Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvurusu

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvurusu
13.04.2023
A+
A-

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu asıl yapılır? İhtiyaç sahibi aileler için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yapmış olduğu ‘’Herkes için sağlık’’ adlı sosyal yardım projesidir. Şartlı Sağlık projesi genellikle vatandaşın yardımlar arasında en çok karıştırdığı yardım projesidir. Şartlı Sağlık Yardımı özellikle ihtiyaç sahibi olan kişilere verilmek adına yapılmıştır. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının sağlık hizmetinin karşılaması adına yapılan sosyal yardım destek projesidir. Gerekli kurumların muhtaç sahibi olarak kabul ettiği ailelerin hepsi Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu yaparak projesinden faydalanması mümkündür. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ekonomik sıkıntı çeken ailelerin çocuklarına yönelik Şartlı Sağlık yardımı projesini başlamıştır.

Şartlı Sağlık Yardım Nedir?

Şartlı sağlık yardımı nedir? Şartlı sağlık yardımı projesini Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dar gelirli ailelerin çocuklarının sağlık hizmetleri karşılanması için sloganı ‘’ Herkes için sağlık’’ olan projeyi başlatmıştır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelerin 0-6 yaş aralığındaki çocuklarının sağlık hizmetini karşılayarak yardım eli uzatmıştır. 

Şartlı sağlık yardımı alacak ailelerin 0-6 yaşları arasında çocuklarına düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılmaktadır. Şartlı sağlık yardımı nasıl sağlanır merak edenler için para yardımı olarak sağlandığı söylenebilir. Para yardımı harici şartlı sağlık yardımından yararlanacak 0-6 yaş arasındaki çocukların düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılacağı şartı da vardır. 

Sadece şartlı sağlık yardımından ihtiyaç sahibi aileler faydalanacaktır. Ayrıca çocukların yaş aralığı 0-6 olmalıdır. Şartlı eğitim yardımı ve şartlı sağlık yardımı aynı proje içerinde yer almaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar?

İhtiyaç sahibi aileler şartlı sağlık yardımı projesinde yapılan yardımın ne kadar olduğu merak ettikleri konudur. Şartlı sağlık yardımından faydalanacak çocukların düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçmeleri gerekmektedir. Kontrolleri düzenli olarak yaptığınız takdir de PTT üzerinden ailelere aylık 35 TL para yardımı sağlanmaktadır. 

 Şartlı Sağlık Yardımı hanede bulunan 0-6 yaş aralığındaki her bir çocuk için 35 TL para yardımı verilmektedir. PTT üzerinden yardımlar her ay düzenli şekilde yatırılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorunun cevabını bilmeyenler için bahsetmek istiyoruz; yaşadığınız il veya ilçeye kayıtlı olduğunuz Kaymakamlığı bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı binasına giderek müracaat edebilirsiniz. 

Başvuru yaparken sizden istenecek tek belge kimlik bilgilerinizdir. Başka bir belge istenmemektedir. Bunun dışında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kurumuna kayıtlı iseniz evinizden çıkmadan daha Sosyal Yardım ALO 144 hattını arayarak telefondan da müracaatta bulunabilirsiniz. 

Şartlı Sağlık Yardımı Devam Ediyor Ne Demek?

Şartlı sağlık yardım almak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru sonrasında müracaatınız onay sürecine girecektir. Şartlı sağlık yardım başvurusu sorgulaması yaptığınızda daha cevaplanmamış olan başvuru sonuçlarında Şartlı Sağlık Yardım Devam Ediyor yazısı ile karşılaşmaktadır. Bu yazı ile karşılaştığınızda başvurunuz onay aşamasında olduğu gösterilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardım Şartlı Nelerdir?

Her yardımda olduğu gibi şartlı sağlık yardımlarında gerekli şartlar bulunmaktadır. 

Şartlı Sağlık Yardım Şartlı Nelerdir?

Şartlı sağlık yardımı alacak kişilerin hanelerinde oturan bütün kişilerin sosyal güvenlik kurumu ile bağlantıları olmamalıdır.

Şartlı sağlık yardımı alacak çocukların düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılması gereklidir.

İhtiyaç sahibi olduğunuzu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti kanıtlamış olmalıdır.

Şartlı Sağlık Yardımından Kimler Yaralanabilir?

Şartlı Sağlık Yardımından kimler yararlanabilir? Soru en çok araştırılan konular arasına görmektedir. Şartlı sağlık yardımından yararlanacak kişilerin kesinlikle ihtiyaç sahibi aileler olması gerekir. İhtiyaç sahibi ailelerin 0-6 yaş aralarında olan çocukları olmalıdır. Çünkü şartlı sağlık yardımı çocukların sağlık hizmetleri karşılanması adına yapılan devlet yardımıdır.

Hane içinde yaşayan her çocuk başına kız erkek fark etmeksizin 35 TL şartlı eğitim yardımı yapılmaktadır. 

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Şartlı sağlık yardımı ne zaman yatacak? Konusunda sizlere detaylı bilgi aktarmak istiyoruz. Muhtaç sahibi olarak belirlenen ailelerin her 0-6 yaş aralığındaki çocuk başına verilen sosyal yardımdır. Yardımlar yılın tek aylarında 24’ü ve 28’si tarihleri aralığında yardım alan kişilere verilir. Tek aylardan kastımız; ocak, mart, mayıs, temmuz, eylül, kasım aylarından bahsedilmektedir. T.C kimlik numaranızın son hane göre yardımlar gün gün yatırılmaktadır. 

Kimlik numaranız 0 ile bitiyorsa ayın 24’ünde sağlık yardımınız yatırılacaktır.

Kimlik numaranız 2 ile bitiyorsa 25’inde sağlık yardımı ödemeniz yatırılacaktır.

Kimlik numaranız 4 ile bitiyorsa 26’sında sağlık yardımı ödemeniz yatırılacaktır.

Kimlik numaranız 6 ile bitiyorsa 27’sinde sağlık yardımı ödemeniz yatırılacaktır.

Kimlik numaranız 8 ile bitiyorsa 28’inde sağlık yardımı ödemeniz yatırılacaktır.

Şartlı Sağlık Yardım Sorgulama

Şartlı sağlık yardımı sorgulama birçok işlemin yapıldığı gibi E-Devlet sistemi üzerinden yapılmalıdır. 

Şartlı Sağlık Yardımı E-Devlet

Şartlı sağlık yardım E-Devlet sisteminden müracaat etmiş olduğunuz başvurularınızı sorgulama amacı ile kullanılan web uygulamasıdır. Şartlı sağlık yardımı başvurunuzu E-Devlet sistemi yardımı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölümündeki başvurunuzu sorgulamak için Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama konulan linke tıklayarak yapabilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Demektir?

Şartlı sağlık yardımı ne demektir?  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ‘’ herkes için sağlık’’ Sloganı ile ihtiyaç sahibi 0-6 yaşları arasındaki çocuğu olan ailelere çocukların düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçmesi şartı ile aylık para yardımı ettiği bir projedir. Hanedeki her çocuk başına verilen aylık 35 TL para yardımı yatırılmaktadır. Yatırılan miktar erken ve kız fark etmeksizin çocuk başına verilmektedir. Şartlı sağlık yardımı projesi ile şartlı eğitim yardımı projesi birlikte yürütülmektedir.

Şartlı Sağlık Yardım İletişim

Şartlı sağlık yardım iletişim adreslerine ihtiyacı olanlar için iletişim adresleri;

Sosyal Yardım Hattı ALO 144 hafta içi mesai saatlerinde çalışmaktadırlar. 

Mesai saatleri 08:00- 18:00 arasıdır. 

Hafta sonları ve resmi tatillerde iletişim sağlanmamaktadır.

Belediye yardımları>>>>