Eğitim Materyali Yardımı Kimlere Verilir? Eğitim Materyali Yardımı Ne Kadar?

Eğitim Materyali Yardımı Kimlere Verilir? Eğitim Materyali Yardımı Ne Kadar?
06.10.2022
A+
A-

Eğitim Materyali Yardımı Kimlere Verilir? Eğitim Materyali Yardımı Ne Kadar? 2023. Eğitim gören öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri ve eğitim masraflarının karşılanabilmesi amacıyla öğrencilere yönelik birçok sosyal yardım yapılmaktadır. Bu sosyal yardımlardan biri de “Eğitim Materyali” desteğidir.

Eğitim masraflarında özellikle bu yıl daha fazla artış yaşandı. Eğitim masraflarında yaşanan bu artıştan öğrencilerin olabildiğince az etkilenmesi için “Eğitim Materyali” gibi çeşitli eğitim destekleri verilmektedir. Eğitim Materyali yardımı hakkında detayla yazının devamında yer almaktadır.

Eğitim Materyali Yardımı Kimlere Verilir? 2317 TL – 3475 TL – 4637 TL Nasıl Alınır?

Eğitim Materyali sosyal yardım desteği fiyatlandırması 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Bu fiyatlandırma öğrencinin okuduğu ile, okuduğu sınıfa ve hane bilgisine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Eğitim materyali yardımından yararlanmak isteyen öğrencilerin ve velilerin başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir. Başvuru işlemleri şu an için yalnızca devlet daireleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin ve velilerin bazı şartlara uygun olmaları gerekir. Bu şartlara uygun olanlar başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Eğitim yardımından yararlanabilecek vatandaşlar aşağıdaki listede yer almaktadır:

  •  Hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan ailelerin öğrenim gören çocukları
  •  İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri.
  •  T.C. vatandaşı olan öğrenciler

Eğitim Materyali Yardımı Ne Kadar 2023

Eğitim materyali yardımı her yıl Mütevelli Heyeti tarafından belirlenmektedir. Heyet tarafından belirlenen Eğitim Materyali yardımı bu yıl için 2317 TL, 3475 TL ve 4637 TL olarak belirlenmiştir. Fiyat farkları ilkokul, ortaöğretim, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik belirtilirken çeşitli şartlara bağlı olarak daha fazla miktarda yardım alınabilmektedir.

Eğitim Materyali yardımı miktarı aşağıdaki gibidir;

  •  İlk Okul Öğrencileri İçin Belirtilen Eğitim Materyali Yardımı: 2317 TL
  •  Ortaokul ve Lise Öğrencileri İçin Belirtilen Eğitim Materyali Yardımı: 3475 TL
  •  Üniversite Öğrencileri İçin Belirtilen Eğitim Materyali Yardımı: 4637 TL

Eğitim Materyali Yardımı Başvurusu

Eğitim Materyali yardımı başvurularının başlaması ile veliler ve öğrenciler tarafından yardımın nasıl alınacağı, Eğitim Materyali yardımına nasıl başvuru yapılacağı merak edilen konu başlıkları arasında yer almıştır. Eğitim materyali yardımı başvurularını il belediyelerine ya da sosyal yardımlaşma binalarına giderek tamamlayabilirsiniz.

Başvuruda bulunmak isteyenler tarafından merak edilen konu başlıklarından biri de başvurunun online bir şekilde yapılıp yapılamadığıdır. Eğitim Materyali sosyal destek yardımı şu an için online başvuruları kabul etmemekte. Başvurular yalnızca ilgili müdürlükler aracılığı ile yapılabiliyor.

Eğitim Materyali Yardımı Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Eğitim Materyali yardımı kaç ayda bir verilir? Soru başlığı dar gelirli aileler tarafından eğitim gören çocukları için oldukça fazla araştırılan bir konu başlığıdır. Eğitim materyali yardımı her ay, yılda 2 kez ya da yılda 1 kez olacak şekilde yapılmaktadır. Bu durum başvurunun yapıldığı kuruma bağlı olarak farklılık göstermektedir. Konu hakkına detaylı bilgi almak ve hangi kurumların güncel olarak her ay sosyal destek verdiğini öğrenmek için başvuruda bulunmak istediğiniz vakıfın ya da kurumun internet sitesini ziyaret edebilir ya da iletişim adresleri üzerinden iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

eğitim materyali yardımı

Eğitim Materyali Yardımı Ne Demek?

Eğitim Materyali yardımı adında da anlaşılacağı gibi materyal yani araç ve gereçler için yapılan bir yardımdır. Buradaki araç gereçler, öğrencilerin eğitim hayatlarında ihtiyaç duydukları kırtasiye malzemeleridir. Özellikle okulların açılması sırasında öğrencilerin birçok kırtasiye ürünlerine ihtiyaçları doğar. Çanta, defter, kitap, kalem vb. kırtasiye ürünlerinin karşılanabilmesi amacıyla ihtiyaç sahibi ailelerin eğitim gören çocuklarına, “Eğitim Materyali” başlığı altında kırtasiye yardımı yapılmaktadır.

Bu yardım maddi olarak yapılarak öğrencilerin neye ihtiyaçları var ise kendilerinin seçebilmesine imkân tanımaktadır. Eğitim Materyali yardımına başvuruda bulunmak isteyenler il belediyelerine ya da sosyal destek binalarına giderek başvuruda bulunabilirler.

Eğitim Materyali Yardımı Nereden Alınır?

2023-2024 eğitim öğretim yılının başlaması ile dar gelirli vatandaşlar eğitim desteği yardımlarını nasıl ve nereden alabileceklerini merak ediyorlar. Eğitim yardımı olarak birçok kurum ve kuruluş çeşitli sosyal yardımlar gerçekleştirmektedir. Bu sosyal yardımlardan biri olan “Eğitim Materyali” Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılmaktadır.

Eğitim Materyali yardımı almak isteyen, başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların kendi ikametgahlarının kayıtlı olduğu ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru işlemlerini başlatabilirler.

Eğitim Materyali Yardımı Ne Zaman Yatar?

Eğitim Materyali yardımı ne zaman yatar? Yardımım yattı mı? gibi soru başlıkları Eğitim Materyali sosyal destek yardımı başvurusunda bulunan ve başvuruları olumlu sonuçlanan veliler tarafından merak edilmektedir. Eğitim materyali yardımının verilme tarihi başvuru yapılan kuruma bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Birçok kurum yaklaşık olarak 15 gün kadar süre içerisinde başvurunuzu olumlu ya da olumsuz bir şekilde sonuçlar. Başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanmasından sonra yaklaşık olarak 15 gün içerisinde eğitim yardımı hesabınıza yatırılır. Eğitim yardımı süreci yaklaşık olarak 1 ay civarı olmaktadır. Ancak bu süre ortalama olup, başvurunun yapıldığı kuruma bağlı olarak oldukça farklı olabilir. Başvuruda bulunduğunuz kurum ile iletişime geçerek yardımın ne zaman verileceği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eğitim Materyali Yardımı Kimlere Verilir?

Eğitim materyali yardımından yararlanabilecek kişilerin birkaç şarta uygun görülmeleri gerekir. Bu şartlara sahip olan öğrenciler ve veliler başvuru işlemlerini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Eğitim Materyali yardımından yararlanabilecek kişiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

  •  T.C. vatandaşı olanlar
  •  Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması
  •  Hane geliri muhtaçlık sınırı altında olması
  •  İlkokul, ortaokul, lise veya üniversite de okuyan öğrenciler bu yardımdan yararlanabilirler.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.