Gebelik Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? E-Devlet Başvuru

Gebelik Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? E-Devlet Başvuru
14.04.2023
A+
A-

Gebelik parası nasıl alınır? Gebelik parası başvurusu nasıl yapılır ve başvuru sorgulamaGebeliğin başından doğuma kadar ve lohusa dönemin bitimine kadar düzenli doktor kontrollü yapılması takdir de verilen maddi yardımdır. Gebelik parasının diğer bir adı olarak Şartlı gebelik yardımı da denilebilir. Şartlı gebelik yardımında gebe olan kişilerin düzenli olarak doktor kontrolleri sağlanması amacı ile yapılan yardımdır. Şartlı gebelik yardımı Sağlık Bakanlığı tarafından şartları belirlenmiştir. 

Sağlık Bakanlığını belirlemiş olduğu düzenli doktor kontrollü şartını yerine getiren gebe kadınlara verilecektir. Şartlı gebelik yardımında hastanede bebeğin canlı ve ya cansız doğmasını dikkatte alınmaksızın bir seferliğine mahsur verilen nakit yardımı ödemesidir. 

Gebelik Parası Ne Kadar?

Gebelik parası almayı düşünen kadınların aklına ilk olarak Gebelik Parası Ne Kadar? Sorusu gelmektedir. Gebelik parası yardımı aylık olarak yatırılmaktadır. Gebelik ve doğum süreci gebelik parası 9 ay ödemesi yapılması belirlendi. Fakat lohusa dönemi de gebelik parası kapsamına girdiği için bebeğin canlı ya da cansız olmaması göz önünde bulundurmadan 2 aylık ödeme yapılacaktır. 9 ay gebelik ve doğum sürecinde aylık olarak 35 TL maddi yardım ödemesi yapılmaktadır. Fakat hastane doğum yapılmak şartı ile bir kere olarak 75 TL gebelik parası verilmektedir. Lohusa dönemine ait 2 aylık süreçte ise aylık 35 TL maddi yardım yapılmaktadır. 

Gebelik ve doğum sürecinin 9 aydan kısa olması durumunda ya da düşük yapılması durumunda ödemeler doğum yapıldığı ya da düşük olan güne kadar verilmektedir. 

Gebelik Parası Nasıl Alınır?

Gebelik parası yardımından faydalanmak isteyen kişiler öncelikle gebelik parası nasıl alınır hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Gebelik parası diğer bir adı ile şartlı gebelik yardımı alacakların bir takım şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Şartlı gebelik yardımı almak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapacağınız tek adres yaşadığınız yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfıdır. Müracaat sırasında sizden istenecek belge gebeliğinizi kanıtlayan belgedir. Ayrıyeten başvuracak kişinin Nüfus cüzdanı ya da kimlik bilgilerinin yer aldığı ehliyet ve ya pasaporttur.

Şartlı gebelik yardımı başvurusu için herhangi bir sınırlama konulmamıştır. Gebeliğin bütün dönemlerinde başvuru yapabilirsiniz. Gebelik parası alacak kişiler daha önceden şartlı gebelik yardımı alırken eğer düşük yapmış ise ve ödemeler alınıyor olsa dahi iptal edilir yeni gebelik sırasında tekrardan başvuru yapması gerekmektedir.

Gebelik Parası Sorgulama

Gebelik parası sorgulama işlemini ilk olarak şartlı gebelik yardımı başvurusunu yapmanız gerekir. Başvurular sadece bulunduğunuz il ya da ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfından gerçekleştirilir. Başvuru yapıldıktan sonra onay sürecine giren başvurunuzu internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

İnternet üzerinden gebelik parası sorgulama işlemi için E-Devlet uygulaması sistemine girerek başvuru sürecini takip edebilirsiniz.

Diğer başka bir yöntem ise Sosyal Yardım hattı olan ALO 144 telefon hattı ile işleminin yapabilirsiniz. 

Gebelik Parası Hesaplama 

Gebelik parası hesaplama işlemi bulunmamaktadır. Çünkü çok karıştırılan konulardan biri olan gebelik parası ve doğum parası olmaktadır.  Gebelik parası Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu aylık olarak 35 TL Maddi yardımdır. Fakat doğum parası ise ödenen prim gün bazında hesaplanır ve ödenir. Yani doğum parası ve şartlı gebelik yardımı aynı şeyler değildir. 

Gebelik Parası Nerelerden Alınır?

Gebelik parası nerelerden alınır ve kimler tarafından alınır sorularına da cevap verecek olursak; gebelik parasını ödemesi annenin adı ve soyadı üzerine PTT şubelerine yatırılmaktadır. Gebelik parasını sadece anne adı ve soyadı ile verilmektedir. Fakat anne harici hiçbir kimse gebelik parasını çekemez. 

Gebelik Parası Başvurusu Nereden Yapılır?

Gebelik parası başvurusu anne adayı tarafından Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüğüne giderek müracaatını yapabilir. Ayrıca Sosyal Hizmetler müdürlüğüne ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı binalarına giderek de başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 

Başvuru yapma sırasında lazım olan belge ve bilgiler annenin nüfus cüzdanı ve bebeği kimlik bilgileri gösteren geçici doğum belgesi ve ya varsa bebeğin bilgilerinin yer aldığı Nüfus cüzdanı gerekmektedir.

Ayrıyeten kurum binalarına gitmeden internet üzerinde müracaatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi internet sitesine girerek bebeği bilgileri ile müracaatınızı yapabilirsiniz.

Gebelik Parası Alma Şartları Nelerdir?

Gebelik parası alma şartları nelerdir? Sorusunu şartlı gebelik diğer adı ile şartlı gebelik başvurusu yapacak kişiler bazı şartları sahip olmalıdırlar. Gebelik parası almak için gerekli şartlar;

 Gebe kadının yaşadığı hanede hiç kimsenin sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir. Gebelik yaşayan kadının Vakıf Mütevelli Heyeti kararı ile ihtiyaç sahibi olduğu belirlenmesi gerekmektedir.

Şartlı gebelik yardımın en önemli şartlarından alan 9 ay boyunda düzenli olarak sağlık kontrollerine gidilmesi gerekir. Belirlenen 4 dönem içerinde 9 defa sağlık kontrollerine gitmesi ve kontrolleri aksatmaması gerekmektedir. Gebelik yaşan kadın 18 yaşı altında ise resmi nikahlı olması gerekmektedir.

Gebelik Parası Kimlere Verilir?

Gebelik parası kimlere verilir?  Sorusu çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından ihtiyaç sahibi olarak kararlaştırılan ve gereken şartları yerine getiren bütün herkes gebelik parası alabilir. Başvuruş onaylanan kişiler PTT yardımı ile ödemesini alabilir. Ödemeler anne adı ve soyadı ile yatıran gebelik parası PTT tarafından anne harici hiç kimseye verilemez. 

Belediye yardımları>>>>