Emekli Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi?

Emekli Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi?
19.09.2022
A+
A-

Emekli Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi? 2023 Emekli kişilerin yada emekli olacak kişilerin en çok merak ettiği konulardan bazılarını siz değerli okuyucularımız için araştırdık. SGDP kaydı bulunamadı? Malulen emekli olan başka işte çalışabilir mi? Emekli sigortalı çalışırsa ne olur? Gibi soruları sizler için araştırdık. Detaylar sizler için yazımızda.

SGDP Nedir?

SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) belirli yaş, prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi şartını tamamlayan, emeklilik ve yaşlılık aylığına bağlayan sigortalı kişilerin yaşlılık aylığının kesilmesinden önce hizmet akdine çalışmaları halinde işverenlerinden aldıkları prim olarak özetlenebilir. SGDP almak isteyen vatandaşlar primi nasıl alınabileceği, primin ne kadar olduğu gibi merak edilen konu başlıklarına yazının devamını okuyarak öğrenebilirler.

Emekli Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi 2023?

Emekli olan ve emekli maaşı alan vatandaşlar, herhangi bir sosyal güvenceli işte çalışmaları halinde maaşlarının kesilip kesilmeyeceğini merak edebiliyorlar. Emekli maaşı alan emeklilerin çalışmaları halinde, normal şartlar altında emekli maaşları kesilmektedir.

Emekli olduktan sonra hem emekli maaşı almak hem de bir başkasının yanında veya kendi adına çalışmak isteyen vatandaşlar, emekli maaşlarının kesintiye uğramaması için Sosyal Güvenlik Destek Primini ödemeleri gerekir.

Sosyal Güvenlik Destek Priminin ödenmesi halinde emekli maaşı alan emeklilerin çalışmaları halinde hiçbir şekilde emekli maaşlarında kesinti olmayacaktır.

Emekli Çalışırsa Maaşı Ne Kadar Kesilir?

Emekli maaşı alan vatandaşlar, herhangi bir işe girmeleri halinde emeklilik maaşlarında kesinti yaşanır. Emekli maaşının kesilmesi için vatandaşın SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primini) ödemesi gerekir. SGDP ödemesi yapmayan vatandaşların emekli maaşlarından kesilecek kesinti oranı şu şekildedir;

4/1a SSK kapsamında işe başlayacak olan emekli vatandaşların emekli maaşı alması ve yeni bir işverenin yanında çalışması halinde Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemesi işveren tarafından ödenmektedir. Buna bağlı olarak, sigortalı çalışandan %24,5 oranda, işverenden ise %7,5 oranda çalışanın maaşından kesinti yapılır.

SGDP Kesintisi Ne Kadar?

Emekli olup, emekli aylığı alan emeklilerin emekli aylığı kesilmeden yeniden çalışmaya başlamaları halinde SGDP kesintisi yapılır. SGDP kesintisi hem işverenden hem de çalışandan yapılır.

4/1a SSK statüsünde çalışanların Sosyal Güvenlik Destek Primi kesinti oranı %32’dir. Bu oranın %7,5’i işverenden %24,5’i ise çalışandan kesilir. Buna bağlı olarak 01.01.2023-31.12.2023 dönem arasında SGDP kesintisi aşağıdaki gibidir,

 •  Aylık kazanç alt sınırına göre ödenmesi gereken aylık destek primi: 1.601,28 TL (asgari ücrete göre)
 •  Aylık kazanç üst sınırına göre ödenmesi gereken aylık destek primi: 12.009,60 TL’dir.

emekli maaşı

Emekli Olduktan Sonra İkinci Emeklilik

Emekli Olduktan Sonra İkinci Emeklilik. Çalışan vatandaşlar yalnızca SGK’dan değil ikinci bir emeklilik imkanları da bulunuyor. Çalışma imkanı olmayan vatandaşlar ayda yalnızca belirlenen bir tutar kadar ödeme yaparak ikinci emeklilik imkanı kazanabilirler. İkinci emeklilik için vatandaşlar aylık sadece 100 TL ödeme yapmaları ve sistemde 10 yıl kadar kalmaları gerekir. Bu şartları yerine getiren her bir vatandaş ikinci emeklilik hakkı kazanabilir.

Erkeklerde Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Erkeklerde Emekli Olma Şartları Nelerdir? Emekli olmak isteyen vatandaşlar emekli olma şartlarını merak edebiliyorlar. BAĞ-KUR veya SSK’dan emekli olan vatandaşlar emekli oldukları kuruma bağlı olarak farklı şartları taşımaları gerekir.

BAĞ-KUR emeklisi olmak için gerekli şartlar şunlardır;

 •  8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan vatandaşların 15 tam yıl (5400 gün prim) sigortalı olması ve 50 ile 68 yaş arasında olması gerekir.
 •  8 Eylül 1999 – 1 Mayıs 2008 arası sigortalı olan vatandaşlarında aynı şekilde 5400 gün primlerinin olması ve 62 yaşını doldurması gerekir.
 •  1 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortalı olan erkek vatandaşlar ise 5400 gün prim ve 63 yaşını doldurmaları gerekir.

SSK emekli olmak için gerekli şartlar şunlardır;

 •  8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan vatandaşların 15 yıl sigorta, 3600 gün prim doldurmaları ve 50 ile 60 yaş arasında olması gerekir.
 •  8 Eylül 1999 – 1 Mayıs 2008 arası sigortalı olan vatandaşlar ise 25 yıl sigortalı, 4500 gün primli olması ve 60 yaş şartını karşılaması gerekir.
 •  1 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortalı olan vatandaşlar ise primini 1 Ocak 2036 tarihine kadar 5400 gün tamamlaması ve 63 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Kadınlarda Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Emekli olmak isteyen kadınlar belirli şartları taşımaları halinde BAĞ-KUR veya SSK üzerinden emekli olabilirler. Vatandaşlar emekli olmak için gerekli şartların ne olduğunu merak edebiliyorlar.

BAĞ-KUR emeklisi olmak için gerekli şartlar şunlardır;

 • 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortasını yaptıran vatandaşların 15 tam yıl (5400 gün prim) sigortalı olması ve 50-68 yaş aralığında olması gerekir.
 •  8 Eylül 1999 – 1 Mayıs 2008 arası sigortasını yaptıran vatandaşların 5400 gün primlerinin olması ve 60 yaşını tamamlamaları gerekir.
 •  1 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortasını yaptıran vatandaşlar ise 5400 gün prim ve 61 yaşını tamamlamaları gerekir.

SSK emekli olmak için gerekli şartlar şunlardır;

 •  8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortasını yaptıran vatandaşların 15 yıl sigorta, 3600 gün prim doldurmaları ve 50-60 yaş arasında olmaları gerekir.
 •  8 Eylül 1999 – 1 Mayıs 2008 arası sigortasını yaptıran vatandaşlar ise 25 yıl sigortalı, 4500 gün primli olması ve 58 yaşını tamamlamaları gerekir.
 •  1 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortasını yaptıran vatandaşlar ise primini 1 Ocak 2036 tarihine kadar 5400 gün tamamlaması ve 63 yaşını tamamlamaları gerekir.

Emekli Olduktan Sonra Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Emekli Olduktan Sonra Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alabilir Mi? Kıdem tazminatını düzenleyen 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesine bağlı olarak, Prim ödeme günü ve fiili hizmet süresinin tamamlanması durumunda emeklilik için yaş beklenmesine gerek kalmadan, iş sözleşmesi emeklilik nedeniyle sonlandırılabilir ve kıdem tazminatına hak kazanılabilir. Emekli vatandaşlar emekli olduktan sonra gerekli işlemleri tamamlayarak kıdem tazminatını alabilirler.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Emekli olmak isteyen vatandaşlar gerekli şartları karşılamaları halinde ikametgahlarının bulunduğu ildeki Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek başvurularını gerçekleştirebilirler. Emeklilik başvurusunu nereye ve nasıl yapılacağını merak eden vatandaşlar aşağıdaki adımları izleyebilirler;

 •  Emeklilik yaşı gelmiş ve primleri eksiksiz olan vatandaşlar bağlı bulundukları İl Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmelidir.
 •  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından başvuru sahibinden bazı evraklar istenecektir. Bu evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayarak tekrardan SGK’ya gidilmeli.
 •  Evrakların teslim edilmesinin ardından başvuru sahibine verilen başvuru formunun doldurulması gerekir.
 •  Başvuru formunu eksiksiz olarak dolduran vatandaşların emeklilik başvuruları incelemeye alınır.

2023 Emeklilik Bayram İkramiyesi Ne Kadar Oldu?

Her yıl olduğu gibi bu yılda emekli vatandaşların, bayram ihtiyaçlarını karşılamaları için emekli bayram ikramiye ödemesi yapılmaktadır. 2023 yılı için belirlenen emekli bayram ikramiye ücreti 1100 TL’dir. Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emekli vatandaşlara ödenecek olan bayram ikramiyesinin 1100 TL olduğunu duyurdu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.