Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula

Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula
15.04.2023
A+
A-

Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Ülkemizde, faizsiz konut kredisi ve TOKİ kampanya hak sahipliği belgesi başvurusu yapmak isteyen binlerce dar gelirli aile bulunmaktadır. TOKİ Türkiye’de bulunan 81 ilin tamamında konutlar yapmaktadır. Dar gelirli aileler için bulunmaz bir fırsat olmakla birlikte, belki de hayatlarında en önemli fırsatlardan bir tanesidir. TOKİ dar gelirli ailelerin hepsine konut verememektedir. TOKİ’den ev sahibi olmak isteyen dar gelirli aileleri belirlerken kura çekimi gerçekleştiriyor.

TOKİ tarafından bir çok ailenin hayalini gerçekleştirmekle birlikte, hak sahibi olmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda size bütün detaylı bilgiyi vereceğiz.

Faizsiz Konut Kredisi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi Nedir?

TOKİ kampanya hak sahipliği belgesi, dar gelirli vatandaşların faizsiz kredi imkanı ile ev sahibi olması için gerekli olan belgeye denir.

Ziraat Bankası’ndan faizsiz kredi çekmek için hak sahipliği belgesi olması gerekiyor. Bu belge ile Ziraat Bankası’na giderek faizsiz kredi başvurusu yapabilirsiniz. TOKİ tarafından faizsiz kredi başvurusunda kredide herhangi bir kısıt bulunmamaktadır.

Hak sahipliği belgesinin ne demek olduğunu açıkladı. Şimdi de sizlere hak sahipliği belgesi nereden alınır? sorusunun yanıtını vereceğiz.
Hak Sahipliği Belgesi Nereden Alınır?

Hak sahipliği belgesi, SGK, Emeklilik Hizmetler Genel Müdürlüğü, Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik İl Merkez Müdürlüklerinden ya da E-Devlet üzerinden alınmaktadır.

Ayrıca E-Devlet üzerinden de belgenizi alabilirsiniz.

TOKİ Faizsiz Konut Kredisi Kimlere Verilir?

TOKİ faizsiz konut kredisi kimlere verilir sorusu biraz karışık gibi gelse de aslında oldukça anlaşılır bir durumdur.

  • 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun 56ncı maddesiyle mülga 45inci ve 64üncü maddelerine göre, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 47nci maddesine göre, 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanunu’na göre,2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanmak kaydıyla aylık bağlanması gerektiren kanunlara göre harp veya görev sırasında malul olmaları sebebiyle kendilerine aylık bağlananların;
  • Yukarıda belirtilen durumların kapsamı içinde olan ve hayatlarını kaybedenlerin dul ve yetim kalanlarına
  • Harp ya da görev sırasında malul olanların almış olduğu maaş ile birlikte faizsiz kredi hakkından yararlanmaksızın hayatını kaybeden dul ve yetimleri
  • Yukarıda belirtilen durumlar kapsamında harp ya da görev sırasında malul olanların sınıf ve pozisyon değiştirmesinden sonra çalışmaya devam eden görevlilerinin
  • 5510 sayılı Kanunun 4üncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle ödenmekte olan aylıkları kesilenlerin
  • 684 sayılı KHK kapsamına giren 15 Temmuz Gazilerinin faizsiz krediden yararlanma hakları bulunuyor.

Faizsiz Konut Kredisi Ne Kadar?

Faizsiz konut kredisi ne kadar sorusunu soranlar için öncelikle 01.01.1971 yılında başlatılmış olup, 5.000.000 TL faizsiz kredi verilmiştir.

Bu durumda 2020 yılında faizsiz konut kredisi ne kadar olacağı konusu merak uyandırmaktadır. 2020 yılında bütün şartları yerine getirenlere faizsiz olarak verilecek kredi miktarı 154.000,00 TL olarak güncellenmiştir.

İlerleyen yıllarda bu miktar ülkenin durumuna göre değişkenlik gösterecektir. O günkü şartlara bağlı olarak artış bekleniyor.

Faizsiz Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Faizsiz konut kredisi şartları, kimlere verilir konusuyla aynıdır. Bütün belirtilen şartları yerine getirenler faizsiz konut kredisi almaya hak kazanacaktır.

Ancak bu krediden yararlanmak isteyenlerin şartları taşıdığına dair Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan belge ile kanıtlamaları gerekmektedir.

Hak Sahipliği Belgesi Örneği

Hak sahipliği belgesi örneğini almak isteyenler E-Devlet üzerinden sisteme giriş yaparak Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden Faizsiz Konut Kredisi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi Başvurusu’ndan alabilirsiniz.

Hak Sahipliği Belgesi Örneği

Hak Sahipliği Belgesi Örneği

 

Faizsiz Konut Kredisi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi Başvurusu

Faizsiz konut kredisi ve TOKİ kampanya hak sahipliği belgesi başvurusu yapmanın iki yöntemi bulunmaktadır.

Birincisi E-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden Faizsiz Konut Kredisi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi Başvurusu bölümünden başvurularını yapabilirler.

İkinci olarak bulunduğunuz yerdeki SGK binasına giderek başvuru yapabilirsiniz.

TOKİ Faizsiz Konut Kredisi Sorgulama

TOKİ faizsiz konut kredisi sorgulama işlemini yapmak için E-Devlet’e girerek gerçekleştirebilirsiniz.

Yapmanız gereken işlem Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) bölümüne girerek Faizsiz Konut Kredisi Sorgulama işleminiz gerçekleştirmek olacaktır.

TOKİ Faizsiz Konut Kredisi

TOKİ faizsiz konut kredisi, şartları yerine getirenlere verilecektir. Ancak bazı durumlarda eksik evrak ya da şartların tamamını karşılamadığınız durumlarda faizsiz konut kredisi imkanından yaralanamazsınız.

konut kredisi başvurusu>>>>