SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama
13.04.2023
A+
A-

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Çocuk sahibi olan ihtiyaç sahibi ailelerin ekonomik sıkıntı yaşamaları ile birlikte çocukların ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük yaşayan ailelere devlet yardımı olarak SED yardımı verilmektedir. SED yardımının açıklımı Sosyal Ekonomik Desteği olarak açıklanmıştır. SED yardımı ailelerin çocuklarının ihtiyaçlarının ve bakımın karşılanması üzerine verilen yardımdır. 

Çocukların ihtiyaçları ve bakımları karşılanması için verilen Sosyal Ekonomik desteği kararlaştırılan sürelerde ve belirli miktarda nakit yardımı olarak verilmektedir.

SED Yardımı Nasıl Alınır?

Ekonomik sıkıntı çeken ailelerin çocuklarının bakımı ve ihtiyaçları karşılanması amacı ile başlatılan Sosyal Ekonomik desteğini dar gelirli aileler alabilir. Ekonomik durumları düzelene kadar belirli dönemlerde aileye nakit yardımı yapılmaktadır. SED yardımı projesinde maddi destek olarak yılda 1 defa yahut 2 defa Sosyal ekonomik destek verilmektedir.

SED yardımından faydalanan aileler yardım desteklerinin ay bazında düzenli olarak almaktadır. SED yardımından iki şekilde faydana bilirsiniz; 

Süreli olarak yardım desteği alacak aileler her ya sosyal yardım desteği alabileceklerdir.

Geçici olarak yardım desteğinden yararlanacak olan aileler yılda 1 defa yahut 2 defa destek alabileceklerdir. Yılda verilen sosyal destek en fazla 2 defa olacaktır.

SED Yardımı Ne Kadar?

SED yardımı ne kadar? Sorunu merak eden aileler için söyle cevaplayabiliriz. Hazine ve Maliye Bakanlığının belirlemiş olduğu memur aylıkların kat sayısı hesaplanarak miktar belirlenecektir. 

 • Devlet yardımı  olan SED yardımı yıl içerindeki katsayısı olarak hesaplanıyor. Belirtilen kat sayı 0,096157 olarak açıklanmıştır.
 • Eğitim alanında okul öncesi olanlar için %50 oran hesaplanarak 456,28 TL yardım verilmektedir.
 • SED yardımından yaralanacak ilköğretim için %75 oran hesaplanarak 684,41 TL yardım sağlanmaktır.
 • Ortaöğretim düzeyindekilere ise %80 oran hesaplanarak 730,04 TL yardım verilmektedir.
 • Eğitime devam edemeyen ortaöğretim için %50 oran hesaplanarak 730,04 TL yardım sağlanmaktadır. 
 • %90 oran hesaplanarak ise yüksek öğretim için 821,30 TL yardım verilmektedir. 
 • Aile Bakımına ihtiyaç duymayan gençlere %40 oran hesaplanarak 365,02 TL yardım yapılmaktadır.
 • Çocuk başına SED yardımı 1.023 TL verilirken 1,082 TL olarak artırılmıştır.

SED yardımı Nedir? Kimlere Verilir?

Bahsetmiş olduğumuz Sosyal Ekonomik destekten yararlanacak olan kişiler ekonomik sıkıntı nedenleri ile çocuklarının ihtiyaçlarında zorluk çeken ailelere verilmektedir. Ailelere çocukların bakımı ve ihtiyaçları karşılanması için sosyal yardım amacı ile verilen yardımdır. 

 • Sosyal Hizmetlerde yaşayan sosyal yardım verilmesi ile ailesi ile yaşam sürdüren çocuklara verilir.
 • Ailesinin yanında bakıma muhtaç olmayan ve SED yardımından faydalanmamış ekonomik sıkıntı çeken çocuklara verilmektedir.
 • Bakıma ihtiyacı olan fakat ailesinden ayrılmış ya da Sosyal Hizmetlerden ayrılmış olan çocukların iş ve meslek için kurslara giden ama daha işi ve mesleği olmamış çocuklar alabilir.
 • Zor durumlar karşısında ailesine bakmaya gücü olmayan çocuklara verilir.

SED Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED Yardım Başvurusu için bir takım gerekli şartlar ve istenen evraklar vardır. İstenen şartlara uygunsanız sizden istene belgeleri hazırlayarak yaşamız olduğunuz il ve ya ilçenin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler kurumu ziyaret edebilir ve müracaatınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

Kurumda müracaat sırasında başvuru yapacak olan kişi ile görevli psikolog görüşme yapacaktır. Yaptığınız görüşme sonunda psikoloğun yardımdan faydalanabileceği yahut faydalanamayacağı kararı verilecektir. 

Daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilir ve ulaşabilirsiniz.

SED Yardımı İçin Gerekli Belgeler

 SED yardımı için gerekli belgeler ile yaşamız olduğunuz il ve ya ilçenin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler kurumu ziyaret edebilir ve müracaatınızı gerçekleştirebilirsiniz.  Ayrıca Sosyal Hizmetler Merkez Müdürlükleri binalarına da gidebilirsiniz.

SED Yardım İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Müracaatınız için dilekçe
 • Nüfus cüzdanı ve ya T.C kimlik numaranızı gösteren belge
 • Öğrenci belgesi
 • İstenilen arasında varsa sağlık raporu
 • İŞKUR ve meslek kurslarına müracaat ettiğini gösteren belgeler

SED Yardım Sorgulama

SED Yardım sorgulaması yapabilmek için öncelikle SED yardım başvurusu yapmanız olmaktadır. Başvuru sonrasını yardımdan yaralanıp yararlanmayacağınız hakkındaki tüm takipleri E-Devlet uygulamasından kimlik bilgileriniz ile giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

SED yardımı başvuru sorgulama için E-Devlet uygulamasından kimlik bilgileriniz ile giriş yaparak öğrenebilirsiniz. E-Devlet uygulamasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölümündeki Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

SED yardımı ödemeleri için E-Devlet uygulamasından kimlik bilgileriniz ile giriş yaparak öğrenebilirsiniz. E-Devlet uygulamasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölümündeki Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek?

SED yardımı müracaatı yapıldıktan sonra personeller tarafından incelenmeye ve araştırmaya alınır. Araştırmalar sonrası personelin yardımdan yararlanabileceğiniz ya da yararlanamayacağınız kararlaştırılır. 

Başvuru sonrasında yardımdan yaralanıp yararlanmayacağınız hakkındaki tüm takipleri E-Devlet uygulamasından kimlik bilgileriniz ile giriş yaparak öğrenebilirsiniz.  Başvuru yapan kişi eğer SED Yardımından yararlanamayacak ise ‘’ SED hizmet kapsamında olmadığınız belirlendi’’ yazısı ile karşılaşır. Bu durumda SED yardımı şartları dışında olduğunuz belirlenir.

SED Yardımı Alanlar

SED yardımı alanlar Süreli ve geçici olarak iki şekilde yardım alırlar. Yardım alacak kişilerin ekonomik durumu göz önünde bulundurarak hangi şekilde yardım alacakları belirlenir.

Süreli olarak yardım desteği alacak aileler her ya sosyal yardım desteği alabileceklerdir.

Geçici olarak yardım desteğinden yararlanacak olan aileler yılda 1 defa yahut 2 defa destek alabileceklerdir. Yılda verilen sosyal destek en fazla 2 defa olacaktır.

 SED yardımı genellikle her ayın 13-15 tarihlerinde almadıkları öğrenilmiş, fakat devlet tarafında yardımın yatırıldığı tarihler açıklanmamıştır.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

Ekonomik sıkıntı çeken dar gelirli çocuklu ailelere çocukların bakımı amacı ile verilen yardımdır. Yardım alabilecek kişileri söylemek istersek; 

 • Ekonomik sıkıntısı olan ailelerin çocuklarına
 • Ailelere fertlerini kaybetmiş olan çocuklara
 • Ailesinde Sosyal güvelik kurumuna bağlı olmayan çocuklara
 • Sosyal hizmetler tarafından ailelere verilmiş çocuklara verilmektedir.

SED Yardımı Neden Kesilir?

SED yardımı neden kesilir? Bildiğiniz üzere SED yardımı alan kişilerin belirli şartları taşıması gerekmektedir. SED yardımını ekonomik sıkıntı yaşayan çocuklu ailelere verilmektedir. Maddi durumu SED yardımı içindeki kriterlere karşı yüksek seviyede ise kesilebilir. İstenilen şartların üzerinde olan SED yardımı alan ailelerin yardımları kesilebilir.

SED Yardımı Kayıt Bulunamadı Ne Demek?

SED yardımı başvurusunda bulundu iseniz E-Devlet üzerinde başvuru sürecini takip edebilirsiniz. Başvurunu yanıtlandıktan sonra cevap olarak SED yardımı kayıt bulunmadı gibi yazı ile karşılaşırsanız ilk önce başvuru işlemleri doğru yaptığınızdan emin olun. Eğer başvuru işlemleri ise ve kayıt bulunamadı yazısı ile hala karşı karşıya iseniz başvurunuz onaylanmamış demektir. 

SED yardımı >>>>