Devlet Misafirhanelerinde Kimler Kalabilir? Yemek ve Konaklama Fiyatları

Devlet Misafirhanelerinde Kimler Kalabilir? Yemek ve Konaklama Fiyatları
13.10.2022
A+
A-

Devlet Misafirhanelerinde Kimler Kalabilir? Yemek ve Konaklama Fiyatları 2023. Sosyal Devlet anlayışına sahip olan devletler, farklı bir şehirden gelen misafirlere uygun ve konforlu konaklama sunarak misafirlere yardımcı olmaktadır. T.C. Devleti de aynı sosyal anlayışa sahip olan ve misafir olarak tanımlanan vatandaşlara yardımcı olmak üzere misafirhane programı desteği vermektedir. Farklı illerden gelen misafirler devletin misafirhanelerine giderek belirli bir ücret karşılığında misafirhanelerin faydalarından yararlanabilirler.

Devlet misafirhanelerinde kimler kalabilir? Devlet misafirhane konaklama ücretleri ne kadar? Devlet misafirhanelerinin avantajları nelerdir? Gibi merak edilen konu başlıklarına yazının devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

Devlet Misafirhanelerinde Kimler Kalabilir?

Makalede Neler Var?

Devlet Misafirhanelerinde kalmak isteyen vatandaşların öncelikle farklı bir ilden gelmesi gerekir. Diğer şartlara da sahip olan misafirler, devlet misafirhanelerine giderek uygun fiyat ile konforlu bir alanda kalabilirler. Ayrıca kamu çalışanları da uygun fiyat ile misafirhanelerinde kalabilirler. Kamu çalışanlarının kendilerinin yanı sıra aileleri ya da yakın akrabaları da misafirhanelerin avantajlarından yararlanabilirler.

Devlet misafirhanelerinde yeni çıkan resmi gazetedeki yönetmeli gereğe kadar yalnızca kamu personelleri kalabiliyorlar. Kamu personelleri ailelerini ve yakın akrabalarını getirebiliyor. Ancak yeni çıkan karara göre devlet misafirhanelerinde sivil vatandaşlarda konaklama avantajından yararlanabilirler. Misafirhanelerde kalacak olan sivil vatandaşlar, kamu personellerine kıyasla daha farklı bir ücret ödemektedir.

Devlet misafirhanelerinin konaklama avantajlarından yararlanabilecek kişiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Kamu personelleri
 •  Kamu personellerinin aileleri
 •  Kamu personellerinin yakın akrabaları
 •  Sivil vatandaşlar

Hangi Kamu Kurumlarının Misafirhaneleri Vardır?

Devlet misafirhane konaklama ve yemek avantajları ile şehir dışında ikamet eden kişiler tarafından ilgi görülmektedir. Farklı lokasyonlarda kalınması gerektiği zaman otellere kıyasla daha uygun fiyatlara sahip olan kamu kurumlarının misafirhaneleri de oldukça cazip olan bir seçenektir. Kamu kurumlarının misafirhanelerinde kalmak isteyen kişiler tarafından en çok merak konusu olan başlıklardan biri de; hangi kumu kurumlarının misafirhanelerinin olduğudur.

Birçok kamu kurumunun misafirhaneleri bulunmaktadır. Kamu kurumlarının misafirhanelerinde konaklamak ve misafirhanelerin avantajlarından yararlanmak isteyen kişilerin şartları karşılamaları halinde uygun fiyatlar eşliğinde misafirhanelerde kalabilirler.

Misafirhanesi bulunan kamu kurumlarının listesi aşağıdaki şekildedir.

 •  Öğretmenevi Misafirhaneleri
 •  Polis Evi Misafirhaneleri
 •  Karayolları Misafirhaneleri
 •  Sosyal Güvenlik Kurumu Misafirhaneleri
 •  Orman Müdürlüğü Misafirhaneleri
 •  İl Belediye Misafirhaneleri
 •  Üniversite Misafirhaneleri (Konukevleri)
 •  Sendika Misafirhaneleri
 •  PTT Vakfı Misafirhaneleri
 •  TEDAŞ Misafirhaneleri
 •  TCCD Misafirhaneleri

Kamu kurumlarının misafirhanelerinde konaklamak isteyen misafirlerin gidecekleri ilde hizmet vermekte olan misafirhaneleri ziyaret edebilirler. Ayrıca birçok kurumun misafirhanesinde konaklama için istenen şartlar hemen hemen aynı olsa da bazı kurumlar farklı şartlar isteyebilir ve farklı fiyatlandırma sunabilir. Misafirhanenin şartlarını, durumunu, avantajlarını ve fiyatlarını öğrenmek için önceden kurum ile iletişime geçmeniz, daha iyi avantajlar eşliğinde konaklama yapmak için gereklidir.

Devlet Misafirhane Konaklama Ücretleri Ne Kadar?

Devlet misafirhanesinde konaklama yapmak isteyen misafirler tarafından en çok merak edilen konu başlıklarından biri de konaklama ücretinin ne kadar olduğudur. Konaklama ücreti her yıl o yılın ekonomik şartlarına, kurumun durumuna, kuruma olan ilgiye ve çeşitli nedenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ayrıca konaklamanın yan sıra yemek için de ekstra bir ücret ödenmesi gerekir. Buna göre 2021 yılı için kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilmekte olan eğitim ve dinlenme tesisi yani misafirhanelerden yararlanabilecek kamu personellerinin ödediği ücretler aşağıdaki şekildeydi.

 •  Yemek ücreti için kişi başı ödenmesi gereken ücret (günlük olarak) 19, 24 ya da 29 TL’dir.
 • Konaklama ücreti için kişi başı ödenmesi gereken ücret (günlük olarak) 8,50, 10 ya da 11 TL’dir.

2023 yılında ise bu fiyatlar ufak bir artış göstererek aşağıdaki gibi olmuştur.

 •  Konaklama ücreti için kişi başı ödenmesi gereken ücret (günlük olarak) 11,10, 13 ve 14,30 TL olarak belirlenmiştir.
 •  Yemek ücreti için ise ödenmesi gereken ücret (günlük olarak) 24,80, 31,30 ve 37,70 TL olarak belirlenmiştir.

Buna bağlı olarak günlük konaklama ve yemek ücreti 1 gün için toplamda 35 TL ile 40 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar kamu personelleri için belirlenmiş olup sivil vatandaşların daha fazla ücret ödemesi gerekir. Sivil vatandaşların ödeyeceği tutar kurum ve kuruluşa bağlı olarak farklılık göstereceği için gitmeden önce kurum ile iletişime geçerek fiyat konusunda bilgi alabilirsiniz.

Devlet Misafirhanelerinde Yemek Var Mı? Yemek Ücretleri Ne Kadar?

Devlet misafirhanelerinin avantajlarından biri de uygun fiyata yemek yemektir. Devlet misafirhanelerinde verilen yemekler 3 farklı ile fiyatlandırarak çeşitlilik göstermektedir. 3 farklı menü için 3 farklı fiyat olarak belirlenen yemek ücretleri için ödenmesi gereken yemek fiyatları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Menü 1 için ödenmesi gereken ücret: 24,80 TL (günlük olarak belirlenir.)
 •  Menü 2 için ödenmesi gereken ücret: 31,30 TL (günlük olarak belirlenir.)
 •  Menü 3 için ödenmesi gereken ücret: 37,70 TL (günlük olarak belirlenir.)

Yemek ücretleri genel olarak bu şekilde olsa da farklı kurumlarda yemek ücretleri değişkenlik gösterebilir. Bunun nedeni kurumun sunmuş olduğu yemek çeşitliliği, porsiyonu ve kurumun kendi giderlerinden kaynaklanır. Ayrıca misafirhanelerde konaklamak isteyen ve yemek almak isteyen sivil vatandaşlar için de farklı tutarlarda ücretler yansıtılmaktadır.

Kreş ve Çocuk Bakımevi Ücretleri

0 ile 66 ay arasında olan çocukların okul öncesi eğitim gördüğü ve sosyalleştiği alan olan kreş ve çocuk bakımevleri ile çocukların fiziksel, zihinsel, psiko-sosyal gelişimsel süreçlerini tamamlayabilmesi ve çalışan anne ve babanın iş verimini ve yükünü azaltmak amacıyla hizmet ver kurumlardır. Çocuklarını kreş ya da çocuk bakımevlerine göndermek isteyen aileler çocuklarının en iyi eğitimi almalarını ve olabildiğince uygun fiyatlandırma ile mümkün olmasını isterler.

Bu bağlamda devlet kreş ve çocuk evleri özel okullara kıyasla daha fazla tercih edilmektedir. 2021 yılında kreş ve çocuk bakımevlerinin fiyatlandırması aşağıdaki şekilde olurken 2023 yılında ise fiyatlar cüzi bir miktarda artış göstermiştir.

2021 yılı için ödenen kreş ve çocuk evlerinin ücretleri ortalama 300 TL civarıydı.

2023 yılı için ödenen kreş ve çocuk evlerinin ücretleri ise ortalama olarak 450 TL civarıdır.

Kreş ve çocuk evleri fiyatları genellikle Aralık ya da Ocak ayında belirlenir. Bu ücretler yönetmeliğe göre en geç mali yıl başını takip eden üçüncü aydan itibaren uygulanmaya başlanır. Kreş ya da çocuk evleri fiyatlarını etkileyen durumlardan biri yemek ücretidir. Okulların ücretleri yemekli ve yemeksiz olarak farklılık gösterir. Çocuğunuzun en iyi eğitimi alabileceği ve uygun fiyatlı kreş ve bakımevlerinin avantajlarına göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Devlet Misafirhanelerinde Televizyon, Buzdolabı ve Klima Var Mı?

Devlet misafirhanelerinde bir süre kalmak isteyen vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konu başlıklarından biri de misafirhanelerde televizyon, buzdolabı ya da klimanın olup olmadığıdır. Birçok devlet kurumunun misafirhanelerinde televizyon, buzdolabı ve klima imkânı bulunmaktadır. Ancak bu avantajlardan yararlanmak isteyen kişilerin günlük olarak belirli bir ücret ödemesi gerekir.

Devlet misafirhanelerinde yer alan odaların bir kısmında bu imkanlar yokken bir kısmında da bu imkanlar bulunmaktadır. Fiyatlandırma da bu şekilde oda bazlı olarak belirlenir. Bu nedenle konaklama ücretinin de fiyatı değişkenlik gösterir.

Devlet misafirhanelerinde televizyon, buzdolabı ve klima ücretlendirmesi aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Televizyonu olan odalardan alınacak ek ücret: 6,5 TL’dir. (Günlük olarak belirlenir.)
 •  Buzdolabı olan odalardan alınacak ek ücret: 6,5 TL’dir. (Günlük olarak belirlenir.)
 •  Klima olan odalardan alınacak ek ücret: 9-10 TL’dir. (Günlük olarak belirlenir.)

İstanbul Devlet Misafirhaneleri ve Adresleri

Başka bir ilden İstanbul’a giden ve misafirhanelerde kalmak isteyen kişiler, İstanbul devlet misafirhanelerinin nerede olduğunu merak etmektedir. İstanbul devlet misafirhaneleri, adresleri ve iletişim bilgileri aşağıdaki listede yer almaktadır.

devlet misafirhaneleri

Adalar/Burgazada Öğretmenevi ve Sanat Okulu

Telefon Numarası: 0216 381 27 21 Mail Adresi: 971216@meb.k12.tr

Adres: Gönüllü Cad. No: 61 Burgazada Mah. Adalar/ İstanbul

Adalar/ Büyükada Eğitim Tesisi ve Konukevi

Telefon Numarası: 0212 458 14 15

Mail Adresi: İst.sosyaltesisler@maliye.gov.tr

Adres: Nizam Mah. Bahçelerönü Sok. No:22 Büyükada

Arnavutköy/ Hadımköy Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0212 565 14 00

Mail Adresi: avpim-malz@ptt.gov.tr

Adres: Yassıören Mah. Dolunay Sok. No:28/1 Hadımköy Arnavutköy/İstanbul

Bahçelievler / Asım ve Nurhan Karabıyıl Öğretmenevi

Telefon Numarası: 0212 695 24 11

Mail Adresi: avcilarogrrtmenevi@hotmail.com

Adres: Ambarlı Mah. Sahi Yolu Cad. No:21 Avcılar/İstanbul

Ataşehir/ Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü

Telefon Numarası: 0216 574 38 18

Mail Adresi: zubeydehanim2002@hotmail.com

Adres: Merdicvenköy Yolu No:9/A Ataşehir/İstanbul

Çatalca Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu

Telefon Numarası: 0212 787 13 51

Mail Adresi: 971208@meb.k12.tr

Adres: Ferhatpaşa Mah. Vezir Frrhatpaşa Cad. No:102 Çatalca/İstanbul

Beylikdüzü Atatürk Öğretmenevi ASO Müdürlüğü

Telefon Numarası: 0212 871 30 01 / 0212 871 30 02

Mail Adresi: beylikduzuogretmenevi@hotmail.com

Adres: Cumhuriyet Mah. Dervişoğlu Cad. No:5 Beylikdüzü/İstanbul

Beşiktaş / TEİAŞ 1. Bölge Müdürlüğü

Telefon Numarası: 0212 352 23 53

Mail Adresi: etilermisafirevi@teias.gov.tr

Adres: Nispetiye Mah. Adnan Soygun Cad. No:20 2.Ulus/Beşiktaş

Beyoğlu Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu

Telefon Numarası: 0212 252 43 43

Mail Adresi: 971211@mebk12.tr

Adres: Meşrutiyet Cad. No:58 Beyoğlu/İstanbul

Fatih/ Beyazıt Eğitim Tesis ve Konukevi

Telefon Numarası: 0212 458 14 15

Mail Adresi: İst.sosyaltesisler@maliye.gov.tr

Adres: Mimar Hayrettin Mah. Tiyatro Cad. No:12 Beyazıt/İstanbul

Beyoğlu Vakfı Konukevi

Telefon Numarası: 0212 251 88 10 / 0212 243 64 59

Adres: Gümüşsuyu Mah. Kutlu Sokak No:24 Beyoğlu/İstanbul

Silivri Öğretmenevi

Telefon Numarası: 0212 727 79 82 / 0212 727 79 26

Adres: Piripaşa Mah. İskele Cad. No:8

İkitelli Eğitim Tesisi

Telefon Numarası: 0212 301 68 00 Mail Adresi: tozcan@iski.gov.tr

Adres: Ziya Gökalp Mah. İkitelli/İstanbul

Şile/ Şişli Belediyesi Eğitim ve Dinlenme Tesisleri

Telefon Numarası: 0216 711 21 52

Adres: Çavuş Mah. Üsküdar Cad. No:292 Şile/İstanbul

Kadıköy İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Kurum Msf.

Telefon Numarası: 0216 468 21 00 / 0216 355 37 15

Adres: Bağdat Cad. No:307-309 Kadıköy/İstanbul

Şişli Öğretmenevi Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü

Telefon Numarası: 0216 296 89 72 / 0212 296 86 31

Mail Adresi: Sisliogretmenvi@sisliogretmenevi.com

Adres: Teşvikiye Mah. Hüsrev Gerede Cad. No:62/3 Şişli/İstanbul

Şile / Orman İşletme Müdürlüğü Sosyal Tesisleri

Telefon Numarası: 0216 711 22 27

Mail Adresi: sileis@ogm.gov.tr

Adres: Kumbaba Mah. Uygur Cad. No:11 Şile/İstanbul

Üsküdar / SGK-Üsküdar Sosyal Tesisi ve Eğitim Merkezi

Telefon Numarası: 0216 343 03 08 / 0216 343 88 52

Mail Adresi: sgkuskudartesis@sgk.gov.tr

Adres: Paşalimanı Cad. No:19 Üsküdar/İstanbul

Taksim / Beyoğlu Öğretmenevi

Telefon Numarası: 0212 252 43 43 / 0212 252 54 79

Mail Adresi: 971211@meb.k12.tr

Adres: Meşrutiyet Cad. No:58 Beyoğlu/İstanbul

Zeytinburnu Öğretmenevi ASO Müdürlüğü

Telefon Numarası: 0212 415 45 97 / 0212 415 45 98

Mail Adresi: 97121@meb.k12.tr

Adres: 5 Telsiz Mah. Rauf Denktaş Cad. No:39 Zeytinburnu/İstanbul

Zeytinburnu / Polis Eğitim ve Kongre Merkezi

Telefon Numarası: 0212 484 58 00

Mail Adresi: İstanbul.pol.tr/Polisevi

Adres: Maltepe Mah. Eski Çırpıcı Yolu Sokak No:6 Zeytinburnu/İstanbul

Ankara Devlet Misafirhaneleri ve Adresleri

Başka bir ilden Ankara iline geçen ve misafirhanelerde konaklamak isteyenler tarafından merak edilen konu başlıklarından biri de Ankara devlet misafirhaneleri ve adresleridir. Devlet misafirhanelerinin avantajlarından yararlanmak için gideceğiniz adrese en yakın misafirhaneleri seçebilirsiniz. Ankara devlet misafirhaneleri, iletişim adresleri ve adresleri aşağıdaki listede yer almaktadır.

Başkent Öğretmenevi

Telefon Numarası: 0312 212 96 40

Adres: Emniyet Gazi Hastanesi Karşısı, 06560 Beşvler/Yenimahalle/Ankara

Atatürk Üniversitesi

Telefon Numarası: 0312 432 03 80

Adres: Kültür, İçel Sk. So:27, 06420 Çankaya/Ankara

Eti Maden İşletmeleri Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0312 294 24 95

Adres: Anafartalar, Anafartalar Cd. No:86, 06050 Altındağ/Ankara

Utem Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0312 343 30 75

Adres: Gazi, Fatih Sultan Mehmet Blv. No:36, 06170 Yenimahalle/Ankara

Başkent Konukevi

Telefon Numarası: 0312 230 04 88

Adres: Anıttepe, Tuncer Sk. No:21, 06570 Çankaya/Ankara

Petrol İş Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0312 434 32 74

Adres: Adale Sok. 40:6 Yenişehir/Çankaya/Ankara

Genel Maden İş Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0312 476 14 30

Adres: Keklikpınarı Mah. Dikmen Cad. 232, No:10 Dikmen/Ankara

İller Bankası Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0312 397 02 36

Adres: Çamlıca Mah. Anadolu Bulvarı İller Bankası Ek Tesisler Macunköy/Yenimahalle/Ankara

Devlet Hava Meydanları Misafirhaneleri

Telefon Numarası: 0312 550 14 87

Adres: DHMİ Havacılık Akademisi Esenboğa Eğitim Tesisi Ankara

DSİ Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0312 418 85 01

Adres: Menekşe-2 Sk. No:22 Kızılay

Orman Genel Müdürlüğü Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0312 212 63 00

Adres: Orman Genel Müdürlüğü Misafirhanesi, Beştepe/Çankaya/Ankara

SGK Kavaklıdere Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0312 468 28 48

Adres: Atatürk Bulvarı No:235 Kavaklıdere/Çankaya/Ankara

TCDD Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0312 309 05 15 / 0312 309 46 55

Adres: TCDD Misafirhanesi, 2.Bölge, Tren Garı Ankara

Polis Evi

Telefon Numarası: 0312 482 87 72

Adres: Dikmen Cad. No 97/A

Tapu Kadastro Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0312 222 56 66

Adres: Taşkent Cad. No:56, Bahçelievler/Çankaya/Ankara

Ziraat Bankası Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0312 584 58 00

Adres: Varlık Mah. Fatih Sultan Mehmet Blv. No:10 Yenimahalle/Ankara

 TİGEM Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0312 211 01 41

Adres: AOÇ Polis Karakolu Yanı Gazi Mahallesi/Yenimahalle/Ankara

 Vilayetler Evi Gölbaşı

Telefon Numarası: 0312 484 10 46

Adres: Konya Yolu 22.Km No:6 Gölbaşı/Ankara

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0312 210 28 90 / 0312 210 28 91

Adres: ODTÜ Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No:1 06800 Çankaya/Ankara

Öğretmenevi-Gölbaşı

Telefon Numarası: 0312 484 72 74

Adres: Sahil Caddesi, PTT yanı, Konya Yolu dönemeci, Gölbaşı/Ankara

YOL-İŞ Sendikası Ankara Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0312 431 44 00

Adres: Ziya Gökalp Cad. Dr.Mediha Eldem Sok. No:35 Kızılay/Ankara

İLKSAN Misafirhanesi

Telefon Numarası: 0312 431 34 11

Adres: Kıbrıs Caddesi Taşkent Sokak No:25 Kurtuluş/Çankaya/Ankara

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.