Öğrenciye Burs Veren Kurumlar ve Şirketler-Burs Yardımı Başvurusu

Öğrenciye Burs Veren Kurumlar ve Şirketler-Burs Yardımı Başvurusu
14.10.2022
A+
A-

Öğrenciye Burs Veren Kurumlar ve Şirketler-Burs Yardımı Başvurusu 2023. Öğrencilere yönelik birçok kurum, vakıf ve şirketler çeşitli sosyal yardımlar ile destek vermektedir. Her yıl yılın belirli aralıklarında öğrenciler için burs yardımı, eğitim yadımı ve çeşitli sosyal yardımlar yapılmaktadır. Bu sosyal yardımlara başvuruda bulunmak isteyen öğrenciler ilgili kurumun ya da şirketin başvuru kanalları üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Öğrenci bursları ve sosyal yardımları belirli şartlara sahip olan öğrencilere verilmektedir. Kurumun başvuru şartlarına sahip olan öğrenciler başvuruda bulunarak sosyal yardımdan yararlanamaya hak kazanabilirler. Günümüzde birçok kurum ve şirket öğrencilere yönelik sosyal yardım projelerinde bulunmaktadır. Öğrenciye burs veren kurum ve şirketler ile ilgili merak edilen konu başlıklarına ve bu kurum ve şirketlerin hangileri olduğunu, nasıl başvuruda bulunabileceğiniz yazının devamında yer almaktadır.

Öğrenciye Burs Veren Kurumlar ve Şirketler Listesi

Öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve eğitim hayatında maddi olarak rahat edebilmeleri için her yıl birçok kurum ve şirket öğrenciler için burs ve sosyal yardım desteğinde bulunmaktadır. Öğrenciye burs veren kurumlar ve şirketlerin listesi aşağıdaki listede yer almaktadır. Aşağıda yer alan kurum ve şirketler öğrenciler için karşılıksız bir şekilde burs imkânı vermektedir.

 ETİ Bursları

Öğrencilere yönelik burs veren şirketlerin başında ilk olarak ETİ gelmektedir. Lezzetli ürünleri ile bilinen ETİ şirketi uzun yıllardır birçok öğrenci için karşılıksız burs imkânı vermektedir. ETİ şirketi tarafından verilen burs imkânı 3 farklı şekildedir. Aşağıda yer alan burslar için ETİ şirketinin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 •  ETİ tarafından gerçekleştirilen bursların başında üstün başarı bursu gelmektedir. Üstün başarı bursu, üniversite sınavında ilk 1500’in içerisine girmeyi başarmış öğrenciler için verilen bir burstur.
 •  Herhangi bir üniversitenin idari ve iktisadi bilimler ya da mühendislik bölümüne yeni kayıt yaptıran lisans öğrencilerine burs imkânı verilmektedir.
 •  ETİ tarafından gerçekleştirilen burs yardımından yararlanabilecek diğer öğrenciler ise yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerdir.

Öğrenciye Burs Veren Vakıflar

Ülkemizde öğrencilere burs veren vakıfların sayısı oldukça fazladır. Burs veren vakıfların detaylarıyla beraber sizler için araştırdık. Öğrenciye burs veren vakıflar listesi sizler için yazımızda hazırladık.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı burs imkânı her yıl binlerce öğrenciye sağlanmaktadır. Üniversite lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik verilen burs yarımı başvuruları yalnızca belirli şartlara sahip olan öğrenciler için verilmektedir. Ayrıca öğrencilerin devlet üniversitesinde okumaya hak kazanmış olması da aranan şartların başında gelmektedir. Başvuruda bulunmak için Vakıfın resmi internet sitesini ziyaret edebilir ve başvuru işlemlerini online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı burs yardımı başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

 •  T.C. vatandaşı olunması gerekir.
 •  Öğrencinin herhangi bir disiplin cezası almamış olması gerekir.
 •  Öğrencinin aktif öğrenci durumda olması gerekir.
 •  Öğrencinin başka bir kurum, vakıf veya şirketten burs almıyor olması gerekir.
 •  Öğrencinin herhangi bir işte çalışmıyor olması gerekir.
 •  Öğrencinin maddi durumu okul masrafları ve temel ihtiyaçları için yetersiz olması gerekmektedir.

Sütaş Eğitime Destek Bursu

Öğrenciye burs veren şirketler listesinde yer alan bir diğer şirket ise SÜTAŞ şirketidir. SÜTAŞ tarafından öğrencilere yönelik yapılan burs ve sosyal yardımlar her yıl yapılmaktadır. Öğrenciler için düzenli bir şekilde burs imkânı veren SÜTAŞ burs ve sosyal yardımları başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

 •  23 yaşından büyük olunmaması
 •  Herhangi bir işte çalışmıyor olmak
 •  Başka bir kurum veya şirketten hali hazırda burs almıyor olmak
 •  Herhangi bir disiplin cezası almamış olmak

Sütaş eğitime destek bursu başvuru şartlarına sahip olan öğrenciler başvuru işlemlerini SÜTAŞ şirketinin internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirler.

Alarko Eğitim Kültür Vakfı Bursu

Alarko Eğitim Kültür Vakfı birçok sosyal yardım projesinde yerini almaktadır. Bu sosyal yardımlardan biri de öğrencilere yönelik yapılan burs yardımıdır. Alarko Vakfı her yıl düzenli bir şekilde birçok öğrenciye burs imkânı vermektedir. Bu burs imkanlarından yararlanmak için Alarko Eğitim Kültür Vakfının internet sitesini ziyaret edebilir ve iletişim adresleri üzerinden iletişime geçerek başvuruda bulunmanız gerekir.

Alarko Vakfı tarafından gerçekleştirilen eğitim bursları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Dr. Üzeyir Garih Bursu, İTÜ Makine Mühendisliği bölümünde okuyan öğrencilere yönelik verilen özel bir burstur.
 •  İshak Alaton Bursu, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler ve GSÜ Endüstri Mühendisliği öğrencileri için verilen özel bir burstur.
 •  Ayrıca Alarko Vakfı, ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Alarko mensubu olan çocuklara yönelikte çeşitli burs imkânı vermektedir.

Sabancı Vakfı

Öğrencilere burs veren vakıf ve kurumlar arasında adı en çok duyulan vakıflardan biri de Sabancı Vakfıdır. Sabancı vakfı, lisans eğitimi gören, okula yeni başlayan ya da liseye giden öğrenciler için birçok farklı burs imkânı sağlamaktadır. Ayrıca Sabancı Vakfı engelli öğrencilere yönelikte burs imkanı vermektedir.

Sabancı Vakfı tarafından öğrencilere verilen burs imkanları genellikle 9 ay yani eğitim öğrenim dönemi kadar sürmektedir. Sabancı Vakfı her yıl 1500 üniversite öğrencisi için burs imkânı vermektedir. Ayrıca burs başvuru tarihleri Eylül ayında olup ilk burs ödemeleri ise genellikle Ekim ayına başlar.

Halis Toprak Vakfı Kursu

Üniversite öğrencilerine yönelik burs imkânı veren Halis Toprak Vakfı, özellikle yurtdışı eğitimi bursları ile tercih edilen ve adı duyulan vakıftır. Yurtdışında başarısını kanıtlayan ve yurtdışında okumayı kazanan öğrencilerin çeşitli masrafları için destek vermek amacıyla Halis Toprak Vakfı burs imkânı sağlamaktadır.

Ayrıca ilkokul ve orta okul öğrencilerine de Sosyal Yardım amacıyla çeşitli burs imkanları ile destek vermektedir. Öğrencilerin okul başlangıcında ve eğitim döneminde ortaya çıkan çeşitli masrafların karşılanması için burs vermektedir.

Ali İsmail Korkmaz (ALİKEV) Bursu

Öğrenciye yönelik burs imkânı veren kurumlar listesinde yerini alan Ali İsmail Korkmaz (ALİKEV) vakfı birkaç yıldır öğrenciler için karşılıksız burs vermektedir. 2023-2024 eğitim öğretim yılında toplamda 450 öğrenci için eğitim bursu veren ALİKEV vakfının burs imkanlarından yararlanmak için başvuru işleminde bulunmanız gerekir. ALİKEV burs başvuruları vakfın internet sitesi üzerinden gerçekleşmektedir.

Vakfın internet sitesini ziyaret ederek başvuru tarihlerini, başvuru şartlarını ve diğer bilgileri öğrenebilir ve başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Vehbi Koç Vakfı Eğitim Bursu

Vehbi Koç Vakfı her yıl birçok öğrenciye yönelik çeşitli burs imkanları ile destek vermektedir. Her yıl birçok alanda burs desteği veren vakıflar arasında yerini alan Vehbi Koç Vakfı, Eylül ve Ekim aylarında başvuruları kabul etmektedir. Burs başvuruları yaklaşık olarak 21 gün kadar sürer. 21 gün içerisinde başvuru sahibinin başvuru formu üzerinde paylaşmış olduğu iletişim adresi üzerinden geri dönüş yapılır.

Vehbi koç vakfı eğitim bursları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Lisans, yüksek lisans ve doktora olarak üniversite öğrencilerine karşılıksız burs verilmektedir.
 •  Boğaziçi ve İTÜ gibi üniversitelerde asistanlık yapan öğrenciler için özel burs verilmektedir.
 •  Hemşirelik alanında eğitim gören öğrencilere yönelik özel burs verilmektedir.
 •  ANAMED ve AKMED gibi özel araştırma gerektiren çalışmalarda yer alan öğrenciler için burs imkânı verilir.
 •  Mesleki ve teknik eğitim alan öğrenciler içinde özel burs imkânı verilmektedir.

Eskişehir Sanayi Odası Bursu

Öğrenciye yönelik burs veren kurumlar arasında yer alan Eskişehir Sanayi Odası, üniversite öğrencilerine yönelik burs imkânı vermektedir. Maddi yetersizlik nedeniyle eğitim ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan öğrenciler için burs verilmektedir. Eylül ayı gibi başlayan başvurular Ekim ayının başlarında sonuçlanır. Başvurusu onaylanan öğrencilerin bursları 9 ay boyunca öğrencinin vermiş olduğu IBAN numarasına yatırılır.

Darüşşafaka Eğitimde Fırsat Eşitliği Bursu

Darüşşafaka “Eğitim Fırsat Eşitliği” proje kapsamında eğitim gören öğrenciler için burs imkânı vermektedir. Üniversite öğrencilerine yönelik burs imkânı veren Darüşşafaka, ilk 100 bin sıralamasına giren öğrenciler için burs imkânı vermektedir.

Darüşşafaka ayrıca aynı zamanda üniversitelerin ara sınıflarında eğitim gören öğrenciler için de burs imkânı verir. Not ortalaması en az 3 olan öğrenciler Darüşşafaka Eğitime Fırsat Eşitliği Bursundan yararlanabilirler.

Darüşşafaka bursundan yararlanmak isteyen öğrencilerin bazı şartlara sahip olmaları gerekir. Darüşşafaka burs başvuru şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 •  Anne veya baba kaybı olmak
 •  En az 4 yıl eğitim gören bir bölümde okuyor olmak
 •  Maddi anlamda eğitim ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor olmak

TÜBİTAK Bursu

Öğrencilere burs veren bir diğer kurumlardan biri de TÜBİTAK kurumudur. TÜBİAK, lisans eğitimi kapsamı içerisinde her yıl düzenli bir şekilde öğrencilere yönelik karşılıksız burs vermektedir. Üniversitelerin örgün eğitim veren bölümlerinde okuyan kişiler bu burs imkanından yararlanabilirler. TÜBİTAK bursu yalnızca Fen ve Sosyal Bilimler bölümü okuyan öğrencilere yönelik yapılır. TÜBİTAK burs desteği başvuru şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  T.C. vatandaşı olmak
 •  Daha öncesinde lisans eğitimini tamamlamamış olmak
 •  KHK ile işten veya öğrencilikten men edilmemiş olmak gerekmektedir.

MEB YLSY Bursu

MEB YLSY burs imkânı, yurtdışı eğitim kapsamı içerisinde verilen bir bakanlık bursu olarak bilinmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı, yüksek lisans ve doktora eğitimi için yurtdışında eğitim görecek öğrenciler için verilen bir burstur. MEB’in resmi internet sitesi üzerinden burs başvurusunda bulunarak burs desteğinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca bu burs yalnızca yurtdışı eğitimini için geçerli olduğunu unutmamalısınız.

YÖK Doktora Bursu

Her yıl birçok öğrenciye yönelik burs imkânı veren Yükseköğretim Kurumu, YÖK doktora bursu başvurusunda bulunmak için YÖK’ün internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. YÖK burs başvuruları için bazı başvuru şartları aranmaktadır. Bu şartlara sahip olan öğrenciler burs imkanından yararlanmak için başvuru işleminde bulunabilirsiniz.

Fulbright Türkiye Doktora Başvuru Bursu

Öğrencilere burs imkânı veren ve Uluslararası bir kurum olarak bilinen Fulbright, her yıl birçok öğrenciye düzenli olarak burs imkânı vermektedir. Fulbright bursu, yalnızca Amerika’da üniversite eğitimi alacak olan öğrenciler için sağlanan bir burstur. Bu burs imkanından yararlanmak isteyen öğrencilerin başvuru işleminde bulunmaları gerekir. Eğitim ve öğretim yılları kurul tarafından gözden geçirildikten ve başvuru şartlarına sahip olduktan sonra burs yardımından yararlanabilirsiniz.

Fullbright Türkiye Doktora Bursunun özellikleri aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Bursun süresi en fazla 2 yıldır. 2 yıl boyunca doktora öğrencisi ABD üniversitesinde eğitim öğretim hayatına başlayacaktır.
 •  Yüksek lisans eğitimini tamamlamış olup ABD’de doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler bu burs yardımı başvurusunda bulunabilirler.
 •  Burs için başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin not ortalamasının 4 üzerinden en az 3.50 olması gerekir.
 •  Fulbright Bursu için minimum 75 TOEFL ve 6 IELTS puanının olması gerekir.
 •  Fulbright bursu uçak bileti, yerleşme masrafı, okul harcı dahil olmak üzere 1 yıl için 50.000 dolar verilmektedir.

PYBS (Parasızlık Yatılılık Bursu)

Öğrenciye burs imkânı veren kurumlar arasında yer alan MEB, her yıl ilkokul, orta okul ve lise öğrencileri için parasız yatılılık ve bursluluk imkânı sağlamaktadır. Öğrenciye burs imkânı veren MEB, parasız yatılılık bursu vermektedir.

Eylül ayı içerisinde başvurusu başlayan ve Ekim ayı içerisinde verilmeye başlanan parasız yatılılık bursu alabilmek için parasız yatılı ve bursluluk sınavı sonucunun başarılı bir şekilde sonuçlanması gerekir.

Türkiye Eğitim Vakfı Burs İmkânı

Öğrenciye burs imkânı veren kurumlar arasında yer alan Türkiye Eğitim Vakfının burs imkanından yararlanmak için maddi durumunuzun eğitim masraflarını karşılamakta yetersiz kalması gerekir. Maddi durumu yetersiz olan ve eğitim hayatında başarılı olan öğrencilere yönelik verilen bu burs, lisans öğrencilerine yönelik gerçekleştirilmektedir.

TEV, üniversite sınavına ilk 5000’e giren öğrenciler için verilen özel bir burstur. Burs başvurusun bulunmak ve başvuru şartlarını incelemek için Türkiye Eğitim Vakfının internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.