KOSGEB Hibe Başvurusu Nasıl yapılır? E-Devlet Başvurusu

KOSGEB Hibe Başvurusu Nasıl yapılır? E-Devlet Başvurusu
16.04.2023
A+
A-

KOSGEB Hibe Başvurusu Nasıl yapılır? E-Devlet Başvurusu 2023; Kosgeb  ülkemizde özellikle küçük esnaf ve kobilerin ayakta durması ve işletmelerini büyütmeleri için faizsiz kredi ve hibeler sağlıyor.Kosgeb hibe ile kobiler büyüyor  ve yeni yatırımları rahatlıkla yapabiliyor. 1990’da kurulan KOSGEB kobilerin desteklerini vermeye devam ediyor.

KOSGEB Nasıl Kayıt Olunur?

KOSGEB nasıl kayıt olunur  diye baktığımız zaman Kosgeb internet sitesine girerek e-kayıt yaptırmanız gerekiyor. KOSGEB Nasıl ulaşırım diye sorarsanız  444 1 567 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Ayrıca ilinizde bulunan Kosgeb irtibat bürolarından ulaşabilirsiniz. Kosgeb destekleri  ile sizlerde  bilgi sahibi olmak için en yakın büroya uğrayarak bilgi almanız gerekir destek olmadan önce belli bir süre kurslara gitmeniz gerekiyor.

KOSGEB Kobiler Nasıl Destek Sağlıyor ?

Kosgeb kobilere verdiği desteklerle biliniyor  kobilerin destek almaları için eğitimi başarıyla tamamlayıp projelerini onaydan geçirmeleri gerekiyor. 30.000TL hibe  ve 70.000tl sıfır faizle  veriyor. KOSGEB direk olarak kredi vermemektedir kurulacak işletmenenin yada olan işletmenin belli giderlerini karşılar sigorta desteği finansman desteği ve vergi desteği sağlamaktadır.

KOSGEB Projesi Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB projeleri nasıl hazırlanır  diye soracak olursanız bunu eğitmenler size gösterirler bunu profesyonel şekilde yapan ajanslarda bulunmaktadır baktığımız zaman bu ajanslar belli miktarlar karşılığında projenizin kabul olma olasılığını artırır. KOSGEB desteği sürekli olarak artmaktadır yapılan işletmelerin kobilerin ekonomide güçlü olması hedeflenmektedir.

KOSGEB Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Bu krediyi almak isteyen kişilerin bağlı bulundukları il ve ilçelerde yer alan KOSGEB destek birimlerine başvuruda bulunmaları ya da internet üzerinden KOSGEB internet sitesi aracılığı ile bilgi almaları mümkündür. KOSGEB kredi şartları olarak aranan şartlara sahip olan tüm işletmelerin bu kredi paketinden yararlanma hakkına ve imkanına sahiptir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin gelişimlerini artırmaları adına destek veren kurumdur. KOSGEB yeni iş kurmak isteyenlere veya iş yerlerini büyütüp geliştirmek isteyen işletmelere teşvik hibeleri ve kredileri vererek kolaylık sağlamaktadır. Bu durum da ekonominin canlandırılması hedeflenmektedir.

KOSGEB kredileri nelerdir?         

KOSGEB kredileri geri ödemesiz olan hibe kredileri ve düşük faizli geri ödemeli kredilerdir.  Geri ödemesiz olan hibe kredileri 50.000 Türk lirası olup faizsiz geri ödemesi olan kredi tutarı ise 2016 yılında 100.000 Türk lirasına yükseltilmiştir.

KOSGEB kredilerinden kimler nasıl faydalanabilir?

KOSGEB geri ödemesiz hibe kredileri ve faizsiz geri ödemeli kredilerden iş yeri açmak isteyen veya iş yerini geliştirmek isteyen işletmeciler faydalanabilirler. Hibe ve krediden faydalanmak isteyen girişimcilerin, KOSGEB in düzenlemiş olduğu uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaları gerekmektedir. Bu eğitim süresi 70 saat (14 güne bölünerek) süren bir zaman dilimidir. Bu eğitimin amacı iş kurmak isteyen kişilere yeni fikirler sunup alanın da bilgi sahibi olmasını sağlamaktır. Kurs bittikten sonraki izlenecek yolda KOSGEB, iş plan projesi hazırlanmasını isteyecektir.

İlk kez iş kurmak isteyenlere kredi ve hibe ödemeleri nasıl yapılıyor?

İş yeri açmak istiyorsunuz ve KOSGEB e başvurdunuz. Sizden katılmanız istenilen kurslara katılımınızı tamamladınız ve sıra geldi hibe kredi ve faizsiz kredi almaya. Bu aşama da iş yeri açmak için sizin belirli bir sermayeniz olması gerekiyor. Çünkü siz sermayenizle ilk olarak iş yerinizi açıyorsunuz ve bu iş yeri açılırken yaptığınız faturalandırılmış harcamaların karşılığında verilen teşvikler yani geri ödemesiz hibe kredi ve ödemesi olan faizsiz kredileri alabiliyorsunuz. Bu kredileri ne yazık ki ilk seferde alamıyorsunuz. Öncelikle iş yerinizi açıp harcamış olduğunuz masraflarınızın faturaları ile KOSGEB e müracaat emeniz gerekiyor ve sonrasında kredilerinizi kullanabiliyorsunuz.

KOSGEB kredilerini almak için başvurulması gereken yerler…

İş yeri açmak isteyen ve 50.00 Türk lirası tutarında KOSGEB tarafından verilen teşvik hibe kredisini almak isteyen kişilerin, bulundukları ilin İŞKUR VEYA KOSGEB birimlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İşyeri açmak isteyen kişinin, şahsen kendisinin İŞKUR veya KOSGEB birimlerine başvurusunun sağlanması istenmektedir.

KOSGEB Tarafından Kabul Gören Projeler Nelerdir?

KOSGEB in iş kurmak isteyenlerden aldığı her proje desteklenmemektedir. KOSGEB in teşvik yardımı için desteklediği projeler; reklam, organizasyon, pazarlama, üretim, dış ticaret, mali işler gibi projelerdir.

KOSGEB Tarafından Kabul Görmeyen Projeler Nelerdir?

KOSGEB in yüzden fazla iş alanında kabul görmeyen, destek vermediği projeler de vardır. Bu projeler; uzun ömürlü olmayan bitkilerin yetiştirilmesi, avcılık hizmeti faaliyetleri, deniz ürünleri yetiştiriciliği, kümes hayvanları yetiştirme, tütün yetiştiriciliği, hayvansal üretim, eğitim, finans ve sigorta sektörü, spor sektörü, eğlence sektörü, kültür ve sanat sektörü, gibi birçok kalemde destek verilmemektedir.

100.000 TL Faizsiz Krediden Faydalanmanın Şartları Nelerdir?

KOSGEB in girişimcilere ve iş yerini büyütmek isteyenlere verdiği faizsiz krediyi alabilmek için öncelikle KOSGEB şartlarını yerine getirmiş ve kayıt olmuş olmanız gerekmektedir. 100.000 Türk lirası tutarında ki faizsiz krediyi alabilmeniz için KOSGEB in vermiş olduğu kurslara katılmış olmalı ve girişimcilik belgesine sahip olmalısınız. Daha önce girişimcilik belgesini alarak iş yeri açmış kişiler ise bir yıl sonrasında KOSGEB in de onayı doğrultusunda anlaşmış olduğu halk bankasından 100.000 Türk lirası tutarındaki kredisini kullanabiliyor.

KOSGEB Hibe Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hibe krediler, geri ödemesi olmayan krediler anlamına gelir. Birkaç çeşit hibe kredisi vardır. Bunlardan biri Esnaf ve Sanatkârların desteklenmesi amacı ile verilen teşvik kredileridir. Bir diğeri ise, yeni işyeri açmak veya işyerini genişletmek için verilen hibe kredisidir. Bunların yanı sıra tarım ve hayvancılık içinde hibe kredileri verilmektedir. Hibe kredileri teşvik amaçlı başvuru yapan kişilere ve uygunluğuna bakılarak verilir.

Hibe Kredileri Kimler Tarafından Verilir?

Hibe kredileri yeni işyeri açmak isteyen, çiftçilik yapmak isteyen, hayvancılık gibi işler yapmak isteyen kişilere teşvik ve yardım amaçlı bakanlıklar ve bakanlıklara bağlı kurumlar tarafından verilir. Bu gibi kredileri almak kolay ama bir o kadar da meşakkatli, uğraş isteyen bir işlemdir.

Hibe Kredileri Nasıl Alınır?

Hibe kredileri almak isteyenler ilk olarak yapmak istedikleri işi projelendirirler. Projeleri ile geri ödemesiz hibe kredisi almak istedikleri kurum veya kuruluşa müracaat ederler. İlk olarak mülakata çağrılırlar. Mülakatta izlenen yollar; proje hazırlanır, proje sunumu yapılır, değerlendirmeye alınır ve mülakatın olumlu geçmesi durumunda istenilen evrakları tamamlayıp başvurularını yapan kişilere geri ödemesiz hibe kredilerinden uygunluğu doğrultusunda hibe kredi onayı verilir.

Hibe Kredilerinden Faydalanmak İçin Başvuru Yapılması Gereken Yerler

Hibe kredileri için başvuru yapılabilecek yerlerin bazıları şunlardır;  KOSGEP (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu), TESKOMB (Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkezi Birliği),  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı Destekleri, İŞKUR destekleri gibi birçok kurum ve kuruluş teşvik vermektedir.

Hibe Kredisi Almaya Uygun Kişiler Kimlerdir?

Girişimciler (henüz bir işletme açmamış olup da yeni bir işletme açmak isteyenler), Kobiler (kurulu bir işyeri olanlar ve en az bir ile en fazla 250 arasında çalışanı olmak şartı ile), Sanayiciler, Çiftçi ve üretici olanlar, sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve zanaatkârlar geri ödemesiz hibe kredilerinden faydalanabilirler.

Hibe kredisi kullanılarak faaliyete geçen iş yerlerine örnek verilecek olursa…

Konunun daha iyi anlaşılması açısından bir örnek vererek açıklamakta fayda var. Yeni bir mağaza açmak istiyorsunuz. Bunun için hibe kredisi alacaksınız. Öncelikle yapmanız gereken hibe kredisi alacağınız yere örneğin; KOSGEBE müracaat etmelisiniz. KOSGEB in isteği doğrultusunda uygulamalı girişimcilik eğitimi alınması gerekmektedir. Bu eğitim ücretsizdir. Eğitimi bitirdikten sonra KOSGEB veri tabanına kayıt oluyorsunuz. Kayıt sonrasında KOSGEB in vereceği geri ödemesiz hibeyi alabilmeye uygunluk gösteren işinizin projesini hazırlıyorsunuz ve KOSGEB e sunuyorsunuz. Kurul tarafından inceleniyor ve onaylandığı takdirde elli bin liraya kadar hibe kredisi almaya hak kazanıyorsunuz.

Verilen Geri Ödemesiz Hibe Kredileri Ne Kadardır?

Verilen hibe kredilerinin sabit bir tutarı söz konusu değildir. Yapılan işe ve başvurulan kuruma göre değişkenlik gösterir. Azami tutar için ortalama otuz bin Türk lirasını temel alabiliriz. Yapılacak veya yapılması düşünülen işin büyüklüğüne göre bu tutar artış gösterebilir.

Hibe kredileri gün geçtikçe yaygınlaşan faydasını çok fazlası ile gördüğümüz devlet yardım ve teşvikidir. Günümüzde hibe kredilerinin yardımı ile birçok alanda yeni işler yapılmaktadır. Yeni dükkânlar açılmakta, yeni projeler faaliyete geçmekte, tarımın gelişiminde, hayvancılığın ve hayvancılık yapmak isteyenlerin istedikleri doğrultusunda hayvan ahırlarının genişletilmesi ve hayvanlarının çoğaltılması gibi konularda birçok faydalı işler ortaya çıkarılmıştır. Verilen hibe kredileri(geri ödemesiz teşvik kredileri) birçok işe imzasını atmıştır. Birçok kişinin hayallerinin gerçeğe dönüşmesini sağlamıştır.

KOSGEB İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

Her yeni açılan işyeri yeni bir iş imkanı ve yeni işverenler anlamına gelmektedir. Bu nedenle devletin işsizlikle mücadele politikaları genelde yeni iş yerlerinin açılmasını teşvik etmeye çalışır. KOSGEB iş kurma kredisi de bu tip krediler arasında yer almakta olup başarılı projeler üretebilen kişilerin teşvik kredisi ile zorlanmadan daha iyi koşullarda iş yerlerini açmaları sağlanmaktadır.

KOSGEB Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı kelimelerinin ilk harflerinden oluşan KOSGEB ekonominin en önemli yapı taşı olarak tabir edilen küçük ve orta ölçekli işletmelerin varlıklarını korumasını ve onları desteklemeyi amaçlar. Bu nedenle düzenli olarak KOSGEB kredi desteği sağlar ve işletmelerin nakit ihtiyaçlarını gidererek faaliyetlerine destek olmayı amaçlar.

KOSGEB Kredisiyle İş Kurmak 

İşyeri kredisi kullandıran pek çok banka olup KOSGEB işyeri kredisi ile bu kredi kampanyaları arasında çok büyük bir fark bulunmaktadır. Çünkü bankaların kullandırdığı işyeri açma kredisi faiz oranları son derece yüksek olup KOSGEB faizsiz işyeri açma kredisi hizmetinin yanı sıra dönemsel olarak hibe krediler de kullandırmakta ya da belirli bir süre geri ödemesiz kredi desteği vererek iş yerlerini geliştirene kadar borç ödeme yükümlülüğünden onları kurtarmaktadır.

KOSGEB Kredisi Nasıl Kullanılır?

Öncelikle faizsiz kredi desteği almak isteyen kişilerin bu sürecin son derece zorlu geçeceğini bilmeleri gerekir. Çünkü kullandırılacak olan kredi tutarı sınırlı tutulurken krediyi kullanmak isteyen kişilerin sayıları ise son derece fazladır. Bu nedenle kredi kullanma şansı düşüktür ancak kredi kullanılacak olan projenin ne kadar özenle hazırlandığı bu şansı arttıran en önemli faktördür. Bu nedenle KOSGEB kredi şartları iyice araştırılmalı, bu şartları taşıyan en iyi projenin oluşturulması amaçlanmalı, proje oluşturma esnasında gerekirse profesyonel destek alınması önerilenler arasında yer almaktadır.

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi Alma Şartları

Kadın girişimcilere günümüzde pek çok destek verilmekte olup bunun en önemli amacı ev hanımlarının ekonomiye katılmalarının sağlanmasıdır. Özellikle de KOSGEB kadın girişimci kredileri günümüzde kadınların iş hayatına atılmaları konusunda büyük destek sağlarken aynı zamanda kredi miktarının yüksek olması da çok sayıda kadının bu fırsattan yararlanmasına olanak sağlamaktadır.

Ancak KOSGEB kredi desteği bazı kurallara bağlıdır. Peki KOSGEB kadın girişimci kredisi alma şartları nelerdir? Öncelikle bu kredi paketinden yararlanmak isteyen kadınların mutlaka uygulamalı girişimcilik eğitimi almaları şarttır. Bu eğitim programını tamamlayarak KOSGEB girişimci sertifikası alan kişiler ikinci adıma geçerler. Bu adımda ise işletmenin kuruluşuna geçilir. İşletme kuruluşu yapılarak KOSGEB veri tabanına kayıt edilir. Daha sonra kurulan işletme için KOSGEB KOBİ beyannamesi doldurularak bir sonraki işleme geçilir.

Bu işlemde yeni girişimci desteği başvurusu yapılır. Bu başvuru ile beraber online iş planı hazırlanır. İş planının ekleri mühürlenerek diğer evraklar ile beraber KOSGEB’e teslim edilir. Bu aşamada karar tamamen KOSGEB’e aittir. KOSGEB gerekli kurullarında bu başvuruyu inceler, iş planının analiz eder ve başarılı bulursa kredi onayı verir. Verilen kredinin yüzde 30 tutarı hibe kredi desteği olup geri ödemesiz kredi kullandırımı ile destek gerçekleştirilir. Kalan yüzde 70’lik bölüm ise düşük faizli kredidir ve geri ödemesinde kadın girişimcilere gerekli yardımlar yapılarak iş hayatında başarılı olabilmeleri için teşvik edilmeleri amaçlanır.

50 Bin Lira Hibe 100 Bin Lira Faizsiz Kredi

KOSGEB kredileri ile işimi büyütmek istiyorum ya da yeni bir iş kurmak istiyorum diyen girişimcilerin desteklenmesine devam ediliyor. Girişimci destek kredisi olarak ta anılan KOSGEB kredisi için 2 seçenek sunulmaktadır. Bunlardan ilki faizsiz kredi kullanmak isteyen kişilere yönelik olarak geliştirilen KOSGEB 100 bin TL faizsiz kredi paketi olurken bir diğeri de geri ödemesiz kredi kullanmak isteyen kişilere sunulan KOSGEB 50 bin TL hibe kredi desteğidir.

KOSGEB 100 TL Kredi Şartları 

Rakamın son derece büyük olması ve faizsiz kredi desteği verilmesi nedeni ile şartların son derece ağır olduğu 100 bin lira faizsiz kredi desteği için yüksek sayıda başvuru yapılması da kredi kullanmak isteyen kişilerin son derece titiz bir proje oluşturmalarını gerektiriyor.

KOSGEB kredi şartları seçilen kredi türüne bağlı olarak belirlendiği için KOSGEB şubeleri arasında en yakın olanı seçilerek şahsen başvuruda bulunulması ve detaylı bilgi talep edilmesi gerekir. KOSGEB şubeleri Ankara, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerin yanı sıra her şehirde en az 1 tane olacak şekilde hizmet vermeyi sürdürmektedir. Yine KOSGEB internet sitesi üzerinden de detaylı bilgilerin yer aldığı bilgilendirme formlarına yer verilmektedir.

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Kredi Desteği 

Geri ödemesiz hibe kredi kullanarak kendi işinin sahibi olmak isteyen kişiler için geliştirilen KOSGEB 50 Bin TL hibe kredi paketinden yararlanmak isteyen kişilerin faizsiz kredi desteği için aranılan şartları taşımaları gerekir.

KOSGEB tarafından verilen kredi desteklerini almak isteyen kişilerin mutlaka girişimcilik eğitimi almaları ve eğitim programını başarı ile tamamlayarak KOSGEB girişimcilik sertifikası sahibi olmaları gerekir. Bu nedenle şu anda şartları taşımayan ya da ileride KOSGEB kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası almaları gerekmektedir.

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Kredisi Nasıl Kullanılır?

Hibe kredi almak isteyen kişilerin merakla bekledikleri müjde geldi. Girişimcilerin desteklenmesi amacı ile kullandırılması planlanan KOSGEB hibe kredileri ile sizde hayallerinize çok daha kolay bir şekilde kavuşabilirsiniz. KOSGEB 50 bin lira hibe kredi kampanyası kapsamında başarılı projeleri olan girişimcilere bu projelerini hayata geçirmeleri konusunda destek olmaya devam ediyor.

Kendi işimi kurmak istiyorum diyen kişilere kullandırılması planlanan 50 bin TL hibe kredi fırsatının yanı sıra genç girişimcilere 100 bin lira kredi desteği verilmesi de planlanıyor. Tüm bunlara ek olarak esnafın desteklenmesi amacı ile de 30 bin liraya kadar esnafa faizsiz kredi desteği veriliyor. Hibe kredi almak istiyorum diyen ve yeni iş yeri açma planları yapan gençlerin mutlaka öncelikle girişimcilik programlarına katılmaları ve başarı ile kurs programını tamamlamaları gerekiyor.

İş yeri açana 50 bin lira kredi kampanyasından yararlanarak kredi desteği alan kişilere 2 bin liralık tutarı işletme kuruluş desteği, 18 bin liralık kısmı kuruluş dönemi teçhizat, makine, donanım ve teçhizat desteği, 30 bin lirası ise işletme gideri desteği olarak verilecek. Hibe kredi almak istiyorum diyen kişilerin bu nedenle öncelikle girişimcilik kurslarına katılmaları ve ardından da başarılı projelere imza atmaları gerekiyor.

KOSGEB Kredileri Kimlere Verilir, Hangi Bankalar Verir?

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olan KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi amacı ile kurulan özel bir kurumdur. KOSGEB kredisi ise bu kurum tarafından kullandırılan kredilerin tümünü kapsar. Bu kredilerin bazıları düşük faizli ve uzun vadeli krediler olurken bazıları ise hibe krediler olarak bilinen geri ödemesiz krediler paketlerinden oluşmaktadır.

Kimler KOSGEB Kredisi Kullanabilir?

KOSGEB kredisi belirli kriterleri karşılayan kişilere, kurum ve işletmelere verilmektedir. Bunlar arasında ilki KOBİ olarak bilinen orta ölçekli işletmelerdir. Yine parlak fikirleri olan yeni girişimciler ile büyümek isteyen küçük işletmelere de KOSGEB kredi desteği sağlamaktadır. Burada amaç kredinin üretim için kullanılması, ekonomiye katkı sağlaması, işsiz kişilere yeni iş imkanları sağlaması ve ekonomiye artı değerler katacak başarılı projelere yatırım yapılmasıdır. Yani devletin hibe kredi vermesi aslında ekonominin desteklenmesini, buna bağlı olarak ta işsizliğin azalması ve kişi başına düşen aylık gelir tutarının arttırılmasını sağlamaktır. Ekonominin en önemli kaynağı orta ve küçük ölçekli işletmeler olup bunların desteklenmesi aynı zamanda ülke ekonomisinin ayakta tutulması açısından önemlidir.

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar

Bankalar KOSGEB kredisi için aracılık rolü üstlenen önemli kurumlar olup KOSGEB kredisi veren bankalar arasında Ziraat Bankası kamu bankası olması nedeni ile öne çıkmaktadır. Ziraat Bankası KOSGEB kredisi paketlerinde en çok ilgi gören bankalar arasında yer almakta olup buna ek olarak Garanti Bankası KOSGEB işimi kuruyorum destek paketi gibi ek paketler sunan bankalar da bulunmaktadır.

KOSGEB Kredi Şartları

KOSGEB Kredi Şartları Nelerdir ? ve KOSGEB Hibe Kredi Paketleri ile  Yeni bir iş yeri açmayı düşünenlerin en büyük sıkıntısı olan Nakit sorununa en büyük çözüm devletten gelmektedir. Devlet yeni bir projesi olanlara veya var olan iş yerini büyütmeyi planlayanlara KOSGEB adı altında kredi imkanı sağlamaktadır. KOSGEB kredisinin en büyük özelliği nerdeyse yok denecek kadar az faize sahip olmasıdır hatta belli bir limitin altındaki kredilerde devlet karşılıksız olarak kredi imkanı da sağlamaktadır.

KOSGEB üzerinden kredi kullanabilmeniz için öncelikle size ait bir proje veya işletme olması şarttır aksi takdirde KOSGEB üzerinden kredi kullanamazsınız. KOSGEB Kredi Şartları Nelerdir sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir ;

  • Projeniz veya size ait bir işletmeniz olması gereklidir.
  • Projenizi size ait ise tescil belgesi

5 Adımda KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Başvuru ve kredi işlem sürecini adım adım açıklayacak olursak;

1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Projeniz ile ilgili olarak öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimi almalısınız bu eğitim toplamda 60 saat gibi sürüyor, eğitim süresi 1.5 ay sürmektedir ve KOSGEB tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusunu isterseniz KOSGEB resmi sitesinden veya KOSGEB şubelerinden başvuru yapabilirsiniz.

2. İş Planınızı Hazırlayın

İşyeriniz veya projeniz hakkında her şeyi, neler planladığınızı bir kağıda sırayla yazınız.

3. Destek Başvuru Süreci
4. Veri tabanına Kayıt

KOSGEB resmi sitesin üzerinden gerekli evraklar ile başvuruda bulunabilirsiniz

5. Sonuç

Projeniz veya işletmeniz KOSGEB danışmanları tarafından incelendikten sonra size olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılmaktadır.

KOSGEB Hibe Kredi ve Destekleri Başvuru Formu

KOSGEB genç girişimci sertifikası İŞKUR başta olmak üzere İŞKUR anlaşmalı kurumlar tarafından verilmekte olup yaklaşık 45 günlük bir kurs programıdır. Bu kurs programı ile başarılı bir işletme kurmak isteyen genç girişimcilere gerekli bilgilerin hızlı bir şekilde aktarılması amaçlanır . Bu sayede kredi desteği alan girişimcilerin iş hayatında başarı ile yollarına devam etmeleri sağlanır. Kurs programına katılan ve başarı ile mezun olarak sertifika alan girişimcilerin kredi ile desteklenerek iş planlarını hayata geçirmeleri amaçlanmaktadır. Girişimci sertifikası alan kişiler iş planları ile KOSGEB’e başvuruda bulunarak KOSGEB kredi desteği almak için şanslarını denemektedir.

Başvuru formu buradan >>>

KOSGEB Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

KOSGEB üzerinden kredi başvurusu yaparak sizlerde yeni şirket kurulurken nakit ihtiyacınıza çözüm bulabilirsiniz. KOSGEB Başvuru Sorgulama işlemlerini size en yakın KOSGEB şubelerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca KOSGEB Başvuru Telefon numaraları olan ” 0(212) 473 37 00 ” numarasından da KOSGEB hakkında bilgi alabilir ve başvuru durumunu sorgulayabilirsiniz.

KOSGEB üzerinden 30.000 TL ye kadar hibe kredi alabilirsiniz yani karşılıksız kredi böylece şirketinizin kurulumu için gerekli olan evrak vs.. eşyaları satın alarak faturası ile KOSGEB den faturasını temin edebilirsiniz. Ayrıca KOSGEB üzerinden 70.000 TL ye kadarda geri ödemeli faizsiz kredi kullanabilirsiniz. Bu kredinin geri ödemesini ise 3 yıl sonra yapılmaktadır.

Yakın zamanda KOSGEB Başvuru Durumu Sorgulama işlemlerini KOSGEB’in resmi internet sitesi üzerinden de yapılabilir hale gelecektir. KOSGEB yeni kurulan işletmelere devlet desteği sağlamak amaçlı olarak devlet tarafından verilen Kredi’dir. KOSGEB’den alacağınız kredi sayesinde sizlerde işletmenizi büyütebilir ve bir adım daha ileriye götürebilirsiniz.

KOSGEB üzerinden kredi kullanabilmeniz için öncelikle bir takım başvuru aşamalarını gerçekleştirmeniz gereklidir. Öncelik olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gereklidir. Bu eğitim 45-50 saat arası sürmektedir. Bu eğitimi başarıyla geçmeniz durumunda KOSGEB üzerinden kredi kullanabilirsiniz. KOSGEB Başvuru Sorgulama işlemini başvuru işleminden 3-4 hafta sonra yapmanız gereklidir.