Sicili Bozuk Olana Temel İhtiyaç Desteği Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sicili Bozuk Olana Temel İhtiyaç Desteği Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?
15.04.2023
A+
A-

Sicili bozuk olana temel ihtiyaç desteğiözellikle koronavirüs salgınından dolayı işsiz kalan, ücretli izne çıkarılan ve gelir düzeyi çok düşük olan kişiler için devlet tarafından Kredi Garanti Fonu (KGF) garantisi verildi.

KGF garantisi ile sicili bozuk olana temel ihtiyaç desteği kredisi kullanabilecek. Devlet tarafından hiç bir sorgu sual olmadan başvuran herkese kredi imkanı oluşturulacaktır.

Bu destek kredisinde sadece beyan esas alınıp, ödeme gücü kesinlikle kontrol edilmeyecek ve mevcut kredi koşulları aranmayacaktır. Yani Findeks kredi notu üzerinden kesinlikle kredi notu sorgulanmayacaktır. Kredi notu düşük olanlar da bu kredi destek paketinden tamamen yararlanacak.

Sicili Bozuk Olana Devlet Desteği Nedir?

Sicili bozuk olan kişilere ülkemizde “sosyal yardım” adı altında birçok farklı hizmet sunulmaktadır. Bu hizmetler arasında gıda, barınma, sağlık, eğitim ve istihdam desteği gibi birçok farklı kategoride destekler bulunmaktadır.
Sicili bozuk olan kişilerin faydalanabileceği bu hizmetlerin detayları ve başvuru koşulları farklı olabilir. Bunun için ilgili yerel yönetim birimleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi kurumlarla iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sicili Bozuk Ne Demek?

Sicili bozuk ne demek? KYK kredi sicilinin bozulması demek herhangi bir bankadan kredi çekmek isteyip de önüne çok zorlu şartlar sunulması demektir. Yani kredi çekmek sicili bozuk olanlar için oldukça zordur.

Bütün bankaların kredi çekmek isteyen müşterilerinden ilk baktıkları verilerden birincisi kredi sicilidir. Kredi sicili, geçmiş dönemlerde kredi kartı ödemeleri, kredi ödemeleri ve bankalara olan diğer ödemeleri göz önünde bulundurularak kredi puanına işler.

Sicili bozuk olana temel ihtiyaç desteği; Kredi sicilinin bozulmasına en çok etki eden ödeme kredi kartı ödemesidir. Kredi kartı ödemesi az miktar da olsa kesinlikle kredi sicilinize olumsuz yönde etkiler ve kredi puanınızın düşmesine sebep olur. Kredi siciline etki eden diğer ödeme de hangi bankadan çekmiş olursanız olun kredi ödemelerinizi de gününüzde yapmadığınız takdirde kredi sicilinize olumsuz yönde etki edecektir.

Kredi kartı ödemelerinizi ve kredi ödemelerinizi gününde yaparsanız kredi sicilinize olumlu yönde etki edecektir. Ancak ödemelerinizi gününüzde yapmazsanız hem kredi sicilinize etki edecektir, hem de banka tarafından yasal takip süreci başlatılacaktır.

Sicili Bozuk Olana Kredi Verilir Mi?

Sicili bozuk olana kredi verilir mi? Kredi sicili bozuk olana kredi verilmesi çok zordur. Ancak koronavirüs yüzünden T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sicili bozuk olanlara temel ihtiyaç desteği ile kredi verileceği duyurulmuş, Cumhurbaşkanı tarafından 30.03.2020 tarihinde vatandaşlara sunulup, 01.04.2020 tarihinden itibaren kredi başvuruları açılmıştır.

Sicili bozuk olana temel ihtiyaç desteği adı altında kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından 10.000 TL’ye kadar kredi desteği verilip, ilk 6 ay ödemesiz olarak toplamda 36 ay vade ile temel ihtiyaç kredisi verilecektir.

Temel ihtiyaç kredisini hane geliri 5.000 TL ve altında olan vatandaşlara verileceği de bilinen diğer yönüdür. Aslında bu destek kredisi adı gibi ihtiyacı olan vatandaşlarımıza destek amaçlı planlanmıştır.

Sicili Bozuk Olanlara Destek Kredisi Verilecek Mi?

Sicili bozuk olanlara destek kredisi verilecek mi? Koronavirüs nedeniyle gerek esnaf olsun gerekse çalışan, ihtiyaç sahibi olan herkese, kara listede bulunanlar ve kredi sicili bozuk olanlar da destek kredisinden yararlanabilecek.

Hazine ve Maliye Bakanı tarafından müjdesi verilen ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan sicili bozuk olanlara destek kredisi verilecek haberi ile bir çok esnaf ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar biraz da olsa rahat nefes alabilecek.

Kamu bankaları arasında olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafıdnan ilk %0.49 faizle ilk 6 ay ödemesiz maksimum 36 ay vadeli 10.000 TL’ye kadar destek kredisi vermektedir.

Sicili bozuk olana temel ihtiyaç desteği; 3 kamu bankasının ortak olarak aldığı bu karar ile başvuran herkese destek kredisi çıkmaktadır. Temel ihtiyaç kredisi başvurusu yapacak olan vatandaşlar için koronavirüs nedeniyle kredi siciline bakılmadan, bankalara olan geçmişe dair ödemeler göz önünde bulundurulmadan temel ihtiyaç kredisi verilecektir.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Kartı

Sicili bozuk olanlara kredi kartı verildiği pek görülmemiştir.Ancak salgın nedeniyle temel ihtiyaç kredisi adı altında 10.000 TL’ye kadar kredi verilmektedir.

Sicili bozuk olana temel ihtiyaç desteği; Kamu bankalarının ortak olarak aldığı bu karar ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar %0.49 faizle kredi desteği alabilirler. Hem de ilk 6 ay geri ödemesiz olarak toplamda 36 ay vadeli olarak ödeme seçeneği sunulmaktadır.

Sicili Bozuk Olana Ev Kredisi

Sicili bozuk olana ev kredisi verilmemektedir. Ödemelerini düzenli bir hale getirdikten sonra tekrar konut kredisi başvurusu yapabilirler.

Sicili bozuk olana temel ihtiyaç desteği; Kredi puanınızı kredi kartı ödemeleri ya da banka ödemelerinizi düzenli yaptığınız takdirde yükseltebilirsiniz. Ayrıca diğer fatura ödemelerinizi de bankalar üzerinden yaparsanız puanınız da yükselecektir.

Sicili Bozuk Olana Hangi Banka Kredi Verir?

Sicili bozuk olana hangi banka kredi verir? Sicili bozuk olanların kredi başvuruları genel olarak olumsuz sonuçlanmaktadır. Ancak bu demek olmuyor ki asla kredi çıkmayacak.

Sicili bozuk olana temel ihtiyaç desteği; Kredi sicilini düzelten herkese bankalar kredi vermektedir. Kredi sicilinizi ödemelerinizi bankalar üstünden yaparak, kredi kartınızı düzenli ödeyerek ya da var olan borçlarınızı kapatmaya çalışın.

Bu sayılanlar kredi puanınıza olumlu yönde etki edecektir. Mutlaka bir tanesini 3-4 ay kadar düzenli olarak gerçekleştirin.

Sicili Bozuk Olana Kredi Nasıl Çıkar?

Sicili bozuk olana kredi nasıl çıkar? Sicili bozuk olan vatandaşlara kredi çıkması için kredi puanını arttıracak işlemler yapmalıdırlar.

Kredi puanınızı yükseltmek için;

  • Mevcut borçlarınızı kapatmaya çalışın. Hepsini kapatmasanız da bir kısmını kapatmayı deneyin.
  • Sahip olduğunuz kredi kartı limitlerinizi gözden geçirin. Gelirinize göre kredi kartı harcamalarınıza tekrar göz atın.
  • Ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirin. Önceden çektiğiniz kredi ödemeleri, kredi kartı ödemeleri ve faturalara ödemelerinize dikkat edin. Düzenli olarak ödediğiniz takdirde puanınıza olumlu yönde yansıyacaktır.
  • Fatura ödemeleriniz bankalar üzerinden gerçekleştirin.
  • Kredi kartınız bulunmuyorsa blokeli bir kredi kartı çıkartın.

Sicili Bozuk Olana Devlet Destekli Kredi

Sicili bozuk olana devlet destekli kredi olarak temel ihtiyaç kredisi adı altında koronavirüs salgınından dolayı 3 kamu bankası tarafından 10.000 TL’ye kadar maksimum 36 ay vadeli olmak şartıyla ilk 6 ay ödemesiz destek kredisi verilmektedir.

Sicili bozuk olana temel ihtiyaç desteği; Başvuran bütün ihtiyaç sahiplerine temel ihtiyaç destek kredisi verilmektedir. Gelirin 5.000 TL veya altında olan çalışanlar için %0.49 faizle ilk 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli 10.000 TL’ye kadar kredi başvuruları için Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’a gidebilirsiniz.

Sicili Bozuk Esnafa Kredi

Sicili bozuk esnafa kredi 2020 yılında koronavirüs salgını yüzünden esnaf, çalışan ya da emekli olmanız halinde 10.000 TL’ye kadar temel ihtiyaç kredisi kamu bankaları tarafından verilmektedir.

Sicili bozuk olana temel ihtiyaç desteği; Sicili bozuk esnaf da olsanız, çalışan da olsanız %0.49 faizli ilk 6 ay geri ödemesiz 36 ay vadeli olmak şartıyla 3.000 TL, 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL temel ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Tek şart olarak aylık gelirinizin 5.000 TL ya da altında olması gerekmektedir.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar 2022 yılında açıklanan verilere göre temel ihtiyaç kredisi veren bankalar Ziraat BankasıVakıfbank ve Halkbank‘tır.

Sicili bozuk olana temel ihtiyaç desteği; Bunların dışında kredi başvurusu yapsanız bile siciliniz bozuk diye kredi çıkmayabilir.

Sicili bozuk olana kredi başvurusu>>>>

Sicili Bozuk Emekliye Kredi

Sicili bozuk emekliye kredi çıkıp çıkmayacağı konusunda en yakın maaş anlaşmalı şubenize gidip, müşteri temsilcisiyle görüşmeniz olacaktır.

Sicili bozuk olana kredi>>>>