Asker Ailesi Yardımı Başvurusu-Muhtaç Asker Ailesi Yardımı

Asker Ailesi Yardımı Başvurusu-Muhtaç Asker Ailesi Yardımı
18.10.2022
A+
A-

Asker Ailesi Yardımı Başvurusu-Muhtaç Asker Ailesi Yardımı 2023. Devlet düzenli olarak, mecburi askerlik hizmetini yürüten muhtaç durumdaki er ve erbaşların ailelerine yönelik nakit desteği vermektedir. Askere giden kişinin evli olması durumunda ilgili sosyal yardımdan nikahlı eşi faydalanabiliyor. Askere giden kişinin bekar olması durumunda ise başvuru önceliği annenindir. Anne hayatta değil ise baba başvuruda bulunabilir.

Asker ailesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Asker ailesi yardımı ne kadar? Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı. Asker annesi para alıyor mu? Gibi merak edilen konu başlıkları yazımızda yer almaktadır.

Asker Ailesi Yardım Başvurusu

Asker Ailesi Yardım programı, askerlik yapan er ya da erbaşın askerlik süreci boyunca düzenli bir şekilde askerin ailesine yapılan bir maddi destektir. Asker aileleri başvuru önceliğine göre başvuru işleminde bulunmaları gerekir. Bu bağlamda asker evli ise öncelik nikahlı eşindedir. Asker bekar ise öncelik annededir. Anne yok ise baba yardım başvurusunda bulunabilir. Yardım başvurusunda bulunanlar için başvuru sahibinin T.C. kimlik kartı ile adresine en yakın PTT şubesine giderek muhtaç asker aile ödemesini alabilirler.

Başvuruda bulunmak için muhtaç durumdaki asker ailesinin ikametgah adresinin kayıtlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ya da Kaymakamlıklara bizzat giderek başvuruda bulunması gerekir. Başvuruda bulunan muhtaç durumdaki asker aileleri daha öncesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından herhangi bir sosyal yardım almamış ise gerekli belgeleri hazırlayarak vakıfa gitmesi ve kayıt formunu doldurması gerekir.

2023 Asker Ailesi Yardımı Ne Kadar?

Asker ailelerine yönelik yapılan sosyal yardımlar uzun yılladır yapılmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yılda muhtaç durumdaki asker ailelerine aylık düzenli olarak maddi destek ödemesi yapılacaktır. Bu miktar, askerin eşine, annesine ya da babasına verilen ve her 2 ayda bir olarak verilmek üzere yapılmaktadır. Maddi destek ödemeleri, ayın 24’ü ile 28’i arasında yapılmaktadır.

Bu tarih başvuru sahibinin T.C. kimlik numarasının son rakamına göre değişkenlik göstermektedir.

 • T.C. kimlik numarası 0 olanlar ayın 24’ünde
 • T.C. kimlik numarası 2 olanlar 25’inde
 • T.C. kimlik numarası 4 olanlar 26’sında
 • T.C. kimlik numarası 6 olanlar 27’sinde
 • T.C. kimlik numarası 9 olanlar ise 28’inde ödeme alabileceklerdir.

Asker ailesine yönelik yapılacak olan ödeme 2023 yılında 550 TL olarak belirlenmiştir. Her 2 ayda bir verilecek olan sosyal yardım 12 ay süre ile toplamda 6 defa ve toplamda 3300 TL olacak şekilde verilecektir.

Asker Annesi Para Alıyor Mu?

Asker annesi para alıyor mu? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eşi ya da çocuğu askere giden veya askerlik görevine devam eden askerlerin, ailelerinin maddi sıkıntı çekmemesi hedeflenmektedir. Askerlik nedeniyle herhangi bir işte çalışamayacak olan askerlerin, ailelerine yönelik verilecek olan maddi destekte öncelik askerin nikahlı eşi var ise eşidir. Asker bekar ise bu sefer öncelik anneye verilir.

Asker Eşleri Nelerden Faydalanır?

Asker eşleri nelerden faydalanır? Eşleri askere giden kadınlar, devlet tarafından sağlanan imkanlardan yararlanabilirler. Devlet, asker yakınlarına ve asker eşlerinde birçok farklı konuda destek vermektedir. Kocaları askere giden kadınların yararlanabileceği imkanlar aşağıdaki listede yer almaktadır. Asker eşleri aşağıdaki durumlardan yararlanabilirler.

 • Asker eşlerine ve asker ailesine devlet, birçok sosyal yardım ile destek vermektedir.
 • Asker çocukları için de ayrı bir şekilde nakdi yardım ödemesi yapılır.
 • Asker ailelerine verilen sosyal yardım kartları (Bu yardım kartları ile çeşitli marketlerden alınan ürünleri daha uygun fiyata alabilirler.)

asker ailelerine para yardımı başvurusu nasıl yapılır

Asker Ailesine Yardım 2023 Başvuru Nereden Yapılır?

Asker ailesine yapılan maddi destek yardımı için başvuruda bulunmak isteyen asker aileleri, ikametgah adreslerinin kayıtlı olduğu bölgede hizmet vermekte olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru talebinde bulunabilirler.

Asker ailesi için verilecek olan yardımdan yararlanmak isteyenlerin bazı şartlara sahip olmaları gerekir. Bu şartlara sahip olan asker yakınları başvuru için ilgili vakıf birimine gidebilirler. Askerin, askerlik görevini yerine getirdiği süreçte evde çalışacak kimsenin olmaması ya da gelirin yetersiz olması durumunda asker ailesine belirli bir miktarda yardım ödemesi yapılmaktadır. Bu yardım için askerin mutlaka 1. Dereceden 18 yaşını doldurmuş bir kişinin yardım başvurusunda bulunması gerekir. Ayrıca hane içerisinde birden fazla asker var ise devlet her asker için ayrı bir ödenek çıkartır.

Asker Annesi Maaşı Ne Kadar?

Asker annesi maaşı ne kadar? Çocuğu askere giden asker annelerinin, gelirlerinin muhtaçlık sınırı altın olması ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanması halinde devlet tarafından verilecek olan sosyal yardıma başvuruda bulunabilirler. Asker annesi her 2 ayda 1 olacak şekilde 12 boyunca 550 TL’lik düzenli ödeme verilmektedir.

Asker Yardımı Kimlere Verilir?

Asker yardımı kimlere verilir? Yardımdan kimler yararlanabilir? Konu başlıkları oldukça merak edilmektedir. Askerlik görevini yapmaya hazırlanan ya da görevini hali hazırda yapan askerlerin ailelerine verilecek olan maddi destek ödemesinden yararlanabilecek asker ailelerinin, sosyal güvencesi olmayan ve aileyi geçindirmekle yükümlü olan kişinin gelirinin az olması durumunda yapılır.

Asker Ailesi Maaşı Sorgulama

Asker ailesi maaşı alan ya da başvuruda bulunan asker aileleri, sorgulama işlemi yaparak detaylı bilgiye ulaşabilirler. Başvurunuzun sonuçlanması halinde yoğunluk gibi nedenlerden dolayı bazen tarafınıza geri dönüş yapılamayabiliyor. Böyle bir durumda başvuru sorgulama işlemi yaparak başvuru sonucuna dair bilgi alabilirsiniz. Ayrıca maaş sorgulama işlemi yaparak da maaşı ne zaman alacağınızı ve ne kadar maaş alacağınızı öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemini de başvuru yaptığınız gibi aynı birim üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Asker Maaşı Aileden Kime Verilir?

Asker gitmiş ya da gidecek olan kişinin, halihazıra herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, muhtaç durumda olduğu mütevelli heyeti tarafından tespit edilen, resmi nikahlı eşi ya da anne ve babası bu yardımdan yararlanabilirler. Asker maaşından yararlanabilecek asker yakınları için öncelik bulunmaktadır. Aşağıdaki öncelik sırasına göre asker maaşı verilir.

 • Asker maaşı alabilecek önceliğe sahip kişi askerin evli olması durumunda nikahlı eşidir.
 •  Asker evli değilse öncelik asker annesine verilir.
 •  Askerin annesi yok ise asker maaşından yararlanabilecek kişi asker babasıdır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.