Norveç İş Başvurusu Nasıl yapılır? Başvuru Formu

Norveç İş Başvurusu Nasıl yapılır? Başvuru Formu
19.04.2023
A+
A-

Norveç iş başvurusu nasıl yapılır, Norveç oturma izni, Norveç çalışma izin başvurusu, Norveç iş ilanları ve alım yapılan pozisyonlar hakkında…Bu yazımızda Norveç iş imkanları ile ilgili genel bilgileri, Norveç iş ilanları ve faydalı linkleri bulabilirsiniz. Norveç ile ilgili, Norveç’te iş bulmak kolay mı?, Norveç’e nasıl gidilir?, Norveç’e nasıl iltica edebilirim?, Norveç asgari ücret ne kadar?, Norveç’te aranan meslekler nelerdir? gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. 

Norveç İş Başvurusu

Norveç ülkesinde çalışmak yada ikamaet etmek istiyorsanız oturma ve çalışma izni almak zorundasınız. Ülke 90 günden fazla kalan kişiler için bu izinleri zorunlu kılmaktadır. 90 güne kadar turist olarak kalabilirsiniz.

Ülkemiz vatandaşı olan kişiler internet portalı üzerinden yada Ankara, İzmir ve Antalya illerinde bulunan başvuru merkezlerinden randevu alarak başvuru yapmaktadırlar. Başvuru için randevu alma süresi 3 günü geçmemektedir. Norveç Göçmenlik Müdürlüğü üzerinden başvuru için gerekli olan belgeleri ve şartları inceleyebilirsiniz.

Norveç İşçi Alımı

Norveç her yıl olduğu gibi bu yılda farklı iş kollarından vasıflı ve vasıfsız işçi ve personel alımı yapmakta olan ülkeler arasındadır. Personel ve işçi alımları dönemsel olarak yapılmakta olup Norveç iş başvurusu formu ve açık pozisyonlar hakkında ayrıntılı bilgiyi Norveç Büyükelçiliklerinden öğrenebilirsiniz.

Norveç İşçi Alım Şartları

Norveç işçi ve personel alımlarında her ülkede olduğu gibi bazı şartlar aramaktadır. Ülke en az lise ve dengi okullardan mezun, meslek yüksek okulu ve üniversite eğitimini tamamlamış kişileri almayı hedeflemektedir.

Alım yapılacak olan personellerde vasıflı olanlar için iyi derecede İngilizce bilmek gerekiyor. Diğer personeller içinse orta derecede yabancı dil bilgisi şartı aranmaktadır.

Vasıflı olan personel için mesleki yeterlilik belgeleri, diploma, mesleklerinde en az 2 yada 3 yıl tecrübeli kişilere öncelik verilmektedir.

Norveç işçi alımları için oturma ve çalışma iznilerinin tam olması gerekmektedir. Bu izinler alındıktan sonra Norveçte çalışmak için gerekli tüm şartlar eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir.

Norveç Maaşları

Norveç gelir seviyesinin ve sosyal olanaklarının en fazla olduğu ülkelerden biri olduğu için çok kişi tarafından tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkeye giriş yapan bir personel yıllık olarak 40.000$ ile 60.000$ arasında gelir elde etmektedir. Tabi bu ücret yıllara göre artmaktadır. Aynı zamanda kişinin yapmış olduğu işin niteliğine göre de değişmektedir.

Norveç İş İlanları

Norveç ülkesinde bulunan yerli ve yabancı şirketlerin iş ilanlarını takip ederek online olarak bu iş ilanlarına başvuru yapmak gerekiyor. Firma ile çalışma ve iş sözleşmesi imzalandıktan sonra gerekli izin ve belgeleri almak, çalışma izni ve oturma izni almanın en kolay yoludur. Norveç Büyükelçilik yolu ilede dış ülkelerden personel ve eleman alımları da yapmaktadır. Büyükelçiliklere giderek açık pozisyonlar hakkında ayrıntılı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Norveç İş Başvuru Formu

Norveç iş başvurusu formu açık pozisyonlar:

İş başvurusu>>>>