KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama
03.07.2022
A+
A-

KOSGEB Başvuru Formu 2023. Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) girişimcileri destelemek amacıyla kurulan bir kurumdur. Herhangi bir işletme kurmak isteyen vatandaşlar gerekli olan sermayeyi elde etmekte zorlanabiliyorlar. Vatandaşların işletmeleri için gerekli olan sermayeyi karşılamak ve vatandaşların işletmelerinin kurmalarına yardım etmek amacıyla kurulan KOSGEB’e başvuruda bulunarak işletmeniz için gerekli olan sermayeyi almaya hak kazanabilirsiniz.

KOSGEB başvurusunda bulunmak için vatandaşların öncelikle başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formları işletme türüne, büyüklüğüne ve çeşitli durumlarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle başvuru formunu doldurmadan önce işletmeniz için uygun olan başvuru formunu doldurduğunuzdan emin olmalısın. KOSGEB başvuru forumlarına https://www.kosgeb.gov.tr linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada yer alan başvuru forumları arasında kurmak istediğiniz işletmeye uygun olan başvurunu seçmeniz ardından başvuru doldurarak teslim etmeniz gerekir. Başvuru forumları teslim edildikten sonra başvurular belirli bir sıraya alınır ve yaklaşık olarak 15 gün içerisinde sonuçlanır.

KOSGEB Başvuru Sorgulama

KOSGEB Başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunan vatandaşlar, başvuru sorgulama işlemi yaparak başvurularının hangi aşamada olduğuna dair bilgi alabilirler. KOSGEB başvuru sorgulama işlemleri 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Başvuru sorgulama işlemleri hem E-Devlet sistemi üzerinden hem de KOSGEB E-Hizmetler aracılığı ile yapılabilmektedir.

KOSGEB başvuru sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden yapmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki adımları izlemeleri gerekir; · https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-isletme-durum-sorgulama linkine tıklayın

 •  “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın.
 •  T.C kimlik numara bilginizi ve E-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
 •  Açılan sayfada yer alan “uygulamaya Git” butonuna basın.
 •  Açılan sayfada kimlik doğrulama işleminizi yapın ve “Onayla” butonuna basarak ilerleyin.
 •  Ardından “Kabul Ediyorum” butonuna basın ve kullanıcı tipi olarak “İşletme” seçeneğini seçin.
 •  Vergi numaranızı veya T.C kimlik numaranızı girerek “Giriş” butonuna basın.
 •  Açılacak olan sayfada mevcut başvurularınız karşınıza çıkacaktır. Bu sayfada başvuru sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

KOSGEB başvuru sorgulama işlemini KOSGEB E-Hizmetler sistemi üzerinden yapmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki adımları izlemeleri gerekir; · https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler linkine tıklayın.

 •  Açılan sayfada yer alan “Durum Sorgulama İşlemleri” seçeneğini seçin.
 •  Ardından “İşletme Durum Sorgulama” butonuna basarak ilgili sayfaya ulaşın.
 •  Açılan sayfada şu adımları izleyin; “Kabul Ediyorum” butonuna basın > Kullanıcı tipini “İşletme” olarak seçin > Vergi veya T.C kimlik bilginizi yazın > “Giriş” butonuna basın.
 •  Açılacak olan sayfada başvuru sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

KOSGEB Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

KOSGEB başvurusunda bulunmak için öncelikle başvuru formunun tamamlanması gerekir. Birçok vatandaş başvuru formunu tamamlamaya çalışırken yanlış işlemler yapabiliyorlar. İşlemlerin yanlış yapılması durumunda yapılan başvuru direkt olarak reddedilir veya başvuru işlemi sıraya alınmaz. KOSGEB başvuru formunu doğru bir şekilde doldurmanız başvurunuzun tamamlanması ve yardım alabilmeniz için gereklidir.

KOSGEB başvuru formunu doğru bir şekilde tamamlamak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir. · Öncelikle https://www.kosgeb.gov.tr linkine tıklayarak başvuru formuna ulaşın.

 •  Açılan sayfada yer alan başvuru forumları arasında kendi işletmenize uygun olan başvuru formunu seçin.
 •  Açılacak olan başvuru formu üzerinde yer alan tüm bölümleri eksiksiz ve doğru bilgileriniz ile doldurun.
 •  Başvuru formu üzerinde yer alan bilgiler genel anlamda şu şekildedir; Girişimcilik destek programı, kuruluş ile ilgili bilgiler, işletmeye ait vergi numarası, başvuru sahibinin adı ve kullandığı banka, şube adı ve kodu, IBAN numarası gibi bilgiler istenmektedir. Bu bölümleri eksiksiz bir şekilde doldurmaya özen göstermelisiniz.

KOSGEB

KOSGEB Başvuru Formu Örneği

KOSGEB başvuru formunu doldurarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz. Başvuru işlemlerinin doğru bir şekilde tamamlanması ve başvurunuzun sıraya alınması için başvuru formunun doğru bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Vatandaşlar başvuru formunu doldururken başvuru formu üzerindeki bölümleri tam olarak yapamayabiliyorlar. Böyle bir durumda başvurular iptal edilir ve sıraya alınmaz. Başvuru formu örneği ile başvuru formunu tamamlamadan önce forum üzerindeki bilgileri öğrenebilirsiniz.

Başvuru form örneğine KOSGEB’in resmi internet sitesi üzerinden ulaşmanız mümkündür. Başvuru form örneği için https://www.kosgeb.gov.tr linkine tıklayın. Açılan sayfa üzerinde yer alan “Başvuru Form Örneği” seçeneği tıklayarak form örneğine ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB başvurusunda bulunmak için öncelikle başvuru formunun tamamlanması gerekmektedir. Başvuru formuna E-Devlet sistemi üzerinden veya KOSGEB E-Hizmet sistemi üzerinden ulaşmanız mümkündür. Başvuru formunu doldururken başvurur form üzerinde yer alan bölümleri eksiksiz ve güncel bilgileriniz ile doldurduğunuzdan emin olmalısınız.

KOSGEB başvurusunda bulunmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz; · Öncelikle www.kosgeb.gov.tr linkine tıklayın.

 • · Sayfanın sağ süt köşesinde bulunan E-Hizmetler butonuna basın.
 • · Ardından “Tüm Hizmetleri Göster” butonuna basın.
 • · Açılan sayfada başvuru sorgulama, başvuru yapma ve diğer işlemler için seçenekleri göreceksiniz. Bu seçenekler arasında yer alan “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” butonuna basın.
 • · Ardından “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu” seçeneğine basın.
 • · Açılan sayfada “Kabul Ediyorum” butonu bastıktan sonra bilgilerinizi girin. Ardından “Giriş” butonuna basın.
 • · Karşınıza çıkan sayfadan başvuru formunu doldurarak başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

KOSGEB Başvurusu Nereden Yapılır?

Küçük ve Orta Ölçekli İşetmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin kurulması ve bu işletmelerin büyümesi için gerekli olan sermayeyi, işletme sahiplerine belirli şartlar altında veren bir kurumdur. KOSGEB’den sermaye almak için başvuruda bulunmak için vatandaşların karşısına 2 farklı seçenek çıkmaktadır. Bu iki seçenekten birini seçerek başvuru işleminizi kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

1- KOSGEB başvuruları E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-isletme-durum-sorgulama linkine tıklayın ve başvuru formunu doldurun.

2- KOSGEB başvurularının alındığı bir diğer site ise KOSGEB resmi internet sayfasıdır. Bunun için https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler linkine tıklayın. Açılan sayfada yer alan “Durum Sorgulama İşlemleri” seçeneğine basarak başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB başvurusuna bulunmak için vatandaşların öncelikle başvuru şartlarına uygun olmaları ardından başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir. KOSGEB başvuru şartlarına ait detaylı bilgiye https://www.kosgeb.gov.tr linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

KOSGEB başvuru şartları aşağıdaki şekildedir;

 •  Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların Üniversite mezunu veya teknik lise mezunu olmaları gerekmektedir.
 •  Vatandaşların 1981 ve sonrası doğmuş olmaları gerekir.
 •  Başvuru döneminin ilan edildiği ay ve önceki ayda MKİ’de çalışmıyor olunması gerekir.
 •  Başvuru döneminin ilan edildiği aydan itibaren son 3 yıl içerisinde toplam SGK 4A’lı prim günü sayısının 180 günden fazla olmaması gerekir.

Bu şartlara uyan ve işletme kurmak veya işletmelerini büyütmek isteyen vatandaşlar KOSGEB başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.