Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ramazan Kolisi Yardımı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ramazan Kolisi Yardımı
23.03.2023
A+
A-

Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ramazan Kolisi Yardımı 2023 Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayının yaklaşması ile ihtiyaç sahibi aileler için Ramazan kolisi hazırlıklarına başlayan belediyelerden biri oldu. Ramazan ayının yaklaşması ile oruç hazırlıklarına başlayan, evlerine gıda ürünleri almaya çalışan ihtiyaç sahibi aileler için Samsun Büyükşehir Belediyesinden haber geldi. Belediye tarafından ihtiyacı olan her aile için Ramazan kolisi dağıtılmaya başlanacak ve ailelerin Ramazan ayında, yiyecek bakımından daha rahat bir ay geçirecekler.

İhtiyaç sahibi vatandaşlarına yönelik Ramazan yardımı yapmaya başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesinin Ramazan hazırlıkları başlamasıyla Samsunlu vatandaşlar belediyenin Ramazan yardımını araştırmaya başladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır?Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nelerdir? Gibi merak edilen konu başlıklarına dair detayları yazımızda paylaştık.-

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Samsun Büyükşehir Belediyesi, maddi durumu yetersiz olan muhtaç durumdaki vatandaşları için Ramazan ayında, mutfak erzaklarının karşılanması ve vatandaşlarının sofralarının dolu olmasını sağlamak amacıyla Ramazan yardımı yapmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda da binlerce ihtiyaç sahibi aile için yardım kolisi dağıtan Samsun Büyükşehir Belediyesi, bu yılda ayın şekilde Ramazan yardımı yapmaya devam ediyor.

Belediyenin Ramazan yardımından yalnızca Samsunlu ihtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilirler. Bu bağlamda başvuru talebinde bulunacak kişilerin başvuru şartlarını karşılıyor olmaları ve başvuru evraklarına sahip olmaları gerekir. Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru işlemleri belediyenin internet sitesinden ya da e-devlet sistemi üzerinden online olarak yapılabildiği gibi belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat giderek de başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı olarak verilen erzak ve gıda kolisi yardımından yalnızca belediyenin Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen kişiler yararlanabilirler. Bu bağlamda başvuru talebinde bulunacak kişilerin bazı durumlara sahip olması gerekir. Erzak ve gıda kolisi yardımı başvurusu gibi sosyal yardımlar yalnızca gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlar için verilmektedir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımından yararlanabilecek kişiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan kişiler (aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olabilmesi için, hanede kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekir. Güncel net asgari ücret 8.506 TL olması nedeniyle kişi başına düşen gelirin en fazla 2.835,3 TL olması gerekir.)
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan kişiler (aynı ikametgah da yaşayan diğer aile bireylerinin de sosyal güvenceli işte çalışmıyor olması gerekir.)
 • Asker, Şehit ve Gazi Yakınları
 • Eşi vefat etmiş ya da eşinden boşanmış kadınlar
 • %40 ve üzerinde fiziksel ya da ruhsal engeli bulunan engelli vatandaşlar
 • Kronik rahatsızlığı olan ve rahatsızlığı nedeniyle çalışamayacak durumda olan vatandaşlar

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımından yararlanabilecek kişiler yukarıda yer almaktadır. Bu kişilerin yalnızca yardımdan yararlanabilecekler listesinde olması yeterli değildir. Listede yer alan kişilerin ayrıca Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından belirlenen başvuru şartlarını da karşılıyor olmaları gerekir.

İlgili müdürlük tarafından belirlenen başvuru şartları şu şekildedir;

 • Aylık gelirin muhtaçlık sınırı altında olması
 • Başvuru belgelerine sahip olmak
 • Başvuru sahibinin 18 yaşını tamamlamış olması ve T.C. vatandaşı olması
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak

Yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan kişiler başvuru formunu tamamlayarak başvuru talebinde bulunabilir ve Ramazan yardımından yararlanabilirler.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nelerdir?

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nelerdir? Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun il sınırları içerisinde ikamet eden ve maddi durumu yetersiz olan ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yönelik birçok sosyal yardım düzenlemektedir. Belediye tarafından düzenlenen sosyal yardımlar, belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilip, yalnızca gerçek ihtiyaç sahiplerine yönelik yapılan sosyal desteklerdir. Bu nedenle sosyal desteklerden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka, ilgili müdürlük tarafından belirlenen başvuru şartlarını karşılıyor olmaları gerekir.

Samsun Büyükşehir Belediyesini yardım başvurusu için Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından düzenlenen sosyal destekler şu şekildedir;

 • Yakacak yardımı
 • Maddi destek
 • Evlenecekler için eşya yardımı
 • Afetzedeler için çeşitli sosyal yardımlar
 • Öğrenciler için çeşitli sosyal yardımlar
 • Engelli vatandaşlar için sosyal yardımlar
 • Ev hanımları için sosyal yardımlar gibi destekler verilmektedir.

Belediye tarafından Ramazan ayına özel olarak düzenlenen sosyal destekler ise şu şekildedir;

 • Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan ve gelirleri ihtiyaçlarını gideremeyen vatandaşlar için Ramazan ayında, erzak ve gıda kolisi yardımı yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin, başvuru taleplerinin onaylanması durumunda ev adreslerine kadar yardım kolileri iletilmektedir.
 • Belediye tarafından Samsun ilinin belirli bölgelerinde, Ramazan çadırı kurulmaktadır. Ramazan çadırı, Ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşlar için ücretsiz yemek dağıtımı yapılmaktadır.
 • Ayrıca fakirlik belgesine sahip olan ve maddi durumu kötü olan ihtiyaç sahibi aileler için Ramazan ayı boyunca her gün sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı ne zaman dağıtılacak? Ramazan yardımı başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra başvuru talebiniz ilgili birime aktarılır. Birim tarafından başvuru formu üzerinde vermiş olduğunuz bilgiler incelenir ve yardıma ihtiyaç duyup duymadığınız tespit edilir. Yapılan incelemeler sonrasında yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar için belediye tarafından Ramazan yardımı yapılmaktadır. Ramazan yardımı, içerisinde mutfak erzakları bulunan yardım kolileri ile yapılmaktadır.

İlgili birimin başvuru taleplerini incelemesi ve sonuçlandırması yaklaşık olarak 15 ile 30 gün kadar sürmektedir. Bu süre içerisinde başvurunuz incelenir ve birim tarafından değerlendirilir. Başvuru talebiniz değerlendirildikten sonra olumlu olarak sonuçlanırsa, yardımdan yararlanmaya hak kazanabilirsiniz. Ramazan yardımının adresinize iletilmesi ise Ramazan ayının ilk haftasına kadar adresinize ulaştırılmış olacaktır. Bu süre ise yoğunluğa bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi Başvurusu

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu nasıl yapılır? Ramazan kolisi başvurusu talebinde bulunmak isteyen vatandaşlar başvuru işlemlerini nasıl yapabileceklerini merak etmektedirler. Ramazan yardımı kolisine başvuruda bulunmak için e-Devlet hesabınızı kullanabilir ve online başvuru talebinde bulunabilirsiniz. E-Devlet hesabına sahip olan vatandaşlar başvuru işlemleriniz hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. E-Devlet şifresine sahip olmayanlar ise adreslerine en yakın PTT şubelerine giderek ücretsiz bir şekilde şifre alabilirler.

E-Devlet hesabına sahip olduktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek belediyenin Ramazan kolisine başvuruda bulunabilirsiniz.

 • https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671  adresine gidin.
 • Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayarak kimlik doğrulama işleminizi yapın.
 • “Uygulamaya Git” butonuna tıklayarak ya da “Uygulama Adresi” bölümünde yer alan linke giderek başvuru formuna ulaşın.
 • Kayıt Başvuru formu üzerinde yer alan tüm alanları eksiksiz bir şekilde tamamlayın.
 • Başvuru yapılacak belediye bölümünden “Samsun Büyükşehir Belediyesi” seçeneğini seçin
 • Son olarak yardım talebi türü bölümünde ise “Erzak ve Gıda Yardımı” seçeneğini seçerek başvuru işleminizi tamamlayın.
 • Bu adımları takip ederek Ramazan yardımı başvuru talebinde bulunabilir ve belediyenin Ramazan yardımından yararlanabilirsiniz.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan Erzak ve Gıda Kolisi Yardımı Başvurusu

Samsun Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardımda bulunan öncü belediyelerden biridir. İhtiyaç sahibi vatandaşlarına yönelik birçok farklı konuda destek veren ve vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çalışan il belediyelerden biridir. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlardan biri de Ramazan ayında erzak ve gıda kolisi yardımıdır. Her yıl Ramazan ayının yaklaşması ile başvuru taleplerini kabul eden ve ihtiyaç sahibi ailelerin, sofralarının boş olmaması niyetiyle sosyal destekte bulunan Samsun belediyesi, Ramazan ayında içerisinde birçok mutfak erzağı yer alan yardım kolilerini ihtiyaç sahibi ailelerin ev adreslerine kadar iletmektedir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı başvurusu talebinde bulunarak belediyenin Ramazan kolisinden yararlanmaya hak kazanabilirsiniz. Başvuru işlemlerinizi başlatmadan önce Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından belirlenen başvuru şartlarını karşılıyor olduğunuzdan emin olmalısınız. Başvuru şartlarını karşılayan vatandaşlar ise başvuru kanalları üzerinden işlemlerini tamamlayarak Ramazan yardımı alabilirler.

Başvuru işlemlerini tamamlamak için doldurmanız gereken başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzdan emin olmalısınız. Başvuru formunu hatalı dolduran başvuru sahiplerinin, talepleri kabul edilmez ve sosyal destek verilmez. Ayrıca başvuru formunda bilerek yanlış cevap veren ve ihtiyacı olmadığı halde ihtiyacı varmış gibi gösteren, yardımdan yararlanan kişiler hakkında daha sonradan cezai işlem uygulanacaktır.

samsun buyuksehir belediyesi ramazan yardımı başvurusu
Samsun Büyükşehir Belediyesi
Ramazan Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu nereye yapılır? Başvuru işlemlerini birkaç farklı kanal üzerinden kabul eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, bu konuda vatandaşlarına oldukça kolaylık sağlamaktadır.Başvuru talebinde bulunabileceğiniz yöntemler şu şekildedir;

 • Belediyenin resmi internet sayfası üzerinden e-Dilekçe oluşturarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için https://www.samsun.bel.tr/ adresinden belediyenin internet sayfasına ulaştıktan sonra E-Belediye bölümünde yer alan E-Dilekçe sekmesinde başvuru formunu doldurarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
 • Bir diğer başvuruda bulunma yöntemi ise e-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapılmaktadır. E-Devlet hesabına sahip olan vatandaşlar hesaplarına giriş yaparak e-Belediye hizmet menüsünden başvuru talebinde bulunabilirler.
 • Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ramazan yardımı başvuru işlemleri Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle başvuru talebinde bulunmak isteyen kişiler ayrıca başvuru işlemlerini Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat müracaat şeklinde de yapabilirler.
 • Bir diğer başvuru yöntemi ise belediyenin iletişim adresleri üzerinden iletişime geçerek yapılabilmektedir. Samsun Büyükşehir Belediyesine ait iletişim adresleri şu şekildedir;
 • https://samsun.bel.tr/iletisim adresi üzerinden iletişim formuna ulaşabilirsiniz.

Telefon Adresi: +90 362 431 60 90

FAX Adresi: +90 362 431 15 78

E-Posta Adresi: info@samsun.bel.tr

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama

Ramazan yardımı başvuru talebinde bulunduktan sonra başvuru formunuz ilgili birim tarafından incelenmeye alınır. İnceleme aşaması yaklaşık olarak 15 ile 30 gün kadar sürebilmektedir. Başvurunuzun sonuçlanma süresinin geçmesi ve tarafınıza herhangi bir bilgi verilmemesi durumunda, Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı sorgulama işlemi yaparak başvurunuzun detaylarına ulaşabilirsiniz.

Sorgulama işlemi için belediyenin iletişim adresleri üzerinden iletişime geçerek sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.