Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Erzak ve Koli Yardımı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Erzak ve Koli Yardımı
24.03.2023
A+
A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Erzak ve Koli Yardımı 2023 Kocaeli il sınırları içerisinde ikamet eden ve maddi durumu yetersiz olan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik belediye tarafından düzenli sosyal yardımlar yapılmaktadır. Bu sosyal destek programları ile muhtaç durumdaki kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara destek olmak amaçlanmaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yapılan sosyal yardımlardan biri de Ramazan yardımıdır. Ramazan yardımı, Ramazan ayına özel olarak yapılan birkaç farklı sosyal destek programlarından oluşmaktadır.

İhtiyaç sahibi aileler, belediyenin Ramazan yardımı başlığı altında düzenlemiş olduğu, Ramazan çadırı, erzak ve gıda kolisi yardımı ve 41 Kart yardımından yararlanabilmeleri mümkündür. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için Ramazan ayında, hem iftar hem sahur yemeğinin ücretsiz bir şekilde verildiği Ramazan çadırı yardımı, içerisinde pirinç, bulgur, yağ ve çay gibi çeşitli temel gıda ürünlerinin bulunduğu erzak ve gıda kolisi yardımı yapmaktadır. Bu yarımlara ek olarak 41 Kart yardımı da yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Ramazan yardımı ile ilgili merak edilenler aşağıda yer almaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Gibi merak edilen konu başlıklarına dair detayları yazımızın devamında paylaştık. Yazının devamını okuyarak konu ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen çeşitli Ramazan destek programlarından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, Ramazan yardımını nasıl alabileceklerini merak etmektedirler. Ramazan ayına özel olarak verilen erzak ve gıda kolisi yardımından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvuru şartlarını karşılıyor olması ve başvuru evraklarına sahip olması gerekir.

Başvuru şartlarını karşılayan kişiler, başvuru kanalları üzerinden işlemlerini gerçekleştirecekleri sırada sisteme ya da ilgili müdürlüğe başvuru evraklarını da teslim etmesi gerekir. İnternet üzerinden başvuru talebinde bulunan kişiler başvuru evraklarını başvuru sayfasında yer alan “Dosya Ekle” bölümünden dosya olarak eklemeleri gerekir.

Başvuru işlemleri için istenen evrakla şu şekildedir;

 • Fakirlik belgesi (muhtarlık tarafından verilir.)
 • İkamet belgesi (ikamet kaydınızın mutlaka Kocaeli il sınırları içerisinde olması gerekir. E-Devletten alınabilir.)
 • Varsa engelli bireyin engelli raporu
 • Varsa kronik rahatsızlığı olan kişinin sağlık raporu gibi ek belgeler de sisteme yüklenebilir.

Sosyal İşler Müdürlüğü aracılığı ile başvuruda bulunan kişiler de aynı şekilde ilgili müdürlüğe başvuru evraklarını mutlaka teslim etmesi gerekir. Belediye tarafından Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur çadırına gitmek ve yemek yemek isteyen kişilerin herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek yoktur. Tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlar belediyenin Ramazan çadırına giderek ücretsiz yemek yardımından yararlanabilirler.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bir diğer sosyal yardımı ise 41 Kart yardımıdır. 41 Karta sahip olan kişilerin kartlarına Ramazan ayına özel olarak belirli bir miktarda bakiye yüklenir. Bu bakiyeler ise anlaşmalı marketlerde kullanılabiliyor. 41 Kart sahibi olmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar belediyenin İnternet sitesi üzerinden online başvuruda bulunabilir ya da belediye ile iletişime geçerek başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Ramazan yardımı yalnızca gerçek ihtiyaç sahibi olan kişilere verilen bir sosyal destektir. Bu bağlamda kişilerin mutlaka ihtiyaç sahibi olması ve başvuru şartlarını karşılıyor olması gerekmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşların başvuru şartlarını karşılıyor olması yardımdan yararlanabilmesi için yeterli değildir. Ayrıca yardımdan yararlanabilecek kişiler arasında da yer almaları gerekir. Belediye tarafından verilen Ramazan erzak ve gıda kolisinden yararlanabilmeye hak kazanabilecek kişiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımından öncelikli olarak maddi durumu yetersiz olan kişilerin yararlanabilmesi mümkündür. Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan kişiler Ramazan yardımı olarak verilen erzak ve gıda kolisi yardımı alabilirler. (Aylık gelirin muhtaçlık sınırı altında olabilmesi için, hanede kişi başına düşen gelirin güncel net asgari ücretin 1/3’ünden az olması durumudur.)

 • Başvuru şartlarını karşılayan kişiler
 • Maddi durumu kötü olan ve kendine bakabilecek kadar sağlıklı olmayan yaşlı kimseler
 • Engelli vatandaşlar (%40 ve üzeri engelinin bulunma şartının sağlanması ve engelli raporuna sahip olması gerekir.)
 • Kronik rahatsızlığı olan kişiler (rahatsızlığı çalışmasına engel olması ve sağlık raporuna sahip olması şartı ile)
 • Asker, Şehit ve Gazi yakını kimseler (bu kişilerin maddi durumlarının iyi olmaması durumunda bildirimde bulunması yeterli olacaktır.)
 • Eşi vefat etmiş ya da boşanmış dul kadınlar (kendine bakmakta zorlanan, geliri olmayan ya da geliri düşük olan kişiler)

Listede yer alan kişiler başvuru şartlarını kontrol ederek şartlara sahip olduklarından emin olmaları gerekir. Başvuru şartlarını da karşılamanız durumunda, başvuru kanalları üzerinden başvuru talebinde bulunabilir ve başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanması durumunda Ramazan yardımından yararlanabilmeye hak kazanabilirsiniz. Başvuru sırasında başvuru evraklarını da yanınızda götürmeyi ya da sisteme yüklemeyi unutmamalısınız.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı yalnızca başvuru şartlarını karşılayan kişilere verilmektedir. Başvuru şartları, belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından belirlenir ve yalnızca ihtiyaç sahiplerinin yararlanabilmesini sağlayan şartlar aranır. Müdürlük tarafından belirlenen şartlar farklılık gösterse de genel olarak aşağıdaki listedeki gibidir.

 • Kocaeli il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak (Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı yalnızca Kocaelili vatandaşlara yönelik yapılmaktadır. Farklı bir ilde ikamet ediyorsanız kendi il belediyenize müracaat etmeniz gerekir.)
 • Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması gerekir. (Kişi başına düşen ücret, net asgari ücretin 1/3’ünden az ise gelir muhtaçlık sınırı altındadır.)
 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Başvuru sahibinin 18 yaşını tamamlamış olması gerekir.
 • Hanede yaşayanlar arasında herhangi bir kişinin sosyal güvenceli işte çalışmıyor olması ya da gelirin muhtaçlık sınırı altında kalması gerekir.
 • Engelli vatandaşların %40 ve üzeri engelinin bulunduğunu kanıtlayan rapora sahip olması gerekir.
 • Kronik rahatsızlığı olan kişilerin sağlık raporuna sahip olması gerekir.

Başvuru işlemlerinin belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat giderek tamamlamak isteyen kişilerden bazı ek belgeler istenmektedir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin internet sitesinde yer alan bilgiye göre bu belgeler aşağıdaki gibidir.

 • 1 adet fakirlik belgesi (Muhtarlıktan alınacak)
 • Aile bireylerinin nüfus cüzdan fotokopileri (Evde yaşayan tüm bireyler için),
 • SGK hizmet dökümü ve provizyon sorgulaması (Evdeki 16 yaş ve üzeri tüm bireyler için e-devlet ya da SGK müdürlüklerinden kimlik ibrazı ile alınabilir),
 • Emekli ise emekli maaş dökümü ve provizyon sorgulaması (e-devlet ya da SGK müdürlüklerinden kimlik ibrazı ile alınabilir),
 • 1 adet başvuru dilekçesi

Bu belgeler ile ilgili müdürlüğe giderek başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nelerdir?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nelerdir? Her yıl Ramazan ayına özel olarak birçok farklı sosyal destek veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin sosyal destek programlarına dair detaylar şu şekildedir;

 • İhtiyaç sahibi ailelerin mutfak ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için erzak ve gıda kolisi yardımı yapılmaktadır. Erzak ve gıda kolisi içerisinde yer alan temel gıda ürünleri şunlardır; Pirinç, makarna, mercimek, fasulye, yağ, çay, tuz, şeker, bulgur, nohut, salça, peynir, zeytin ve reçel gibi hem kahvaltılık hem de akşam yemeği için gerekli temel gıda ürünler bulunmaktadır. Erzak ve gıda kolisi yardımından yararlanmak için başvuru kanalları üzerinden başvuru talebinde bulunmanız gerekir.
 • Belediye tarafından ihtiyacı olan kişilere sıcak yemek yardımı da yapılmaktadır. Dışarıda yaşayan ya da maddi durumu kötü olan kişiler belediyenin Ramazan çadırına giderek hem iftar hem de sahur için ücretsiz yemek hizmetinden yararlanabilirler. Ayrıca dışarı çıkamayacak durumu olmayan ya da ev adreslerine sıcak yemek dağıtımının yapılmasını isteyen kişiler için de belediye çalışanları bu kişilerin ev adreslerin kadar giderek sıcak yemek dağıtımı yapmaktadır. Ancak bu kişilerin mutlaka fakirlik belgesine sahip olması gerekir.
 • İhtiyaç sahiplerine yönelik yapılan bir diğer Ramazan yardımı ise Kart 41 sahiplerine yapılmaktadır. Kart 41 alışveriş kartına sahip olan kişiler herhangi bir başvuru talebinde bulunmasına gerek olmadan kartlarına yatırılan bakiye ile Ramazan ayında mutfak ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir.

Belediyenin İnternet sitesinde yer alan açıklamada Kart 41 ile ilgili şu bilgiler verilmiştir; “Ekonomik durumları itibariyle sağlıklı beslenme noktasında sıkıntı yaşayan vatandaşlarımıza gıda yardımı verilmektedir. Daha önceki yıllarda vatandaşlarımızın bu ihtiyaçları kurumumuz tarafından verilen gıda kolileri ile giderilmekteydi. Ancak vatandaşlarımıza daha hızlı daha kaliteli hizmet verilmesi ve gıda yardımının daha kolay ulaştırılabilmesi amacıyla öncelikle “Sosyal Doku” programı daha sonra da eklenen yeni bir yazılım ile “41 Kart Projesi” oluşturulmuştur. 01.09.2011 tarihi itibariyle “Gıda Tanımlı 41 Kart” uygulaması hayata geçirilmiş ve vatandaşlarımızın anlaşmalı marketlerden gıda alışverişi yapabilmeleri, kurumumuz tarafından da yardımların kolaylıkla takibi sağlanmıştır.”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı ne zaman dağıtılacak? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımına başvuruda bulunan ve başvuru talebi onaylanan kişiler, Ramazan yardımının ne zaman dağıtılacağını merak etmektedir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı olarak düzenlemiş olduğu çeşitli destek programlarının dağıtım süreleri farklılık göstermektedir. Başvuru talebinizi tamamladıktan sonra tüm başvurular alınana ve başvuru süresi bitene kadar gerekli incelemeler yapılmamaktadır. Bu nedenle başvuru sonucunuz en erken, başvuru tarihi bittikten sonra açıklanmaktadır.

Bu süreç yaklaşık olarak 15 il 30 gün kadar sürmektedir. Başvurunuzun sonuçlanmasından sonra tarafınıza olumlu ya da olumsuz bir şekilde geri dönüş yapılır. Başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanması durumunda yardım tarafınıza en kısa sürede ulaştırılmak üzere dağıtıma çıkar. Erzak ve gıda yardımı Ramazan ayına girmeden 1 hafta önce kadar dağıtıma başlar ve yoğunluğa bağlı olarak en fazla Ramazan ayının ilk haftasına kadar devam eder.

Ramazan yardımı olarak Kart 41 sahiplerinin kartlarına yatırılan bakiye ise aynı şekilde Ramazan ayına girmeden 1 hafta kadar öncesine bakiye yüklemeleri başlar ve birkaç gün içerisinde tüm bakiyeler yüklenmiş olur. Genel olarak bu süre 1 en fazla 2 gündür. Sıcak yemek dağıtım ve Ramazan çadırı ise Ramazan’ın ilk günü başlar ve son gününe kadar devam eder. Fakirlik belgesine sahip kişiler bildirimde bulunduktan sonra Ramazan ayının ilk gününden son gününe kadar her gün sıcak yemek dağıtım ev adreslerine kadar yapılır.

kocaeli büyükşehir belediyesi ramazan yardımı başvurusu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi Başvurusu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu nasıl yapılır? Başvuru talebinde bulunmak isteyen kişiler başvuru işlemlerini nasıl yapabileceklerini merak etmektedirler. Başvuru işlemleri genel olarak birkaç farklı şekilde yapılabilmektedir. Başvuru talebinde bulunmak için belediyenin İnternet sitesini kullanabilir ve online başvuruda bulunabilirsiniz, E-Devlet sistemi üzerinden online başvuruda bulunabilirsiniz ya da belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat müracaat ederek başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımına hızlı ve kolay bir şekilde başvuruda bulunmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak ilgili adrese gidin.

 • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 • T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak hesabınıza giriş işlemi yapın.
 • E-Devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine giderek ücretsiz bir şekilde şifre edinebilirsiniz.
 • Giriş işlem yaptıktan sonra sayfada yer alan “Uygulamaya Git” butonuna tıklayın. Ya da “Uygulama Adresi” bölümünde yer alan bağlantı adresine gidin.
 • Açılan sayfada ilk olarak yardım alınacak belediyeler arasından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi seçeneğini seçin.
 • Kişi kimlik bilgileri, kişi adres bilgileri ve kişi eş bilgileri bölümleri otomatik olarak doldurulacaktır. Bu bölümleri kontrol edin ve bir sorun varsa başvuruya devam etmeden önce bilgilerinizi güncelleyin.
 • Kişi iletişim bilgileri bölümünden güncel iletişim bilgilerinizi girin.
 • Yardım talebi bölümünden ise erzak ve gıda yardımı seçeneğini seçin.
 • Son olarak “Kaydet” butonuna tıklayın.

Bu adımları takip ederek başvuru işleminizi tamamlamış olacaksınız. E-Devlet sisteminin yanı sıra belediyenin internet sitesi üzerinden de online olarak başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için https://www.kocaeli.bel.tr/ adresine gittikten sonra e-Belediye bölümünden e-Devlet kapısına ulaşabilir ve başvuru tamamlayabilirsiniz. Ya da istek bölümünden başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz. Başvuru taleplerinde öncelikli olarak e-Devlet sisteminden yapılan başvurular kontrol edilmektedir. Bu nedenle başvurunuzu e-Devlet sistemi üzerinden yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan Erzak ve Gıda Kolisi Yardımı Başvurusu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi her yıl Ramazan ayında düzenli bir şekilde erzak ve gıda kolisi yardımında bulunuyor. Belediye son yıllarda Kart 41 uygulamasına geçiş yaparak ihtiyaç sahibi vatandaşlar ev adreslerine erzak ve gıda kolisi yardımı yapmak yerine kart sahiplerinin kartlarına bakiye yüklemesi yaparak kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılamalarına imkan sağlamaktadır. Kart 41 sahipleri kartlarına yüklenilen bakiye ile anlaşmalı marketlerde 1 aylık temel gıda ürünleri satın alabiliyor. Ayrıca kart sahibi olmayan, erzak ve gıda yardımından yararlanan kişiler için de yardım kolileri ev adreslerine kadar gönderilmektedir.

Başvuru talebinde bulunduğunuz zaman eğer Kart 41 sahibiyseniz başvurunuz iptal edilir ve yardım otomatik olarak ödeme gününde kartınıza yüklenir. Kart 41 sahibi değilseniz gerekli şartları karşılamanız halinde yardım erzak ve gıda kolisi olarak adresinize kadar gönderilmektedir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi erzak ve gıda kolisi içerisine yer alan temel gıda ürünleri aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • 2 paket makarna
 • 1 paket mercimek
 • 1 paket fasulye
 • 2 litre Ayçiçek yağı
 • 1 kutu salça
 • 1 paket bulur
 • 1 paket nohut
 • 1 paket tuz
 • 1 paket şeker
 • 1 paket peynir
 • 1 paket zeytin
 • 1 paket reçel
 • 1 paket siyah çay

Koli içerisinde yer alan temel gıda ürünlerinin miktarları hanede yaşayan kişi sayısına bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Aynı şekilde Kart 41 sahiplerinin kartlarına yatırılan bakiye de hanede yaşayan kişi sayısına bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu nereye yapılır? Başvuru talebinde bulunmak isteyen Kocaelili vatandaşlar başvuru işlemlerini nasıl yapabileceklerini merak etmektedirler. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru işlemleri birkaç farklı şekilde yapılabilmektedir. Başvuru kanalları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Başvuru talebinizi online olarak tamamlamak için belediyenin İnternet sitesini ziyaret edebilir ya da e-Devlet hesabınızın üzerinden online başvuru talebinde bulunabilirsiniz.
 • Bir diğer başvuru kanalı ise belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat yapılan müracaat halinde yapılmaktadır. İlgili müdürlüğe giderek başvuru talebinde bulunduğunuz zaman sizden bazı ek belgeler istenecektir. Bu belgeleri de giderken yanınızda götürmeyi unutmamalısınız.
 • Başvuru işleminizi gerçekleştirebileceğiniz bir diğer başvuru kanalı ise belediye ile iletişime geçerek yapılabilmektedir. Belediyenin iletişim kanalları üzerinden iletişime geçerek başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kocaeli il sınırları içerisinde yaşayan ve Kart 41 sahibi olan ihtiyaç sahibi vatandaşların herhangi bir başvuru talebinde bulunmalarına gerek yoktur. Belediye, kart sahiplerinin kartlarına otomatik olarak bakiye yüklemesi yapmaktadır. Bu bakiye yalnızca anlaşmalı marketlerde geçerli olup temel gıda ürünleri için kullanılabilecek. Bu nedenle herhangi bir fatura ödemesi, online ödeme ya da farklı kullanım alanlarında kullanabilmeniz mümkün değildir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı sorgulama işlemi nasıl yapılır? Başvuru talebinde bulunduktan sonra başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi almak ve başvurunuzun sonucunu öğrenmek için başvuru sorgulama işlemi yapmanız gerekir. Başvuru talebinizi online bir şekilde yaptıysanız aynı yöntem üzerinden sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. Ancak belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat müracaat halinde başvuru talebinde bulunduysanız başvuru sorgulama işlemi için müdürlüğü ziyaret etmeniz ya da iletişime geçmeniz gerekir.

Başvurusunu e-Devlet sistemi üzerinden yapanlar başvuru sayfasında yer alan “Sosyal Yardım Başvuru Durumu Sorgulama” bölümünden sorgulama işlemi yapabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.