Üniversite Ulaşım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları ve Sorgulama

Üniversite Ulaşım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları ve Sorgulama
14.10.2022
A+
A-

Üniversite Ulaşım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları ve Sorgulama 2023. Üniversite öğrencilerine yönelik birçok sosyal yardım yapılmaktadır. Bu sosyal yardımlardan biri de ulaşım yardımıdır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantı sonrasın yaptığı açıklamada yılda 2 defa olacak şekilde öğrenciler için yol parası verileceğini açıkladı. Ailelerinden uzak başka şehirde okuyan öğrenciler ailelerinin yanına gidebilmek için ulaşım desteği verileceğini duyurdu.

Üniversite öğrencilerine ulaşım desteği yardımı nedir? Ulaşım desteği yardımı kimlere verilir? Ulaşım desteği başvuru işlemleri nasıl yapılır? gibi merak edilen konu başlıklarına dair detaylar yazımızda yer almaktadır.

Üniversite Öğrencilerine Ulaşım Desteği Yardımı Nedir?

Ailesinden uzak farklı bir şekilde okul okuyan öğrenciler ailelerinin yanına gidebilmek için yüksek yol parası ödemek zorunda kalabiliyorlar. Ayrıca bazı öğrenciler yol parasını karşılamakta zorluk yaşadıkları için ailelerinin yanına gidemiyorlar. Bu durumda kalan öğrenciler için Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ulaşım Desteği” altında öğrenciler için yılda 2 defa olmak üzere yol parası yardımı yapılacaktır.

Üniversite öğrencileri için ulaşım desteği yıla en az 150 bin öğrenciye verilmesi planlanmaktadır. Öğrencilerin bazı şartlara sahip olmaları durumunda başvuru işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirler.

Üniversite Öğrencilerine Ulaşım Desteği Yardımı Kimlere Verilir?

Kabine toplantısı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 150 bin öğrenci için yol parası yardımı yapılacağını ve yardımın yılda 2 defa olacak şekilde gerçekleşeceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite öğrencilerine yönelik yapılacak yol yardımı ile ilgili açıklamasına, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde eğitim-öğretim gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri için ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 defa verilecek bu destek sayesinde, yaklaşık 150 bin öğrencimiz, ailelerinin yanına onlara herhangi bir yük getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından öğrenciler, yol parasından kimlerin faydalanabileceğini merak etmektedir. Üniversite öğrencilerine ulaşım desteği yardımının henüz kimlere verileceği kesin olarak belirlenmemiştir. Ancak genel olarak yardımdan yararlanabilecek kişiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

  •  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenciler
  •  Üniversite örgün eğitim gören öğrenciler
  •  Aylık gelirleri ulaşım parasını ve eğitim masraflarını karşılamakta zorluk yaşayan öğrenciler
  •  Eğitim hayatında başarılı olan öğrenciler bu yardımdan yararlanabilecek kişiler arasında yer almaktadır.

Üniversite öğrencilerine yönelik yapılacak olan ulaşım desteği yardımı ile ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılacak açıklama sonrasında yardımdan kimlerin yararlanabileceği güncel olarak haberimizde yer alacaktır.

Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar?

Öğrenci yardım parası ne kadar? Devlet yapmış olduğu yardımlarda okuyan öğrencilere destek olmaya devam ediyor. Yapılmış olan yardımlardan bir tanesi de öğrencilere yapılan para yardımlarıdır. Peki devletin yaptığı öğrenci yardım parası ne kadar? Gelin beraber inceleyelim.

Yurt içinde okuyan ve yükseköğrenim gören öğrencilere, Öğrenim süresince yılda 9 ay süreyle her ay yapılan yardım öğrenci yardım parası yardımıdır. 2019-2020 öğretim yılında üniversite öğrencilerine 300 TL yardım yapılmaktaydı. Açık öğretim öğrencileri için ise bu tutar aylık 90 TL olarak hesaplanmıştı. 2023 yılı öğrenci yardım parası 1259 TL olarak açıklanmıştır.

üniversite öğrencilerine ulaşım desteği başvurusu

Üniversite Öğrencilerine Ulaşım Desteği Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencileri için yapılacak olan ulaşım desteği yardımından yararlanmak isteyen öğrencilerin başvuru işlemini tamamlamaları gerekir. Başvuru şartlarına sahip olan öğrenciler başvuru işlemlerinin tamamlayarak ulaşım desteği yardımından yararlanabilirler. Öğrencilere yönelik karşılıksız olarak ulaşım desteği için başvuru işlemleri ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Başvuru işlemleri, başvuru tarihleri içerisinde E-Devlet sistemi üzerinden yapılacaktır. Öğrencilere ulaşım desteği yardımı başvuru tarihleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılacak olan açılama sonrasında belirlenecektir.

Üniversite Öğrencilerine Ulaşım Desteği Yardımı Ne Zaman?

10 Ekim tarihinde yapılan Kabine toplantısının sonrasında ailelerinden uzak yelerde okuyan üniversite öğrencileri için ulaşım desteği verileceği belirtildi. Açıklama sonrasında öğrenciler ulaşım desteği yardımının ne zaman alınacağını araştırmaya başladı. Ulaşım desteği yardımının başvuru tarihleri henüz olarak belirtilmedi. Bu ay içerisinde başvuru detayları ile ilgili bilgiler paylaşılacaktır.

Öğrencilere Ulaşım Desteği Yardımı Şartları Nelerdir?

Öğrencilere yönelik yılda 2 defa olmak üzere yapılması planlanan ulaşım desteği yardımından yararlanmak isteyen öğrenciler başvuru şartlarına sahip olmaları gerekir. Başvuru şartları karşılayan öğrenciler ulaşım desteği yardımı başvurusunda bulunarak söz konusu yardımdan yararlanabilirler. Ulaşım desteği başvuru şartları henüz olarak açıklanmadı. GSB açıklaması yapıldıktan sonra başvuru ile ilgili detaylar paylaşılacaktır.

Öğrencilere yönelik ulaşım desteği yardımı ile ilgili genel olarak aranan şartlar aşağıdaki listede yer almaktadır.

  •  Öğrencinin örgün eğitim görüyor olması gerekir.
  •  Öğrencinin T.C. vatandaşı olması gerekir.
  •  Maddi durumunun elverişli olmaması gerekir.

Öğrenci Ulaşım Desteği Yardımı Ne Kadar?

Öğrenci Ulaşım desteği yardımı ne kadar? Öğrenciler için verilecek olan ulaşım desteği yardımının miktarı resmi olarak açıklanmadı. Yol parası olarak verilecek ulaşım desteği yardımı yılda 2 defa olacak şekilde ödeme yapılacaktır. Ulaşım desteği yardımının miktarı okul ile şehir arasındaki uzaklığa bağlı olarak hesaplanacak ve öğrencilerin hesaplarına yatırılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.