Pandemi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula

Pandemi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula
13.04.2023
A+
A-

Pandemi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Pandemi Yardımı ülkemizin sardığı covid-19 salgınının vermiş olduğu maddi zararlardan etkilenen ailelere sosyal yardım desteği amacı ile ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılan maddi destek yardımıdır. 3 faz olarak dağıtılan pandemi yardımın 2 fazı ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmıştır. Sosyal yardım desteği olan pandemi yardımında 2. Fazda 1100 TL olarak destekler verilmiştir.

3 . fazı dağıtılmayan yardım kampanyasından ilk 2 faza başvuran ve herhangi bir sosyal yardım desteği alan aileler 3. Fazdan yardım alamayacaktır.

Pandemi Yardımı Nedir?

Pandemi Yardımı yaşadığımız korona virüs salgını nedeni ile ülke çapında ekonomik sıkıntıya düşen bir sürü aileler vardır. Bu dönemde maddi destek ihtiyaç olan vatandaşlara devlet tarafından el uzatılmaktadır. Devletin yapmış olduğu pandemi sosyal yardım desteği projesinde ihtiyaç sahibi ailelere verilen yardım olarak denilebilir.

Pandemi sürecinde maddi zarar alan iş yerleri sahiplerine, işten çıkarılan işçilere gibi birçok maddi sıkıntıya düşen vatandaşlara Cumhurbaşkanın Pandemi Sosyal Yardım Desteği projesini sayesinde vatandaşların maddi sıkıntıları bir nebzede olsa azaltılmıştır.

3 fazdan oluşan sosyal yardım desteği projesinin 1 ve 2 fazları ailelere ulaştırılmıştır. Pandemi yardımında hane başına 1100 TL olarak ihtiyaç sahiplerine iletilmiştir. 3 fazdan yararlanacak olan vatandaşların E-Devlet üzerinden Pandemi Yardım başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvurular sadece E-Devlet üzerinden alınacaktır başka herhangi bir yerden başvuru yapmanızı tavsiye etmeyiz.

Pandemi Yardımı Sorgulama

Pandemi Yardım Sorgulama işlemini yapabilmeniz için öncelikle E-Devlet uygulaması üzerinden pandemi yardım müracaatında bulunmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemindeki Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölümünde yer alan Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu formunu doldurarak pandemi yardımı müracaatında bulunabilirsiniz.

Pandemi yardımı için E-Devlet uygulamasından müracaatınızı yaptıktan sonra aynı şekilde E-Devlet sisteminden Pandemi yardım sorgulama işlemini yapabilir ve başvuru sonucunuzu takip edebilirsiniz.

Pandemi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi sürecinden etkilenmiş vatandaşların pandemi yardımı alabilmesi için yapması gereken E-Devlet uygulamasına girerek oradaki gerekli başvuru formunu doldurmalarıdır. Ayrıca belirtmek isteriz hane bazı olarak dağıtılacak olan pandemi yardımı desteğini için ailelerden bir kişinin başvuru yapması önerilir. Hane içerindeki yaşayanların hepsinin ya da 2 3 kişinin başvuru yapması bir anlam ifade etmeyecektir. Yapılan başvurularda hane içerinde yaşayanlardan sadece 1 kişinin yapmış olduğu müracaat kabul edilecektir.

Pandemi yardımı başvurusu yapacak kişilerin kimlik numaralarının son hanesine göre başvuruları alınacaktır. Kimlik numaranızın son hanesine göre başvuru yapmanız sizler için daha faydalı olacaktır.

 • T.C kimlik numaralarına göre Başvuru günleri;
 • 0 numarasına sahip olanlar Pazartesi
 • 2 numaraya sahip olanlar Salı
 • 4 numaraya sahip olanlar Çarşamba
 • 6 numaraya sahip olanlar Perşembe
 • 8 numaraya sahip olanlar Cuma
 • Olmak üzere pandemi yardım başvurusu müracaatlarını yapabileceklerdir.

Ayrıca hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri sınırlama olmamak şartıyla yardım başvurusu yapacak vatandaşlar ön başvuru hizmetinden yararlanabilir.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar belirtilen günlerde E-Devlet uygulamasında yer alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bölümündeki, Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu formunu eksiksiz doldurarak müracaatınızı yapabilirsiniz.

Pandemi Yardımı Kimlere Veriliyor?

Pandemi Yardım Kimlere Veriliyor? Sorusuna söyle diyebiliriz; Pandemi sürecinde ekonomik sıkıntıya düşmüş vatandaşların hane bazı olarak bir kişinin başvurusu değerlendirilecektir. Her haneye bir defa olmak üzere maddi yardım verilmektedir.  Hane içerindeki vatandaşlardan sadece bir kişi başvuru yapabilir.

Pandemi yardımından yararlanmak isteyen kişiler E-Devlet uygulamasına girerek ön başvuru formunu eksiksiz doldurmaları gerekmektedir.

Pandemi Yardımı Şartları

Pandemi yardımı şartları gerekli birimlerde yazmaktadır. Bütün şartlara sahip olan vatandaşların başvuru yapması mümkündür. Fakat yardım haneden sadece bir kişiye verilmektedir. Hane içerindeki herkese yardım verilmemektedir.

Pandemi Yardım Şartları Nelerdir?

Pandemi yardım şartları nelerdir? Sorusu başvuru yapmak isteyen kişilerin sıklıkla araştırdığı konulardan biridir.

Pademi yardımı başvurusu onaylanacak kişilerin;

 • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği’nden almamış olması
 • İşsizlik ödeneği’den yaralanmamış olması
 • 5510 sayılı kanunun 4/A maddesine bağlı olan kamu çalışanı
 • 5510 sayılı kanunun 4/C maddesine bağlı olan memurlar
 • Emekli olmaması

Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve aylık almıyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde şartlardan birine sahip olan vatandaşların başvuruları onaylanmayacaktır.

Eğer sizlerde bu şartlara sahip değil iseniz hemen E-Devlet sistemi üzerinden Pandemi Yardım Başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Pandemi Yardım Takip

Pandemi yardımı takip yapabilmeniz için öncelikle E-Devlet üzerinden başvurunuzu yapmış olmanız gerekmektedir. Eğer başvuru yapmamış iseniz hemen E-Devlet uygulamasına girerek ön başvurunu formunu doldurmanız gerekir.

E-Devlet sistemindeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait bölmedeki müracaatlar için ayrılan pandemi sosyal destek ön başvurusu bölümünden istenen bilgileri eksiksiz ve hatasız girerek müracaat işleminin gerçekleştirebilirsiniz. Yapmış olduğunuz müracaat takibini yine E-Devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Pandemi Yardımı Kimler Alabilir?

Pandemi yardımı kimler alabilir? Sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz; istenilen bütün şartlara uygun olan bütün vatandaşlar pandemi desteği yardımından yararlanabilir. Fakat pandemi yardımları hane başına dağıtıldığı için hane içerindeki sadece bir kişiye verilecektir. Hane içerinden 2 3 kişinin başvuru yapmasına gerek yoktur. Yapılan başvurular arasında hane içerindeki 1 kişinin başvurusu değerlendirmeye alınacaktır.

Belediye yardımları>>>>