Doğalgaz Yardımı Başvurusu E-Devlet-Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu E-Devlet

Doğalgaz Yardımı Başvurusu E-Devlet-Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu E-Devlet
19.10.2022
A+
A-

Doğalgaz Yardımı Başvurusu E-Devlet. Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu E-Devlet 2023. Kış aylarının yaklaşması ile doğalgazlarını açmaya başlayan ihtiyaç sahibi aileler doğalgaz faturalarını ödemekte zorluk yaşayabiliyorlar. Doğalgaz altyapısı bulunan 647 ilçe ve beldede oturan ve doğalgaz aboneliğine sahip olan her ihtiyaç sahibi vatandaşın yararlanabileceği doğalgaz yardımı bu yılda yapılmaya devam etmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklama ile yeni başvuru döneminde kiracılarında mevcut yardımdan yararlanabileceğini bildirdi.

900 TL ile 2500 TL arasında değişmekte olan doğalgaz yardımı ile merak edilen konu başlıklarına değindik. Başvuru işlemleri E Devlet sistemi üzerinde yapılan doğalgaz yardımı kimlere verilir? Başvuru şartları nelerdir? Başvuru işlemi nasıl yapılır? Gibi merak edilen konu başlıkları yazımızda yer almaktadır.

E Devlet Doğalgaz Yardımı Kimlere Verilir?

E-Devlet doğalgaz yardımı kimlere verilir? Doğalgaz yardımı almak isteyenler başvuru işleminde bulunmadan önce yardım alabilecek kişiler arasında yer alıp alamadıklarını kontrol etmeleri gerekir. Yardımdan yararlanabilecek gerekli başvuru şartlarını da karşıladıkları zaman, başvuru işlemlerini E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirler. Başvuru işlemleri için öncelikle vatandaşların başvuru şartlarını dikkatli bir şekilde okumaları, ardından yardımdan yararlanabilecek kişiler arasında yer alıp almadıklarını kontrol etmeleri gerekir.

E-Devlet doğalgaz yardımı almak için her 2 durumu da karşılayan vatandaşlar 900 TL ile 2500 TL arasında değişmekte olan doğalgaz yardımından yararlanmak için başvuru işleminde bulunabilirler. Başvuru işlemleri geçen yıl olduğu gibi bu yılda E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır.

Devlet tarafından, doğalgaz faturalarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için verilecek olan doğalgaz yardımından yararlanabilecek kişiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Doğalgaz yardımı verilecek öncelikli kişiler, hane geliri muhtaçlık sınırı altında olanlardır. Aylık hane gelirinin kişi başına düşen ücretin, güncel asgari ücretin 1/3 ünden az alması durumunda hane geliri muhtaçlık sınırı altında olur.
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar
 • Herhangi bir yerden gelir elde etmeyen vatandaşlar
 • Şehit, gazi ve asker yakınları
 • Engelli vatandaşlar
 • Kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar

E Devlet Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları

Başvuru işlemleri E-Devlet sistemi üzerinden yapılan doğalgaz yardımına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların öncelikle başvuru şartlarına sahip olmaları gerekir. Başvuru şartlarını karşılayamayan vatandaşlar doğalgaz yardımından yararlanamazlar. Başvuru şartlarına sahip olanlar ise başvuruda bulunarak “Doğalgaz Yardımı” başlığı altında verilecek olan maddi destekten yararlanabilirler.

Her yıl ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yapılan doğalgaz yardımı için belirli şartlara sahip olan vatandaşlar yararlanabilirler. Her yıl olduğu gibi bu yılda doğalgaz yardımı için belirli şartlar aranmaktadır. 2023 yılında verilecek olan doğalgaz yardımı başvuru şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Başvuruda bulunacak kişini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • 18 yaşından büyük olunması gerekir.
 • Başvuru işleminin E-Devlet üzerinden yapılması gerekir.
 • Hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması gerekir.
 • Doğalgaz yardımı almak için doğalgaz arzının sağlandığı yerde ikamet etmek gerekir.
 • Herhangi bir sosyal güvence bulunmamalıdır.
 • Yardım talebinde bulunulduğu doğalgaz faturalarının mesken abone grubuna ait olunması gerekmektedir.

Bu başvuru şartlarına sahip olan vatandaşlar başvuru işlemlerini tamamlamak için e-Devlet sistemini kullanabilirler. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Sosyal Yardım” yazarak arama yapın. Karşınıza çıkan seçenekler arasından, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını seçin. Ardından başvuru formunu tamamlayarak başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet doğalgaz yardımı başvurusunda bulunmak isteyenler. Başvuru işlemlerini e-Devlet internet sayfası üzerinden ya da e-Devlet mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirler. e-Devlet doğalgaz yardım başvurusunu internet sayfası üzerinden yapacaklar aşağıdaki adımları takip edebilirler. · https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayın.

 • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 • Kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapın.
 • “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 • İlgili metinleri okuduktan sonra “Okudum, Onaylıyorum” kutucukları işaretleyin.
 • Karşınıza çıkan başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamlayın.
 • “Devam Et” butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet doğalgaz yardımı başvuru işlemlerini e-Devlet mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirmek isteyenler aşağıdaki adımları takip edebilirler.

 • Öncelikle e-Devlet mobil uygulamanızı akıllı telefonunuza indirmeniz gerekir.
 • Uygulamayı indirdikten sonra T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme girişinizi gerçekleştirin.
 • Arama bölümüne “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazarak arama yapın.
 • Çıkan sonuçlar içerisinden “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” seçeneğine tıklayın.
 • Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 • İlgili metin okuduktan sonra sayfanın altında yer alan “Kabul ve Beyan Ediyorum” seçeneğine tıklayarak “Başvur” butonuna tıklayın.
 • T.C. kimlik numaranızı, adınızı ve soyadınızı, cep telefon numaranızı, ikametgâh adresinizi, gelir bilgilerinizi, İBAN bilginizi (başvurunuz onaylanırsa bu hesaba para yatırılacaktır.) ve yöneltilen sorulara cevap vererek başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

1000 TL Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren karara göre artık  özel sektör çalışanlarına verilen doğalgaz ve ısınma yardımı, vergi ve SGK primine tabi tutulmayacak 2023 yılının haziran ayına kadar iş veren tarafından çalışanların maaşına ek olarak verilebilecek olan 1000 TL’lik doğalgaz yardımı hakkında arama motorlarında araştırılan ‘Özel sektör çalışanları doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır? Kimler başvurabilir? Doğalgaz yardımı başvuru şartları neler?

E Devlet Doğalgaz Yardımı Baş vuru Linki

E-Devlet doğalgaz yardımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar başvuru işlemlerini online olarak gerçekleştirebilirler. Başvuru linkine tıklayarak açılan sayfada giriş işleminizi yapmanız ardından başvuru formunu doldurarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz. Başvuru formu ilgili birime aktarıldıktan sonra incelemeye alınır. İnceleme aşaması yaklaşık olarak 25 gün kadar sürmektedir. 25 gün içerisine başvurunuzun sonucu tarafınıza iletilir.

Başvuru sonucunuz onaylanması halinde doğalgaz yardımından yararlanabilirsiniz. Ancak başvurunuzun sonucu olumsuz olarak sonuçlanırsa doğalgaz yardımından yararlanamazsınız. Başvurusu olumlu olan vatandaşların yardım paraları en fazla 15 gün içerisinde başvuru formu üzerinde vermiş oldukları IBAN numarasına yatırılır. IBAN numarası olarak girmeniz gereken numara mutlaka kendi bankanız ile ilişki olmalıdır. Başka birinin IBAN numarasını başvuru formu üzerinde vermemelisiniz.

E-Devlet doğalgaz yardımı başvuru linki: https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

E Devlet Doğalgaz Yardımı Başvuru Sorgulama

E Devlet doğalgaz yardımı başvurusunda bulunan vatandaşlar başvurularının hangi aşamada olduğuna dair bilgi almak ve başvuru durumlarını kontrol etmek için sorgulama işlemi yapmaları gerekir. Başvuru sorgulama işlemleri de başvuruda bulunulan sayfa üzerinden yapılmaktadır. Başvuruda bulunduktan sonra aynı sayfa üzerinden sorgulama işlemi yaparak başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet doğalgaz yardımı başvuru sorgulama işleminde bulunmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayın.

 • Kimliğinizi doğrulayın ve sisteme giriş yapın.
 • Açılan sayfada bulunduğunuz başvuruları görebileceksiniz.
 • Başvurular içerisinde sorgulamak istediğinizin başvuruyu seçerek “Detay” butonuna tıklayın.
 • “Başvuru Sonucu” bölümünden başvurunuzun sonucunu görebileceksiniz.
 • “Başvuru Sonucu: Olumlu” başvurunuzun sonucu olumlu olarak yanıtlandı ise doğalgaz yardımından yararlanabilirsiniz.
 • “Başvuru Sonucu: Olumsuz” bu ifade yardım alamayacağınız anlamına gelir. Genellikle başvuru şartlarına sahip olmayan vatandaşların başvuruda bulunması durumunda karşılaşabilecekleri bir ifadedir. Eğer başvuru şartlarına sahip olduğunuzdan eminseniz, başvuru formunu eksik ya da yanlış doldurduğunuz için olumsuz olabilir. Böyle bir durumda tekrardan başvuruda bulunabilirsiniz.
 • “Başvuru Sonucu: Devam Ediyor” ifadesi ise başvurunuzun halen sonuçlanmadığı anlamına gelmektedir. Başvurunuz sonuçlandıktan sonra “Devam diyor” ifadesi yerine olumlu ya da olumsuz ifadeleri gelecektir.

doğalgaz yardımı

E Devlet Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

E-Devlet doğalgaz yardımı ne kadar? Doğalgaz faturalarına yansıyan zamlardan sonra birçok aile faturaları ödemekte zorluk yaşamaya başlamıştı. Faturalarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için devlet desteği gecikmedi. İhtiyaç sahiplerine yönelik her yıl olduğu gibi bu yılda doğalgaz yardımı yapılmaya devam ediyor. Faturaların zamlanmasının sonrasında doğalgaz yardımı da aynı şekilde artış göstererek 2023 yılında daha fazla miktarda doğalgaz yardımı yapılmaya başlandı.

Doğalgaz yardımı yalnızca ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan bir sosyal yardım türüdür. Bu bağlamda başvuruda bulunması gereken vatandaşların mutlaka aylık gelirlerinin muhtaçlık sınırı altında olması gerekir. Doğalgaz yardımı her yıl yapıldığı gibi bu yıla yapılmaya devam ediyor. Yardım yapılırken bazı durumlar göz önüne alınarak farklı miktarlarda yardım ödemesi çıkarılmaktadır.

Doğalgaz yardımı miktar hesaplanırken göz önüne alınan durumlar aşağıdaki gibidir.

 • Hane içerisinde yaşayan kişi sayısı
 • Hanenin gelir bilgisi
 • Önceki dönemlere ait doğalgaz fatura bilgisi gibi bilgiler göz önüne alınarak farklı miktarlarda doğalgaz yardımı yapılmaktadır.

2021 yılında ihtiyaç sahiplerine yönelik yapılan doğalgaz yardımı 450 TL ile 1150 TL olurken. Bu miktar 2023 yılında 900 TL ile 2500 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

E Devlet Doğalgaz Yardımı Devam Ediyor Mu?

Doğalgaz yardımı başvurusunda bulunmak isteyenler başvuru işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirler. Doğalgaz yardımından yararlanmak isteyenler başvurunun devam edip etmediğini merak etmektedir. Doğalgaz yardımı başvuruları alınmaya devam etmektedir. Son başvuru tarihi henüz belli olmayan yardımdan yararlanmak için başvuru işlemlerinizi bir an önce yapmalısınız.

Doğalgaz yardımı her yıl düzenli olarak yapılan sosyal yardımlardan biridir. E-Devlet üzerinde devam etmekte olan doğalgaz yardımı başvurusunda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıkladıktan sonra açılan sayfada giriş işleminizi tamamlamanız ve başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu E-Devlette Hata Veriyor

Doğalgaz yardımı başvurusunda bulunmak isteyenler başvuru işlemlerini gerçekleştirmeye çalıştıkları sırada e-Devlet sistemi hata verebiliyor. Böyle bir durum genellikle yoğunluktan kaynaklanmaktadır. Böyle bir hata ile karşılaşmanız durumunda belli aralıklar ile tekrar deneyebilirsiniz. Ayrıca sistemin yoğunluğu akşamları daha seyrektir. Akşam saatlerinde başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmeniz durumunda böyle bir hata ile karşılaşmanız oldukça düşük bir ihtimaldir.

Ayrıca başvuru işleminizi e-Devlet internet sayfası üzerinden yapıyorsanız, mobil uygulama üzerinden yapmayı deneyebilir ya da tam tersi olarak başvuru işleminde bulunabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Kaç Ay Verilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan doğalgaz yardımı yılda 2 defa olacak şekilde verilmektedir. 3 ay ara ile yılda toplam 2 defa yapılan doğalgaz yardımına başvuruda bulunarak gerekli şartları karşılamanız halinde sosyal yardımdan yararlanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.