Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru ve Sorgulama

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru ve Sorgulama
30.03.2023
A+
A-

Trabzon Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Trabzon Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu il sınırları içerinde yaşayan vatandaşları için her daim yardım projeleri ve kampanyaları sunmaya devam etmektedir. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi ailelere ve kimsesizlere yapmış olduğu sosyal yardım destekleri ile Türkiye illeri arasında gözde belediye olmuş durumdadır. 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi ve muhtaç kişiler için her alanda yardım projeleri sunmaktadır. Bu yardım türlerinden en çok talep gören yardımlar kart 61, gıda yardımları, kıyafet yardımı, yakacak yardımı ve Trabzon Büyükşehir ramazan yardımı başvurusu yardımları olmuştur. İhtiyaç sahibi olan ve başvuru yapan kişiler gerekli şartla uygun olduğu takdir de kesinlikle başvuruları olumsuz olarak cevaplanmamaktadır. 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi göreve geldiği zamandan bu yana önce insan diyerek ilk başlardan geldiğimiz güne kadar vatandaşlarına bir çok konuda sosyal yardım destekleri vermektedir. 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İnsanlar, ürettiklerini tüketmektedirler. Ürettikleri ile de kazanç elde ederek, tüketim haklarına sahip olmaktadırlar. Üretim ve tüketim dengesi bu şekilde korunmuş olmaktadır.

Ama, bireylerin üretim hakkının olmaması ya da üretimleri karşılığı yeteri kadar kazanç elde edememeleri, yaşam kaliteleri düşürmekte ve geçim derdini meydana getirmektedir.

Bu durumlar ile karşılaşıldığında da, yardım eli uzatanlar olmaktadır. En temelinde, devlet yapısı olarak bakıldığında, Türkiye’nin il belediyeleri, ihtiyaç sahibi kimseleri belirleyerek, gerekli olan yardımları yapmaktadır. Trabzon Büyükşehir Belediyesi de gerekli olan yardımları, ihtiyaç sahibi kişileri tespit ederek, teslim etmektedir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, birçok konuda yardım çalışması yürüterek, ihtiyaç sahibi bireylerin daha rahat yaşam sürmesini sağlamaktadır. En başta kart61 yardımı gelmektedir. Bu yardım ile bireyler, ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapabilmektedir.

Bireyler için sağlık yardımları da yapılmaktadır. Vatandaşların sağlık durumlarının iyileştirilmesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi için büyük önem arz etmektedir.  Maddi yetersizlik içerisinde olan öğrenciler için kırtasiye yardımı yapılmakta ve bu sayede de eğitim hayatlarının daha iyi geçmesi amaçlanmaktadır. İhtiyaç sahibi bireyler için, gıda yardımları ve günde 2 öğün olacak şekilde sıcak yemek dağıtımları da gerçekleştirilmekte olan yardımlar arasında yer almaktadır. Eşinden ayrılmış ya da eşi vefat etmiş kadınlar için de, ihtiyaçları doğrultusunda yardımlar yapılmaktadır. Engel durumu mevcut olan kişilerin de ihtiyaçları giderilmektedir. Kirada oturup da ödemesini gerçekleştiremeyen bireylere de yardım eli uzatılmaktadır. İhtiyaç sahiplerinin barınmaları için de çalışmalar mevcuttur. İhtiyaç sahiplerinin giysi, mobilya ve ev eşyası ihtiyaçları için gerekli yardım çalışmaları yürütülerek, gereken şekilde teslimler gerçekleştirilmektedir.  Şehit ve gazi yakını olan kişilerin de ihtiyaçlarına kulak verilmekte ve onlara da yardımlar ulaştırılmaktadır. Öğrenciler için , kırtasiye yardımının yanı sıra eğitim yardımı da mevcuttur. Doğal afetlerde zarar görmüş bireylerin de yardım çağrılarına cevap verilmektedir. Kronik hastalığa sahip olan bireylere ve yaşlı kişilere de yardımlar ulaştırılmaktadır. Engelli ve hasta olan kişilerin ihtiyacı olan medikal ürünler temin edilip, dağıtımı gerçekleştirilmektedir.

Yaşlı kişilerin evde bakım hizmeti, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlenilmiştir. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, maddi yardım da yapmaktadır. Yani para yardımı yapmaktadır. Sığınmacı ve mülteci olan bireyler de unutulmayarak, ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmalar yürütülmektedir.İhtiyaç sahibi olan bireyler için yakacak yardımı da yapılmaktadır.

Anlaşılacağı üzere, Trabzon Büyükşehir Belediyesi yoğun bir çalışma sürdürerek, ihtiyaç sahibi kişilere ulaşmakta ve ihtiyaçlarını gidermektedir.Trabzon’un sınırları içerisinde yaşam sürmekte olan kimsesiz, yaşlı, engelli, kronik hasta, işsiz, dar gelirli kişilere yardımlar yapılmaktadır.İhtiyaç sahibi bireyler için her türlü yardım düşünülmüş olduğundan, maddi açıdan da yardım yapılmaktadır, beslenme anlamında da gerekenler yapılmaktadır. Muhtaç durumdaki bireyler için günlük iki öğün şeklinde, sıcak yemek servisi yapılmaktadır. Evler için mobilya, ev eşyası ve kendiler için de kıyafet yardımı sağlanmaktadır.

Engel durumu mevcut olan kişiler için medikal malzeme yardımları sağlanmaktadır. Ayrıca da, bulundukları ailenin su faturası %50 indirimli haldedir. Elbette ki sadece engellilere özel bir yardım değildir. Gelir durumu yetersiz olan kişiler için de bu uygulama mevcut durumdadır.Tıbbi araç- gereç ve medikal ürün desteği, hasta durumdaki bireyler için de sağlanmaktadır.Trabzon Büyükşehir Belediyesi, eğitim hususuna da gereken önemi vererek, maddi yetersizlik içerisinde olan ailelerin, üniversiteli, liseli, ortaokul ve ilkokul mensubu olan çocuklarına gerekli eğitim yardımlarını sağlamaktadır. Kırtasiye yardımı düşünüldüğünde, kalem, defter, kitap tarzı malzemeler, ihtiyaç sahiplerine teslim edilmektedir. Eğitim yardımı ise direk olarak para yardımı şeklinde yapılmakta ve ebeveynlere verilmektedir.

Bu konuda yardıma ihtiyaç duyan veliler, belediye binasına giderek çocukları için başvuruda bulunabilmektedir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken şey, çocukların kimlik bilgilerinin belediye yetkililerine ulaştırılmasıdır.Aslında her başvuruda titiz olunması gerekmekte ve her şey usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirilmelidir. Verilen bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır.Bir diğer yardım ise, hasta ve yaşlı kişiler için evlerinin temizliğinin yapılması ve kişisel bakımlarının gerçekleştirilmesi olmaktadır. Bunun için de belediye yetkilileri, adreslere giderek yardımcı olmaktadır.

Sağlık yardımı konusuna dikkat kesilmek gerekirse, yaşlı ve hasta durumdaki bireylerin sağlık durumlarının kontrolü yapılarak, bireylerin daha rahat yaşam sürmesi hedeflenmektedir.Bir diğer yardım olan ev eşyası yardımı ise, ihtiyaç doğrultusunda, ikinci el eşya temininin gerçekleştirilip, tesliminin yapılmasıdır.Yaşanmış olan doğal afetlerin bireylere verdiği zararların giderilmesi için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Bu doğrultuda da, ev eşyalarının kaybına uğrayan kişiler için, ev eşyası yardımı yapılmaktadır.

Trabzon’da bulunan sığınmacı kişilere de, gıda yardımı, ikinci el giysi yardımı, para yardımı yapılmaktadır.Eşi, askere gitmiş, vefat etmiş ya da eşinden boşanmış olan kadınlar ve çocukları için de gerekli olan tüm yardımlar yapılmaktadır. Giysi yardımı, eğitim yardımı, para ve gıda yardımı gibi türler mevcuttur.Maddi yetersizlikler içerisinde olup da kirada oturan kişiler için de kolaylıklar sağlanmaktadır. Ayrıca da evleri kötü durumda olan muhteşem tam durumdaki bireylerin evleri tamir edilmekte ve daha yaşanabilir ortamlar haline getirilmektedir.

Vatandaşlar için en büyük avantajlardan biri de Kart61 uygulamasıdır. Zira bu yardım ile bireylerin ihtiyaçları giderilmiş olmaktadır.Belediye ile anlaşma yapılmış olan yerlerden alışveriş yapılarak, her tür ihtiyaç karşılanabilmektedir.Bu uygulama, Trabzon’un 18 ilçesinde gerçekleştirilmektedir. Karta yüklenen miktarı belediye belirlemektedir. Bu da, ailedeki kişi sayısına göre belirlenen bir durumdur.

İki kişilik bir aile için 150 TL kart yüklemesi gerçekleştirilir. Dört kişilik aileler için 200 TL yükleme yapılmaktadır. Alıntı kişilik aileler için 250, yedi kişi ve üzeri olan aileler için de 300 TL yükleme gerçekleştirilmektedir.Kart 61’e başvurmak isteyen bireyler https://kurumsal.trabzon.bel.tr/TalepBasvuru linkine tıklayarak gerekli işlemleri gerçekleştirebilmektedir.Trabzon Vefa Destek Grubu, ihtiyaç sahibi olup da dışarı çıkamayan bireylerin ihtiyaçlarını gidermektedir. Dışarıya çıkamayan bireyler için alışveriş yaparak onlara teslim yapmaktadır.

Vefa Destek Grubu’na ulaşmak isteyen bireyler 110/250 5 ya da 156’yı arayabilmektedir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, işsiz, muhtaç durumdaki, hafta, yaşlı, engelli bireylere yardım sağlamaktadır.Dul kadınlar, afetzedeler, mülteci kişiler için de yardımlar hazırlanmaktadır. Şehit ve gazi yakınları, yetim ve öksüz çocuklar da yardımlardan yaralanma hakkına sahiptir. Far gelirli ailelerin eğitim çağındaki çocukları için de yardımlar mevcuttur.

Öğrenciler, öğrenci belgesini hazırlayarak, belediyeye yetkililerine teslim etmelidir. Engelli bireyler, sağlıkraporunu belediyeye teslim etmelidir. Far gelirli kişiler, muhtarlıktan onaylı yoksulluk belgesi alarak, belediyeye başvuruda bulunabilmektedir.Bir ailedeki kişi başına düşen gelir miktarı o dönemin asgari ücretin 1/3’ünden az olmalıdır.Kişilerin SGK dökümü de önemlidir. Zaten, gerekli incelemeler için adeta ziyareti yapılmaktadır.Herkesin hazırlanması gereken belgeler mevcuttur. Bunları ilçe ilgili detaylı bilgi için yetkililer ile görüşmek gerekmektedir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımlara başvurmak isteyen bireyler belediye binalarına giderek başvuruda bulabilmektedir. Bunun dışında e-devlet üzerinden de başvuru kabulü yapılmaktadır.

E-devlet üzerinden başvuru yapmak isteyen bireyler https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 tıklayarak gerekli işlemleri gerçekleştirebilmektedir.Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait resmi web sitesi üzerinden de işlemler gerçekleştirilmektedir.

0 462 224 61 61 numaralı telefon üzerinden de başvuru hakkında bilgi edinmek mümkündür.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu dijital ortamdan rahatlıkla yapılabilir. İnternet üzerinden Yardım Başvuru/Beyan Formu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Trabzon Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru formu internet üzerinde mevcuttur. İnternetten yardım başvurusunu doldurarak sosyal yardım desteklerinden yararlanabilirsiniz. Başvuru sırasında sizden T.C kimlik numaranız ve telefon numaranız istenecektir. Sizden istenen bilgileri başvuru formuna doğru olarak girmeniz gerekmektedir. Yanlış olarak tespit edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Trabzon Belediyesi Yardım Başvuru/Beyan Formu doldurmanız gereken başvuru formudur.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi yardım kartı diğer bir adı ile kart 61 Trabzon’da yaşayan ihtiyaç sahibi olan dar gelirli ailelere verilmek amacı ile uygulanan kartlı yardım sistemidir. Kart 61 sahibi olan ihtiyaç sahibi aileler temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak için kullanabilirler. Kar 61 Trabzon’da 18 ilçe içerisinde geçerlidir. Kart 61 sadece ihtiyaç sahibi olan ailelere değil engelli olan ailelere de verilmektedir. 

İhtiyaç sahibi ailelere verilen kart 61 bakiye yüklemesi ile alışveriş yapılan sistemle yürütülmektedir. Fakat kart bakiyesi hane içerisindeki birey sayılarına göre farklılık göstermektedir. Hane sayısına göre verilecek bakiye belirleme A, B, C, D olarak 4 grup halinde ayrılmaktadır. 

4 grupta bakiye belirleme şu şekilde olmaktadır;

  • A grubu olarak hane içerisindeki 1 ve 2 kişi için 150 TL verilmektedir.
  • B grubu olarak hane içerisindeki 3 ve 4 kişi için 200 TL verilmektedir.
  • C grubu olarak hane içerisindeki 5 ve 6 kişi için 250 TL verilmektedir.
  • D grubu olarak hane içerisindeki 7 ve üzeri kişiler için 300 TL gıda yardımı verilmektedir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı ihtiyaç sahibi ailelere erzak ve gıda kolileri yardımları yapılmaktadır. Trabzon Belediyesi ’de farkındalığını diğer yardımlarda gösterdiği gibi erzak yardımları destekleri ile gözde olan belediyeler arasında yerini almaktadır. Trabzon belediyesi ülkemizi saran covid-19 salgını pandemi sürecinde erzak yardımı desteğinde 20 bin koli olarak hedeflemiş ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara dağıtılması hedeflenmişti. 20 bin koli olarak hedeflenen yardımda 10 bin koli gıda yardımı üzerine 10 bin koli temizlik malzemeleri olmak üzere paketlenip ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. 

Erzak yardımı kart 61 üzerinden bakiye yüklemesi yapılarak verilmektedir. Yapılacak olan bakiye yüklemesi birey sayısı hesaplanarak yapılmaktadır. Kart 16’ya yapılan bakiye yüklemesi ile ihtiyaç sahipleri alışveriş yapabilmektedir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan maddi yardım kart 61 olarak belirlenmiştir. Bu kart sayesinde bireyler istedikleri gibi alışveriş yapabilmektedirler.

Aynı zamanda bireylerin kira ödeneklerisağlanmakta, gerektiğinde su faturası %50 indirimli halegetirilmekte ve çocukların eğitimleri için nakit para verilebilmektedir. Bunların yanı sıra mülteci bireyler için de para yardımı yapılmaktadır.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımlar bu şekildedir.İhtiyaç sahibi bireyler başvuruda bulunarak hakları olan yardımlardan faydalanabilmektedir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı ekonomik sıkıntı yaşayan, kimsesiz ve engelli olan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılarak vatandaşların yüzünü güldürmeye devam etmektedir.
Gıda yardımları kart 16 üzerinden yükleme yapılarak verilmektedir. kart 16’ya yükleme yapıldıktan sonra ihtiyaç sahipleri 18 ilçede anlaşmalı olan alışveriş marketlerinden gıda ihtiyaçlarını istedikleri şekilde alabilirler. Fakat unutulmamalı ki kart 16’ya yapılan yükleme ile tütün ürünleri alınamamaktadır. Gıda yardımı yapılacak kişilerin hane içerisindeki oturan bireylerin sayısına göre bakiye yüklemesi yapılmaktadır. Bu yardım yüklemesi 150 TL ile başlayarak birey sayısına göre 300 TL’ye kadar yükselebilir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Trabzon’da yaşayan vatandaşlar için ekonomik destek ve sosyal yardımlar desteklerini yapmaktadır. Yapılan projeler ve kampanyalar sayesinde Trabzon vatandaşları sosyal yönden güçlendirilmektedir.  

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ihtiyaç sahibi olan her ailelere sosyal yardım destekleri vererek Trabzon’a en iyi sosyal hizmet verebilmeyi hedeflemiştir. Sosyal yardım desteği almak için başvuran ihtiyaç sahibi aileleri oldukça geri çevirmeyerek vatandaşına her türlü sosyal yardım destekleri veren Trabzon Büyükşehir Belediyesi ülke genelinde dikkat çeken belediyelerden biri olmuştur.

Trabzon Ortahisar Belediyesi Sosyal Yardımlaşma

Trabzon Ortahisar Belediyesi Sosyal Yardımlaşma Ortahisar Belediyesi Sosyal Yardımlaşma İşleri müdürlüğü verdiği hizmetlerden herhangi bir maddi karşılık beklemeden hizmet vermektedir. Ortahisar Belediyesinin yapmış olduğu sosyal yardım destekleri; aile yardım hizmetleri adı altında ailelere yakıt yardımı, barınma yardımları ve tek seferlik olarak periyodik nakit ve giyim yardımları vermektedir. Çocuklar için yapılan yardımlar; şartlı eğitim, şartlı sağlık ve şartlı gebelik, çoklu doğum yardımı gibi hizmetler verilmektedir. Ayrıca kronik hastalıklar için, yabancılara verilen sosyal uyum yardımı, afet destekleri yardımı hizmetleri gibi sosyal yardımlarda sunulmaktadır. Sosyal yardım desteklerinde ayrıyeten genel sağlık sigortası hizmetleri, eşi vefat etmiş kadınlara düzenli olarak nakit yardımı yapılmaktadır. 

Düzenlik merkezi yardım hizmetlerinde ise; engelli aylığı ve engelli yakınlarına aylık yardımı, öksüz ve yetimlere yapılan yardımlar, muhtaç askerlere ve ailelerine verilen yardımlar, yaşlılık maaşı gibi bir çok yönde yardım hizmetleri sağlanmaktadır.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları her ailenin ihtiyacını karşılayacak düzeyde sosyal yardımlar yapılmaktadır.

Trabzon Büyükşehir belediyesinin sunmuş olduğu sosyal yardım destek projelerini sayacak olursak; kart 16 ile nakit yardımı, ihtiyaç sahiplerine kıyafet yardımı, sıcak yemek yardımı her gün günde iki öğün olacak şekilde, engelsiz yaşam projesi, yaşlı vatandaşlara yaşlı destek merkezi, ekonomik sıkıntı çeken ailelerin eğitim alan çocukları için kırtasiye yardımı yapılmaktadır. Su indirimi, evde temizlik ihtiyacını giremeyen yaşlı ve engelliler için evde temizlik hizmetleri gibi bir çok alanda sosyal hizmet destekleri verilmektedir.