Hakkari Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru ve Sorgulama

Hakkari Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru ve Sorgulama
12.02.2023
A+
A-

Hakkari Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru ve Sorgulama 2023. Hakkari Belediyesi, Hakkari il sınırları içerisinde yaşayan ve dar gelirli olup muhtaç durumda olan vatandaşlarına yardım eli uzatmaktadır. Birçok sosyal yardım desteği ile vatandaşlarına çeşitli desteklerde bulunan Hakkari Belediyesi, Ramazan ayına özel olarak “Ramazan Yardımı” desteği vermektedir. İçerisinde mutfak erzakları bulunan yardım kolileri şeklinde verilen Ramazan yardımından yalnızca belirli kişiler yararlanabilecektir.

Hakkari Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Hakkari Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Hakkari Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Gibi merak edilen konu başlıklarına dair detaylar yazımızda yer almaktadır.

Hakkari Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Hakkari Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Hakkari Belediyesi tarafından yapılan Ramazan yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar, belediye binasında hizmet veren Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat giderek başvuruda bulunması gerekir. Ayrıca Beyaz Masa hattı üzerinden de başvuruda bulunabilirler. Ancak Hakkari Belediyesi Ramazan yardımına online olarak başvuruda bulunabilmek şu an için mümkün değildir.

Ramazan yardımına başvuruda bulunmak isteyenlerin Beyaz Masa Çağrı Merkezini araması ya da Sosyal İşler Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekir. Her iki başvuru kanalında da vatandaşların bazı belgelere sahip olmaları gerekir. Başvuru için vatandaşlardan istenen belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Fakirlik belgesi
 • İkamet belgesi
 • T.C. kimlik kartı ve fotokopisi
 • Engelli vatandaşlar için engelli raporu
 • Kronik rahatsızlığı olanlar için sağlık raporu belgeleri istenmektedir.

Hakkari Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Hakkari Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Hakkarili vatandaşlar Ramazan yardımından yararlanabilmek için yardım alabilecek kişiler arasında yer almaları gerekir. Maddi açıdan zorluk yaşayan Hakkarili vatandaşlar belediyenin sosyal yardımlarına, başvuru kanalı üzerinden başvuruda bulunarak yardımdan yararlanabilirler.

Hakkari Belediyesi Ramazan yardımından yararlanabilecek kişiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Maddi açıdan zorluk yaşayan kişiler
 • Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar
 • %40 ve üzeri engelli olan kişiler
 • Yaşlı ve bakıma muhtaç yaşlı kimseler
 • Kronik rahatsızlığı olan kişiler
 • Afetzedeler
 • Yetim ve öksüz kimseler
 • Eşi vefat etmiş ya da boşanmış dul kadınlar

Hakkari Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Hakkari Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Hakkari Belediyesi Ramazan yardımından yararlanmak isteyen kişiler başvuru şartlarına sahip olmaları durumunda Ramazan yardımından yararlanmaya hak kazanabilirler. Başvuru şartları, il belediyesi tarafından her yıl yeniden düzenlenerek o yılın şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Erzak ve gıda kolisi yardımı olarak verilen Ramazan yardımı, yalnızca başvuru şartlarını karşılayan kişilerin yararlanabileceği bir sosyal yardımdır. Bu sosyal yardımı almak isteyen Hakkarili vatandaşların sahip olması gereken başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

 • Hakkari il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak
 • Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması (aylık hane geliri, hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğü zaman kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması durumunda gelir muhtaçlık sınırı altındadır.
 • T.C. vatandaşı olmak ve 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Engelli vatandaşların %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olması
 • Kronik rahatsızlığı olan kişilerin sağlık raporuna sahip olması

Hakkari Belediyesi Ramazan Yardımı Nelerdir?

Hakkari Belediyesi Ramazan yardımı nelerdir? Hakkari Belediyesi tarafından Ramazan ayına özel olarak birkaç farklı sosyal yardım verilmektedir. Bu sosyal yardımlar ile ihtiyaç sahibi olan Hakkarili vatandaşların Ramazan ayı boyunca daha rahat ve refah bir zaman geçirmeleri amaçlanmaktadır. Hakkarili vatandaşlar için belediye tarafından Ramazan ayına özel olarak verilecek olan sosyal yardımlar şu şekildedir;

 • İhtiyaç sahibi olan Hakkarili vatandaşlar için erzak ve gıda kolisi yardımı verilmektedir. Erzak ve gıda kolisi içerisinde birçok temel gıda ürünü bulunmaktadır. Bu ürünler 1 ailenin 1 ay boyunca mutfak erzakını karşılayacak şekilde özenle hazırlanmaktadır.
 • Belediye tarafından ayrıca sokakta yaşayan ve ihtiyacı olan kimselere Aşevi ve Ramazan çadırı yardımı da verilmektedir. Ramazan çadırı, Ramazan ayı boyunca hem iftara hem de sahura özel yemekler çıkmaktadır.

Hakkari Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Hakkari Belediyesi Ramazan yardımı ne zaman dağıtılacak? Ramazan yardımı olarak verilen erzak ve gıda kolisi yardımına başvuruda bulunan kişiler başvuru işlemlerinin ne zaman sonuçlanacağını ve yardımını ne zaman yapılacağını merak etmektedirler. Ramazan yardımı başvuru işlemleri 15 ile 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. 15 ile 30 gün içerisinde tarafınıza olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş yapılır. Başvurunuzun sonuçlanmasından sonra 15-20 gün içerisinde erzak ve gıda kolisi adresinize kadar gönderilmektedir.

hakkari ramazan yardımı

Hakkari Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi Başvurusu

Hakkari Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu talebinde bulunmak isteyen Hakkarili vatandaşlar başvuru işlemi için belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne müracaat edebilirler. İlgili müdürlüğe bizzat müracaat ederek başvuru işleminizi gerçekleştirebilir ve sosyal yardım başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Ramazan yardımı başvuru talebinde bulunmadan önce yanınızda mutlaka başvuru için gerekli olan evrakları götürmeyi unutmamalısınız.

Başvuru evrakları ile Sosyal İşler Müdürlüğüne müracaat ederek müdürlük tarafından size verilen başvuru formunu doldurmalısınız. Başvuru formu üzerinde birtakım bilgiler ve sorular yer almaktadır. Bu sorulara doğru cevap vermeli ve sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde yazmanız gerekir. Bu işlemleri yaparak başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Hakkari Belediyesi Ramazan Erzak ve Gıda Kolisi Yardımı Başvurusu

Hakkari Belediyesi, Ramazan ayına özel olarak erzak ve gıda kolisi yardımı yapmaktadır. Belediye tarafından düzenlenen, erzak ve gıda kolisi yardımından yalnızca belirli şartları karşılayan kişilerin yararlanabileceği için başvuru talebinde bulunmadan önce başvuru şartlarını okumalı ve şartları karşılıyor olduğunuzdan emin olmalısınız. Başvuru şartlarının yanı sıra Hakkarili vatandaşların, başvuru belgelerine de sahip olmaları gerekir.

Başvuru şartlarını karşılayan ve başvuru belgelerine sahip olan vatandaşlar belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat müracaat ederek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Hakkari Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı olarak verilen mutfak erzakları aşağıdaki gibidir.

 • 1 kg pirinç
 • 1 kg nohut
 • 1 kg fasulye
 • 1 kg mercimek
 • 1 kg şeker
 • 1 kg çay
 • 1 litre yağ
 • 1 litre süt
 • Temizlik malzemeleri vb.

Bu ürünler hanede yaşayan kişi sayısına bağlı olarak farklı miktarlarda verilmektedir.

Hakkari Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Hakkari Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu nereye yapılır? Başvuru işlemleri şu an için yalnızca Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat müracaat ederek ya da Beyaz Masa Çağrı Merkezi ile iletişime geçilerek yapılabilmektedir. Başvuru talebinde bulunmak isteyen Hakkarili vatandaşlar başvuru işlemlerini Beyaz Masa Çağrı Merkezi ile iletişime geçerek tamamlamak için Beyaz Masaya ait olan 0438 211 65 77 numaralı çağrı merkezini arayabilirler. Ayrıca WhatsApp ihbar hattı olan 0552 438 30 30 numarası ile iletişime geçerek de başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hakkari Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama

Hakkari Belediyesi Ramazan yardımına başvuruda bulunduktan sonra başvurunuzun durumu hakkında bilgi almak için ister Sosyal işler Müdürlüğüne gidebilirsiniz, İsterseniz de Beyaz Masa Çözüm Merkezi ile iletişime geçerek başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Başvuru sorgulama işlemi yaparak başvurunuzun sonucu hakkında bilgi alabilir ya da başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi alabilirsiniz.

Başvuru sorgulama işlemi için Beyaz Masa Çözüm merkezinin 0438 211 65 77 numaralı çağrı merkezini arayarak konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.