Siirt Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Siirt Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama
22.03.2023
A+
A-

Siirt Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama 2023 Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen birçok proje doğrultusunda, sosyal belediyeciliği benimsemiş olan Siirt Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yönelik birçok farklı konuda destek olmaktadır. Belediye tarafından belirli şartları karşılayan ve maddi durumu kötü olan ihtiyaç sahibi aileler için giyecek, yakacak, maddi, erzak gibi farklı alanlarda, yardım paketleri sunulmaktadır.

Dar gelirli ve muhtaç durumdaki vatandaşlarına destek olmayı amaçlayan Siirt Belediyesi, çeşitli sosyal yardımların yanı sıra sosyal yardım kartı dağıtımı yapan il belediyelerinden biride olmuştur. Sosyal yardım kartı ile ihtiyaç sahibi ailelerin, belediye ile anlaşmalı olan marketlerde belirli bir limit ile alışveriş yapmalarına imkan sağlamaktadır.

Ramazan ayında da ihtiyaç sahibi aileler için erzak ve gıda kolisi yardımında bulunan Siirt belediyesi, ayrıca içerisinde belirli bir limit bulunan sosyal destek kartları ile vatandaşlarının kendi ihtiyaçlarına yönelik alışveriş yapmalarına da imkan sağlamaktadır. Ramazan yardımı olarak erzak ve gıda kolisinin yanı sıra sosyal destek kartı da veren Siirt belediyesinin yardımları ile ilgili merak edilen konu başlıklarına bu yazımızda değindik.

Siirt Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Siirt Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Siirt Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Gibi konu başlıklarına dair detaylar yazının devamında yer almaktadır.

Siirt Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Siirt Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Gerekli gördüğü durumda, ihtiyaç sahibi aileler için sıcak yemek dağıtımı yapan Siirt Belediyesi, sıcak yemek dağıtımına ek olarak ihtiyaç sahibi aileler için Ramazan kolisi yardımı ya da sosyal destek kartı yardımı yapmaktadır. Ramazan kolisi içerisinde yer alan temel gıda ürünleri ile bir ailenin en az bir aylık mutfak ihtiyaçlarının büyük bir kısmı giderilmektedir. Ayrıca ihtiyaç sahibi aileler için sosyal destek kartı dağıtımı yapan Siirt Belediyesi, Ramazan ayında da kart sahibi ailelerin kartlarına belirli bir limit yükleyerek Ramazan alışverişlerini kendi ihtiyaçlarına göre yapmalarını sağlıyor.

Sosyal destek kartına sahip olan kişilerin kartlarına bakiye yükleneceği için bu kişiler Ramazan kolisi yardımından yararlanamazlar. Bu nedenle yardım başvuru sırasında Ramazan kolisi almak isteyenlerin başvurularını bu yönde tamamlamaları gerekir.

Ramazan ayına özel olarak birkaç farklı sosyal destek paketi sunan Siirt Belediyesi, bu sosyal destekleri yalnızca gerçek ihtiyaç sahibi kişilerin yararlanabilmesi için belirli başvuru şartlarının karşılanmasını istemektedir. Ramazan yardımı başvurusu için, başvuru talebinde bulunacak kişilerin bu şartları karşılıyor olmaları ve başvuru evraklarına sahip olmaları gerekir. Bu durumları karşılamayan kişilerin Ramazan kolisi yardımından yararlanabilmesi mümkün değildir.

Başvuru şartlarını karşılayan ve başvuru evraklarına sahip olan kişiler, başvuru işlemlerinin belediyenin başvuru kanalları üzerinden gerçekleştirebilirler. Kısa bir süre önce e-Devlet sistemi üzerinden de hizmet vermeye başlayan Siirt Belediyesi, artık e-Devlet üzerinden de başvuru taleplerini almaya başladı.

Siirt Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Siirt Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Siirt Belediyesi, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarına konu ne olursa olsun yardım eli uzatmaktan çekinmemektedir. Belediye tarafından düzenlenen sosyal yardımlar, belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olup müdürlük tarafından belirlenen şartlara sahip olan kişiler yalnızca belediyenin sosyal yardımlarından yararlanabilirler. Maalesef birçok kişi ihtiyacı olmadığı halde ihtiyacı varmış gibi gösterip belediyenin yardımlarından yararlanıyor ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin yararlanmasına engel oluyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için yalnızca belirlenen şartlara sahip olan kişilerin sosyal yardım alabileceği bir sistem bulunmaktadır. Başvuru talebinde bulunacak kişilerin mutlaka bu şartları karşılıyor olmaları gerekir.

Ayrıca ihtiyacı olmadan, ihtiyacı varmış gibi gösteren ve yardımdan yararlanan kişiler daha sonradan tespit edilmesi durumunda, almış oldukları yardımı faizi ile ödemek zorunda kalacaklardır. Bu nedenle ihtiyacınızın olmaması halinde yardımlar için başvuru talebinde bulunmamalısınız.

Siirt Belediyesi Ramazan yardımından yararlanabilecek kişilerin listesi şu şekildedir;

 • %40 ve üzerinde fiziksel ya da zihinsel engeli bulunan kişiler (bu kişilerin %40 ve üzeri engelliğinin olduğunu kanıtlayan engelli raporuna sahip olması gerekir.)
 • Herhangi bir kronik rahatsızlığı olan ve rahatsızlığı çalışmasına engel olan kişiler (bu kişilerin sağlık raporuna sahip olması gerekir.)
 • Aylık hane gelirleri muhtaçlık sınırı altında olan kişiler (aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olabilmesi için, hanede kişi başına düşen aylık gelirin güncel asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekir.)
 • Herhangi bir gelire sahip olmayan vatandaşlar
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan kişiler
 • Eşi vefat etmiş ya da eşinden boşanmış kadınlar (aylık gelirlerinin olmaması ya da düşük gelire sahip olmaları gerekir.)
 • Bakıma ihtiyaç duyan ve geliri düşük olan yaşlı ve kimsesiz kişiler
 • Asker, Şehit ve Gazi yakınları

Bu kişiler, Siirt Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü tarafındnabelirlenen kişiler olup Ramazan yardımından yararlanabilecek kişilerdir. Yukarıdaki listede yer alan vatandaşlar belediyenin başvuru kanalları üzerinden başvuru işlemlerininitamamlayarak Ramazan yardımı olarak verilen Ramazan koklisi yardımından ya da Sosyal Destek Kartı yardımından yararlanabilirler. Ayrıca bu kişilerin başvuru şartlarını da karşılıyor olmaları gerekir. Aşağıdaki listede yer alan başvuru şartlarını karşılamayan kişilerin Ramazan yardımından yararlanabilmesi mümkün değildir.

Siirt Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Siirt ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Siirt Belediyesi Ramazan yardımına başvuruda bulunmak isteyen ihtiyaç sahibi Siirtli vatandaşlar, başvuru işlemlerini başlatmadan önce belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından belirlenen başvuru şartlarını karşılıyor olduklarından emin olmaları gerekir. Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından belirlenen başvuru şartlarını karşılamayan kişiler başvuru talebinde bulunsalar dahi başvuruları, değerlendirme aşamasından geçemez ve başvuru talepleri kabul edilmez. Bu nedenle başvuru talebinde bulunmadan önce başvuru şartlarını okumalı ve şartları karşıladığınızdan emin olmalısınız.

Siirt Belediyesi, ihtiyaç sahibi aileler için birçok farklı konu üzerinden sosyal destek vermektedir. Sosyal destek programları, belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Sosyal desteklerin yalnızca ihtiyaç sahibi ailelere ulaşması için bazı şartların sağlanmasını istemektedir. Bu başvuru şartlarını karşılayan ihtiyaç sahipleri başvuru talebinde bulunarak Ramazan yardımı gibi sosyal destek programlarından yararlanabilirler.

Siirt Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları şu şekildedir;

Başvuru talebinde bulunacak kişilerin Siirt il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmaları gerekir.
Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve 18 yaşını tamamlamış olması gerekir.
Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması gerekir.
Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak, emekli olmamak gibi şartların sağlanması gerekir.
Başvuru için istenen fakirlik belgesi, ikametgah belgesi gibi belgelere sahip olmak

Siirt Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yürütülen tüm sosyal destek programları yalnızca Siirtli ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yapılmaktadır. Her il belediyesi kendi vatandaşına yönelik sosyal yardım yaptığı için başvuru talebinde bulunmak isteyen kişilerin kendi il belediyelerinin sosyal desteklerine başvuruda bulunması gerekir.

Siirt Belediyesi Ramazan Yardımı Nelerdir?

Siirt Belediyesi Ramazan yardımı nelerdir? Siirt Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşları için birkaç farklı sosyal destekdüzenlemektedir. Bu sosyal destekler ile vatandaşların yardıma ihtiyaç duyduğu konuda yardım etmek ve vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amaçlanmaktadır.Ramazan ayında da ihtiyaç sahibi ailelerin sofralarını boş bırakmamak adına birkaç farklı sosyal destek vermektedir. Ramazan ayında ihtiyaç sahibi aileler için erzak ve gıda kolisi yardımının yanı sıra, günlük sıcak yemek dağıtımı ve Sosyal Destek Kartı gibi sosyal desteklerde vermektedir.

Siirt Belediyesi Ramazan ayında verilen sosyal yardımlar şu şekildedir;

 • Maddi durumu yeterli olmayan ve mutfak erzak ihtiyacını karşılamakta zorluk yaşayan ihtiyaç sahibi aileler için Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı yapmaktadır. Ramazan erzak ve gıda kolileri içerisinde birçok temel gıda ürünü bulunmaktadır. Bu ürünler bir ailenin, bir aylık boyunca mutfak ihtiyacını karşılayabilecek şekilde özenle hazırlanmaktadır.
 • Ramazan erzak ve gıda kolisinin yanı sıra fakirlik belgesine sahip olan ve muhtarlık tarafında sisteme kaydı yapılan ihtiyaç sahibi aileler için günlük sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Sıcak yemek dağıtımından yararlanmak isteyen vatandaşların, mahalle muhtarlarına giderek sisteme kayıtlarının yapılmasını istemeleri gerekir.
 • Belediye tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlar için Sosyal Destek Kartı verilmektedir.
Sosyal Destek Kartına sahip olan ihtiyaç sahibi ailelerin, kartlarına belirli bir bakiye yüklenmektedir. Bu bakiyeler, belediyenin anlaşmalı marketlerinde geçerli olup sadece limit kadar kullanılabilmektedir. Ramazan ayında da belediye tarafından, Sosyal Destek Kartlarına sahip olan kişilerin kartlarına Ramazan ayına özel olarak belirli limit yüklenmektedir. Ayrıca belediyenin Ramazan kolisi yardımından yararlanan kişiler, Sosyal Destek Kartı alamaz. Bu nedenle başvuru talebinizi bu yönde yapmanız ve size verilen sosyal yardımı kullanmanız gerekir.

Siirt Belediyesi Ramazan ayına özel olarak yapılan sosyal yardımların haricinde de ihtiyaç sahiplerine yönelik birçok farklı sosyal destek yardımı yapmaktadır. Belediye tarafından yapılan diğer sosyal yardımlar ise şu şekildedir;

Belirli dönemlerde verilen yardım parası
Odun ve kömür gibi yakacak yardımı
Muhtaç asker ve asker yakını yardımları
Kendine bakmakta zorluk yaşayan yaşlılar için sosyal yardımlar
Öğrenciler için okul ve kırtasiye yardımları
Giyecek yardımı
Ön ödemeli sosyal kartlar
Şehit ve Gazi yakınları için çeşitli yardımlar
Kirasını ödemekte zorlananlar için kira yardımı
Engelliler için çeşitli yardımlar
İlaç ve sağlık yardımları
Bebekler için mama ve bez yardımı
Yeni doğan bebek için destek paketi yardımı gibi sosyal yardımlarda yapılmaktadır.

Siirt Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Siirt Belediyesi Ramazan yardımı ne zaman dağıtılacak?Ramazan yardımı başvuru işlemleri yaklaşık olarak 15 ile 30 gün kadar sürmektedir. Bu süre içerisinde yapılan tüm başvuru talepleri, ilgili birim tarafından incelenir ve değerlendirilir. Değerlendirme aşaması olumlu olarak sonuçlanan kişiler Ramazan yardımından yararlanabilirler. Ancak başvurusu kabul edilmeyen kişilerin yardımdan yararlanabilmesi mümkün değildir. 15 ile 30 günlük süreç tamamlandıktan sonra başvurusu onaylanan vatandaşların yardımları en kısa sürede iletilmektedir.

Erzak ve gıda kolisi yardımı alan vatandaşların ev adreslerine kadar, belediye personelleri tarafından yardım kolileri iletilmektedir.

Sosyal Kart sahiplerinin kartlarına ise bakiye yüklemesiotomatik olarak yapılmaktadır. Bakiye yükleme işlemi ile ilgili net bir bilgi olmasa da tüm bakiyelerin yüklenmesi, en fazla Ramazan ayının ilk haftasına kadar tamamlanmaktadır. Kartınıza bakiye yüklemesi yapıldıktan sonra belediyenin anlaşmalı marketlerine giderek, alışveriş yapabilirsiniz.

Siirt Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi Başvurusu

Siirt Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu nasıl yapılır? Siirt Belediyesi sosyal yardım başvuru işlemleri daha önceden belediye ile iletişime geçilerek ya da belediyenin Sosyal İşlemler Müdürlüğüne bizzat giderek yapılabiliyordu. Ancak yakın zamanda Siirt Belediyesinin, e-Devlet sistemi üzerinden hizmet vermeye başlaması ile sosyal yardım başvuru işlemleri başta olmak üzere vatandaşlar ödemelerini vb. birçok işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden yapabiliyorlar.

Siirt Belediyesi internet sitesinde yer alan bilgiye göre e-Devlet sistemi üzerinden yapılan işlemler şu şekildedir; “Siirt Belediyesi olarak e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğünün e-belediye sistemiyle vatandaşlara Online Hizmete başladık. Siirtliler herhangi bir komisyon ödemeden  bir çok işlemi e-devlet üzerinden yapabilecekler.
Uygulamaya giren e-belediye sistemi ile vatandaşlar e-devlet üzerinden borçlarını sorgulayabilecek  ve ödemelerini yapabilecek. Uygulama kapsamında; su faturası, ilan, reklam, çevre temizlik vergisi belediyeye ait taksitlendirilmiş borçların taksitleri, kira gibi birçok alanda sorgulama ve ödeme yapılabiliyor.
Sistem dahilinde ayrıca kamu ve özel bankalardan da ödeme yapılabilecek. 
Hayata geçirilen sistem ile tapu işlemlerinde de vatandaşlara büyük kolaylık sağlanıyor. Bundan böyle rayiç bedel belgesi almak için belediyeye gitmeye gerek kalmayacak, Tapu müdürlüğünde yapılacak rayiç bedel borç sorgulaması sonucunda ilgili belge sistem üzerinden işlem sahiplerine verilecek.

Bu bağlamda vatandaşlar ödeme işlemlerini, borç sorgulama işlemlerini ve fatura işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde yapabilirler. Ayrıca sosyal yardım başvuru işlemleri de e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

E-Devlet üzerinden online olarak başvuru talebinde bulunmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak e-Devlet sosyal yardım talebinde bulunma sayfasına ulaşın.
 • Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın ve T.C. kimlik bilginizi ve e-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş işlemi yapın.
 • “Uygulamaya Git” butonuna tıklayın ve başvuru formuna ulaşın.
 • Başvuru formunda yer alan ilk 3 bölüm (Kişi Kimlik Bilgileri, Kişi Adres Bilgileri, Kişi Eş Bilgileri) otomatik olarak doldurulmaktadır. Bu bölümleri kontrol edin ve yanlışlık olması durumunda düzelterek başvuru işleminize devam edin.
 • Kişi İletişim Bilgileri bölümünde e-posta adresinizi ve telefon numaranızı girerek başvuruya devam edin.
 • Son olarak yardım türü bölümünden “Erzak ve Gıda Yardımı” seçeneğini seçin.
 • “Kaydet” butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

siirt belediyesi ramazan yardımı başvurusu

Siirt Belediyesi Ramazan Erzak ve Gıda Kolisi Yardımı Başvurusu

Siirt Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı başvurusu nasıl yapılır? Ramazan yardımına başvuru talebinde bulunan vatandaşların başvuru forumları incelenmek için ilgili birime aktarılır. Birim tarafından tüm başvuru talepleri 15 ile 30 günlük süreç içerisinde incelenir ve olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanır. Başvuru talebinizin olumlu olarak sonuçlanması durumunda yardım en kısa sürede adresinize gönderilmektedir.

Başvuru talebinde bulunarak belediyenin Ramazan yardımından yararlanmaya hak kazanabilirsiniz. Ayrıca Ramazan yardımından yararlanmak isteyenlerin başvuru şartlarını da karşılıyor olmaları gerekir. Başvuru şartlarını karşılayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra yardım alabilirler. Ancak bazı vatandaşlar başvuru işlemlerini doğru bir şekilde tamamlamadıkları için bazen başvuru talepleri kabul edilmeyebiliyor. Bunun en büyük nedeni başvuru formunu yanlış bir şekilde doldurmak ve ilgili birime iletmekten kaynaklanıyor.

Başvuru formunu doldururken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Başvuru formunun yanlış doldurulması durumunda, başvuru sahibi yardımdan yararlanabilecek durumda olsa bile başvuru reddedilir.

Başvurunu formunun doldururken dikkat etmeniz noktalar şu şekildedir;

Başvuru formu üzerinde verilen bilgiler ile kişinin gerçek bilgilerinin aynı olması gerekir.
Başvuru formunda verilen iletişim bilgilerinin güncel ve doğru olması gerekir.
Başvuru şartlarının karşılanıyor olması gerekir.
Başvuru kanalları üzerinden başvuru talebinde bulunmak (farklı bir yöntem üzerinden başvuruda bulunmanız, başvurunuzun incelenmeyeceği için kabul edilmez.)

Siirt Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Siirt Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu nereye yapılır? Başvuru talebinde bulunmak isteyen vatandaşlar başvuru işlemlerini hangi yöntem üzerinden yapmaları gerektiğini bilmedikleri için başvuruda bulunamıyor ya da yanlış başvuru yöntemleri üzerinden talepte bulundukları için başvuru işlemleri kabul edilmeyebiliyor. Başvuru talebinde bulunacak kişiler başvuru işlemleri aşağıdaki yöntemler üzerinden tamamlayabilirler.

Yöntem 1

Başvuru işleminizi en hızlı ve en kolay bir şekilde tamamlamak için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden birçok farklı işlemin yapıldığı gibisosyal yardımlar için de başvuruda bulunabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresi üzerinden e-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra başvuru formuna ulaşabilir ve başvuru formunu tamamlayarak başvuru işleminizi bitirebilirsiniz.

Yöntem 2

Başvuruda bulunmak isteyen kişilerin izleyebilecekleri bir diğer yol ise belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat müracaat ederek yapılabilmektedir. İlgili müdürlüğe yapılan başvurularda bazı evraklara ihtiyacınız olacak. Bu evrakları ilgili müdürlüğe teslim ettikten sonra müdürlük tarafından size verilen başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Başvuru için gerekli olan evraklar şu şekildedir;

Fakirlik belgesi (muhtarlık tarafından verilmektedir)
İkametgah belgesi (e-Devlet sistemi üzerinden alınabilmektedir.)
Başvuru sahibinin kimlik kartı ve fotokopisi
Hanede yaşayan kişi sayılarına ait kimlik fotokopileri istenmektedir.

Yöntem 3

Bir diğer başvuru yöntemi ise belediye ile irtibata geçerek yapılmaktadır. Siirt Belediyesine ait iletişim adresleriüzerinden belediye ile iletişime geçerek başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Belediyeye ait iletişim adresleri şu şekildedir;

 • Telefon Adresi 1: 444 56 25
 • Telefon Adresi 2: 484 223 22 66
 • FAKS Adresi: 484 223 92 25
 • E-Posta Adresi: info@siirt.bel.tr

Siirt Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama

Siirt Belediyesi Ramazan yardımı sorgulama işlemi nasıl yapılır? Siirt Belediyesi yardım başvurusu yaparak ramazan yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Ramazan yardımına başvuruda bulunduktan sonra başvuru sorgulama işlemi yaparak başvurunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Başvuru sorgulama işlemi, başvuru kanalları üzerinden yapabilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden, Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat giderek ya da belediye ile iletişime geçerek başvuru sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.