TKİ Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kömür Yardımı Ne Zaman Verilecek?

TKİ Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kömür Yardımı Ne Zaman Verilecek?
22.03.2023
A+
A-

TKİ Kömür Yardımı Nedir? TKİ Kömür Yardımı Başvurusu 2023. Dar gelirli ailelere yakacak yardımı olarak verilen TKİ kömür yardımları 2023 yılında da dağıtılmaya devam ediliyor. Sıkça sorulan sorulardan olan; TKİ kömür yardımı nedir?  Peki TKİ kömür yardımına nasıl başvuru yapılır? gibi soruları sizler için araştırdık. Detaylar yazımızda.

TKİ Kömür Yardımı Nedir?

TKİ Kömür yardımı Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından belirlenecek ihtiyaç sahibi aileler için kömür yardımı bu yılda yapılmaya devam edecek. İhtiyaç sahibi ailelere yapılacak olan kömür yardımı sevkiyatları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenecek şartlara bağlı olarak Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye Taşkömürü Kurumu genel müdürlükleri tarafından belirlenecek ve dağıtımı yapılacaktır.

Karar kapsamında dağıtılacak olan kömür yardımı Posta ve Telgraf Teşkilatı tarafından taşınacak kısma ilişkin TKİ, TTK ve PTT arasında, vakıflar tarafından belirlenen ailelere doğrudan teslim edilmesi üzerinde anlaşma yapılacak. Ayrıca kömür teslimi ve teslim süreci boyunca doğacak vergi, harç ve harcamalar, TKİ ve TTK tarafından ödenerek vatandaşa ücretsiz bir şekilde verilecektir.

TKİ kömür yardımı almak isteyen vatandaşlar başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir. Başvuru formunu doldurmak için vatandaşların karşısına birkaç farklı alternatif yol çıkmaktadır. TKİ kömür yardımı başvuruları E Devlet sistemi üzerinden, sosyal yardım ve dayanışma vakıfları genel müdürlükleri ve PTT üzerinden gerçekleştirilecektir. Başvuru yöntemleri arasından istediğiniz yolu izleyerek başvuru işlemlerinizi kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Başvuru süreci yaklaşık olarak 15 20 gün sürer ve olumlu sonuçlanması halinde vatandaşın adresine kadar teslim edilmek üzere gönderilir.

TKİ Kömür Yardımı Kimler Alabilir?

TKİ kömür yardımı almak isteyen vatandaşların bazı şartlara uygun görülmeleri gerekir. Yakacak yardımı olarak dağıtılacak olan kömür yardımı, başta hane geliri muhtaçlık sınırı altında yaşayan kişilere verilir. (Hane halkı kişi başına düşen aylık ortalama kazanç, asgari ücretin 1/3 ünden az ise hane geliri muhtaçlık sınırı altındadır.) TKİ kömür yardımından yararlanabilecek kişiler aşağıdaki gibidir;

 •  Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar
 •  İşsiz olan veya işsizlik ücreti alanlar
 •  Çalışamayacak halde olan engelli veya kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar
 •  Herhangi bir gelire sahip olmayan ve kimsesiz dul kadınlar
 •  Herhangi bir gelire sahip olmayan yaşlı vatandaşlar ve afetzedeler kömür yardımından yararlanabileceklerdir.

TKİ Kömür Yardımı Nereden Alınır?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından muhtaç ve ihtiyaç sahibi aileler belirlenerek bu ailelere yönelik çeşitli sosyal yardımlar yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi aileler için gıda yardımı, erzak yardımı ve maddi yardım gibi sosyal yardımların yanı sıra yakacak yardımı başlığı altında kömür yardımı da yapılmaktadır.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar TKİ kömür yardımından yararlanabilmeleri için öncelikle başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuru işlemleri birkaç farklı yol üzerinden yapılmaktadır. Başvuru yapmak istediğiniz yöntemi

seçtikten sonra başvuru adımlarını takip ederek başvuru işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. TKİ kömür yardımı E Devlet sistemi, PTT ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılmaktadır.

TKİ Kömür Yardımı Başvurusu Sorgulama

TKİ kömür yardımı başvurusu sorgulama. TKİ kömür yardımına başvuru yapan herkesin merak ettiği konulardan bir tanesi TKİ kömür yardımı başvuru durumu. Başvuru durumunu öğrenmek isteyen herkes E devlet üzerinden başvuru yapabilirler.

https://www.turkiye.gov.tr/tki-sosyal-yardim-vakiflarina-linyit-komuru-satisinin-yapilmasi linkine tıklayarak başvurularınızı yapabilirsiniz.

TKİ Kömür Yardımı Ne Zaman Verilecek?

TKİ kömür yardımı başvurusu yapan vatandaşlar kömür yardımının ne zaman teslim edilebileceğini merak etmektedirler. Kömür yardımının dağıtılma tarihi her yıl çeşitli nedenlerden dolayı değişkenlik gösterebiliyor. Kış ayına girmeden önce başvuruda bulunan vatandaşların, başvurularının onaylanması halinde başvuru sahibinin ev adresine Ağustos ve Eylül ayı gibi teslim edilmektedir.

Ayrıca kömür yardımı dağıtımı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve TKİ tarafından sonbahara girmeden önce tüm hanelere dağıtımı yapılmaktadır.

TKİ Kömür Yardımı Parası Nereden Alınır?

İhtiyaç sahibi ailelere yönelik kömür yardımı her yıl olduğu gibi 2023 yılında da devam ediyor. Kömür yardım yapılmasına dair karar Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kömür yardımı kapsamında verilecek olan kömür yardımı parası belirli şartlar altında verilmektedir.

Kömür yardımı parası almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar ikametgah adreslerinin bulunduğu belediyeye bizzat giderek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları veya kaymakamlık binalarındaki sosyal hizmetler müdürlüklerine giderek başvuruda bulunabilirler.

tki kömür yardımı başvurusu

TKİ Kömür Yardımı Parası Ne Kadar 2023

TKİ kömür yardım parası her yıl ayrılan bütçeye, yapılan başvuru sahibine ve çeşitli nedenlere bağlı olmak üzere değişkenlik göstermektedir. 2021 yılında kömür yardım parası aylık 150 TL olmak üzere dağıtılmıştı. 2023 yılında ise ayrılan bütçeye göre belirlenecek olan kömür yardım parası hanelere eşit bir şekilde dağıtılacaktır.

TKİ Kömür Fiyatları 2023

TKİ kömür yardımına başvuruda bulunan ancak başvurusu onaylanmayan vatandaşlar TKİ den uygun fiyata kömür satın alabilme imkanlarına sahiptirler. TKİ den kömür satın alacak vatandaşlar TKİ kömürlerinin ne kadar olduğunu merak etmektedirler. Satın alma işlemleri için TKİ’nin resmi internet sitesini ziyaret etmeniz ve sayfa üzerinde yer alan kömür satış sayfasını kontrol ederek satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

TKİ kömür fiyat listesi şu şekildedir;

 •  (Torba) Kısrak dere Yıkanmış 18mm (parça) 2004,82 TL (KDV dahil.)
 •  (Torba) Kısrak dere Yıkanmış 10-18mm (fındık) 2004,82 TL (KDV dahil.)
 •  (Açık) Kısrak dere Yıkanmış 18mm (fındık) 1875,02 TL (KDV dahil.)
 •  (Açık) Kısrak dere Yıkanmış 18mm (toz) 1500,96 TL (KDV dahil.)

TKİ Kömür Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek?

TKİ kömür yardımlarını E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştiren ve sorgulama yapan vatandaşlar, kömür yardımı teslim edilebilir ibaresi ile karşılaşabiliyorlar. TKİ kömür yardımı teslim edilebilir ifadesi, yapılan başvurunun onaylandığı ve en kısa süre içerisinde başvuru sahibinin adresine teslim edileceği anlamına gelmektedir.

Ödeme Durumu Teslim Edilebilir Ne Demek?

TKİ kömür yardımı parası almak isteyen vatandaşların öncelikle başvuruda bulunması gerekir. Yapılan başvurular ortalama olarak 2 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurunuzu sorgulamak için E Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Başvuru sorgulaması yaptıktan sonra vatandaşların karşısına “Ödeme Durumu Teslim Edilebilir.” İfadesi çıkabiliyor.

Ödeme durumu teslim edilebilir ifadesi, başvuru sahibinin başvurusunun onaylandığı ve kısa süre içerisinde başvuru sahibine yardım parasının verileceği anlamına gelmektedir.

TKİ Kömür Yardımı Başvurusu

TKİ kömür yardımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar başvurularını birkaç farklı alternatif yol üzerinden gerçekleştirebilirler. Başvuru yöntemlerinden ilki, ikametgah adresinizin bulunduğu yerdeki ilçe belediyesi veya büyükşehir belediyesine giderek kömür yardımı alabilirsiniz. İlgili müdürlük tarafından size verilen başvuru formunu doğru bir şekilde doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bir başka yardım başvurusu ise E Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E Devlet üzerinden kömür yardımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki adımları takip ederek başvurularını tamamlayabilirler. · https://www.turkiye.gov.tr/tki-sosyal-yardim-vakiflarina-linyit-komuru-satisinin-yapilmasi linkine tıklayın.

 •  “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın.
 •  T.C kimlik numara ve E Devlet şifre bilgilerinizi girerek giriş yapın.
 •  Açılan sayfada aşağıya inerek “Uygulamaya Git” butonuna basın.
 •  Karşınıza çıkan başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamlayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.