Maaşınızla Ne Kadar Kredi Kartı Limiti Alabilirsiniz?

Maaşınızla Ne Kadar Kredi Kartı Limiti Alabilirsiniz?
18.04.2023
A+
A-

Maaşınızla Ne Kadar Kredi Kartı Limiti Alabilirsiniz? Maaşa göre Kredi kartı limiti belirlenmesi, devletin resmi kurumları aracılığıyla bankalara yaptığı yasal düzenlemenin ardından şekillenmiştir. Türkiye Bankalar Birliği’nin ve diğer kurumların kararlarına göre kredi kart limitleri, kişilerin sahip oldukları aylık gelir düzeyine göre belirleniyor. Daha önceden katı bir şekilde yasal düzenlemelere tabi tutulmayan bu konu, birçok kredi kartı sahibinin borçlarını ödeyememesi ekonomik ve sosyal sıkıntılara yol açtığı için günümüzde önemli denetim mekanizmaları tarafından irdeleniyor.

Netice itibarıyla, güncel maaşınızla kredi kartı limitinizi ne kadar yapabileceğinizi ve kredi kartı limiti ile ilgili diğer önemli bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Maaşa Göre Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı üst limitini belirleyen faktörler, yapılan düzenlemeler neticesinde bütün bankalar tarafından dikkatle değerlendirilir. Buna göre bir bankaya kredi kartı sahibi olmak için başvurduğunuzda sizinle ilgili bilgiler incelemeye alınır. Bu bilgilerin bankacılık alanında belirlenen kredi kartı almak için belirlenen şartları sağlaması durumunda kredi kartı başvurunuz onaylanır ve kredi kartı üst limitiniz belirlenir. Söz konusu limit belirleme değerlendirmesinde göz önünde bulundurulan birtakım kriterler mevcuttur.

Kredi kartı sahibi olmak için başvuruda bulunan kişide aranan bu kriterler şunlardır:

  • Kişinin gelir belgesinde kayıtlı olan aylık gelir tutarı, diğer bir deyişle başvuruda bulunan kişinin aylık kaç maaş aldığı
  • Kişinin Türkiye Bankalar Birliği alt kuruluşu olan Kredi Kayıt Bürosu’nda yer alan verilerine göre kredi notunun kaç puan olduğu
  • Kişinin kredi notuna göre hangi finans grubunda yer aldığı
  • Kredi kartına başvurmuş olan kişinin herhangi bir banka kredisi ödüyor olup olmadığı

Görüldüğü üzere bankaların kredi kartı başvurusunda bulunan kişileri detaylı bir değerlendirme sürecine alarak kart limitini belirlemektedir. Bankalar bu işlemleri kendilerini kredi kartı borç ödemeleri konusunda güvenceye almak ve ekonomik istikrarı bozmamak adına yapmak zorundalar.

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı Olabilir?

Kredi kartı limitinin maaşa göre belirlenmesi konusunda yapılan hesaplama kredi kartı sahibinin kaç yıllık müşteri olduğu ile bağlantılı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Dolayısıyla henüz yeni kredi kartı kullanmaya başlayan bir kişi ile yıllardır düzenli olarak kredi kartı ödemelerini yapan kart sahibinin maaşları eşit olsa dahi kart limitleri farklılık gösterebilir. Bu konuda bankalar kredi notuna ve kredi kartının geri ödemelerinin zamanında, eksiksiz olarak yapılmasına önem gösteriyor.

Kredi kartı limiti maaşın kaç katıdır>>>>

Her ne kadar kart sahibinin kriterlerine göre kart limiti değişiklik gösterse de Türkiye Bankalar Birliği’nin belirlediği bir hesaplama yöntemi de mevcuttur. Buna göre ilk defa kredi kartı sahibi olmak için başvuran bir vatandaşa, maaşının 2 katı kredi kartı limit olanağı tanınır. Söz konusu vatandaş kredi kartı kullanmaya başladığı yılın akabinde bir sonraki seneden itibaren kart limitini artırmak için başvurabilir. Mevcut durumda maaşında ve ödemelerinde olumlu bir durumun oluşması ile banka bu talebi değerlendirmeye alarak kredi kartının limitini artırmaya gidebilir. Bu nokta da en az 2 senelik olan bu müşterinin kart limiti maaşının 4 katına kadar çıkarılabilir.

En Yüksek Kart Limiti Ne Kadar?

Kredi kartı limitlerinde en son rakam, birçok kredi kartı sahibi tarafından da merak ediliyor. Türkiye Bankalar Birliği’ne bağlı olarak uygulanan Limit Kontrol Sistemi’ne göre bir kart limiti kart sahibinin maaşının maksimum 4 katı kadar yüksek rakamlara çıkabiliyor. Dolayısıyla aylık geliri çok fazla olan bir kişinin kredi kartı limiti de oldukça yüksek meblağlara tırmanacaktır. Öte yandan bazı durumlarda istisnalar da mevcut olmaktadır. Örneğin gelir durumunun 4 katından fazla kredi kartı limitine sahip olan kişiler, bankaya bazı taşınmaz malvarlıklarını teminat olarak göstermiş olabilir.

En Az Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Kredi kartı limitlerinde en düşük rakam, bankalar tarafından belirlenen ücret olan 1000 (Bin) TL’dir. Birçok bankaya göre verilen bu kredi kartlarında gelir belgesi şartı bulunmayabiliyor. Dolayısıyla öğrenciler ve çalışmayanlar için uygulamaya geçirilmiş bir kart limiti olarak kabul ediliyor.

Kredi Kartı Limit Artırımı Neye Göre Yapılıyor?

Kredi kartı limit artırımı yapmak isteyen kredi kartı sahipleri, öncelikle bu taleplerini müşterileri oldukları bankalara bildirmeleri gerekir. Aksi halde banka hiçbir müşterisinin kredi kartı limitini otomatik olarak yükseltmez. Öte yandan kart sahibinin aylık gelirinde yükselme olduğunu maaş bordrosu ile bankaya bildirdiğinde ve ödemelerinde de aksaklık yapmadığında kredi kartı limiti artırabilir.

Kredi Kartı Limiti Sorgulama

Kredi kartının üst limitini öğrenmek için en basit yok mobil bankacılık hizmetlerini kullanmaktır. Akıllı telefonunuzdan bankanızın mobil şubesine giriş yaptıktan sonra kart bilgileri kısmında yer alan kredi kartı limitinizi görüntüleyebilirsiniz.

Geliri Olmayan Kişilerin Kredi Kartı Limiti

Gelir belgesi olmayan kişilerin kredi kart limiti yapılan düzenlemelere göre 1000 TL olarak açıklandığından bahsetmiştik. Hiçbir geliri olmasa da kredi kartı borçlarını ödeyebilecek birini kefil olarak gösteren kişiler 1000 TL limitli kredi kartı sahibi olabilirler.

Asgari Ücretle Çalışan Ne Kadar Limitli Kredi Kartı Alabilir?

Asgari ücretle çalışanın kredi kartı limiti, asgari ücrete yapılan zammın ardından yükselmiştir. Buna göre yeni kredi kartı sahibi olmuş bir asgari ücretli çalışanın kart limiti maaşının 2 katı olabilirken, 2 yıldan fazla bir süredir kredi kartı kullanan asgari ücretlinin kart limiti maaşının 4 katı olabilir.

Kredi Kartı Limiti Belirlenmesinde Kredi Notu Önemli Mi?

Kredi notunun kredi kartı limitine etkisi, oldukça önemlidir. Bankalar ekonomik güven ortamının ve istikrarın sürdürülmesi için kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerin kredi notu puanlarını sıkı bir şekilde değerlendirmeye alır. Bu nedenle kredi notu puanı düşük olup riskli gruplarda yer alan kişilere yüksek limitli kredi kartları verilmez.

Kredi kartı limiti>>>>