik birçok sosyal yardım projesi gerçekleştirmektedir. Yapılan bu sosyal yardımlardan biri de barınma yardımıdır. Barınma yardımı nedir? Nasıl alınır? Gibi merak edilen konu başlıklarını bu yazımızda anlatıyoruz.

Barınma Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından barınma ihtiyaçlarını karşılayamayan aileler için barınma yardımı verilmektedir. Barınma yardımı, evinin onarımı, bakımı ya da prefabrik ev yapımı gibi işlemlerde kullanılması üzere verilen maddi yardımdır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen barınma yardımları, 18 yaşından büyük kişilerin ev ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ve evlerinin bakım ve onarım gibi işlemlerinin tamamlanabilmesi amacıyla verilmektedir. Çeşitli şartlar altında belirli kişilere verin barınma yardımı ile ilgili detaylar yazının devamında yer almaktadır.

Barınma Yardımı Kimlere Verilir?

Barınma yardımı almak isteyen vatandaşların öncelikle çeşitli şartlara uygun görülmeleri gerekir. Bu şartlara uygun görülen kişiler barınma yardımı için başvuruda bulunarak, bu yardımdan hak kazanabilirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen barınma yardımından yararlanabilecek vatandaşlar aşağıdaki gibidir;

  •  Hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olan haneler (Muhtaçlık sınırı altında olabilmesi için hanenin toplam gelirinin asgari ücretin üçte birinden daha az olması durumudur.)
  •  Ev, yaşanamayacak düzeyde, sağlıksız ve eski olması gerekir.
  •  Yaşlılık, engelli olma durumu, dul olma ve tek ebeveynli gibi özel durumlardan en az biri olmalı
  •  Evin tapusu başvurusu sahibinin adına kayıtlı olmalıdır.

Barınma Yardımı Ne Kadar 2023

Barınma yardımı miktarı, yaşanılan evin normal standartların altında olması ve evin eski ve sağlıksızlık durumu göz önüne alınarak belirlenmektedir. Ayrıca barınma yardımının kullanılma amacına göre de değişkenlik gösterir. Örneğin evin onarımı için alınacak olan barınma yardımı ile prefabrik ev için kullanılacak olan barınma yardımının miktarları aynı değildir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen barınma yardımı tutarı 20.000 TL ile 40.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Barınma yardımı miktarı aşağıdaki gibidir;

  •  Onarım için kullanılacak barınma yardımı miktarı: 20.000 TL
  •  Prefabrik ev için kullanılacak barınma yardımı miktarı: 30.000 TL
  •  Betonarme ev için kullanılacak barınma yardımı miktarı: 40.000 TL

40.000 TL Maddi Yardım Başvurusu

Barınma yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikle başvuru yapmaları gerekir. Başvuru işlemleri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. 40.000 TL maddi yardım başvurusunda bulunmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarını ziyaret etmeniz ve vakıf tarafından size verilecek olan başvuru formunu doldurmanız gerekir.

Başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız, başvurunuzun doğru bir şekilde tamamlanması için gereklidir. Vakıf tarafından verilecek olan başvuru formunu doldururken kimlik bilgileriniz de istenir. Bu nedenle kimliğinizi yanınızda götürmeniz gerekir. Ayrıca başvuru için istenen diğer belgeleri de yanınızda götürmelisiniz.

Başvuru işleminiz tamamlandıktan sonra heyet tarafından gönderilen personelle evinizi ziyaret edecek ve durum hakkında bir rapor oluşturacaktır. Rapor sonucunda yardım almaya hak kazanıp kazanamadığınızı öğrenebilirsiniz. Barınma yardımı genellikle nakit para olarak yapılırken bazen eşya desteği olarak da yapılabilmektedir. Bu durum barınma yardımı alan vatandaşın barınma yardımını kullanacağı noktaya bağlı olarak değişmektedir.

40.000 TL Maddi Yardım Nasıl Alınır?

40.000 TL maddi yardım nasıl alınır? Sorusu, barınma ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan haneler tarafından sıkça sorulmaktadır. 40.000 TL’lik barınma yardımı alabilmek için vatandaşların, ikametgahlarının bulunduğu ilde hizmet vermekte olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nı ziyaret etmelisiniz.

İlgili vakfa gittikten sona vakıf tarafından sizden istenen bilgileri vermeniz gerekir. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra 30 gün içerisinde başvurunuz sonuçlanacaktır. Ön başvurunuzun onaylanması halinde evinize gelecek heyet, barınma yardımına ihtiyacınızın olup olmadığını belirleyecektir. Heyet tarafından barınma yardımına ihtiyacı var şeklinde bir dönüş yapılması halinde barınma yardımından yararlanabilirsiniz.

Barınma Yardımı Başvuru Formu

Barınma yardımı başvurusunun tamamlanması için başvuru formunun doldurulması gerekir. Başvuru formu üzerinde yer alan kimlik bilgileri ve diğer bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması başvurunun onaylanabilmesi için önemlidir. Başvuru formu üzerinde eksik ya da yanlış bilgi vermek başvurunun direkt olarak reddedilmesine neden olur. Bu nedenle başvuru formunu doldururken mutlaka dikkatli olmalısınız. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek barınma yardımı başvurusu formunu alabilirsiniz.

barınma yardımı başvurusu

Barınma Yardımı Şartları

Barınma yardımından yararlanabilmek için çeşitli şartların karşılanabilmesi gerekir. Bu şartları karşılayan vatandaşlar barınma yardımı başvurusunda bulunabilir ve başvurularının onaylanması halinde yardımdan yararlanabilirler. Barınma yardımı başvuru şartları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmekte olup yalnızca gerçek ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi üzerine oluşturulan şartlardır.

Barınma yardımı şartları aşağıdaki gibidir;

  •  Barınma yardımından yararlanılabilmesi için hane gelirinin mutlaka muhtaçlık sınırı altında olması gerekir.
  •  Barınma yardımının kullanılacağı evin eski ve sağlıksız olması gerekir.
  •  Başvuruda bulunan vatandaşın, barınma yardımı alacağı evin tapusu, kendi adına olmalıdır.

KYK Beslenme ve Barınma Yardımı

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, yurtta yaşayan öğrencilerin sağlıklı, dengeli ve ucuz bir şekilde beslenebilmelerini sağlamak amacıyla yemek fiyatlarının, piyasa fiyatlarının çok daha az bir oranda indirimli bir şekilde gerçekleşmesi için çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalara örnek olarak öğrencilere yönelik beslenme ve barınma gibi çeşitli sosyal yardımlar yapılmaktadır.

Öğrenciler bu yardımlardan yararlanabilmek için E Devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunabilirler. Ayrıca Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

Barınma Yardımı Nasıl Alınır?

Barınma yardımı başvuru şatlarını taşıyan kişilerin barınma yardımı alabilmeleri için ikametgah adreslerinize en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek T.C. kimlik kart bilgileriniz ile başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Barınma yardımı kapsamı içerisinde, barınma yardımı için söz konusu evin gerekli şartlara uygun olması gerekir.

Evin durumunun tespit edilmesinin ardından barınma yardımı yapılmaktadır. Barınma yardımı nakdi olarak ya da eşya olarak yapılabilmektedir.

Barınma Yardımları Genelgesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilen projelerden biri de barınma yardımıdır. Barınma yardımı kapsamında, vatandaşların evlerini yenileyebilmesi, onarabilmesi ya da betonarme ev gibi işlemlerin yapılabilmesi için vatandaşlara yönelik maddi yardım yapılmaktadır. Aynı şekilde ev eşyaları çok eskiyen ve yenileme durumu olmayan haneler için de ev eşyası şeklinde barınma yardımı yapılmaktadır.

Barınma yardımı 20.000 TL ile 40.000 TL arasında değişkenlik gösterir. Bu fiyat aralığı onarım, prefabrik ve betonarme yapımı olmak üzere değişkenlik gösterir. Barınma yardımı ile ilgili genelgeyi okumak isteyen vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sayfası üzerinden genelgeye ulaşabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.